Autor Wątek: Etiopia Yirgacheffe Kochere  (Przeczytany 17995 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Etiopia Yirgacheffe Kochere
« dnia: 23 Październik 2013, 07:07:51 »
Etiopia Yirgacheffe Kochere
Skąd: MastroAntonio
Palenie: średnio jasne
Data palenia 08.10.2013
Metoda przygotowania: drip
Wygląd: ziarna bardzo drobne (kilka ziaren nieco większych), kształtne, jasne. Nie znalazłem połamanych ani inaczej uszkodzonych
Smak i aromat: po otwarciu unosi się intensywny zapach "czekoladowowafelkowy" - bardzo przyjemny i aromatyczny. Zmielenie ziaren intensyfikuje go dodając nuty owocowe i kwiatowe - już od samego wąchania może się zakręcić w głowie :).
Kolejne dripy różniły się między sobą wyłącznie temperaturą i grubością zmielenia:
1. mielenie "grubsze" (7 kliknięcie od zera w młynku grindrippera), temp. 83*C - w smaku dominuje kandyzowana wiśnia na tle kwaskowatych owoców
2. mielenie "drobniejsze" (5 kliknięcie od zera w młynku grindrippera), temp. 83*C - w smaku wyraźnie czuć jeżyny choć jeszcze nie te czarne pełne słodyczy ale raczej takie nie do końca dojrzałe
3. mielenie "drobniejsze" (5 kliknięcie od zera w młynku grindrippera), temp. 87*C - pojawiają się długo oczekiwane jagody (jagodziankowe smaki), na razie nieśmiało, na dosyć płaskim tle pozbawionym większości kwasków, pojawiła się niewielka goryczka
4. mielenie "grubsze" (7 kliknięcie od zera w młynku grindrippera), temp. 89*C -  :ok: to jest to, jagody od pierwszej do ostatniej kropli, nieco mniej słodka niż w "3" ale za to dopełniona przebogatym tłem. Tym razem to nie jagodzianka ale po prostu owoce. Na razie nic nie napiszę o tle, bo pierwszy plan tak mnie zachwycił, że nie zwracałem uwagi całą resztę - a jest ona kwaskowa, harmonijna i zdecydowanie owocowa.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Etiopia Yirgacheffe Kochere
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Październik 2013, 09:17:50 »
A jaka doza, uzysk, czas przelewania?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Etiopia Yirgacheffe Kochere
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Październik 2013, 09:23:45 »
Czas - ok. 2,5 minuty (preinfuzja, 10-15 s przerwy, potem w zasadzie ciągły strumień do osiągnięcia 2 minut łącznie i pół minuty na opróżnienie się filtra), doza - 10-11 g, ilość naparu - 150-180 ml

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Etiopia Yirgacheffe Kochere
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Październik 2013, 18:48:28 »
Po weekendowych próbach garść kolejnych informacji:
- espresso - esencjonalne, crema blada i nietrwała, w smaku sporo jagód, trochę karmelu i owoców leśnych - powiedziałbym "very, very" ale bardziej mi podeszła w dripie (to samo ale łagodniej podane :) )
- cappu - krótko mówiąc beznadziejne - kompletnie nie trafiło w mój gust - połączenie jagód i mleka gryzło się jak psy na podwórku.
- kolejny drip - jeszcze jeden klik grubiej i jeden stopień więcej - mniej wyraźne jagody, tło straciło na intensywności, pojawiła się pewna goryczka. Ogólnie gorzej.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Etiopia Yirgacheffe Kochere
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Październik 2013, 20:10:44 »
Stopień więcej przy takich kawach to zuooo! ;) Jak masz jeszcze ziarna i ochotę na eksperymenty to sprawdź 75°C w dripie. Nie żebym tę konkretną konfiguracje sprawdzał/pamiętał, ale często stosuję do takich kaw.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Etiopia Yirgacheffe Kochere
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Październik 2013, 20:11:51 »
Mam, spróbuję :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Etiopia Yirgacheffe Kochere
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Październik 2013, 20:31:38 »
Tylko nie wiem czy reszta parametrów będzie potrzebowała zmiany. Czy będzie trzeba drobniej zmielić? czy dłużej parzyć? ???

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Etiopia Yirgacheffe Kochere
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Październik 2013, 20:38:21 »
Jeszcze jej trochę mam i popróbuję w tygodniu. :)

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Etiopia Yirgacheffe Kochere
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Październik 2013, 12:17:21 »
Dla mnie jest to jedna z najlepszych kaw od Mastro Antonio w historii (pijam kawy od Antonia od kilku lat więc mam porównanie ;)) Tak fantastycznej kawy to można szukać jedynie na innym, wyższym pułapie cenowym w innych dobrych palarniach. Pijam ją z dripa i posmak jagodzianki jest po prostu zniewalający. Bardzo się cieszę, że Antonio coraz odważniej wchodzi w segment Speciality i serwuje takie specjały w bardzo fajnych cenach ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Etiopia Yirgacheffe Kochere
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Październik 2013, 13:21:09 »
Z tym jest big problem. Ela ostatnio to trafnie opisała na facebooku. Takie kawy kosztują w sprzedaży za zachodzie dużo: 150zł-200zł. U nas raczej ręce opadają... bo przy takich cenach nie sprzedamy dużo. A nie daj boże jakiś błąd zrobimy i reputację stracimy... No i nie wyjedziemy na plantacje, bo za co? ;)

Etiopia Kochere jest dobrym probierzem: jedni ją uwielbiają i czują same pozytywne aromaty, inni przeciwnie, krzywią się czując w niej zamiast jagód ekskrementy ;). Co jest grane? Podobno parę dni temu z Etiopią Kochere zwyciężył ktoś w lokalnych mistrzostwach WBC w USA :).

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Etiopia Yirgacheffe Kochere
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Październik 2013, 13:26:17 »
Ja czuję jagody, ale jakbym poczuł... hm, ekskrementy, też bym się krzywił. :evil:
Kawa jest fajna, wręcz świetna, jedyny sposób podania jaki mi nie podszedł to z mlekiem.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Etiopia Yirgacheffe Kochere
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Listopad 2013, 10:59:48 »
Mimo kilku prób z aeropressem nie udało mi się osiągnąć tak dobrego efektu jak w dripie. Miałem już trochę zbyt mało kawy i nie wstrzeliłem się w idealne ustawienia grubości mielenia i temperatury. W smaku było więcej goryczki, kwaski pojawiały się i znikały.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Etiopia Yirgacheffe Kochere
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Listopad 2013, 11:05:21 »
A jak się skończyło z temperaturą? Te moje 75°C to dobry pomysł, czy jednak wolisz wyżej?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Etiopia Yirgacheffe Kochere
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Listopad 2013, 11:08:00 »
Wyżej, w tej temperaturze była mało intensywna dla mnie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Etiopia Yirgacheffe Kochere
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Listopad 2013, 11:23:19 »
80°C? 90°C?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi