Autor Wątek: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad  (Przeczytany 9710 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5339
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #30 dnia: 12 Sierpień 2021, 23:01:18 »
Wkleisz fotkę swojego ciasteczka?
Jutro.

Podstawiasz kolbę pod wylot młynka i jakie czynności dalej robisz do momentu zapięcia kolby?

A co do świeżości ziarna, mnie najlepiej pasują 2-4 tygodniowe
》tertium non datur《

Offline bagnet Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #31 dnia: 12 Sierpień 2021, 23:11:24 »

Jutro.

Podstawiasz kolbę pod wylot młynka i jakie czynności dalej robisz do momentu zapięcia kolby?

A co do świeżości ziarna, mnie najlepiej pasują 2-4 tygodniowe

Nie mam takich świeżych kaw, wolę wybrać markę i gatunek, które mi pasują smakowo, niż skupiać się na świeżości "niewiadomoczego".

1. Zakładam kolbę na młynku
2. 10s mielenie - wychodzi niewielka górka
3. Ubijam (a właściwie wygładzam) bardzo delikatnie temperem
4. Zakładam kolbę na młynku
5. Ok 4-6s mielenia (zależy od grubości) - wychodzi niewielka górka
6. Ubijam mocniej ale nie za mocno temperem, wychodzi akurat tyle ile powinno być w sitku objętościowo.
7. Do ekspresu.

Siła spokoju.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5339
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #32 dnia: 12 Sierpień 2021, 23:18:35 »
.
1.Zakładam kolbę na młynku
2. 10s mielenie - wychodzi niewielka górka

2a. Poczytaj sobie o technikach WDT (funnel by się przydał) i będziesz w domu.

3. Wyrównanie igłą  i tamping Ubijam (a właściwie wygładzam) bardzo delikatnie temperem
4. Zakładam kolbę na młynku

Wytłuszczenie to moja sugestia, a od razu: podczas mielenia obracaj kolbę z lewej do prawej i prawej do lewej strony, a po mieleniu pomieszaj igłą w sitku. Jakiś funnel zrób z kubka po jogurcie, czy coś podobnego, żeby mielonki nie rozrzucać podczas mieszania.
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień 2021, 23:39:14 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5339
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Sierpień 2021, 07:14:48 »
Wkleisz fotkę swojego ciasteczka?
Co prawda nastawy Ceado są dopasowane do sitka 18 i Elektry, czas mielenia 4s, wynik powtarzalny 16,1 -16,2g, ale z rana robię czasami kawkę na sitku VST22 (zdjęcia) jak dzisiaj, wtedy domielam i akurat nieźle wychodzi na tych ustawieniach młynka, ziarno Euro Cafe african espresso poprzednia edycja z 13.07. Dzisiaj było: doza 20,9g, czas ekstrakcji 33s, uzysk 40,1g. Pierwsze zdjęcie po wyrównaniu igłą (potem już tylko tamping) a wcześniej mielonka była potraktowana Londinium DT z nałożonym na sitko funnelem.
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2021, 07:19:56 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10603
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #34 dnia: 13 Sierpień 2021, 07:39:54 »
@bagnet mam propozycję: zróbmy małą wymianę ziarenek. Wyślij mi trochę Twojego ulubionego blendu a w zamian dostaniesz coś ode mnie :).

Porady dotyczące wyrównania kawy w sitku są dobre, pewnie warto z nich skorzystać. Możesz też i bez narzędzi. Spróbuj delikatnie uderzyć dłonią w portafilter -- tak by ułożyć kawę jak najbardziej równomiernie.

Jeśli przepływ wody jest gwałtowny, strużki kawy są szerokie, to trzeba raczej drobniej kawę zmielić...




Offline tom517

  • Wiadomości: 1797
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #35 dnia: 13 Sierpień 2021, 08:57:13 »
Bagnet właśnie przez takie młynki można zmarnować sporo kawy :) Ale może jeszcze trzeba dojrzeć do zmiany :). Z tych dwóch wyszedłby chyba Niche :)
Według mnie zawsze lepiej zrobić za drobno lub za dużo kawy ekstrakcja to praktycznie kapanie i od tego miejsca grubszy przemiał/mniejsze dozy.
Polecę jeszcze tamper obrotowy poziomujący.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3462
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #36 dnia: 13 Sierpień 2021, 10:21:12 »
Kawy w sitku jest zdecydowanie za dużo.
Od uruchomienia pompy do pierwszej kropli mija prawie tyle samo czasu co od pierwszej kropli do zakończenia ekstrakcji.

Weź kawę od Antonia, dopóki się nie rozmyśli :)
Zejdź z dozą, sprawdź uzysk abyś wiedział jakie masz ratio.
Namielaj na raz.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10603
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #37 dnia: 13 Sierpień 2021, 10:56:09 »
właśnie przez takie młynki można zmarnować sporo kawy
Myślę, że nie masz racji. Kawa w hopperze jest wciąż ta sama, więc straty przy dostrajaniu młynka są żadne, są normalne, prawie takie same jak przy Niche. W niczym idea SD nie pomoże komuś w dobraniu stopnia zmielenia i ilości kawy w sitku. SD jest w tej procedurze tylko dodatkową czasochłonną procedurą (dłuższe mielenie, do kubka, przesypywanie, rozkład kawy w sitku). Zamiast 15 sekund z E6P, czynność przygotowania kawy w sitku potrwa minutę (może więcej) z Niche? ;)

Właśnie obejrzałem filmik na YT. Sam już nie wiem. Czas zaparzania trwa 25s. Niby jest to poprawne. Jednocześnie strużki są dość szerokie i porywające, ale pojawiają się dopiero po 10 sekundach... Niestety nie znam się na tych Ascasach ;).
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2021, 11:07:39 wysłana przez Antonio »

Offline bagnet Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #38 dnia: 13 Sierpień 2021, 11:27:08 »
 :bry:

Zapomniałem napisać, a dziś zauważyłem, że to robię - wyrównuję górkę przed dotknięciem temperem ruchami przód - tył i lewo - prawo - za każdym razem to robię tylko sobie nie uświadamiałem tego.

Mniejszej porcji kawy do sitka nie będę wkładał - już to ćwiczyłem i miałem błoto, a nie ciasteczko. Wydaje mi się, że jeśli test z monetą jest prawidłowy, to ilość kawy objętościowo mam opanowaną. Muszę mieć coś pewnego i stałego, trzech zmiennych (ilość, przemiał, ubicie) nie jestem w stanie ogarnąć. Dwie dam radę.

@Antonio wysłać na adres z faktury?

Ekstrakcja z dzisiaj, przemiał przestawiony z 1,3 na 0,9 (trzeba wyciąć spację z linku).

https ://youtu.be/YnXSI18ZMr4

Ciasteczko.




Co prawda nastawy Ceado są dopasowane do sitka 18 i Elektry, czas mielenia 4s, wynik powtarzalny 16,1 -16,2g, ale z rana robię czasami kawkę na sitku VST22 (zdjęcia) jak dzisiaj, wtedy domielam i akurat nieźle wychodzi na tych ustawieniach młynka, ziarno Euro Cafe african espresso poprzednia edycja z 13.07. Dzisiaj było: doza 20,9g, czas ekstrakcji 33s, uzysk 40,1g. Pierwsze zdjęcie po wyrównaniu igłą (potem już tylko tamping) a wcześniej mielonka była potraktowana Londinium DT z nałożonym na sitko funnelem.

4s? Chyba 14s???  :lol2:

Jakie masz nastawy młynka?


« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2021, 11:33:54 wysłana przez bagnet »
Siła spokoju.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #39 dnia: 13 Sierpień 2021, 11:50:03 »
Mniejszej porcji kawy do sitka nie będę wkładał - już to ćwiczyłem i miałem błoto, a nie ciasteczko. Wydaje mi się, że jeśli test z monetą jest prawidłowy, to ilość kawy objętościowo mam opanowaną
Dajesz za dużo starej kawy i to wszystko przez to. Świeża po zmieleniu jest bardziej puszysta i objętościowo wypełnia sitko bardziej ;-) Na filmie, tak jak zauważył Antonio strużki pojawiają się nagle po 10s. Bo woda jak już się przepcha to leci jakby ktoś kran odkręcił. Gdyby kawa była świeża to zaczęła by kapać a nie tak nagle... luuu ;-) Wtedy byś tylko zmniejszył ilość (bo świeżo palonej i tak byś pewnie tyle w sitku nie upchał) i byłoby już ok...

Offline bagnet Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #40 dnia: 13 Sierpień 2021, 14:21:02 »
Mniejszej porcji kawy do sitka nie będę wkładał - już to ćwiczyłem i miałem błoto, a nie ciasteczko. Wydaje mi się, że jeśli test z monetą jest prawidłowy, to ilość kawy objętościowo mam opanowaną
Dajesz za dużo starej kawy i to wszystko przez to. Świeża po zmieleniu jest bardziej puszysta i objętościowo wypełnia sitko bardziej ;-) Na filmie, tak jak zauważył Antonio strużki pojawiają się nagle po 10s. Bo woda jak już się przepcha to leci jakby ktoś kran odkręcił. Gdyby kawa była świeża to zaczęła by kapać a nie tak nagle... luuu ;-) Wtedy byś tylko zmniejszył ilość (bo świeżo palonej i tak byś pewnie tyle w sitku nie upchał) i byłoby już ok...


Hmm nawet nie wiem, jak to skomentować... choć nie.  :sciana: Wiem!  :Bicz:

Wszyscy mają świeżo palone kawy, wysłane nie później niż tydzień przed ekstrakcją, kawa 4 miesięczna to do śmieci się nadaje. Tak samo wszyscy mają 20 letnie żony.... starsze to do...   :uklony:

A poważnie.

Jeśli ktoś może pomóc:
- w kwestii ilości kawy w sitku (np. sposób ustalenia prawidłowej dawki, inny niż moneta)
- w kwestii rozłożenia i ubicia ciasteczka
- w kwestii ekstrakcji
To ja bardzo chętnie poczytam mądrego i bardziej doświadczonego.  :poklon:

Oglądałem różne ekstrakcje na yt i większość była dość podobna do mojej dzisiejszej. Chyba?

Siła spokoju.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #41 dnia: 13 Sierpień 2021, 14:43:39 »
:bry:

Zapomniałem napisać, a dziś zauważyłem, że to robię - wyrównuję górkę przed dotknięciem temperem ruchami przód - tył i lewo - prawo - za każdym razem to robię tylko sobie nie uświadamiałem tego.

Mniejszej porcji kawy do sitka nie będę wkładał - już to ćwiczyłem i miałem błoto, a nie ciasteczko. Wydaje mi się, że jeśli test z monetą jest prawidłowy, to ilość kawy objętościowo mam opanowaną. Muszę mieć coś pewnego i stałego, trzech zmiennych (ilość, przemiał, ubicie) nie jestem w stanie ogarnąć. Dwie dam radę.

@Antonio wysłać na adres z faktury?

Ekstrakcja z dzisiaj, przemiał przestawiony z 1,3 na 0,9 (trzeba wyciąć spację z linku).

https ://youtu.be/YnXSI18ZMr4


Co prawda nastawy Ceado są dopasowane do sitka 18 i Elektry, czas mielenia 4s, wynik powtarzalny 16,1 -16,2g, ale z rana robię czasami kawkę na sitku VST22 (zdjęcia) jak dzisiaj, wtedy domielam i akurat nieźle wychodzi na tych ustawieniach młynka, ziarno Euro Cafe african espresso poprzednia edycja z 13.07. Dzisiaj było: doza 20,9g, czas ekstrakcji 33s, uzysk 40,1g. Pierwsze zdjęcie po wyrównaniu igłą (potem już tylko tamping) a wcześniej mielonka była potraktowana Londinium DT z nałożonym na sitko funnelem.

4s? Chyba 14s???  :lol2:

Jakie masz nastawy młynka?




Tak na poważnie, to spróbuj, co Ci koledzy zdecydowanie bardziej doświadczeni radzą, wtedy wróć z wnioskami, a nie usilnie upieraj się przy swoim oczekując innego rezultatu jakbyś wiedział lepiej od nich. Ty prosisz o pomoc innych, nie na odwrót.

Konkretnie kup inną świeżą kawę, Andrzej się zaoferował, skorzystaj, sprawdź, wtedy będzie jasny punkt odniesienia.
Kawa jaką masz i teraz próbujesz - konkretnie - nazwa, data palenia.


Ekstrakcja wygląda dziwnie, po 10 sekundach stróżki pojawiają się nagle i ekstrakcja wygląda jakby leciała już pełną parą i niezbyt spokojnie. Podejrzewam, że na NPF byłoby widać to zdecydowanie lepiej, ale nawet na zwykłym tutaj widać, że nie jest poprawnie.

Offline bagnet Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #42 dnia: 13 Sierpień 2021, 15:27:19 »
Tak na poważnie, to spróbuj, co Ci koledzy zdecydowanie bardziej doświadczeni radzą,

Właśnie próbuję zrobić, co mi radzą koledzy, tylko strasznie mało konkretów dostaję. 
Dostałem konkret jak ustawić objętość kawy - na monetę. Robię tak.
Już mi 2 innych pisze, że mam za dużo kawy.
Ale nie napiszą ile mam ustawić... tylko krytyka.
Kurde... łapki opadają.

Dostaję od @Antonio poradę - drobniej mielić. Ustawiłem drobniej mielenie i nagrałem filmik. Jeszcze drobniej? Nie ma sprawy, przestawię i nagram filmik.
To są konkrety właśnie!  :poklon: :poklon: :poklon:



wtedy wróć z wnioskami, a nie usilnie upieraj się przy swoim oczekując innego rezultatu jakbyś wiedział lepiej od nich. Ty prosisz o pomoc innych, nie na odwrót.

A to tak trochę po uczniowsku mnie potraktowałeś.
Przy niczym się nie upieram, ale też nie od wczoraj robię kawę więc coś tam wiem (6 lat codziennych kaw i przeróżne gatunki to jednak jest ciut doświadczenia).
Masz fajną propozycję? Słucham, czekam z zapartym tchem. Jak chcesz mnie pokrytykować, to ten... tego... no niekoniecznie.

Konkretnie kup inną świeżą kawę, Andrzej się zaoferował, skorzystaj, sprawdź, wtedy będzie jasny punkt odniesienia.
Kawa jaką masz i teraz próbujesz - konkretnie - nazwa, data palenia.


Carraro Tazza D'oro z Schio
LA09M
09.03.2021
Oczywiście tak zrobię i już rozmawiam na ten temat z Andrzejem na PW.



Ekstrakcja wygląda dziwnie, po 10 sekundach stróżki pojawiają się nagle i ekstrakcja wygląda jakby leciała już pełną parą i niezbyt spokojnie. Podejrzewam, że na NPF byłoby widać to zdecydowanie lepiej, ale nawet na zwykłym tutaj widać, że nie jest poprawnie.

Dziwnie... dziwinie... to co zmienić? Chętnie zobaczę zdjęcia, filmik z ekstrakcji, porady jak ustawić przemiał, objętość, ubicie, czas ekstrakcji. Pomożesz, czy tylko napiszesz, że dziwnie?

« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2021, 16:10:53 wysłana przez bagnet »
Siła spokoju.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #43 dnia: 13 Sierpień 2021, 15:46:07 »


Właśnie próbuję zrobić, co mi radzą koledzy, tylko strasznie mało konkretów dostaję. 
Dostałem konkret jak ustawić objętość kawy - na monetę. Robię tak.
Już mi 2 innych pisze, że mam za dużo kawy.
Ale nie napiszą ile mam ustawić... tylko krytyka.
Kurde... łapki opadają.

Dostaję od @Antonio poradę - drobniej mielić. Ustawiłem drobniej mielenie i nagrałem filmik. Jeszcze drobniej? Nie ma sprawy, przestawię i nagram filmik.
To są konkrety właśnie!  :poklon: :poklon: :poklon:



wtedy wróć z wnioskami, a nie usilnie upieraj się przy swoim oczekując innego rezultatu jakbyś wiedział lepiej od nich. Ty prosisz o pomoc innych, nie na odwrót.

A to tak trochę po uczniowsku mnie potraktowałeś.
Przy niczym się nie upieram, ale też nie od wczoraj robię kawę więc coś tam wiem (6 lat codziennych kaw i przeróżne gatunki to jednak jest ciut doświadczenia).
Masz fajną propozycję? Słucham, czekam z zapartym tchem. Jak chcesz mnie pokrytykować, to ten... tego... no niekoniecznie.

Konkretnie kup inną świeżą kawę, Andrzej się zaoferował, skorzystaj, sprawdź, wtedy będzie jasny punkt odniesienia.
Kawa jaką masz i teraz próbujesz - konkretnie - nazwa, data palenia.


Carraro Tazza D'oro z Schio
LA09M
09.03.2021
Oczywiście tak zrobię i już rozmawiam na ten temat z Andrzejem na PW.



Ekstrakcja wygląda dziwnie, po 10 sekundach stróżki pojawiają się nagle i ekstrakcja wygląda jakby leciała już pełną parą i niezbyt spokojnie. Podejrzewam, że na NPF byłoby widać to zdecydowanie lepiej, ale nawet na zwykłym tutaj widać, że nie jest poprawnie.

Dziwnie... dziwinie... to co zmienić? Chętnie zobaczę zdjęcia, filmik z ekstrakcji, porady jak ustawić przemiał, objętość, ubicie, czas ekstrakcji. Pomożesz, czy tylko napiszesz, że dziwnie?


Po kolei więc:

1. Test monety - ok.
2. Drobniejszy przemiał to dla mnie pierwszy krok jaki powinieneś wykonać, im drobniej zmielona tym większy opór = spokojniejsza ekstrakcja (oczywiście jak zawsze chodzi o balans, wygląda na to (Twój filmik), że nadal jest zbyt grubo
3. Nie zamierzam Ci pisać, że masz kupić NPF aby zobaczyć jak wygląda konkretnie formowanie ekstrakcji, ale zastanawia mnie nadal czemu dopiero po 10s rozpoczyna się u Ciebie. Nie używam ekspresów Ascaso więc nie wiem, czy model, który masz - ma preinfuzję zdefiniowaną na jakiś określony czas?

Konkretne kroki działania więc:

1. Zmiel drobniej, sprawdź, napisz/pokaż
2. Weź kawę od Andrzeja, sprawdź pokaż/napisz wnioski

Jeśli nadal nie będzie ok, to będziemy działali dalej.

Zamówiłem przed momentem kawę którą podałeś tylko i wyłącznie po to aby sprawdzić u siebie ekstrakcję, aby mieć właśnie jasny punkt odniesienia.

Offline bagnet Mężczyzna

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo PID
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Zmieniłem Macap M2M na Ceado E6P i potrzebuję kilku rad
« Odpowiedź #44 dnia: 13 Sierpień 2021, 15:53:19 »
Po kolei więc:

1. Test monety - ok.
2. Drobniejszy przemiał to dla mnie pierwszy krok jaki powinieneś wykonać, im drobniej zmielona tym większy opór = spokojniejsza ekstrakcja (oczywiście jak zawsze chodzi o balans, wygląda na to (Twój filmik), że nadal jest zbyt grubo
3. Nie zamierzam Ci pisać, że masz kupić NPF aby zobaczyć jak wygląda konkretnie formowanie ekstrakcji, ale zastanawia mnie nadal czemu dopiero po 10s rozpoczyna się u Ciebie. Nie używam ekspresów Ascaso więc nie wiem, czy model, który masz - ma preinfuzję zdefiniowaną na jakiś określony czas?

Konkretne kroki działania więc:

1. Zmiel drobniej, sprawdź, napisz/pokaż
2. Weź kawę od Andrzeja, sprawdź pokaż/napisz wnioski

Jeśli nadal nie będzie ok, to będziemy działali dalej.

Zamówiłem przed momentem kawę którą podałeś tylko i wyłącznie po to aby sprawdzić u siebie ekstrakcję, aby mieć właśnie jasny punkt odniesienia.


Konkretnie! Dzięki!
Na razie kupiłem nowy młynek i większe sitko 21g (na razie nie używam) i mam wystarczająco dużo kłopotów z ustawieniem. NPF to pieśń przyszłości, jeśli w ogóle poczuję taką konieczność.

Tak jeszcze myślę - z jaką +/- siłą ubijacie kawę temperem. Może ja to robię za mocno? Mam wyczucie (używam wkrętaków dynamometrycznych) w kwestii Nm i jak to mniej więcej macie ustawione? 1Nm? mniej? więcej?
Długi czas bez ekstrakcji może być związany ze zbyt mocnym ubiciem.
Tylko ja to robię naprawdę raczej lekko, ok 1-1,5Nm maks.
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień 2021, 16:16:01 wysłana przez bagnet »
Siła spokoju.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi