Autor Wątek: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad  (Przeczytany 9641 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #60 dnia: 14 Sierpień 2021, 18:59:28 »
Ad kawy i jej świeżości - sęk w tym, że ja próbowałem wielu kaw, również bardzo świeżych, jednak oprócz świeżości i pięknej cremy, zależy mi na smaku.
Jeżeli smak ci odpowiada to w takim razie nie przejmuj się  ciapatymi ciastkami, czy odstępstwami od ogólnych zasad.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #61 dnia: 20 Sierpień 2021, 23:36:34 »
Mam mieć w d... wagowe ilości kawy i robić po staremu? Wrócić do sypania na oko?

Oczywiście, inaczej zwariujesz, a własne  oko cię nie oszuka.  Mam  sitko IMS 18 g do którego   sypię kawę  po czym  wyrównuję ją  tak,  by przed ubiciem kawa była równo z rantem sitka. Wiem wówczas bez ważenia że w sitku  jest na pewno 18 g.  Poziomuję znanym tu ustrojstwem  po czym ubijam tamperem, w efekcie kawa nigdy nie styka się z prysznicem. Ponieważ robię tak zawsze parametr ilości kawy w sitku  mam stały, ewentualnie koryguję stopień zmielenia, ale zwykle wystarczy jedna próba, czyli jedna kawa do zlewu. 

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #62 dnia: 20 Sierpień 2021, 23:52:41 »
Nie mam takich świeżych kaw, wolę wybrać markę i gatunek, które mi pasują smakowo, niż skupiać się na świeżości "niewiadomoczego".

Z moich doświadczeń wynika, że po spełnieniu koniecznych warunków (młynek, ekspres, woda)  świeżość kawy w zasadzie jest najważniejsza. Lepsza w filiżance   będzie kawa nawet słabsza (tańsza) lecz świeża,   niż lepsza (droższa)  i nieświeża. Kiedyś goniłem za  modnymi markami, mieszankami i gatunkami. Dziś wpadłem w kawowy kwietyzm i tego nie robę. Zanim kupiłem roaster uzależniony zostałem od świeżej kawy z palarni i już nie było powrotu. No w końcu   możesz wybrać markę i gatunek, które ci pasują smakowo spośród kaw świeżo palonych.

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #63 dnia: 21 Sierpień 2021, 09:44:14 »
@bagnet używałem Ascaso (również z Ceado  Macapem) i te firmowe sitko niestety stwarzało mi ogromne problemy. Wszystko się poprawiło kiedy zacząłem używać sitko 21g (nie wiem, czy masz takie w zestawie? - wtedy pojawiła się stabilność i dużo lepszy smak). Przed sprzedażą mojego Ascaso próbowałem zrobić kilka kaw na tym firmowym sitku, niestety nie było łatwo.
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpień 2021, 09:50:28 wysłana przez MarcinK »

Offline bagnet Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #64 dnia: 21 Sierpień 2021, 12:24:04 »
@bagnet używałem Ascaso (również z Ceado  Macapem) i te firmowe sitko niestety stwarzało mi ogromne problemy. Wszystko się poprawiło kiedy zacząłem używać sitko 21g (nie wiem, czy masz takie w zestawie? - wtedy pojawiła się stabilność i dużo lepszy smak). Przed sprzedażą mojego Ascaso próbowałem zrobić kilka kaw na tym firmowym sitku, niestety nie było łatwo.

@MarcinK Do mojego portafiltru nie wchodzi sitko 21g. Jest za wysokie, mam ekspres z 2015r ze starszą grupą (choć już E61). Więc w grę wchodzi albo NPF, albo zmiana ekspresu. Rozważam obie możliwości.

Z moich doświadczeń wynika, że po spełnieniu koniecznych warunków (młynek, ekspres, woda)  świeżość kawy w zasadzie jest najważniejsza. Lepsza w filiżance   będzie kawa nawet słabsza (tańsza) lecz świeża,   niż lepsza (droższa)  i nieświeża. Kiedyś goniłem za  modnymi markami, mieszankami i gatunkami. Dziś wpadłem w kawowy kwietyzm i tego nie robę. Zanim kupiłem roaster uzależniony zostałem od świeżej kawy z palarni i już nie było powrotu. No w końcu   możesz wybrać markę i gatunek, które ci pasują smakowo spośród kaw świeżo palonych.


@ROSS JB  Ja wiem, ale nie znalazłem kawy ze świeżego palenia, która by mi smakowała. Ogranicza się to właściwie do kaw polskich. Nie trafiłem dobrej polskiej. Przy kawach mlecznych to na szczęście ma mniejsze znaczenie, a nie znalazłem nic lepszego w akceptowalnej cenie ok 100zł / kg.
Ogarnąłem już na tyle porcję i przemiał, że wychodzi mi piękna kawa z kilkumilimetrową cremą i fantastyczna w smaku. Jest dobrze. Po prostu robienie kawy zgodnie z sugestią sitka (14g) mi nie wychodziło. Teraz przy 20g jest naprawdę super.
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpień 2021, 12:31:21 wysłana przez bagnet »
Siła spokoju.

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #65 dnia: 21 Sierpień 2021, 13:46:26 »
@bagnet , ja dokupiłem NPF. Zamiana na te większe sitko i NPF to był u mnie przeskok o epokę świetlną w kierunku efektów ;). Tylko do większego sitka tamper większy. Potem z firmowym sitkiem dałem sobie już spokój na zawsze.
« Ostatnia zmiana: 21 Sierpień 2021, 13:50:49 wysłana przez MarcinK »

Offline bagnet Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #66 dnia: 21 Sierpień 2021, 14:22:02 »
@bagnet , ja dokupiłem NPF. Zamiana na te większe sitko i NPF to był u mnie przeskok o epokę świetlną w kierunku efektów ;). Tylko do większego sitka tamper większy. Potem z firmowym sitkiem dałem sobie już spokój na zawsze.
@MarcinK jaki NPF i jaki temper?
Siła spokoju.

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #67 dnia: 22 Sierpień 2021, 09:02:05 »
Kupowałem NPF w Akcesoriach Baristy, tylko ten sklep już nie istnieje. Zapytaj w sklepie firmowym. Co do tampera, to jeżeli miałeś w zestawie większe sitko to najlepiej suwmiarka zmierzyć. Ja obecnie używam sitka VST 20g ( używałem go też przy Ascaso Steel) i do niego mam tamper 58,4mm.

Offline bagnet Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #68 dnia: 22 Sierpień 2021, 19:22:29 »
Kupowałem NPF w Akcesoriach Baristy, tylko ten sklep już nie istnieje. Zapytaj w sklepie firmowym. Co do tampera, to jeżeli miałeś w zestawie większe sitko to najlepiej suwmiarka zmierzyć. Ja obecnie używam sitka VST 20g ( używałem go też przy Ascaso Steel) i do niego mam tamper 58,4mm.

@MarcinK - dziękuję!
Siła spokoju.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #69 dnia: 03 Wrzesień 2021, 22:12:26 »
@bagnet dziękuję za przesyłkę z "włoskim złotem" :). Teraz już wszystko wiem. Carraro widywałem w bardziej południowych rejonach "buta" i taki też południowy charakter ma ta kawa, choć pochodzi z północy. Ziarna są koloru niemal czarnego -- czegoś takiego raczej nie chcę. Byłoby bardzo łatwo robić takie mocne palenie ale chyba straciłbym większość klientów...

Spróbuję się zrewanżować czymś ciekawym, ale jaśniej palonym :).
« Ostatnia zmiana: 03 Wrzesień 2021, 22:27:31 wysłana przez Antonio »

Offline bagnet Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #70 dnia: 09 Wrzesień 2021, 12:12:08 »
@bagnet dziękuję za przesyłkę z "włoskim złotem" :). Teraz już wszystko wiem. Carraro widywałem w bardziej południowych rejonach "buta" i taki też południowy charakter ma ta kawa, choć pochodzi z północy. Ziarna są koloru niemal czarnego -- czegoś takiego raczej nie chcę. Byłoby bardzo łatwo robić takie mocne palenie ale chyba straciłbym większość klientów...

Spróbuję się zrewanżować czymś ciekawym, ale jaśniej palonym :).

Dziękuję, dostałem paczuszkę. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Będzie relacja foto-opisowa. :)
Siła spokoju.

Offline bagnet Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #71 dnia: 21 Wrzesień 2021, 10:33:36 »
Otrzymałem od @Antonio 2 kawy



Na początek Ariadna.
I zrobiłem już kilka kaw.
Tak wygląda ekstrakcja (trzeba usunąć spację przed : ) - ładna crema, prawidłowy wyciek, jest dobrze.

https ://www.youtube.com/watch?v=EL7Jz4DF40U


Kawa w smaku dużo delikatniejsza niż Tazza D'oro, jeszcze muszę się nauczyć ją dobrze parzyć. Dominujące są aromaty cytrusowe. Do kawy mlecznej nie wiem, czy nie jest za delikatna. Na pewno jest to najlepsza kawa palona w Polsce jaką piłem.
« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2021, 10:57:21 wysłana przez bagnet »
Siła spokoju.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi