Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1532242 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7710 dnia: 18 Luty 2023, 18:56:16 »
Dziękujemy :).

Sporo okazji w najbliższy weekend w naszym sklepie. Nie trzeba kodów rabatowych: -->> https://mastroantonio.pl/category/c/promotion

Kto się nie załapał -- coś tam znajdzie w kartonie extra :).

Głównie dotyczy to moich kaw, ale również na Synestezję warto zerknąć. Sporo świeżych paleń do przelewek ale także do espresso: oprócz Gwatemali jest Etiopia Idido -- polecamy bardzo. Z premedytacją podobno ta Etiopia została wypalona mocniej i daje teraz piękne espresso. Świeża jest też partia Brazylii Vandersona Caliari -- w małych torebkach ale można też wybrać 500g. Do espresso fajną pozycją jest także Brazylia Pantano Pulped Natural.

Z moich świeżości szykuje się coś wyjątkowego, ale o tym później. Na razie oprócz przesympatycznej Brazylii Pantano #164 polecam kolejny Sekretny blend...
« Ostatnia zmiana: 18 Luty 2023, 18:58:37 wysłana przez Antonio »

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7711 dnia: 19 Luty 2023, 15:06:32 »
Ja natomiast bardzo polecam do dripa bardzo owocowy i pięknie pachnący "Wiosenny blend": połączenie Gwatemali Black Honey i dwóch Etiopii: Chelichele i Uddeyi:

https://www.mastroantonio.pl/Wiosenna-kawa-p663


Polecam także  wyjątkowe Kenie: niezwykle słodką i wręcz krystalicznie czystą" Kayuni ab z rejonu Embu, Kenię Karani ab, Kutere pb (tym razem wypaloną nieco ciemniej, o wybitnej, syropowatej teksturze) oraz wypaloną wczoraj Swarę pb :-). Moim faworytem do espresso jest natomiast wymieniona już przez Antonia Etiopia Idido.
Kawa wypalona jest bardzo konkretnie, tworzy bardzo ładnego "tygryska" i super smakuje  wszystkim dla których kwaskowatość i aromat cytrusów są zaletą  :kwiat:  :szampan:

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7712 dnia: 19 Luty 2023, 15:54:57 »
Ten moment kiedy lecę do pudełka, sprawdzając czy zamówiłem te cudeńka :)
No nie... Nie mam Wiosennego blendu, ani Idido i ta Swara mi umknęła ech, jak żyć kawka
Dobrze, że połasiłem się na Kenie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7713 dnia: 20 Luty 2023, 13:34:21 »
Dobrze, że połasiłem się na Kenie.

Kenie są świetne :).

Wczoraj popełniłem taki filmik na temat młynka Ceado. Młynek sklepowy to zwykle trudny temat w odniesieniu do espresso. Myślę, że wiele osób, które kiedykolwiek kupiły wersję Dhrogeria jakiegoś fajnego młynka do espresso wie o czym piszę. E8D jest młynkiem sklepowym czyli można do niego zamontować torebkę i zmielić do niej sporą ilość ziaren w dość krótkim czasie. Ale E8D jest też bardzo wygodnym młynkiem on-demand do espresso. Poza tym, że nie ma timerów i specjalnego przycisku reagującego na portafiltr, nie różni się niczym od reszty rodziny E37. Jeszcze raz ten film przytoczę:


W sklepie pojawiła się wspomniana tu kawa: -->> Santa Rita Natural.

Ciekawostką jest to, że kilka lat temu bardzo spodobały mi się ziarna z tej plantacji i kilka worków trafiło do moich mieszanek. Niniejsza kawa jest bardzo sympatyczna. Akurat to palenie jest nieco jaśniejsze niż większość moich kaw, ale espresso bardzo mi smakuje. Zwłaszcza ostatnie, gęste krople -- mają dużo słodko-owocowych reminiscencji. Myślę, że jest to także idealna kawa do metod przelewowych -- dla każdego, kto nie przepada z kolei za nadmiernie owocowo-cytrusowymi wrażeniami ;). Espresso rządzi się swoimi prawami i zawsze ukazuje nam więcej niż metody przelewowe.
« Ostatnia zmiana: 20 Luty 2023, 13:45:25 wysłana przez Antonio »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7714 dnia: 25 Luty 2023, 21:16:33 »
Jestem już po szeregu testów wszystkiego. Czasami mam wrażenie, że od kawy odpłynę w zaświaty, ale wychodzi zawsze na bezsenność po nocach :smiech:.

Santa Rita jest super zarówno jako przelew i espresso. Polecam :). Chocolate Wave, Stormy, Ariadna, Mefisto -- świeże palenia są w sklepie. Wkrótce pojawi się też A+.

Z Synestezji bardzo smakują nam jasne blendy do przelewowych naparów: Bella Etiopia i Wiosenne Trio. Cztery Kenie, trzy Etiopie, dwie kawy z Nikaragui, trzy z Kolumbii i rodzynek z Salwadoru :). Ach, i jeszcze ta smakowita Rwanda. Do espresso: Red, świeże wydanie Sweet oraz Brazylie z różnych obróbek (Pantano pulped natural i Vanderson Caliari super Natural).

  -->> https://mastroantonio.pl/category/c/promotion

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7715 dnia: 27 Luty 2023, 18:00:16 »
Tylko krótko wspomnę. Właśnie zapoznaję się z tworzeniem zestawów produktów w naszym sklepie i od razu polecam:
  -->> Light roast specialty espresso...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7716 dnia: 02 Marzec 2023, 19:12:26 »
Właśnie kończę moją standardową porcję 250ml naparu z 20g jasno palonych ziaren Kenii Kanyi z regionu Embu. Teraz w zestawie z zawsze smaczną Etiopią Sasaba z obróbki mokrej -->> African Excellence.

Jeśli ktoś zaczyna swoje kawowe przygody z ziarnami specialty, to taki wybór jest doskonały. Nie znam jeszcze nikogo, komu taka Etiopia nie smakuje. Podobnie Kenia -- wzbudza często refleksje nad kwaśnym smakiem, ale zawsze zostaje w pamięci jako coś ciekawego.

Dawno nie próbowałem swoich sił z moją Hot Pair -- mieszanką czegoś bardzo dobrego z robustą. OK, znowu to zrobiłem, ale trochę inaczej. Po paleniu, tuż przed zapakowaniem w torebki, ziarna pachniały cudownie, nie było w tym zapachu nic, co wskazywałoby na negatywne środki wyrazu robusty :). Tym razem mamy w tej mieszance trzy składniki i wszystkie są bardzo specjalne. Jest La Claudina z obróbki naturalnej -- to ona nadaje ten piękny zapach całości; jest wspomniana tu już nie raz świetna robusta Kaweri Colobus o ogromnych ziarnach, których nie odróżnicie od arabik; poza tym jest dodatek bardzo tonizujący i łagodzący, czyli piękne ziarna z obróbki mokrej z plantacji El Olmo. Te ostatnie -- ostatnie parę paczek można teraz wziąć za jakieś przedwojenne, sprzed wielkiego strachu pieniądze -- też polecam :).

-->> HP Limited Edition
-->> El Olmo

Jeszcze jedno. Już zdążyłem popełnić spontaniczny i długi wykład na temat ziaren z Brazylii, gdy jakaś kombinacja klawiszy wymiotła z pamięci edytora wszystko, co napisałem. Chciałem przypomnieć jeszcze jedną pozycję, pojawiającą się po dłuższej przerwie w naszym sklepie. Jest to Brazylia Minas Gerais:

-->> Minas Gerais

Jako, że Ela wyspecjalizowała się w ciemniejszym paleniu różnych specjalnych ziaren z Brazylii, to wypaliła ciemniej także tę, którą ja wypaliłem ostatnio jaśniej, czyli Brazylię Santa Rita. Można sobie zatem porównać różne palenia i wydedukować co w zielone ziarna wnosi profil palenia.

Po latach doświadczeń i tysiącach worków z Brazylii, można by popełnić jakąś księgę urodzaju i nieurodzaju na temat kaw z Brazylii. Coraz częściej mamy do czynienia ze specjalnymi, coraz bardziej zróżnicowanymi i często odlotowymi ziarnami z Brazylii. Nie jest już tak, że Brazylia to Santos i cześć. Z drugiej strony wybór najtańszej, najprostszej Brazylii wydaje się bezpieczny, ekonomiczny ze względu na "wyśniony" najbardziej "czekoladowy" profil, najbardziej ceniony przez rzesze konsumentów. Bardziej "specjalne" Brazylie mniej mają tego swoistego "santosowego" charakteru a coraz większa jest ich aspiracja do miana "specialty", coraz więcej wrażeń owocowych, kwiatowych, karmelowych. Mówcie co chcecie, ale moje ostatnie mieszanki, oparte na wspomnianej kawie z Fazenda Santa Rita zdają mi się właśnie "karmelowe" -- to wrażenie najczęściej klaruje się w głowie, gdy kończę filiżankę espresso i popijam najbardziej gęste frakcje ekstraktu.
« Ostatnia zmiana: 02 Marzec 2023, 19:47:36 wysłana przez Antonio »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5310
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7717 dnia: 02 Marzec 2023, 19:58:50 »
Z drugiej strony wybór najtańszej, najprostszej Brazylii wydaje się bezpieczny, ekonomiczny ze względu na "wyśniony" najbardziej "czekoladowy" profil
Dokładnie, ale jednak trochę selekcji się przyda, na te większe ziarna 17/18. W smaku do czekolady dodam orzech.
Bardziej "specjalne" Brazylie mniej mają tego swoistego "santosowego" charakteru a coraz większa jest ich aspiracja do miana "specialty", coraz więcej wrażeń owocowych, kwiatowych, karmelowych.
Z moich dotychczasowych obcowań z tymi ziarnami karmel jest dominujący, wg moich kubków smakowych.
« Ostatnia zmiana: 02 Marzec 2023, 20:04:09 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7718 dnia: 03 Marzec 2023, 12:32:40 »
Wszystko czego nie zjadł mi ten oto gruby osobnik:


zaniosłem dziś rano do sklepu...


Zaparzyło się to tak:


Moim zdaniem fajna kawa. Zdaniem pani Sklepowej -- taka "inna", ale wypiła. Nieźle jak na pierwsze prawdziwe espresso :).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7719 dnia: 04 Marzec 2023, 17:15:45 »
Polecam takie dwie promocje:

  -->> Dwa nowe blendy MA
  -->> MA vs Synestezja

Szkoda, że na naszych pagórkach nie można uprawiać coffea arabica a jedynie gdzieniegdzie rośnie Galium...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7720 dnia: 05 Marzec 2023, 10:34:07 »
Za chwilę wpadnie nam wiosna do kalendarza  :kwiat:. Już teraz słońca mamy coraz więcej i jest coraz ładniej, coraz bardziej zielono, nawet krokusy wybijają się ze śniegów. W mojej części sklepu znajdziecie z tej okazji bardziej wiosenne ceny i nowe kawowe poczynania. Nie wiem na ile jest to zasługą wiosny, na ile świeżych kaw a na ile mojej wizji smaku, ale ostatnie mieszanki są nieco bardziej wiosenne. Dzisiaj powstanie kolejna partia Chocolate Wave -- co nam przyniesie w filiżance?

-->> MA i wiosna

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7721 dnia: 07 Marzec 2023, 20:27:06 »
Polecam takie dwie promocje:

  -->> Dwa nowe blendy MA
  -->> MA vs Synestezja

Szkoda, że na naszych pagórkach nie można uprawiać coffea arabica a jedynie gdzieniegdzie rośnie Galium...


Przy Vanderson Cagliari sklep nie podaje gramatury :Bicz:  Jest to 250 g. Jest też Gwatemala Finca Medina w dwóch cenach (45 zł i 39 zł) PRZEPRASZAMY ZA DEZORIENTACJĘ!

https://mastroantonio.pl/Brazylia-Vanderson-Caliari-Alves-Espresso-p626

Jutro błędy zostaną poprawione. Z okazji Dnia Kobiet wprowadziłam specjalną promocję na Juicy i na Gawatemalę Finca Medina z obróbki naturalnej:

https://mastroantonio.pl/Spring-Juicy-p663

https://www.mastroantonio.pl/Gwatemala-Finca-Medina-Natural-p648

Życzę nie tylko paniom przyjemności z degustacji  :kwiat: :szampan:
« Ostatnia zmiana: 07 Marzec 2023, 20:39:05 wysłana przez Elka »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7722 dnia: 10 Marzec 2023, 11:10:06 »
Najpiękniejsze ziarna perłowe czyli peaberry ma Kenia Kutere. Coś pięknego -- są idealnie jednorodne. W sklepie jest ostatnia paczka Kahunyo AB ze starego roku -- polecam :). Oprócz tego pyszne Karani i Kanyi -->> Kenia...
Właśnie popijam tę Kenię paloną w dzień generała. Ziarna zdumiewające, smak wyśmienity.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7723 dnia: 12 Marzec 2023, 18:09:38 »
dzień generała

O kurczę... Mam problem z kalendarzem, bo co rusz kolejne palenia się w nim przewijają -- to jakaś grudniowa data? Teraz też mam w bubku Kutere ale nawet nie wiem kiedy to było palone.

W naszym nowym miejscu, moje biuro i regały z książkami, :ups: kawami, znajdują się w gospodarczym budynku, przekształconym z garażu i warsztatu poprzedniego właściciela, mechanika samochodowego. Nie zdążyłem jeszcze pomyśleć o prawdziwym ogrzewaniu, więc jest dość chłodno -- przy żelaznym "zakutym" kominku, chociaż świeża izolacja i nowe okna działają bardzo dobrze. Chłód sprawia, że "książki" są świeże -- niczym banknoty wydawane nam przez bankomaty ostatnimi czasy. Warunki do przechowywania kawy mamy naprawdę doskonałe. Jesienią wrzuciłem szpargały z Kołobrzegu na poddasze. Niedawno odkryłem pośród nich moje ostatnie kołobrzeskie palenia -- z listopada, grudnia. Co nieco zaparzyłem. Spoko. Jeszcze lepiej działa to na kawach jasno palonych do metod przelewowych.

Ostatnio trochę się rozkręcamy, nakręcamy z różnymi kawami. Niedawno pisałem o moich pierwszych paleniach Brazylii Santa Rita. Jedno było jasne -- można by określić je mianem "omniroast". Dość szybko zniknęło. Mnie smakowało espresso, Eli nie smakowało espresso, mnie smakowało z V60. Trochę się tutaj kłóciliśmy nad tą fajną kawą. Prawda była taka... Otóż kilka ładnych lat temu, na początku naszej znajomości z Alexandre (tym ogromnym Brazylijczykiem, do którego muszę podnosić wzrok) zamówiłem raz przepiękne ziarna z Fazenda Santa Rita. Bardzo dobrze je sobie zapamiętałem. Na początku roku zerknąłem do oferty Aleksandra i znalazłem to samo hasło: Santa Rita. Długo się nie wahałem, zamówiłem i kupiłem. No dobrze, to nie była ta sama plantacja ani pewnie nie ten sam region -- ale ziarna bardzo dobre. W każdym przypadku, jaśniejszego i ciemniejszego palenia, ostatnie krople espresso sprawiały mi wyjątkową przyjemność. To wrażenie było unikalne. Wcześniej przy bardziej pospolitych i "czekoladowych" moich Brazyliach tego nie czułem. Te krople sprawiały wrażenie słodkiego karmelu. Cały miesiąc deliberowaliśmy nad tą Brazylią, że już się skończyła i jej miejsce zajmie kolejna :).

Niedawno przygotowałem dwie proste mieszanki Brazylii SR i różnych kaw z obróbki mokrej: Salwadoru i Nikaragui. Rozeszły się momentalnie. Mamy zatem kolejną porcję:
  -->> Espresso Discovery

Ciekaw jestem jakie różnice Państwo odnotują?  kawka


To co dziś testowaliśmy przy porannym słońcu, to co widać na fotografii -- to -->> Ariadna JAVA. Jest super. Polecam :).
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec 2023, 18:26:16 wysłana przez Antonio »

Offline sanderus

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Bosco Sorrento
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7724 dnia: 12 Marzec 2023, 19:54:51 »
To co dziś testowaliśmy przy porannym słońcu, to co widać na fotografii -- to -->> Ariadna JAVA Jest super. Polecam :).


Jak długo będzie dostępna w sprzedaży, jeśli można wiedzieć?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi