Autor Wątek: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać  (Przeczytany 25981 razy)

skansen

  • Gość
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #75 dnia: 05 Listopad 2022, 18:55:00 »
Podają ilość minerałów 76,63 mg/l
Przy takiej zawartości minerałów twardość węglanowa będzie pewnie znacznie poniżej 4dH więc całkiem OK... Nie zaszkodzi oczywiście zmierzyć samemu jej twardości...

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5286
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #76 dnia: 05 Listopad 2022, 19:06:07 »
Konkretnie, jak zmieniała się jej twardość w argumencie przefiltrowanych litrów wody?
Może używałeś złych filtrów, a może zbyt długo?
Tysiące litrów przefiltrowanej wody i tylko jeden filtr do miękkiej wody przez rok  :picardpalm:
Myślę, że czas na odrobinę whisky, co Tobie też nie zaszkodzi.
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 787
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #77 dnia: 05 Listopad 2022, 19:35:48 »
Czyli, nie sprawdziłeś? a ja tak.
Czas na małą szklaneczkę.
Miłego wieczoru




Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #78 dnia: 05 Listopad 2022, 20:56:32 »
Twardość węglanowa ŻK rok temu - bo wtedy zakupiłem ostatni raz i sprawdziłem - wynosiła równo 4 dH - jak najbardziej nadaje się do kawy.

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #79 dnia: 05 Listopad 2022, 21:46:57 »
W ciągu dwóch lat odkamieniałem ekspres 2 razy
Pomyliłeś dwie kwestie: profilaktyczne odkamienianie przy miękkiej wodzie 2 razy w roku z częstą koniecznością odkamieniania bojlera przy twardej wodzie. Z Twoich informacji wynika, że zastosowana przez Ciebie filtracja była za mało skuteczna przy używaniu tej Twojej twardej wody. Kupuj ŻK i nie będziesz musiał w ogóle kupować żadnych filtrów.

Dzięki uwagom kolegów i Twojej będę mógł lepiej zadbać o ekspres jak wróci do mnie po serwisie, albo kupie nowy...

Offline Gravis Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #80 dnia: 11 Maj 2023, 09:53:01 »
W przypadku dedykowanego środka odkamieniającego Puly Descaler Liquid mam wątpliwości czy opisana przez producenta procedura jest w pełni skuteczna.

Na opakowaniu tego odkamieniacza jest napisane aby środek rozcieńczyć w 400ml wody. Biorąc pod uwagę, że opakowanie zawiera ok 15% kwasu, uzyskujemy finalnie roztwór o mocy 4%.

W przypadku instrukcji odkamieniania dla ekspresów lelit z małym bojlerem, producent (Lelit) zaleca rozcieńczyć ten środek odkamieniający aż w 1.5 litra wody. Daje nam to 1% roztwór odkamieniacza. W przypadku większych ekspresów producent zaleca zmieszać 2 opakowania odkamieniacza i 2 litry wody - roztwór 2% .

Wg informacji z internetu w przypadku kwasu amidosulfonowego stężenie 10% jest optymalne zapewniające skuteczność działania środka przy jednoczesnym braku uszkodzeń korozyjnych powierzchni metali czyszczonego systemu.

Odkamieniałem ekspres wg zaleceń producenta, z przerwami dłuższymi przy napełnianiu bojlera, i jakiś efekt jest, ale niestety mizerny.

Ponadto producent zaleca wlać roztwór do ekspresowego pojemnika na wodę. Wiadomo, że nie wykorzystamy w pełni całego roztworu, bo zawsze na dnie zostanie jeszcze sporo płynu - ekspres nie pozwoli na pobranie wszystkiego. Trzeba więc przenieść rurki do swojego, oddzielnego pojemnika z roztworem.

Wątek dawno nieporuszany, ale niedługo mija rok od kiedy mam ekspress. Leję do niego wodę z filtra odwróconej osmozy.

Czy ktoś mógłby się odnieść do poruszanego wyżej cytatu?

Jak powinienem odkamieniać Lelit Annę z profilu?

Polecany przez producenta środek to ten? https://allegro.pl/oferta/puly-caff-odkamieniacz-do-ekspresow-2x125ml-13341557106


Znalazłem wideo:


BTW. Czym różnią się te saszetki od buteleczek? Ktoś ma pojęcie? https://allegro.pl/oferta/puly-caff-odkamieniacz-w-saszetce-10-x-25-g-13423578418
« Ostatnia zmiana: 11 Maj 2023, 10:12:20 wysłana przez Gravis »
Lelit Anna PL41TEM
NPF Portafilter & Ascaso 57mm Precision Competition Filter 14g
Młynek Eureka Mignon Specialita @ Single Dose
Waga SearchPean Tiny2S
Pierścień dozujący ze stali nierdzewnej 57mm
Dystrybutory Kazak Sputnik & italparts 57mm
Tamper Motta 57mm
Dzbanek Joe Frex 350ml
Odbijak DeLonghi

Offline Gravis Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #81 dnia: 16 Maj 2023, 17:42:25 »
Czy jest ktoś kto wie czym różnią się saszetki od płynu i czy można saszetke zastosować w Lelit Anna?
Lelit Anna PL41TEM
NPF Portafilter & Ascaso 57mm Precision Competition Filter 14g
Młynek Eureka Mignon Specialita @ Single Dose
Waga SearchPean Tiny2S
Pierścień dozujący ze stali nierdzewnej 57mm
Dystrybutory Kazak Sputnik & italparts 57mm
Tamper Motta 57mm
Dzbanek Joe Frex 350ml
Odbijak DeLonghi

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1138
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #82 dnia: 17 Maj 2023, 08:48:01 »
Używałem prawdopodbnie tych saszetek (trochę inna grafika) i wszystko było ok.

Pully jest dosyć bezpieczny i "naturalny".
Jeśli nie ma amelinium to ok.

Ze strony elektrody :
"Urnex zawiera siarczan glinu, kwas siarkowy i kwas cytrynowy (ten ostatni jest ok). Puly natomiast zawiera: kwasek cytrynowy, kwas winny, cytrynian sodu."

I też mi się wydaje że ocet i kwasek był na moim pully, możliwe że był tez ten e331.
 Edit.
Nie jestem też pewien czy to jednak nie był jednak kwas winowy.

« Ostatnia zmiana: 17 Maj 2023, 08:52:21 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Gravis Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #83 dnia: 17 Maj 2023, 13:09:52 »
Koniec końców zamówiłem dwie buteleczki polecane przez Lelita, bo nie wiem czy te saszetki mozna uzywac naprzemiennie.
Lelit Anna PL41TEM
NPF Portafilter & Ascaso 57mm Precision Competition Filter 14g
Młynek Eureka Mignon Specialita @ Single Dose
Waga SearchPean Tiny2S
Pierścień dozujący ze stali nierdzewnej 57mm
Dystrybutory Kazak Sputnik & italparts 57mm
Tamper Motta 57mm
Dzbanek Joe Frex 350ml
Odbijak DeLonghi

Offline TheTick

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Lelit Anita PL042TEMD
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #84 dnia: 10 Czerwiec 2023, 14:44:03 »
Witam serdecznie drogie Kolezanki i drogich kolegów :)
Właśnie zakupiłem ekspres Lelit Anita z PID PL042temd. Czekam na jego dostawę.
Dzięki lekturze wieeeelu postów na tym forum od ponad tygodnia, dokupiłem też trochę akcesoriów typu tamper, odbijak, waga ze stoperem, pędzelki do czyszczenia, pierścienie ułatwiające rozłożenie zmielonej kawy w portafiltrze a także środki czyszczące Puly (descaler, powder i kryształy do młynka). Mieszkam w Gorzowie i woda jest średnio twarda, ale nie znam dokładnego stopnia jej twardości. Używam filtra dafi do celów spożywczych i kamień nie osadza się na czajniku ze stali nierdzewnej (minimalnie po 5-6 miesiącach). Zacząłem studiować wpisy dotyczące wody i powiem, że jestem w kropce. Ogólnie podjąłem decyzję, żeby stosować wodę ŻK, która ma niby ok 75 … (nie pamietam jednostek) i odkamieniać ekspres raz na 6x miesięcy zapobiegawczo. Ale pytanie mam z kolei odnośnie filtra mc747plus - o ile jest on w stanie zmiękczyć wodę w ekspresie? Czy jeśli woda filtrowana dafi będzie miała ok 150 jednostek, to dodatkowy filtr mc747plus jest w stanie zmiękczyć wodę do poniżej 100? Mam dylemat, czy lepiej stosować „zestaw” woda ŻK i odkamieniać co 6-12 miesięcy, czy może wystarczy zestaw: dafi+mc747plus i odkamienianie co 3 miesiące.
Sorry za braki w wiedzy i liczę na pomoc.

Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: 10 Czerwiec 2023, 14:53:09 wysłana przez TheTick »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2986
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #85 dnia: 10 Czerwiec 2023, 14:53:27 »
Koledzy już z wielkiej litery nie napiszesz?
A WITAĆ, to możemy My na Forum Ciebie a nie Ty Nas.

Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline TheTick

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Lelit Anita PL042TEMD
Odp: lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać
« Odpowiedź #86 dnia: 10 Czerwiec 2023, 14:58:50 »
Tu ma Pan Władza absolutną rację. Kolegów, rzecz jasna. Również z dużego „K”. Człowiek w potrzebie nie pamięta o manierach.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi