Autor Wątek: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje  (Przeczytany 250769 razy)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1275 dnia: 10 Styczeń 2023, 01:05:23 »
@groovy

To jest dobre pytanie! Nie wiem, czy zadowoli Cię w 100% odpowiedź filozoficzno-ekonomiczna :) Właśnie decydują się losy Burundi, gdyż kawy z tego kraju dopływają do Europy i powoli pojawiają się w kilku miejscach. Przy powrotach prawie zawsze stoję przed tym samym pytaniem :) Cena konkretnej kawy X w tym sezonie wzrosła o 20-30%, czy w obecnej cenie znajdzie się coś innego i równie dobrego? Czy ona była smaczna w cenie sprzed roku-dwóch, czy jest na tyle dobra, żeby kupić ją ponownie? To są bardzo ciężkie pytania i jeszcze nie mam wszystkich dostępnych danych, na razie nie wiem - analizujemy, żeby wybrać jak najlepiej! Im więcej danych, tym lepszy wybór.

Najlepszym przykładem jest Mjanma Hti Kham, jest o nią wiele zapytań. W zeszłym sezonie mogłem ją sprzedać za 130zł, w tym dosyć mocno podrożała i musiałoby być 150zł+. Czy to dobry pomysł? Mam takie solidne i mocne "nie wiem" a jak nie jestem przekonany, to szukam do skutku :) Temat zakupu ziaren jest niesamowicie rozległy i odpowiedzialny, po ponad 3 latach wciąż odkrywam nowe zależności.


Nowości - niech przemówią ludzkim głosem!

Espresso
Etiopia Limmu Kossa Natural - dużo słodkich owoców, dużo dzieje się w espresso, nie polecam osobom lubiącym profile czekoladowo-orzechowe. Nie jest "kwaśna", raczej prezentuje profil klasyczny dla tego kraju. Bardzo fajna Etiopia - nie zaskoczy nas niczym nowym, oprócz bardzo korzystnej ceny. Wszystko jest na swoim miejscu - owoce tropikalne, maliny, kwiatowość, nuty czarnej herbaty. Prawie 88pkt poniżej 140zł/kg uważam za bdb cenę.

Indie Excelsa Black Honey - espresso nie smakuje jak nic, co w życiu piłem (w pozytywnym znaczeniu). Czym jest excelsa - zupełnie innym gatunkiem kawy. Innym niż arabika, robusta, liberika - dalej nie do końca wiadomo gdzie to wsadzić. Rośnie na wysokich drzewach po 15m, wisienki dojrzewają dłużej niż np. arabika. Ogromnie rozbudowany opis jest dostępny przy tejże kawie na naszej stronie, można poczytać - zachęcam. Jak to smakuje? Espresso smakuje jakby wymieszać robustę fine i jakiś myty Salwador. Jest fajna kwasowość w espresso, w americano dużo mniejsza. Bardzo ciekawa sprawa, nie wiem czy gdziekolwiek jest dostępna (i to nie na skalę krajową). Google sprawy nie ułatwia, bo pokazuje Kolumbię Excelso :)

Tanzania Amkeni wyjątkowo wdzięczna i łatwa w przygotowaniu Afryka, w smaku dosyć klasyczna. Można z niej wykręcić cytrusa, można również zrobić z niej ziarna o niskiej kwasowości. Różnica zaledwie 6-ciu sekund. Dużo czekolady, słodka orzechowość w stronę syropu klonowego. Kawa z dużym marginesem błędu, "plastyczna" i trochę inna niż większość ziaren Afryki - przez to wyjątkowa. Czuć w tym wszystkim wysoką jakość, nie ma takiej szorstkości jak niektóre "niekwaśne" Afryki.

------

Przelewy

Etiopia Limmu Kossa Natural - zbieżny opis z espresso, aż tak się nie różni :) Owocowo-kwiatowy słodziak z Etiopii w stosunkowo fajnej cenie

Indie Excelsa Black Honey również odsyłam do opisu na naszej stronie, w przelewie za to kawka bardziej w stronę robusty fine. Mimo wszystko ma przyjemną kwasowość i osobiście chciałbym żeby właśnie tak smakowały wysokogatunkowe robusty. Jest całkiem niezły balans dla tej charakterystycznej orzechowej kremowości. Więcej owoców dostępnych w AP/FP.

Kenia Sakami Anaerobic Washed zanim zostaję "zjedzony" za obróbkę beztlenową to jest to anaerobic washed. Obróbka ta ma dużo mniej cukrów podczas fermentacji i ziarenka smakują duuuuużo czyściej. W tej kawie do tego stopnia, że w ciemno skłaniałbym się w stronę jakiegoś naturala. Do cytrusowej Kenii obróbka dodała nut około-winogronowych, poza tym spora kontra słodyczy. Łatwa do zaparzenia, nietuzinkowa, pojawia się dosyć dużo owoców jak zaczyna stygnąć.

Kenia Samwa Susan trochę słodsze ziarenka, bez klasycznej porzeczki. Przede wszystkim warto pić ją powoli, gdyż jest w niej dosyć dużo detali. Dużo grejpfruta i cukrowej słodyczy, ale powoli dołącza do niej kwiatowość, czerwona kwasowość malin, na zimno papaja z grejpfrutem. Fajnie się pije, można dużo jej wypić bez znużenia. 

Lubię Sakami Coffee, świetne rzeczy robią! Mieliśmy w sumie już 3 Kenie z tej kooperatywy, teraz dokładamy kolejne 2 i z przyszłych zbiorów zamierzam również kontynuować zakupy Kenii właśnie tam :)

IMG_1163.JPG

Jako nowość pojawiają się również zestawy porównawcze. "SETY" już były i brakowało im jakieś takiej wizualnej "klamry". Chodzi o zestaw dwóch kaw, które mają coś wspólnego, ale jednak będą się różnić. Obecnie również fajniej wygląda jako prezent. Sądzę, że Marcin (grafik) zrobił świetną robotę! Dałem mu tylko wskazówki, że chciałbym kolaż o takiej nazwie, kilka screenów grafik o co mi chodzi, z adnotacją: "takie, ale bardziej z kawą". Marcin sam wyczarował takie cudo i jestem pod dużym wrażeniem :)

Mogę jeszcze zaprosić na CUPPING we Wro. 27.01 (pt) Chmiel Kawę, póki co szykujemy się na 18:00. Bardzo fajny lokal w centrum z niezwykle oryginalnym i nowatorskim nachmielonym nitro, jest przepyszne. Posiorbiemy przeróżne rzeczy (nie tylko nasze), może uda się dołożyć już coś co pojawi się w lutym :) 

Pozdrawiam serdecznie,
Paweł



« Ostatnia zmiana: 10 Styczeń 2023, 01:47:41 wysłana przez mr_blend »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1276 dnia: 10 Styczeń 2023, 01:21:21 »
Dzięki za cynk o cuppingu, może akurat będę we Wro, to chętnie wpadnę.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1277 dnia: 10 Styczeń 2023, 09:15:12 »
Indie Excelsa
Jak duże masz zapasy ziarna? Zamawiać wstępnie do wysyłki później czy na spokojnie wystarczy na początek lutego?

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1278 dnia: 10 Styczeń 2023, 10:44:59 »
Indie Excelsa
Jak duże masz zapasy ziarna? Zamawiać wstępnie do wysyłki później czy na spokojnie wystarczy na początek lutego?
Na spokojnie

Offline Hutriel

  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60-02, OXO Good Grips, Bialetti Venus 6 TZ, AP, FP
  • Młynek: Wilfa Uniform, Kazak Tura Alt.
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1279 dnia: 10 Styczeń 2023, 11:43:13 »
Przyznam, że strony produktów zestawów porównawczych są trochę niejasne. Jeżeli np. w ETIOPIA LIMMU KOSSA SET  czy INDIE EXCELSA SET mamy przelew + espresso to po co wybór "Wypalona pod: Przelew/Espresso"? Dla porównania w KENIA SET mamy jeden wybór: Przelew, a w ETIOPIA SET dla odmiany nie mam pola wyboru wcale.  ;)
Jest też duża szansa, że czegoś nie rozumiem.  [emoji38]

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1280 dnia: 10 Styczeń 2023, 14:13:15 »
Miałem ten sam problem poznawczy, też tego wyboru nie rozumiem.

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1281 dnia: 10 Styczeń 2023, 14:55:07 »
Mam podobnie z omniroast - jest wybór profilu filtr/omni/espresso, jednak na górze w opisie jest stopień palenia omniroast. Zawsze brałem omni to nie miałem problemu, ale jeśli bym wybrał filtr lub espresso to bym dostał kawy jaśniej lub ciemniej wypalone czy jak jest omni to zawsze będzie tylko omni?  :D

Offline Hutriel

  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60-02, OXO Good Grips, Bialetti Venus 6 TZ, AP, FP
  • Młynek: Wilfa Uniform, Kazak Tura Alt.
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1282 dnia: 10 Styczeń 2023, 15:18:41 »
Zgaduję, że to wina szablonu/formatki strony produktu. Pewnie coś zostało z "przodka". Ale fakt, że to w połączeniu z przeliczaniem ile to będzie gram kawy jak wybiorę 500g powoduje, że mózg paruje. Bez kawy nie da rady tego zrozumieć.   ;)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1283 dnia: 10 Styczeń 2023, 16:04:22 »
Już odpowiadam, wbrew pozorom jest to dużo prostsze, niż się wydaje :)

Set espresso/przelew jest to ta sama kawa w dwóch profilach. Można sobie porównać jak smakuje z dripa i z kolby.
W sumie kilogram daje 2 paczki po 500g itd.

Omniroast jest jedną kawą. Musiał bym zrobić osobny dział omniroast, w którym byłaby 1 kawa. Sądze, że nikt by tam nie zaglądał... Jeśli macie jakieś propozycje, to rozwiązać, to bardzo chętnie :)

Pozdrawiam,
Paweł

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1284 dnia: 10 Styczeń 2023, 16:46:32 »
Myślę że tu się rozchodzi o tę opcję złudnego wyboru, którego tak naprawdę nie ma. Dla omni zarówno w nazwie kawy jaki i w opisie jest jasna informacja: omniroast. A później przed dodaniem do koszyka musimy wybrać profil palenia, i już się zaczyna zastanawianie czy to aby na pewno omni? Co ja w końcu dostanę?  [emoji38]
Te informacje są sprzeczne, i podobnie z zestawami filtr/espresso, niby wszystko jasne a tu nagle wybiera się profil.
Także najprościej by było usunąć ten wybierany profil palenia, tam gdzie i tak wyboru nie ma.
Wiem że łatwo się mówi a nie wiem natomiast jak z wykonaniem, jednak przedstawiłem jak to wygląda dla kupującego  :)
W każdym razie ja już wiem że omni to omni także dla mnie to nie jest problem.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1285 dnia: 10 Styczeń 2023, 17:05:02 »
Dzięki Panowie! Już wszystko poprawione :) Zrozumiałem problem, który się zrobił przy dodawaniu czegoś zupełnie nowego/
Rzeczywiście można było się pogubić, już jest tak jak powinno być i w zestawach esp/przelew i w omni. Omni zostało uproszczone, też już wiem gdzie tkwił mój błąd logiczny.

Jeszcze raz dzięki!

Paweł


Offline solenodon

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Alternatywy
  • Młynek: Timemore C2
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1286 dnia: 12 Styczeń 2023, 09:07:17 »
Excelsa do przelewu zamówiona, jestem ciekaw, czy się polubimy, bo żadna fine robusta nie zrobiła na mnie do tej pory dobrego wrażenia. Szkoda byłoby jednak przegapić szansę na spróbowanie czegoś nowego!

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1287 dnia: 12 Styczeń 2023, 14:02:39 »
Indie Excelsa Black Honey rzeczywiście mega ciekawa. Paczka dopiero co doszła, więc wypiłem dopiero pierwszy shocik, ale smak wyjątkowy.

Offline M4riusz

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Nivona 779
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1288 dnia: 12 Styczeń 2023, 14:14:09 »
aż mi wstyd zadać takie pytanie przy tych wszystkich opisach kaw, no ale trudno - co polecacie jako "uniwersalną" kawkę do pospolitego ekspresu ciśnieniowego z przeznaczeniem pod kawy mleczne, gdzie mleko pewnie zabije większość tych aromatów, a jednak chciałoby się parzyć tę kawę z czegoś lepszego niż "marketówki".   

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Palarnia Blend - oferta, opinie, promocje
« Odpowiedź #1289 dnia: 12 Styczeń 2023, 22:36:22 »
aż mi wstyd zadać takie pytanie przy tych wszystkich opisach kaw, no ale trudno - co polecacie jako "uniwersalną" kawkę do pospolitego ekspresu ciśnieniowego z przeznaczeniem pod kawy mleczne, gdzie mleko pewnie zabije większość tych aromatów, a jednak chciałoby się parzyć tę kawę z czegoś lepszego niż "marketówki".
Hej! [mention]M4riusz [/mention]

Poleciłbym jakąkolwiek mieszankę lub Brazylię Sweet Harmony Różnią się wyrazistością:

Samba (najdelikatniejsza)
Świdnicka
Retro
Czorna (z robustą) lub Brazylia Sweet Harmony
Poniedziałkowa (najmocniejsza)

Wszystkie dobrze grają z mlekiem, Czorna to całkiem dobry start ze świeżą kawą. Jak ma być delikatniejsza, to Samba (mix dwóch Brazylii).

Pozdrawiam,
Paweł

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi