Autor Wątek: Lelit Grace PL81T - temperatura  (Przeczytany 9703 razy)

Offline Kuanto Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T / Drip V60 / Kalita Wave / Aeropress / Bialetti Kitty
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita / Baratza Encore / Rhinowares
Lelit Grace PL81T - temperatura
« dnia: 22 Marzec 2019, 09:59:48 »
Witam,
Posiadam od kliku dni ekspres Lelit Grace PL81T. Mam pytanie do uzytkowników jaką ustawiacie temperature na PID do espresso? Mam ustawione fabryczna 95 i kawa do zlewu za kazdym razem.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Lelit Grace PL81T - temperatura
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Marzec 2019, 12:28:51 »
Nie je ruszaj PIDa, jeśli kwas to miel drobniej a jeśli gorycz to grubszy przemiał. Na PID przyjdzie czas. Nie napisałeś nam co jest nie tak więc...

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Lelit Grace PL81T - temperatura
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Marzec 2019, 14:28:18 »
Przede wszystkim napisz jakiej używasz kawy i kiedy palonej?

Offline Kuanto Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T / Drip V60 / Kalita Wave / Aeropress / Bialetti Kitty
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita / Baratza Encore / Rhinowares
Odp: Lelit Grace PL81T - temperatura
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Marzec 2019, 15:06:28 »
Nie je ruszaj PIDa, jeśli kwas to miel drobniej a jeśli gorycz to grubszy przemiał. Na PID przyjdzie czas. Nie napisałeś nam co jest nie tak więc...

Kawa jest bardzo kwaśna. Przy ekstrakcji mam na manometrze 9 bar i w czasie 25sek uszykuje ok 50ml.
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2019, 18:45:47 wysłana przez Kuanto »

Offline Kuanto Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T / Drip V60 / Kalita Wave / Aeropress / Bialetti Kitty
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita / Baratza Encore / Rhinowares
Odp: Lelit Grace PL81T - temperatura
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Marzec 2019, 15:22:24 »
Przede wszystkim napisz jakiej używasz kawy i kiedy palonej?
Ziarna ma od JAVA Coffee - Rwanda Gitesi data palenia 10.02.2019 oraz od Mastro Antonio - Ariadna 18.03.2019
« Ostatnia zmiana: 22 Marzec 2019, 18:46:20 wysłana przez Kuanto »

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Grace PL81T - temperatura
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Marzec 2019, 13:05:03 »
Przede wszystkim to napisz dlaczego kawa ląduje w zlewie  kawka
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Lelit Grace PL81T - temperatura
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Marzec 2019, 14:50:16 »
Jaka doza kawy? Jeśli pojedyncze sitko, to zbyt grubo zmielona i niedoparzona więc w efekcie 14 cytryn :-)
Ciężko w takie zgadywanki się bawić jeśli problem jest opisany lakonicznie.
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2019, 15:10:30 wysłana przez mlopus »

Offline Kuanto Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T / Drip V60 / Kalita Wave / Aeropress / Bialetti Kitty
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita / Baratza Encore / Rhinowares
Odp: Lelit Grace PL81T - temperatura
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Marzec 2019, 15:05:23 »
13-14g na podwójne sitko. Spróbuję z pojedynczym sitkiem i dozą 7g.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Lelit Grace PL81T - temperatura
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Marzec 2019, 15:20:42 »
No jeśli przy ekstrakcji w ciągu 25 s uzyskuje 50 ml to wiadomo że kawa jest niedoparzona. Zbyt szybki czas wypływu - zbyt grubo zmielona, za mała doza lub za słabe ubicie. Na początek zmniejsz grubość mielenia.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Lelit Grace PL81T - temperatura
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Marzec 2019, 17:15:07 »
jaką ustawiacie temperature na PID do espresso? Mam ustawione fabryczna 95 i kawa do zlewu
Zazwyczaj 91-96, spienianie mleka na 135. Ciemniejsze palenia niższa temperatura. Włącz preinfuzję a czas ustaw na 22s. 22s + preinfuzja da ci około 25s ekstrakcji. Zamiast ml uzywaj wagi. Pf-a najlepiej i najszybciej wygrzejesz poprzez włączenie trybu pary. Po krótkim czasie ekspres sam przejdzie w tryb parzenia kawy a ty musisz odczekać tylko aż temperatura w bojlerze spadnie. Flush tylko króciutki przed zapięciem pf a bo mały bojler. Standardowe ustawienia dla pid dają profil temperatury wody z tendencją wzrastającą a tutaj przy słabym młynku może zrobić się gorzko. Warto przestawić je. Jakiego młynka używasz ? Z tej kawy nie wiem czy otrzymasz  coś dobrego. Do nauki raczej typowe do espresso, bez robusty. Jak ogarniesz podstawy można na jasnych paleniach kombinować.

Offline Kuanto Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T / Drip V60 / Kalita Wave / Aeropress / Bialetti Kitty
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita / Baratza Encore / Rhinowares
Odp: Lelit Grace PL81T - temperatura
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Marzec 2019, 18:39:01 »
Dzięki za wskazówki, spróbuję na takich ustawieniach i innej kawie. Młynek jaki posiadam obecnie to Baratza Encore. Jest dużo zmiennych do opanowania, dlatego chciałem się upewnić czy nie zacząć od zmiany fabrycznej nastawy temperatury.
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2019, 23:08:20 wysłana przez Kuanto »

Offline tobsik

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Lelit Victoria PL91T, Aeropress, Chemex
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Lelit Grace PL81T - temperatura
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Marzec 2019, 02:41:57 »
Jak szybko po włączeniu maszyny robisz kawę?
Ja mam Victorię więc prawie ten sam ekspres. W pierwszych dniach jego posiadania również wychodził mi kwas więc pomyślałem (podobnie jak Ty) o podnoszeniu temperatury - co też czyniłem - ale niewiele to pomagało. Pomogło dopiero porządne wygrzanie... Niby po ponad 10 minutach grupa i pf wydają się być gorące ale jak dodałem do tego jeszcze kolejne 10-15 minut i smak kawy od razu się polepszył bez zmieniania innych parametrów.

Jeżeli wygrzewasz porządnie ekspres to - tak jak pisali poprzednicy - doza i grubość mielenia ;)

Offline Kuanto Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Lelit Grace PL81T / Drip V60 / Kalita Wave / Aeropress / Bialetti Kitty
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita / Baratza Encore / Rhinowares
Odp: Lelit Grace PL81T - temperatura
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Marzec 2019, 13:54:34 »
Wygrzewałem ok 10 min. Dzisiejsze próby na innej kawie (johan&nystrom - belia) już dużo lepsze, kwasu zero:) Dodałem pre-infuzje, dłużej wygrzałem, podwójne sitko, 14g ziaren, 95stC.  Uzyskałem ok 58g kawy. Ciastko kawowe mam bardzo wilgotne (raz mi nawet zostało na prysznicu - ale przy situ pojedynczym) czy powinno być raczej suche? Czy ma to jakieś znacznie i wskazuje na błędy w grubości mielenia, dozie kawy lub ubijaniu?

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Lelit Grace PL81T - temperatura
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Marzec 2019, 14:01:27 »
Do espresso stosuje się proporcje 1:2 max 1: 3. Jeden do trzech to powinno wyjść max 42 g w określonym czasie 25-30 sek. Zmiel drobniej.
Powodzenia

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Lelit Grace PL81T - temperatura
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Marzec 2019, 18:45:16 »
czy powinno być raczej suche?
Lekko wilgotne. Musisz zmielić drobniej i ubić tak aby linia  kawy po ubiciu znajdowała się zaraz pod prysznicem a wskazówka manometrze wskoczyła na 9 podczas ekstrakcji. Błotko w pf oznacza za małą dozę. Natomiast gdy przykleja się miejscami do sitka zła dystrybucja/ubicie. Warto przemieszać przemiał w szklance.Twój młynek daje radę zmielić pod espresso? Jak ogarniesz wszystko i kawa zacznie już smakować możesz przestawic opv i pobawić się parametrami P I D w ustawieniach serwisowych.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi