Autor Wątek: Potrzebna pomoc z ASCASO Steel UNO PID  (Przeczytany 1847 razy)

Offline Ranowik

  • Wiadomości: 2
Potrzebna pomoc z ASCASO Steel UNO PID
« dnia: 30 Wrzesień 2021, 14:41:40 »
Cześć wszystkim!
Słowami wstępu - parę lat temu postanowiłem, że nie wystarcza mi kawa rozpuszczalna. Praca w biurze rozpieściła mnie na tyle, że miałem dosyć rozpuszczalnej zalewajki, którą na szybko raczyłem się co rano i chciałem czegoś więcej. Dyskusje i porady na KKK na Fb doprowadziły mnie do tego forum oraz osoby p. Janusza z Ascaso. Zakupiłem u niego ASCASO Steel UNO PID Black&Wood oraz Fiorenzato F4 Eco. Równolegle kupiłem Moccamastera, który miał mi służyć za źródło kofeiny przy długich nocach spędzanych nad projektami. Wkrótce po tym wyjechałem z Polski zabierając ze sobą tylko młynek i ekspres przelewowy, a Ascaso wylądowało na dłuższy czas w kartonie w magazynie.
Tyle słowem wstępu, ale pojawiają się tu moje pytania i problemy:
Próbowałem różnych ustawień na młynku, który w teorii najdrobniejsze ustawienie ma dla kawy tureckiej.
Próbowałem różnych doz: 14g (w teorii odpowiadających większemu filtrowi grupy) oraz większych i mniejszych doz. Gdy zastosuje ślepy filtr to ciśnienie na manometrze wskazuje 9 barów natomiast podczas parzenia kawy wskazówka ledwo drgnie odrywając się na milimetr od pozycji "0".
Udało mi się odszukać na portalu YouTube filmik, na którym ukazano proces parzenia kawy przy użyciu tego samego modelu i manometr wskazywał ciśnienie ~9 barów.
Czy jest coś co mi umyka? Kawa przelatuje przez portafilter "jak z kranu". Na początku leci "kawa", później woda. O jakiejkolwiek cremie mogę pomarzyć.
W związku z tym, że ciśnienie na ślepym filtrze jest normalnie wskazywane wnoszę, że to nie jest żadna usterka mechaniczna. Nie jest to też raczej wina ziaren gdyż używam prawie wyłącznie ziaren speciality z różnych palarni.
Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc i/lub radę. W razie gdybym dodał wątek w nie tym dziale, w którym powinienem to proszę o przeniesienie.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4828
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Potrzebna pomoc z ASCASO Steel UNO PID
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Wrzesień 2021, 15:14:16 »
Umieściłeś wątek w Dziale "Kawa" i to może dobrze. Bo problem raczej nie jest w ekspresie a w kawie. A dokładniej w ustawieniu młynka do danej kawy. Na początek załóż "ślepe sitko" i ustaw na nim ciśnienie na 10 bar. Przy prawidłowej dozie, prawidłowo zmielonej i ubitej kawie powinno być wówczas podczas ekstrakcji ok. 9 bar. Jeśli masz za szybki wypływ kawy i prawie brak ciśnienia to kawa jest zbyt grubo zmielona i / lub za mała doza. Proponuję wykonać telefon do nas na numer 42 674 17 85. Postaramy się pomóc w ustawieniu tego młynka.
PS. Co to znaczy, że w teorii ten młynek najdrobniejsze ustawienie ma dla kawy tureckiej ? Próbowałeś może zmieniać ustawienie w kierunku drobniejszego mielenia podczas pracy silnika, podczas mielenia ? Jeśli nie to spróbuj. No i pytanie podstawowe - jaką kawę używasz ?
« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2021, 16:15:18 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Potrzebna pomoc z ASCASO Steel UNO PID
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Wrzesień 2021, 16:54:32 »
Kręcisz młynkiem (regulacja mielenia) do blokady, czy poza nią? Ta śruba blokująca to nie jest takie ostateczne ustawienie, można mielić drobniej, póki zarna o siebie nie będą tarły.

Offline Ranowik

  • Wiadomości: 2
Odp: Potrzebna pomoc z ASCASO Steel UNO PID
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Październik 2021, 22:30:25 »
Trochę mnie tu nie było. Nie spodziewałem się aż tak szybkiej odpowiedzi. Prawdopodobnie nie obędzie się bez telefonu, bo szperałem trochę w internecie ale też próbowałem domyślić się o co chodzi - na przysłowiowy chłopski rozum. Założone mam sitko w teorii oznaczone jako 14g. Dozowałem zarówno równo 14 jak i więcej - tyle ile udało mi się zmieścić.
Z tą kawą turecką chodziło mi o to, że zacząłem się zastanawiać mimo zapewnień p. Janusza czy na tym młynku jestem w stanie uzyskać stopień zmielenia pod espresso. Nie jestem na tyle doświadczonym kawoszem aby na oko stwierdzić czy dany stopień zmielenia jest wystarczająco drobny, ale na którejś ze stron oferującej ten młynek znalazłem, że jest w stanie zmielić nie tylko pod espresso ale nawet pod kawę turecką (w domyśle zrozumiałem, że jest to jeszcze drobniejsza kawa).
Co do ustawionego ciśnienia to właśnie takie jest ustawione.
Hopper mam pusty także nie ma problemu z ustawianiem stopnia przy włączonym silniku młynka - z reguły tak je właśnie ustawiałem/zmieniałem. Nie mogę raczej go jeszcze drobniej ustawić, bo ucho mówi mi, że żarna już o siebie ocierają a jest to potwierdzone tym, że wsypana kawa nie chce się mielić dopóki ich od siebie odrobinę nie oddalę (rozumiem, że przerwa między nimi jest tak wąska, że nawet nie wciąga między nie ziaren).
A co do kawy... Może tu jest problem. Kupiłem worek Jacobs Kronung żeby nie zmarnować całego opakowania jakiejś fajniejszej z okolicznych palarni na dochodzenie w czym tkwi problem.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Potrzebna pomoc z ASCASO Steel UNO PID
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Październik 2021, 12:34:47 »
Kupiłem worek Jacobs Kronung
To teraz kup kawę pod espresso i ekspres zacznie działać.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4828
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Potrzebna pomoc z ASCASO Steel UNO PID
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Październik 2021, 12:39:39 »
I zmieniaj miałkość w kierunku drobniejszego mielenia przy wsypanej kawie i włączonym silniku.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi