Autor Wątek: Ode Brew Grinder  (Przeczytany 20410 razy)

Offline Swider21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Oscar II, V60, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Skerton
Ode Brew Grinder
« dnia: 26 Styczeń 2020, 23:17:33 »
Co myślicie o Ode Brew Grinder od Fellow? https://www.kickstarter.com/projects/fellow/ode-brew-grinder-cafe-performance-for-your-countertop?ref=android_project_share
Zapowiadał się konkurent dla NZ, niemniej tak nie będzie gdyż:
'Why did we leave espresso out of the equation? We believe home grinders miss the mark when trying to accommodate a wide range of grinds. Espresso deserves calibrated burrs and a wide range of grind settings to really dial in your shot. You just can’t do that with a home grinder also calibrated for brewed coffee.'
Wielka szkoda. Ale pod alternatywy wydaje się być ciekawostką.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Ode Brew Grinder
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Styczeń 2020, 20:24:54 »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Ode Brew Grinder
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Styczeń 2020, 20:30:50 »
Ale zaraz, moment. W którym momencie zapowiadał się jako konkurent Niche? Wydaje mi się, że jestem na bieżąco i ich ofertą i nie widziałem, żeby zapowiadali teb młynek jako młyn do espresso.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ode Brew Grinder
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Styczeń 2020, 21:01:55 »
To bardziej konkurencja dla nowej Wilfy i wyższych modeli Baratzy. Myślę, że to może być ciekawa opcja młynka do wszelakich alternatyw w okolicach 1000 zł. Jakbym miał wybierać do domu, to brałbym takie urządzenie zamiast ręcznych młynków w tej cenie.

Offline Swider21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Oscar II, V60, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Skerton
Odp: Ode Brew Grinder
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Styczeń 2020, 21:32:51 »
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=4567.msg189064#msg189064

już było w tym wątku :)
Wiem, że było. Nie zauważyłem zanim napisałem. W ramach samo-ukarania zgłosiłem do moderacji do usunięcia ;) Chociaż z drugiej strony kampania zaraz się kończy, a Fellow jest na tyle rzetelną firmą, że ten młynek na pewno wyprodukowany będzie. Więc myślę, że temat prędzej czy później i tak powstanie.

Ale zaraz, moment. W którym momencie zapowiadał się jako konkurent Niche? Wydaje mi się, że jestem na bieżąco i ich ofertą i nie widziałem, żeby zapowiadali teb młynek jako młyn do espresso.

Chodziło mi o to, że szkoda z jednej strony, że mimo wszystko nie poszli w espresso bo tą konkurencją mogliby być, z drugiej szacun, że pozostali wierni przelewom. Moim skromnym zdaniem dobra konkurencja Niche wyszłaby tylko na zdrowie. A na pewno konsumentom.
« Ostatnia zmiana: 27 Styczeń 2020, 21:34:57 wysłana przez Swider21 »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ode Brew Grinder
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Styczeń 2020, 23:10:52 »
Gdyby F4 Filter miał bezstopniową regulację z dużym zakresem to by był konkurencją dla Niche ;) O ile pozostajemy przy żarnach płaskich 64 mm.

Offline sew83

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Ecm mechanika iv profi, aeropress
  • Młynek: Ecm s-automatic 64, timemore C2
Odp: Ode Brew Grinder
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Sierpień 2021, 20:40:18 »
Ktoś zakładał SSP do ode?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ode Brew Grinder
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Sierpień 2021, 22:32:52 »

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1139
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Ode Brew Grinder
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Styczeń 2022, 13:38:27 »
Cześć, przepraszam za odgrzewkę.

Miał ktoś dłuższa styczność z tym młynkiem, może coś więcej powiedzieć?
Czytam, oglądam i trochę zgłupiałem.
Jak to jest z tymi żarnami, czy pasowałyby "standardowe" 64mm, czy są to robione specjalnie dla nich lub przez nich dedykowane żarna o innym profilu/geometrii.
Ludzie piszą o wersji 2.0 z poprawionymi żarnami, w sklepach dostępne są wersje 1.1, żarna ze strony Fellow zniknęły, da się je gdzieś dokupić żeby zrobić upgrade, czy jest to warte zachodu ( cena była spora)?
Fellow pisze o jakiejś specjalnej kalibracji żaren SSP i żeby nie próbować wciskać ich na siłę.
Teoretycznie żarna SSP pasują również do młynków Mazzer ( Mazzer Super Jolly i Mazzer Mini) i innych młynków bazujących na tych żarnach-cena SSP Red na te chwilę to 390 baxów australijskich , co daje ponad 1100 zł?! .

Żarna SSP były jeszcze niedawno w okolicy 185 dolarów, tak to podrożało?
Czy działa to również w drugą stronę, żarna Mazzer-owskie nastawione są na espresso, fellow na przelewy czy to ma sens?

Hofmann mówił, że dla niego młynek nie mieli dostatecznie drobno na stock-owych żarnach, może to tylko jego osobiste preferencje.

Przepraszam za lekki chaos i tyle pytań.



« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2022, 14:13:25 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Ode Brew Grinder
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Styczeń 2022, 16:18:49 »
Stockowo były żarna typu ghost, z takimi jak by zębami, właściwie tu jest taki lekko ghost. Takie żarna na grubym przemiale są świetne, mielą bardzo równo i mało pylą ale przez te ala zęby, nie da się ich zbliżyć do siebie więc drobny przemiał jest fizycznie niemożliwy.
W stanach popularne są ciemniejsze palenia do przelewów, często w okolicach 2 cracku, mielone fest grubo jak na nasze standardy. W skrajnym przypadku nie tak dawno na insta królowały chemexy 50-70g gruzu na pół litra, zalewane 80 stopniami ;) Czy idee, że przemiał coldbrew przypomina  ziarnka ryżu czy kaszy pęczak

To jest na ten rynek pomyślany młynek i tak się sprawdza, temu Hoffman tak kombinował z żarnami.

Pełne rozwinięcie tych konstrukcji szukał bym raczej w japońskich konstrukcjach a pełnymi ghostami, myślanych do popularnych w Japonii przelewów baaardzo mocnego palenia "na grzybka", niż do mini ek-ja

Jeżeli szukasz młynka typowo do alternatyw popatrz na Wilfe Uniform projektowaną z Tim-em, jeden z najlepszych domowych elektryków nie do kolby.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ode Brew Grinder
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Styczeń 2022, 16:46:45 »
U Gorana w palarni używany jest ten młynek do przelewów i z tego co słyszałem, to bardzo dobrze się sprawdza w tej roli. Niekoniecznie mieląc na gruz. Jedyny minus w sumie to że bzyczy trochę w stanie spoczynku. Co w specyficznych warunkach może być irytujące.
« Ostatnia zmiana: 18 Styczeń 2022, 16:58:52 wysłana przez krystians »

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1139
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Ode Brew Grinder
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Styczeń 2022, 18:00:47 »
Wow, dzięki chłopaki.
Żarna typu ghost, to wydawało Mi się że bardziej w Tym dziwacznym stacjonarnym Xeoleo.
Cena Redów to jest jakiś kosmos.

@ranGo, czy byłbyś tak miły i napisał ze 2-3 zdania.
Czy zbiornik mocno elektryzuje, czy jak piszą chłopaki, stosunkowo mało pyli?
Ten magnes bardzo irytuje, czy pomaga?

Wilfa, fajna alternatywa jedyny minus to prędkość mielenia, ale tak jak mówił Hofman, zawsze coś w tym czasie i tak robię, przelewam filtr, nagrzewam filiżanki.



Z góry dziękuję!
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Ode Brew Grinder
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Styczeń 2022, 20:05:58 »
No ghosty są pomyślane przecież do przelewów, jednak dziś schodzimy często dość drobno i często celuje się w wyższe ekstrakcje. Sam kiedyś o takim ala japończyku z chin :) myślałem ale świadomość, że w najlepszym przypadku będę kręcił bo się przy granicy, do tego mniejsza uniwersalność zwłaszcza na inne metody jak phin-y czy kawiarki czy choćby minutowe aero w stylu tima mnie skutecznie odstraszyło. Ale te ghosty ode są wyraźnie mniej wystające od typowych,  Hoffman to chyba fajnie ujął pokazując, że jak najbardziej mieli do swojego v60 ale zapasu już dużo nie ma bo operuje przy brzegu skali.

No o też ciekawi mnie co może powiedzieć Goran, mając go i używając wie jak to w praktyce wygląda, zwłaszcza przy profilach kaw, które większość z nas zna

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Ode Brew Grinder
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Styczeń 2022, 09:40:11 »
Czy zbiornik mocno elektryzuje, czy jak piszą chłopaki, stosunkowo mało pyli?
Ten magnes bardzo irytuje, czy pomaga?

Dla wielbicieli takiego designu jaki prezentuje Ode, jest to bardzo fajna propozycja. Odnośnie jakości, nie można tu nic zarzucić, wszystko jest przemyślane i spełnia swoją funkcje tak jak należy. Nam zależało na młynku do testowania kaw w przelewach, w sposób zbliżony bardziej do domowych warunków niż  do laboratoryjnych. Zbiornik się nie elektryzuje mocno, wystarczy ręką lekko uderzyć w bok pojemnika aby wszystko zeszło, natomiast miejsce pracy nie będzie idealnie czyste jak by się to wydawało że może być. Dobrze że magnes jest wbudowany w pojemnik, bardziej to pomaga aby centralnie się ustawił pod wylot kawy. Sam młynek mieli przyzwoicie równo, nie ma dużo pyłu ( możemy dokładniej przetestować/porównać jeżeli ktoś ma taka potrzebę ). Nie kupowaliśmy z myślą o upgrade i dostosowaniu go do mielenia pod espresso. Ustawienia młynka mamy trochę poza fabrycznych propozycji ( wskazówki stopnia zmielenia do wybranych sposobów parzenia znajdują się po wewnętrznej stronie pokrywy pojemnika na kawę ), może to wynikać z obecnej przepustowości filtrów papierowych i z ilości przygotowywanej kawy. Kawy oprócz w cuppingu, testujemy codziennie w Chemexie, V60 i w Brewiście. 

Młynek bardzo fajnie działa ( i wygląda ) w komplecie z konewką tej samej firmy która jest dużo dokładniejsza w polewaniu niż np popularna Tchibo, do tego szybko nagrzewa wodę i bezproblemowo utrzymuję zadaną temperaturę. Jedyna rzecz która bym przemyślał przy zakupie młynka ODE do domu to głośność. Nie głośność przy pracy, bo jest dosyć cichy i nie uciążliwy kiedy mieli kawę. Regulacją prędkości silnika w zależności od obciążenia też działa dobrze. Jest problem kiedy w domowym  zaciszu słuchać wyraźny brum przy wyłączonym młynku. Producent sugerował jakieś rozwiązania które jednak nie pomagają. W palarni nie słuchać tego dźwięku wyraźnie ze względu na duże pomieszczenie i inne hałasy ale w domu nie jest to miło, szczególnie jeżeli ktoś ma np salon z aneksem kuchennym. Należy sprawdzić czy w wersji 2.0 oprócz zastosowania innych żaren, zostało to poprawione lub sprawdzić czy sprzedawca przyjmie z powrotem urządzenie w przypadku że hałas aż tak mocno dokucza. 

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1139
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Ode Brew Grinder
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Styczeń 2022, 10:35:22 »
Dzień Dobry.

@ranGo Bardzo dziękuje za tak opasłe wyjaśnienie.
Czy ten dźwięk jest mocno dokuczliwy, to coś jakby buczenie/bzyczenie transformatora, lekko basowe?  (można go porównać do muchy? )

Czytałem właśnie na forum HB o tej przypadłości.

Tutaj, gość mówi o tym dźwięku, twierdzi że z bliska go słychać, ale przy odgłosach lodówki i całej reszty gdzieś się gubi w kuchni.



Młynek ma jakieś wyłączenie, czy jest non stop na "stand by" i słychać ten dźwięk, gdy tylko jest podłączony do kontaktu?

Ludzie narzekają, że jego automatyczne wyłączanie nie zawsze działa od razu, po kilku-kilkunastu sekundach.
Widziałem również, że młynek potrafi się trząść, coś jak pralka ?:)
Co prawda jestem mocno wyczulony na dźwięki typu : cewki, kondensatory, żarówki energooszczędne, wszystko słyszę  :doh:
Bardziej martwi mnie to że domownicy by się denerwowali, czy tam nic złego się nie dzieje, młynek stałby w kuchni, w odrębnym pomieszczeniu.


Dziękuję za pomoc!
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2022, 10:45:56 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi