Autor Wątek: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała  (Przeczytany 12108 razy)

Offline Titton

    • brak
  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: QuickMill QM67
  • Młynek: ???
Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« dnia: 17 Październik 2017, 06:13:48 »
Kupiłem ostatnio z palarni świeżo wypalanie ziarenka o średnim stopniu wypalenia. No i muszę przyznać, że ani ta kawa mocno nie pachniala, twarda była jak skala tak że mój młyn ascaso I2 nie był wstanie ja przemielić, a espresso wyszło mi bardzo kwaśne i w dodatku że znikomą cremą oczywiście wylądowało w zalewie bo było to niepijalne.

Mam  pytanie czy to normalne że ta kawa jest tak twarda czy to raczej świadczy o to że jednak nie była tak świeża jak deklarował sprzedawca. młyn mój zmielił już dobre kilkadziesiąt kg kawy ale z taka jeszcze się nie spotkałem.

dodam że zmieniłem sobie ekspres i pomyślałem se poeksperymentuję z kawą a tu takie rozczarowanie...
« Ostatnia zmiana: 17 Październik 2017, 18:18:32 wysłana przez pafcio0 »

Offline MichalCz Mężczyzna

  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 136
    • www.kawomaniak.pl
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skal
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Październik 2017, 06:41:55 »
Jeśli była palona średnio to nie powinna być, aż tak twarda lecz czy Yirga nadaje się pod kolbę moim zdaniem przy Yirdze kwasek wyjdzie zawsze mniejszy lub większy ale wyjdzie
www.kawomaniak.pl Kawa i akcesoria

Offline Titton

    • brak
  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: QuickMill QM67
  • Młynek: ???
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skal
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Październik 2017, 07:56:53 »
czyli Yirgacheffe bardzie pasuje pod alternatywy niż pod kolbe to by się mogło zgadzać bo takiego kwasu to jeszcze nie miałem okazji próbować w moim życiu...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skal
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Październik 2017, 08:06:16 »
Spróbuj sobie zrobić cupping i wtedy oceń czy napar jest zbyt kwaśny. Etiopia Yirgacheffe jest dość szerokim pojęciem. Są różne ziarna z różnych podregionów, z różnych miejsc obróbki, różne zbiory, różne obróbki... Etiopie z obróbki naturalnej dobrze sprawują się w espresso, nawet gdy są jasno palone. Z mokrej obróbki pewnie trzeba palić nieco inaczej...

Offline Titton

    • brak
  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: QuickMill QM67
  • Młynek: ???
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skal
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Październik 2017, 10:27:30 »


Etiopia Yirgacheffe jest dość szerokim pojęciem. Są różne ziarna z różnych podregionów, z różnych miejsc obróbki, różne zbiory, różne obróbki... Etiopie z obróbki naturalnej dobrze sprawują się w espresso, nawet gdy są jasno palone. Z mokrej obróbki pewnie trzeba palić nieco inaczej...

kawka kupiona singleorigin ale nie ma informacji na stronie o szczegółach o których piszesz...

A to normalne że te ziarna tej kawy są tak twarde że mi mój młyn nie wyrabia i sie zacina?

@Antonio
Co byś polecił dla osoby która zaczyna smakować espresso?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skal
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Październik 2017, 15:48:28 »
Zerknąłem na tę stronę i widzę inną kawę no-name: https://singleorigin.pl/produkt/kostaryka-white-honey. Cena większa niż naszego ostatniego nabytku (pochodzącego z najlepszej plantacji), a przecież nie wiadomo co to jest za kawa i z jakiej plantacji pochodzi. Rany, Julek... :(. Jedyny jej wyróżnik to "White Honey" i to pewnie stanowi o jej cenie. Strona ładna, grafiki i kolory ładne, etykietki ładne, ale sedno tego wszystkiego nieznane.

Z każdą dobrą kawą młynki powinny sobie radzić bez problemu. Wszystkie do tej pory przez nas przerabiane Etiopie nie wymagają jakiegoś bardzo drobnego mielenia, raczej przeciwnie. Na pewno nie ma problemów z ich zmieleniem.
Na początek przygody z espresso proponuję zawsze proste i średnio palone kawy, najlepiej mieszanki do espresso z Brazylią w składzie.
« Ostatnia zmiana: 17 Październik 2017, 15:51:04 wysłana przez Antonio »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skal
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Październik 2017, 16:12:44 »
Z każdą dobrą kawą młynki powinny sobie radzić bez problemu.
Akurat I- może mieć problem tu. Etiopia generalnie twarda, drobne mielenie pod espresso, a pewnie jeszcze źle wypalona i w środku surowa.
Nie zarzynaj młynka :) Czasami pomaga zwiększenie docisku, czyli zasypanie całego hoppera, ale chyba nie warto z kawą o podejrzanej jakości.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10574
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skal
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Październik 2017, 16:26:29 »
drobne mielenie pod espresso
No właśnie dobre Etiopie (dobrze wypalone) nie wymagają drobniejszego mielenia niż np. typowa Brazylia.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skal
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Październik 2017, 17:36:36 »
No nie wiem. Dobra Yerga, obojętnie myta czy naturalna, jest jednak bardzo twarda. Ja sprawdzam kawę w piecu , jeszcze przed wejściem ziaren w rekację Maillarda i generalnie dużo ciepła muszę zaaplikować na początku. Niektóre bardzo dobre Yergi rosną na wysokości około 2 tys m n.p.m., co oznacza wolniejszy wzrost rośliny, wolniejsze dojrzewanie owoców i bardzo dobry, interesujący profil aromatyczny. Niektóre ziarenka Etiopian Heirloom są jeszcze na dodatek bardzo maleńkie.

Lubię palić Yergi (zwłaszcza te naturalne), palę je jasno i raczej nie są one miękkie. Myte palę trochę ciemniej, więc mogą być bardziej.kruche, ale tutaj kwaski anihilują goryczkę i aromaty palenia. Naturale palę generalnie "na granicy przyzwoitości". Jest to "omni roast": kawę polecam i do metod przelewowych i do espresso: z czystym sumieniem. Może crema jest blada, ale nie spotkałam się z reklamacjami, że za "kwaśne" czy "ktoś sobie żarna pomałał". Najwyżej ktoś może się poskarżyć, że mu niespecjalnie smakuje "natural"..

Offline Titton

    • brak
  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: QuickMill QM67
  • Młynek: ???
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Październik 2017, 21:32:04 »
akurat nie ma mnie w domu ale zrobię zdjęcie i wrzucę jak wyglądaj ziarna jestem ciekaw fachowej oceny i spojrzenie na to "cudo" . z tego co pamiętam to ziarna nie są mocno wypalanie plus do tego są małe co powoduje że mój i1 steel się "zadławił" i to nie raz.  zrobiłem chyba z 10 espresso tak aby jak najbardziej dojść do przysłowiowego złotego środka no ale dalej ja dla nie jest to nie pijane.

@Antonio dziękuję za sugestie a co sugerujesz z twojego zaplecza?

Offline Titton

    • brak
  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: QuickMill QM67
  • Młynek: ???
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Październik 2017, 21:58:41 »
Zrobiłem zdjeciem mojej Etiopii która jest twarda jak kamień :-)... ciekawe co powiecie na temat ziaren... nie trafiłem tym razem no ale już idzie do mnie kolejna paczuszka z innego "warsztatu"... czekam z niecierpliwością...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Październik 2017, 22:17:07 »
O k... Co to jest?!

Offline Titton

    • brak
  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: QuickMill QM67
  • Młynek: ???
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Październik 2017, 22:20:49 »
O k... Co to jest?!
dobrze powiedziane

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5086
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Październik 2017, 22:30:09 »
Bellaroma z lidla za 30 zł/kg wygląda sporo lepiej...

Offline Titton

    • brak
  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: QuickMill QM67
  • Młynek: ???
Odp: Etiopia Yirgacheffe twarda jak skała
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Październik 2017, 22:45:38 »
ta drobna paczuszka kosztowała mnie 2 x tyle.. no ale cóż przynajmniej wiem gdzie nie nalezy kupować kawy już nidy wiecej...  mam nadzieję że inni też się nie dadzą nabrać "Kawowemu GURU"   

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi