Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1065306 razy)

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5295 dnia: 08 Październik 2022, 20:56:29 »
Body w espresso musi być:)

Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5296 dnia: 10 Październik 2022, 17:39:29 »
Co to znaczy: niepijalne? Można to jakoś rozwinąć? Kwaśne, kwaśne, kwaśne -- to też jest dość niejasne. Najważniejsze są zapachy, wszystko to, co możesz poczuć nosem. Dziś otworzyłem sobie czyjąś kawę, zmieloną, zamkniętą w jakimś szczególnym słoiku. Otworzyłem, powąchałem i odłożyłem. Masakra jakaś, czysty negatyw. To na pewno była niepijalna kawa.


generalnie już po zapachu czuję że pierwszy łyk wykrzywi mi twarz. Ciężko mi sporządzić dokładniejszy opis bo po prostu nie wiem jak ;p

moim największym problemem jest to że wszystkie poradniki piszą że jak się parzy zbyt długo albo zmieli zbyt drobno to kawa będzie gorzka. A ja nie jestem w stanie, zawsze smakuje jakby była niedoparzona. Jak używałem kawy ciemno palonej drugiego sortu z tommy cafe pod brandem biedronki to czułem gorzkie akcenty. Jak kupuję hayb czy ostatnio od gorana - jakbym dodał soku z cytryny.

Filmik który wstawił  korea83 znam, ale nie potrafię tego przełożyć na wyniki. Na stronie hayb sugerują typowe 2:1 ratio przy 27 sekundach ekstrakcji ale przy takich parametrach nigdy nie udało mi się uzyskać dobrego naparu z tych kaw.

Dzisiaj wziąłem hayb black, na 13 klików młynka, zmielone tak drobno że ekspresowi zajęło 10 sekund zanim do filiżanki spłynęła pierwsza kropla. Opierając się na wiedzy z internetu - powinno być gorzkie jak czekolada 90%. Chyba. Bo i tak każdy łyk wywoływał mimowolny grymas.

Jedyne wytłumaczenie jakie mi przychodzi do głowy to silny channeling ale wygląd ciastka na to nie wskazuje, innych metod nie znam a nie mam za bardzo możliwości wyłożyć 500zł na NPF.
« Ostatnia zmiana: 10 Październik 2022, 17:46:00 wysłana przez KawaGorzkaINiedobra »
ascaso dream zero / g-iota

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5303
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5297 dnia: 10 Październik 2022, 17:42:37 »
Jedyne wytłumaczenie jakie mi przychodzi do głowy to silny channeling
A jakieś wdt robisz?
》tertium non datur《

Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5298 dnia: 10 Październik 2022, 17:48:40 »
próbowałem najpierw mielić bezpośrednio do kolby, potem zakupiłem coś takiego ale bez większych zmian w obu przypadkach
ascaso dream zero / g-iota

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5303
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5299 dnia: 10 Październik 2022, 17:53:03 »
Rozchyliłeś te pętelki po trójkącie w odległości około 25mm i mieszałeś 10 obrotów prawo, a potem w lewo?

Hayb black mi nie pasował.
« Ostatnia zmiana: 10 Październik 2022, 17:58:22 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 790
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5300 dnia: 10 Październik 2022, 20:01:08 »
@KawaGorzkaINiedobra zamiast dociekać co tam się u Ciebie dzieje, nakręć filmik i wrzuć na YT.
To, że zaczyna lecieć po 10 s świadczy jedynie o drobnym przemiale. Dalsza ekstrakcja musi być  spokojna, strużka regularna, płynna, a nie rwana, raczej cienka. Kanałowanie możesz sprawdzić w sitku, nie musisz mieć NPFa.
A tak w ogóle to zrób sobie espresso i zostaw do ostygnięcia. Wtedy spróbuj czy znajdziesz inne smaki, oprócz cytryny.





Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5301 dnia: 10 Październik 2022, 20:40:53 »
Zimne espresso ty tylko na lodzie , jak ma kwaśne kawy to pewnie problem z nadekstrakcja  wiec tez z za  drobnym przemiałem  , zmiel znacząco grubiej i nie kupuj jakiś kaw Hayaba tylko do treningu  zamów Ariadne od Antonia powinno się udać ,temperatura tez może być za nisko :)
« Ostatnia zmiana: 10 Październik 2022, 21:30:37 wysłana przez rollo45 »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 790
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5302 dnia: 10 Październik 2022, 21:03:49 »


Zimne espresso ty tylko na lodzie , jak ma kwaśne kawy to pewnie problem z nadekstrakcja  wiec tez z za  drobnym przemiałem  , zmiel znacząco grubiej i nie kupuj jakiś kaw Hayaba tylko do treningu  zamów Adriannę od Antonia powinno się udać ,temperatura tez może być za nisko :)

Przecież pisze że od Gorana tak samo kwaśno...






Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5303 dnia: 10 Październik 2022, 21:07:09 »
Kanałowanie możesz sprawdzić w sitku
Jak to zrobić?

zamów Adriannę od Antonia

jak robiłem zamówienie jakiś tydzień temu to nie wiedziałem co brać więc póki co mam na stanie opakowanie la vaca i mujeres
ascaso dream zero / g-iota

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 790
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5304 dnia: 10 Październik 2022, 21:27:45 »
Normalnie, spójrz na fusy w sitku, widać ślady po dziurze lub dziurach
Kawy od Gorana są ok., nie powinny być nadmiernie kwaśne, więc błąd jest po Twojej stronie.
Chyba, że w ogóle nie tolerujesz kwasku w kawie, to musisz znaleźć odpowiednie dla siebie, ciemno palone mieszanki.





Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5305 dnia: 10 Październik 2022, 21:30:19 »


Zimne espresso ty tylko na lodzie , jak ma kwaśne kawy to pewnie problem z nadekstrakcja  wiec tez z za  drobnym przemiałem  , zmiel znacząco grubiej i nie kupuj jakiś kaw Hayaba tylko do treningu  zamów Adriannę od Antonia powinno się udać ,temperatura tez może być za nisko :)

Przecież pisze że od Gorana tak samo kwaśno...







Tylkomjaka kawa od Gorana , bo nie doczytałem :), Ariadna od Antonia ma 30% robusty to ułatwi sprawę

Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5306 dnia: 11 Październik 2022, 09:14:52 »
Mujeres od Gorana powinna dać się w miarę łatwo opanować. Warto jest odczekać z tydzień od otrzymania przesyłki, żeby kawa trochę odpoczęła - w moim przypadku widoczna jest poprawa poprawa stabilności.

Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5307 dnia: 11 Październik 2022, 19:14:37 »
Niestety miałem pewne problemy z uzyskaniem dobrej ostrości. Kilka nagrań nie wyszło
Zauważyłem, że często pojawia się problem że po chwili kawa zaczyna wylatywać razem z bąblami powietrza, nie wiem czego to jest oznaką.

Nagranie jest sporządzone na młynku ustawionym na 20, czyli grubiej niż początkowo. Doza zwiększona z 16,5g na 17,5. Ekspres solidnie rozgrzany, wdt zrobione. Hayb black.
Rezultat: dziki channeling na obrzeżach ciastka. Niepijalne.

nagranie na imgur razem ze zdjęciami ciastka: https://imgur.com/a/Bbu65KK
widać wyraźnie że część ciastka jest kompletnie sucha mimo grubości przemiału. Być może kwestia zbyt dużej dozy uniemożliwiającej poprawną dystrybucję wody? Koszyk teoretycznie jest przeznaczony na 16g
ascaso dream zero / g-iota

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5303
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5308 dnia: 11 Październik 2022, 19:32:45 »
Być może kwestia zbyt dużej dozy uniemożliwiającej poprawną dystrybucję wody? Koszyk teoretycznie jest przeznaczony na 16g
Jest prosty sposób, ile powinno być mielonki w sitku: test monety.
》tertium non datur《

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5309 dnia: 11 Październik 2022, 19:36:23 »
Nagranie jest sporządzone na młynku ustawionym na 20

Co to za młynek?


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi