Autor Wątek: Kolumbia Excelso  (Przeczytany 9712 razy)

dobry chlopak

  • Gość
Kolumbia Excelso
« dnia: 22 Maj 2014, 23:35:18 »
Witam.Dzis dostalem od kolegi 500g swiezej wczoraj  ciemno wypalanej tej kawy.I tu moje pytanie moze ktos mi ulatwi droge w jej zaparzaniu w Aeroprees'ie.Jutro bede ja przyzadzal i tak sie zastanawiam jak ja mielic jaka temperatura jak dlugo zaparzac aby wydobyc z niej cala kwintesencje ktora w niej siedzi :)
Kawa jest bardzo popularna wiec wierze ze ktos juz z nia mial do czynienia w Aero i skroci moja droge do osiagniecia celu.Z gory dziekuje

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kolumbia Excelso
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Maj 2014, 00:01:54 »
A może już tej  kwintesencji tu nie ma, skoro ciemno jest palona. Kawa ta bardzo popularna jest raczej nie w dziale specialty.

dobry chlopak

  • Gość
Odp: Kolumbia Excelso
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Maj 2014, 00:37:35 »
Czyli mam rozumiec ze lepiej jak bylaby jasno palona abym osiagnal z nia apegeum?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kolumbia Excelso
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Maj 2014, 06:07:51 »
Sam ją chyba musisz  wypalić do apogeum. A przede wszystkim sam musisz spróbować... ;)

dobry chlopak

  • Gość
Odp: Kolumbia Excelso
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Maj 2014, 06:50:11 »
Niestety nie mam w czym ja wypalic wiec jestem zdany na to co zamowie w palarni w ktorej kupuje kawe.Ostatnio ogladalem domowe palarki i ceny sa w granicach £350.Roznica na kilogramie kawy przy kilogramowym zawowieniu miedzy zielona a juz wypalona wynosi ok.£3.Takze nie wiem czy jest sens kupowania takiego sprzetu do domu pijac w moim przypadku kilogram w ciagu miesiaca?
Czyli maszynk zwrocilaby mi sie po ponad 100 miesiacach.Takze jak dla mnie to gra nie warta zachodu

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kolumbia Excelso
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Maj 2014, 14:54:50 »
Trudno jest podać dobry przepis na przyrządzenie kawy, jeżeli się jej nie zna. Nazwa Kolumbia Excelso niewiele znaczy, to palarnia nadaje kawie określony charakter. Ciemno palone ziarenka nie są najlepszym pomysłem do aeropressa, moim zdaniem. Radziłbym użyć klasycznej metody zaparzania i wody o temperaturze 80 - 85°C. Mielenie raczej grubsze, doza 6-6,5 g na 100 ml, parzenie przez jedną minutę, bez preinfuzji. A przy następnym parzeniu postępujesz zależnie od uzyskanych efektów. Jeżeli kawa jest za gorzka, to obniżasz temperaturę parzenia, skracasz czas parzenia, zwiększasz grubość przemiału. A przy naparze zbyt kwaskowatym postępujesz odwrotnie, to znaczy zwiększasz temperaturę wody, wydłużasz czas parzenia, mielisz drobniej, a metodę parzenia możesz zmienić na odwróconą. Poza tym świeżo palone ziarenka mogą nie być zbyt smaczne, z konsumpcją czasem warto poczekać kilka dni.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kolumbia Excelso
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Maj 2014, 15:10:32 »
Trudno jest podać dobry przepis na przyrządzenie kawy, jeżeli się jej nie zna.
Dlatego dziwi mnie i uśmiech mój wywołuje podawanie zwycięskich przepisów przez World Aeropress Championships. Bez kawy, to sobie można poczytać niczym książkę w narzeczu, którego się nie zna.

dobry chlopak

  • Gość
Odp: Kolumbia Excelso
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Maj 2014, 17:01:34 »
Bardzo dziekuje za wyczerpujaca opowiedz.Dzis zlapal mnie jakis wirus takze musze sie wstrzymac z wypiciem kawy.Takze  chca nie chcac musi polezy sobie chwile w torbie az poczuje sie lepiej.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kolumbia Excelso
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Maj 2014, 17:44:06 »
Możesz tu pisać jak zaparzyłeś, co wyszło i co chciałbyś następnym razem poprawić, w którą stronę pokierować smak. Podpowiemy.
Najpierw potrzebny jest punkt wyjścia i przydałby się też obraz punktu docelowego, czyli jaki napar chcesz uzyskać.

dobry chlopak

  • Gość
Odp: Kolumbia Excelso
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Maj 2014, 05:55:34 »
Tak jak pisalem wczesniej dopiero zaczynam swoja przygode z kawa swiezo palona :)
Nie mam jeszcze wyrobionych smakow takze jestem w stanie zadowolic sie kazdym uzyskanym naparem pod dwoma warunkami.Brakiem goryczy i kwaskowatosci.
Jestem po ponad 10 probach na AP z ta kawa i nie moge wyjsc z podziwy gdyz za kazdym razem uzyskuje cos co podbija moje serce :) Probowalem juz przemial od 2 do 8 klikniec na Porlexie,woda od 80 d0 90 stopni metoda tradycyjna i odwrocona.Jedyne co stale u mnie to 20-21 gram kawy na caly AP.Naprawde nie moge sie nadziwic jak te ziarna potrafia byc elastyczne pod te moje eksperymenty.Dzis wymyslilem ze moze zobacze co mi wyjdzie z niej w kawiarce.Jestem w szoku osiagnalem apogeum :) ktore mialemw planach :)
To byla najlepszy kubek kawy w moim zyciu !
Dzis odbieram "dyski" ktore zamowilem z USA i juz nie moge sie doczekac kolejnych nowych smakow ktore sobie na nich mam nadzieje wypracuje :)
Cos czuje ze ta kawa bedzie czestym gosciem u mnie w domu.Juz dzis zamowilem kolejny kilogram tym razem jasno palonej.Dziekuje i pozdrawiam.

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Kolumbia Excelso
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Maj 2014, 08:47:03 »
"brakiem goryczy i kwaskowatości" to co ty masz w tej kawie?

Też jestem w szoku - kawiarka i brak goryczy? Nigdy mi się tego nie udało osiągnąć..no chyba że kwas wszystko zasłaniał  :)




dobry chlopak

  • Gość
Odp: Kolumbia Excelso
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Maj 2014, 22:56:02 »
Dzis postanowilem sprawdzic czy to nie przypadek z ta kawiarka i uzylem wiekszej ktora posiadam.Kawe zmielilem jeszcze drobniej czyli na dwa klikniecia na swoim mlynku.Do kawiarki na 6 espresso zalawowalem 30g kawy i woda na starcie ok.40 stopni.Rozlalem otrzymany napar do dwoch kubkow.Do swojego dolalem przegotowanej wody a do zony woda + mleko.Naprawde powiem szczerze kawy przerosly moje oczekiwania :) .Tak sie zastanawiam czy moze istnieje pojecie "idealna kawa" ? gdyz ta moge tak nazwac.Dopasowuje sie do kazdej z moich prob ktore z nia urzadzam.Jestem ciekaw co bedzie jak uzyje stalowych dyskow i np. filtowanej wody.
Moj kolega przygotowuje ta kawe we wloskim ekspresie cisnieniowym i mowi ze to co ja se to najlepsza kawa jak pil-takze wydaje mi sie ze cos w tym musi byc.
Takze szczerze polecam !!!

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kolumbia Excelso
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Maj 2014, 09:08:50 »
Off-Topic:
Rozlalem otrzymany napar do dwoch kubkow.Do swojego dolalem przegotowanej wody a do zony woda + mleko.

Z kawiarki zawsze wolałem kawę nierozcieńczoną wodą. Była smaczniejsza, bardziej esencjonalna.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi