Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1146761 razy)

Offline Jenot Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Ascaso Bar 1 GR, Gaggia Classic, Flair 58
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, Pietro, Kinu Simplicity,
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6585 dnia: 23 Lipiec 2024, 13:09:34 »
No ale to chyba matematyka się zgadza. Mniejsze ciśnienie Flaira - mniejszy przepływ - potrzebne drobniejsze mielenie, żeby czas był ten sam przy tym samym uzysku. Upraszczam, bo zmiennych jest więcej (sitko prysznica/puck screen, to że we Flairze możesz "korygować" nacisk gdy czujesz, że ciastko ulega erozji itp.) Każdy młynek, ekspres czy inne akcesoria to dochodzenie od początku do optymalnego przepisu. Przynajmniej u mnie tak to z grubsza wygląda.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 708
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6586 dnia: 23 Lipiec 2024, 13:12:27 »
No właśnie matematyka mi się nie zgadza, jak robię kawę przy 9bar i mam uzysk 36g w 30s przykłaodowo, to przy 7bar powinienem grubiej zmielić, a nie drobniej, żeby obniżyć opór przy mniejszym ciśnieniu.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1066
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6587 dnia: 23 Lipiec 2024, 13:20:06 »
Przy mniejszym ciśnieniu ciastko nasiąka bardziej równomiernie co powoduje szybszy przepływ.

Offline Jenot Mężczyzna

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Ascaso Bar 1 GR, Gaggia Classic, Flair 58
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, Pietro, Kinu Simplicity,
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6588 dnia: 23 Lipiec 2024, 13:24:55 »
A tak, mój błąd. Czyli co innego decyduje (np. namoczone ciastko we Flairze po zalaniu wodą). W sumie nie zastanawiałem się wcześniej, jest inaczej na każdym ekspresie i przepis muszę pod każdy zestaw osobno "szlifować".

Offline anderson

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Bezzera Matrix MN z FC
  • Młynek: AllGround Sense
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6589 dnia: 25 Lipiec 2024, 17:27:14 »
Za mną pierwsze próby espresso.

21 gram, 25 sekund, temp 92 stopni, równe 9 bar podaje po zbudowaniu ciśnienia i wychodzi mi +/- 60ml, podstawiam dwie filiżanki i na jednej z miarką wstrzeliwuję się w single espresso.
Smakuje w mojej ocenie jak powinno, smak pokrywa się z tym co dostaje w ulubionych kawiarniach.

Macie jakieś wskazówki, rady ?

IMG_5638-min.jpg
IMG_5681-min.jpg
« Ostatnia zmiana: 25 Lipiec 2024, 17:36:01 wysłana przez anderson »

Offline hammerhead

  • Wiadomości: 172
  • Ekspres: Sage Dual Boiler, wcześniej LPC
  • Młynek: Komendant, DF83
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6590 dnia: 25 Lipiec 2024, 17:44:06 »
Wagę kup. I mierz wagę a nie objętość espresso.
Celuj w 2 x tyle espresso co mielonki w ciągu około 30 sekund.
A jak już będziesz mógł to zrobić powtarzalnie, to możesz zacząć eksperymentować:)

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 331
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6591 dnia: 25 Lipiec 2024, 17:56:25 »
@anderson jeśli Ci smakuje to co nam do tego. Najważniejsze jest żeby Tobie pasowało. Każdy ma inne preferencje i robi na swój sposób. Mi na przykład lepiej wchodzą dłuższe ekstrakcje (powyżej 35sek 2:1) ale może Ty wolisz co innego.
Kup wagę jak już było powiedziane. Uzyskasz powtarzalność i będzie ci łatwiej sprawdzać w którą stronę iść aby było lepiej (przemiał, uzysk, temperatura, wdt itd)...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5671
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6592 dnia: 25 Lipiec 2024, 18:31:00 »
21 gram, 25 sekund, temp 92 stopni, równe 9 bar podaje po zbudowaniu ciśnienia i wychodzi mi +/- 60ml
To wychodzi m.w. 50g, więc jest oki. Dla pełnego obrazu podaj, na jakiej kawie robiłeś espresso i jej datę palenia oraz przyłączam się do apelu, abyś nabył wagę. Wystarczy zainwestować aż 20zł i da radę.
« Ostatnia zmiana: 25 Lipiec 2024, 18:35:55 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 331
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6593 dnia: 25 Lipiec 2024, 18:35:35 »
Sprawdzi się i taka za 20 zł ale nie polecam. Te wagi to więcej nerwów niż pożytku. Ponegocjuj cenę Black Mirror na forum (jest w Pchlim Targu) i będziesz zadowolony. Ta Bezzera nie może mieć towarzystwa dziadowskiej wagi ;) Tak serio BM2 jest chyba optymalna jeśli chodzi o cenę/jakość

Offline anderson

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Bezzera Matrix MN z FC
  • Młynek: AllGround Sense
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #6594 dnia: 25 Lipiec 2024, 18:41:41 »
Wagę już zamówiłem wcześniej, czekam na dostawę  :D Timemore Black Mirror Basic 2.

Kawa to Cortonero Brazil.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi