Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1063569 razy)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5175 dnia: 02 Lipiec 2022, 16:02:24 »
Nie chce mi się powtarzać akcji z orzechami brazylijskimi i tłumaczyć tego samego przez 5 stron, napisałem Ci wyżej wyraźnie czym różni się gęstość właściwa od tego co opisujesz Ty, czyli stopnia kompresji (gęstości objętościowej).
I próbujesz zastosować złą definicję do złego przykładu, stąd niezrozumienie.

Ale już zostawiając na boku semantykę, sama dyskusja jest bezprzedmiotowa, bo o ile zmiana gęstości, tej właściwej (której my sami zmienić nie możemy), zmienia parametry parzenia kawy i skutkuje różnicami ekstrakcji, to to co Ty nazywasz gęstością (czyli stopień kompresji) nie ma kompletnie na ekstrakcję wpływu.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5176 dnia: 02 Lipiec 2022, 17:52:14 »
Tytuł tematu brzmi : Pomóż mi, robię espresso

Wiem jedno że tymi swoimi ostatnimi wpisami nic a nic mi nie pomogliście >:(

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5177 dnia: 02 Lipiec 2022, 18:19:32 »
@Jka57 , tu masz wszystko:

Pozwoliłem sobie podsumować:

Istotna jest odległość między kawowym ciastkiem, a prysznicem. A tę ustala objętość.
👌👍
W espresso istotne są proporcje między kawą, a wodą. Ilość przemiału w sitku ustala się objętościowo, a podaje wagowo.
👌👍
Espresso ma być dobre, ekstrakcja w założonym czasie, a ciastko suche, najlepiej bez odbicia prysznica.
👌👍

@idolw : Należy sypać najmniejszą ilość (do sitka) dającą zadowalające rezultaty.
@GostRado : Dokładnie.
》tertium non datur《

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1951
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5178 dnia: 02 Lipiec 2022, 18:26:47 »
@Jka57 , tu masz wszystko:

Dziękuję

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline MatroX Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Mignom Single Dose
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5179 dnia: 10 Lipiec 2022, 15:17:38 »
Cześć.
Dawno nic nie pisałem a ostatnio przeglądając youtube'y natrafiłem na film od Morgan gdzie przed użyciem tampera dynamometrycznego użyła OCD, zastanawiam nad sensownością takiego zabiegu.
Daje to jakiś efekt ? Jest sens inwestowania w OCD przy tamperze dynamometrycznym ?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5180 dnia: 10 Lipiec 2022, 17:42:56 »
Jest sens inwestowania w OCD przy tamperze dynamometrycznym ?
Znikomy. W domu spokojnie wystarczy WDT narzędziem typu Kazak Sputnik. Chyba, że naprawdę nie masz serca mieszać igłą, tudzież masz ekspres z mniejszą grupą, tam faktycznie manipulowanie igłą, może być uciążliwe.
W kawiarni, można się już zastanawiać, bo na WDT nie ma czasu a daje to jednak jakaś powtarzalność przy wielu baristach.
Na zawodach, wiadomo, sponsorzy.

Offline MatroX Mężczyzna

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka Mignom Single Dose
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5181 dnia: 10 Lipiec 2022, 19:17:35 »
Jest sens inwestowania w OCD przy tamperze dynamometrycznym ?
Znikomy. W domu spokojnie wystarczy WDT narzędziem typu Kazak Sputnik. Chyba, że naprawdę nie masz serca mieszać igłą, tudzież masz ekspres z mniejszą grupą, tam faktycznie manipulowanie igłą, może być uciążliwe.
W kawiarni, można się już zastanawiać, bo na WDT nie ma czasu a daje to jednak jakaś powtarzalność przy wielu baristach.
Na zawodach, wiadomo, sponsorzy.

Dziękuję Ci za rzeczową odpowiedz.
Sputnika mam :) Zbieram teraz na Niche, później na Force Tamp ;) później na wagę :)

Offline Gravis Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5182 dnia: 12 Lipiec 2022, 12:47:00 »
Użyłem portafiltra, jeszcze muszę popracować nieco nad dystrybucją, ale idzie raczej równo i schodzi się w jeden "lej".
Zmniejszyłem dozę do 16g w moim sitku, wyregulowałem nieco stopień zmielenia i w trakcie 25sekund uzyskuję te 32-34g espresso. Espresso ma ładną piankę, smakuje mi (nie jest gorzkie ani specjalnie kwaśne), ale wydaje mi się, że ciastko po mogłoby być troszkę suchsze przy czym to chyba nie ma większego znaczenia?

Zdaje się, że nie jestem jedyny: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8721.0
« Ostatnia zmiana: 12 Lipiec 2022, 12:52:39 wysłana przez Gravis »
Lelit Anna PL41TEM
NPF Portafilter & Ascaso 57mm Precision Competition Filter 14g
Młynek Eureka Mignon Specialita @ Single Dose
Waga SearchPean Tiny2S
Pierścień dozujący ze stali nierdzewnej 57mm
Dystrybutory Kazak Sputnik & italparts 57mm
Tamper Motta 57mm
Dzbanek Joe Frex 350ml
Odbijak DeLonghi

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5183 dnia: 12 Lipiec 2022, 20:57:04 »
@manfred co tam u Ciebie słychać? Słyszałem, że już nie za dobrym espresso się uganiasz lecz po lasach kawę w menażce gotujesz? ;). Przepraszam, pozwoliłem sobie przypomnieć Ciebie jako autora niniejszego wątku :).

Offline Dro1992 Mężczyzna

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Lelit Grace
  • Młynek: DF 64
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5184 dnia: 30 Lipiec 2022, 09:19:01 »
Robiąc espresso na podwójnym sitku (lelit grace) stosuje dozę 18g i mam 40g uzysku w czasie od 25 do 30 sekund więc wydaje mi się że wszystko ok. Pytanie moje czy jeżeli stosuje sitko potrójne do którego wchodzi mi ok 23g mielonki to jaki mam zastosować czas parzenia? Czy te 30sekund to nie za krótko jak na tak dużą dozę kawy ? Pozdrawiam

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5291
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5185 dnia: 30 Lipiec 2022, 15:02:35 »
Czy te 30sekund to nie za krótko jak na tak dużą dozę kawy
Nie.
》tertium non datur《

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5186 dnia: 31 Lipiec 2022, 22:15:13 »
Jest sens inwestowania w OCD przy tamperze dynamometrycznym ?
Znikomy.

Moim zdaniem igła  jest niepotrzebna,  o ile ma się młynek, który nie zbryla przemiału  i kawę o właściwej wilgotności,  a OCD jest niezbędny także przy prostym temperze dynamometrycznym. 

Offline KawaGorzkaINiedobra

  • Wiadomości: 59
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5187 dnia: 05 Sierpień 2022, 13:05:21 »
A ja tak trochę z innej beczki.

Normalnie piję manufakturę kawy blend (rebrand Skoczowa tommy cafe) bo to jedyna kawa którą udaje mi się przyrządzić bez kwasu. Podczas prób dostosowania grubości przemiału (na g-iota) zjeżdżałem stopniowo coraz niżej aż do momentu gdy kawa zaczynała lecieć kropelkami. W przypadku manufaktury, powodowało to pogłębienie się problemu. Żeby zredukować kwasowość musiałem...wybrać grubszy przemiał (aktualnie około 20 na tarczy młynka).

Potencjalne wyjaśnienie paradoksu - skręcenie przemiału na drobniejszy powoduje silne kanałowanie, a poluzowanie go pozwoliło na równą ekstrakcję. Końcowo- 17g kawy, 32-34g naparu przy 28s ekstrakcji. Problem rozwiązany? No tak nie do końca.


Dostałem w ramach prezentu kilogram ziaren jacobs. Niby marketówka ale ziarna są wizualnie ok, trochę nierównomierne palenie. Średnie wpadające w ciemne. Oprócz tego na warsztacie miałem hayb yellow blend.

Zadowolony z efektów prób z manufakturą, przystąpiłem do eksperymentowania z jacobs i hayb. I klops. W przypadku jacobs i hayb próby powyższe dostosowania grubości przemiału nie pomogły.
-Poluzowanie przemiału z 15 do 20 powodowało że wylatywała kompletna lura.
-Zejście młynkiem do 10 tworzy wykrzywiający twarz, niepijalny napar choć kawa kapie kropelkami i powinna być gorzka.
-Przy młynku na 15 proporcje i czas ekstrakcji są takie same jak wspomniane powyżej. Kwaśna, ale da się znieść, błotniste ciastko.


Początkowo kładłem to na karb jakości marketówki, no ale skoro odpady tommy cafe wychodzą ok, a dobra jakościowo kawa od hayb sprawia ten sam problem to kwestia leży raczej w przyrządzeniu.
I teraz mam zagwozdkę. Jedyne co przychodzi mi do głowy to potencjalne problemy z kanałowaniem, ale poza wdt chyba nie ma jak temu przeciwdziałać?  Niestety nie mam NPF żeby zweryfikować czy ekstrakcja przebiega równo, no chyba że są inne sposoby? Z drugiej strony, robiąc kawę z manufaktury technika jest ta sama i samo dopasowanie przemiału wystarczyło bez żadnych dodatkowych udziwnień.
ascaso dream zero / g-iota

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5188 dnia: 05 Sierpień 2022, 13:57:07 »
Pozostaje odpuszczenie uzysku 1:2 na rzecz mniejszego lub większego, od 1:1 do 1:3. Większy uzysk podnosi ekstrakcję.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1026
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Pomóż mi, robię espresso
« Odpowiedź #5189 dnia: 05 Sierpień 2022, 14:01:21 »
Skoro nie możesz właściwie doparzyć kawy to możesz spróbować podnieść temperaturę i zobaczyć jaki to przyniesie efekt. Osobiście skłaniałbym się jednak, tak jak wspomniano w poście powyżej, do zwiększenia ratio, to przynosi największe zmiany w gotowym espresso.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi