Autor Wątek: Kawiarka GAT Lady Oro 3tz/6tz - uzysk  (Przeczytany 987 razy)

Offline dikoj

Kawiarka GAT Lady Oro 3tz/6tz - uzysk
« dnia: 22 Czerwiec 2024, 21:00:29 »
Witam Brać Kawową,
Mój najnowszy nabytek to kawiarka GAT Lady Oro. Od razu kupiłem dwie - 3tz i 6tz. Mniejsza, gdy piję sam, większa, gdy towarzyszy mi żona.
Standardowo z 3tz powinno uzyskać się ok 100ml kawy, a z 6tz ok 200ml. O ile z mniejszej kawiarki uzysk jest prawidłowy to zonk następuje przy większej, gdyż uzysk jest ten sam. W mniejszej kawiarce zostaje tylko odrobina wody, a w większej połowa. Trzymałem nawet kawiarkę na ogniu (kuchenka gazowa, najmniejszy palnik) do czasu aż kawa zupełnie przestanie wypływać.
Rozumiem, że 200ml to wartość umowna i może to być +/-  30-40ml, ale nie udało mi się przekroczyć 100-110ml.
Kawa mielona na Wilfa Svart WSCG-2. Do 3tz wchodzi 16g kawy, do 6tz ok 25g.
Czy coś robię źle czy reklamować kawiarkę?

Z kawowym pozdrowieniem,
dikoj

Offline k3lt Mężczyzna

• Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Kawiarka GAT Lady Oro 3tz/6tz - uzysk
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Czerwiec 2024, 10:41:28 »
Raczej robisz coś źle, prawdopodobnie zła ilość kawy lub za duży/za mały gaz. Spróbuj sobie do tej mniejszej nasypać więcej albo mniej kawy, zobaczysz że też będzie zostawała inna ilość wody. ;)

Offline GostRado Mężczyzna

• Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Czerwiec 2024, 11:09:03 »
Kawa mielona na Wilfa Svart WSCG-2. Do 3tz wchodzi 16g kawy, do 6tz ok 25g.
Czy coś robię
A jaką masz grubość przemiału i czy tę samą do różnych kawiarek? Sypie się zawsze równo z rantem, manipuluje grubością przemiału i do każdej kawy inaczej.
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

• Global Moderator
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Czerwiec 2024, 12:52:43 »
O ile z mniejszej kawiarki uzysk jest prawidłowy to zonk następuje przy większej, gdyż uzysk jest ten sam.
Do większej musisz mielić grubiej, kawa w trakcie ekstrakcji pęcznieje i stawia większy opór. Spróbuj zmielić żeby kawa była wielkości +/-  jak cukier kryształ.

W kwestii ilości kawy jaka powinna wyjść z 6tz - zważ sobie ile wchodzi wody do zbiornika gdy nalejesz zaraz pod zaworek. Kawy powinno wyjść ok. 3/4 tego co wody, czyli jeśli wchodzi 300 g to zaparzonej powinno wyjść jakieś 225. Sprawdź też czy na pewno dobrze dokręcasz zbiornik z wodą i czy krawędzie zbiornika i uszczelki są gładkie. Czasami jak uszczelka się jeszcze układa albo gwint nie jest idealnie spasowany, może ciśnienie uciekać bokiem.

Offline dikoj

« Odpowiedź #4 dnia: 25 Czerwiec 2024, 15:32:33 »
Zastosowałem Wasze porady. Zwiększyłem grubość mielenia i wstawiłem kawiarkę na większy palnik. Uzysk wzrósł do 180g - do znacznika na syfonie.
Do kawiarki wchodzi 280g wody i pozostało 50g, czyli tu proporcje też mniej więcej się zgadzają.
Przetestuję jeszcze grubsze mielenie i znajdę optimum.

Dziękuję za porady!

Offline krystians Mężczyzna

• Global Moderator
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform, Ode2
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Czerwiec 2024, 23:50:50 »
Z tym palnikiem to bym nie przesadzał, płomień nie powinien wychodzić na ścianki zbiornika z wodą.

Offline GostRado Mężczyzna

• Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Czerwiec 2024, 08:30:17 »
Kawiarki, to wdzięczne maszynki do uzyskania dobrego naparu kawowego, ale też trzeba je optymalnie zestroić ze świeżo zmieloną kawką na młynku żarnowym, chyba że nie zależy nam na smaku, to wystarczy kupić uniwersalną, już zmieloną w markecie :( :NO:
« Ostatnia zmiana: 26 Czerwiec 2024, 08:59:59 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline k3lt Mężczyzna

• Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Czerwiec 2024, 14:20:41 »
No i generalnie tam wody zawsze trochę zostanie, nie ma co sobie głowy zawracać i próbować żeby przeleciała całość.

Offline kastor Mężczyzna

• Ekspres: Lelit PL41TEM, V60, kawiarka, tygielek, Poccino Espresso/retro/
  • Młynek: Eureka Mignon, 1ZPRESSO
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Czerwiec 2024, 16:23:04 »
@dikoj: jeśli po ekstracji w mniejszej kawiarce zostaje niewielka ilość wody to absolutnie konieczność (zapobiega "przepaleniu" a nawet zniszczeniu moki), ale w przypadku gdy w tej większej pozostaje nawet połowa  to oczywiście anomalia

Offline mr_blend Mężczyzna

• Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Czerwiec 2024, 23:36:29 »
Skoro po zmianie przemiału uzysk wzrósł, to zapytam jeszcze o jedną rzecz gdyż może strumień nie ma siły ciągnąć do góry gdyż palnik przez cały czas jest na bardzo małym gazie...
Budujemy ciśnienie, gotujemy wodę na dużym gazie a zwalniamy w momencie pojawienia się strumienia w fontannie. Wtedy dbamy już o smak kawy, wolniejszy flow spowoduje słodszy napar. Z tym trzeba uważać gdyż za kawa może też płynąć za wolno - wtedy lepiej podkręcić gaz i dodać ciśnienia. Jak kawa sika z tej fontanny i pojawia się biała piana to mamy koniec procesu, ściągamy z palnika. Dolny zbiornik jest tak gorący, że przez chwilę - mimo braku ciepła - woda z dołu będzie dalej wypływać do góry.

Nie wiem czy o to chodzi, najwyżej zostanie wyeliminowana kolejny element w procesie :)

Pozdrawiam,
Paweł

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi