Autor Wątek: Jak ważyć kawę mieloną do PF? Jak żyć?  (Przeczytany 3217 razy)

Offline nowicjusz

  • Wiadomości: 54
  • Ekspres: aeropress, V60, chemex, Hario Switch
  • Młynek: Fellow ode 2, comandante c40
Jak ważyć kawę mieloną do PF? Jak żyć?
« dnia: 25 Wrzesień 2021, 11:33:19 »
Cześć, od pewnego czasu mam dylemat  [emoji38]
Jak/czym ważyć portafilter z mielonką?

Teraz mam NPFa i daje radę to ustawić na mojej wadze (BREWISTA SMART SCALE V2).
Natomiast chciałbym korzystać z moich kolb z jedną i dwiema wylewkami i to to się nie mieści na tej wadze.
A przynajmniej nie w sposób dający mi poczucie że wskazania będą dobre 8)

Kawę miele do sitka w kolbie i to idzie na wagę (wcześniej taruje). Jak jest Ok to leveling tool+tamper i do ekspresu. I ten flow chce utrzymać :)

Macie jakieś pomysły, jak to robicie bo ja tylko znalazłem płytkę z magnesami do Acai lunar i wydaje mi się to trochę przesada.

Dzieki

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Jak ważyć kawę mieloną do PF? Jak żyć?
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Wrzesień 2021, 18:49:35 »
Możesz ściągnąć pomysł z młynka G-RISTO W (d. ZF64W "grind-by-weight") i dorobić sobie uchwyt portafiltra mocowany do wagi jak na tym zdjęciu:

https://images89.fotosik.pl/540/672892eaa27c17e0.jpg
Jak ważyć kawę mieloną do PF? Jak żyć?


Albo kupić wagę od G-RISTO albo...kupić G-RISTO ! ;)

https://images92.fotosik.pl/540/e1cc655b4b2e0810.jpg
Jak ważyć kawę mieloną do PF? Jak żyć?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline mazoor Mężczyzna

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Astoria CKE
  • Młynek: Ceado E6P, Comandante
Odp: Jak ważyć kawę mieloną do PF? Jak żyć?
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Wrzesień 2021, 09:46:05 »
A tak nie da rady?
Nie wiem jak z jedną wylewką, ale z podwójną powinno zadziałać ;-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Jak ważyć kawę mieloną do PF? Jak żyć?
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Wrzesień 2021, 09:52:50 »
1. Masz dobry powtarzalny młyn, więc jak ustawisz czas przemiału korzystając z NPF na wadze, każde kolejne przemiały będą OK (nie powinny się różnić więcej niż 0,5 - chyba, że doświadczenie Twoje pokazuje inaczej).
2. Prawdopodobnie wystarczy zwykły kawałek sklejki o szerokości podstawy wagi i długości takiej aby mieścił się PF.

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 479
Odp: Jak ważyć kawę mieloną do PF? Jak żyć?
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Wrzesień 2021, 11:25:51 »
Najlepiej mieć dwie wagi.
Jedna przy młynku do potrafiltra
np taką coffeedesk.pl/product/9971/Rhino-Coffee-Gear-Bench-Scale-Waga
i druga pod wylewkę, jakaś mniejszą.
Ja mam tak to rozwiązane, ale waga na tacce ociekowej służy mi jednocześnie za shot timer.
Gdybym miał ekspres z shot timerem używałbym tylko jednej wagi do portafiltra przy młynku.
W to, że młynek dobrze, powtarzalnie namieli bym nie wierzył, różnica 0,5g w jedną czy drugą stronę to bardzo dużo, takie espresso by u mnie pewnie wylądowało w zlewie.
« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień 2021, 13:21:20 wysłana przez Jozin von Bazin »

Offline nowicjusz

  • Wiadomości: 54
  • Ekspres: aeropress, V60, chemex, Hario Switch
  • Młynek: Fellow ode 2, comandante c40
Odp: Jak ważyć kawę mieloną do PF? Jak żyć?
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Wrzesień 2021, 19:24:42 »
Dzięki za odpowiedzi!
@pj.w sklejki lub plexi jak kto woli tylko… w najbliższym czasie nie mam dostępu do narzędzi i czasu, stad pomyślałem, że zapytam jak inni to widzą. A nóż coś ciekawego się trafi.
I szczerze, nie pomyślałem nawet o stacjach tampingowych jak wspomniał @mlopus . Ta opcja mnie zaciekawiła i mega estetyczna się wydaje. Bardziej niż kawałek sklejki, który już oczami wyobraźni liczę ile razy będę zbierał z podłogi przeklinając :)
Tylko ta cena i… chyba nie chce czegoś takiego z Chin ciągnąć.

@mazoor narazie na sucho ale czarno to widzę… :lol2: :lol2: :lol2:  C5015E53-67C0-4D04-8ABB-580D3AE7EDA0.jpeg

@Jozin von Bazin timer mam w ekspresie wiec ta sama waga ląduje pod filiżanką.

Co do powtarzalności młyna… to nie do końca. Jest napewno dobry :) ale dużo zależy od ilości ziaren w hoperze plus od czasu jaki tam leżą. Ja zazwyczaj zasypuje 250g bo co te 250g zmieniam kawy. Czasami ładuje coś na 500g. Wiec z doświadczenia już kolejnego dnia widzę różnice w gramaturze. A nie jestem mega purystą (już) i +/- 0,5g zazwyczaj nie robi mi dużej różnicy (jak jest więcej to koryguje).
Choć przyznam tez, że nie chce mi się bawić w ustawianie timera (wspomniałem o częstej zmianie kawy i braku czasu?). Mam ustawiony na 16 sekund (sito 20g) i resztę dokręcam ręcznie na oko. Coraz częściej trafiam w to +\- 0,5g :)

PS. Jak napisałem to co wyżej to aż sobie uświadomiłem jak odmienne były moje przekonania na początku tej drogi - będę używał timera w młynie, że będzie idealnie mielił ile trzeba, i że jak ma być 20,5g to tak ma być i trzeba korygować :)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Jak ważyć kawę mieloną do PF? Jak żyć?
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Wrzesień 2021, 19:34:09 »
Stacja tampingowa którą podałem to pierwsza z brzegu, ja mam podobną ale jest drewniana, aluminiowe są też tańsze i może do kupienia w PL. Gdybyś znalazł jakąś to podziel się informacją, to moim zdaniem dobra opcja bo masz jedną wagę, a w.mojej stacji na pokrywie jest miejsce na tamper, więc nie zajmuje dużo miejsca a pełni dwie funkcje.

Koziołek wykorzystał rurę PP
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=109.840

« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień 2021, 19:38:12 wysłana przez mlopus »

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 479
Odp: Jak ważyć kawę mieloną do PF? Jak żyć?
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Wrzesień 2021, 21:20:14 »
Jeżeli shot timer jest w ekspresie to waga pod wylewkami jest niepotrzebna. Dokładna doza np 16g i w 30s powinno poleciec 32g, jakieś niewielkie +/-. Mnie się to zawsze sprawdzało, kontrolnie sobie sprawdzałem uzysk na tej samej wadze. Jeżeli młynek, ekspres jest dobry, opanowany i zrozumiany przez użytkownika, technika dystrybucji odpowiednia i powtarzalna to shoty będą prawie do do grama takie same w założonym czasie.

Ecm ma fajny uchwyt:
coffeesite.pl/maty-i-stacje-na-akcesoria/85-tamper-station-ecm.html
Timemore też ciekawy:
labuna.pl/Timemore-Magic-Cube-Portafilter-Stand-Podstawka-do-wagi-p703/?ref=nokaut.pl&utm_source=SalesIntelligence&utm_medium=cpc&utm_campaign=SI_138897&utm_content=703&gclid=EAIaIQobChMI5e-K0a2d8wIVFEaRBR0U7wTPEAQYASABEgLnbvD_BwE

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Jak ważyć kawę mieloną do PF? Jak żyć?
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Wrzesień 2021, 21:32:35 »
Macie jakieś pomysły, jak to robicie bo ja tylko znalazłem płytkę z magnesami do Acai lunar i wydaje mi się to trochę przesada.

Ja akurat potrzebowałem do npf bo mam małą wagę - kilka minut w CAD i trochę pracy drukarki 3D i zrobiłem sobie wyprofilowaną kostkę. To samo można zrobić do kolby z wylewkami - kwestia tylko czy masz jakiegoś znajomego z drukarką 3D.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi