Autor Wątek: Mastro Antonio  (Przeczytany 1516098 razy)

Offline weez

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Bianca/ROTA/AP/V60/kawiarka
  • Młynek: 1zpresso jx pro, Fiorenzato Allground
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7620 dnia: 27 Listopad 2022, 10:54:41 »
Będzie można niedługo wpaść do was na kawkę w nowym miejscu? W kotlinie kłodzkiej to już bym mógł raz w miesiącu przyjechać po zapas kawy  [emoji38]

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7621 dnia: 29 Listopad 2022, 07:04:58 »
Będzie można niedługo wpaść do was na kawkę w nowym miejscu? W kotlinie kłodzkiej to już bym mógł raz w miesiącu przyjechać po zapas kawy  [emoji38]

Tak, myślę, że około 15-go grudnia odpalimy piec w nowym miejscu . Teraz jesteśmy w najtrudniejszej fazie przeprowadzki. Przy okazji chciałam powiedzieć, że stany linii "Synestezja" w sklepie wkrótce zostaną uzupełnione o Kolumbię Veranera do dripa, Etiopię Idido (drip)  i Kolumbię Claudina espresso. Andrzej wypalił te kawy w weekend, ale chyba zapomniał ich wstawić do sklepu "w ferworze walki" i ciągłych peregrynacji z południa na północ i vice-versa.

Ja jeszcze w czwartek-piątek stanę przy piecu w Kołobrzegu..a potem, jeśli się wszystko uda, już tutaj, w paśmie Krowiarek :-)
Trzymajcie kciuki :-)

Offline weez

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: Bianca/ROTA/AP/V60/kawiarka
  • Młynek: 1zpresso jx pro, Fiorenzato Allground
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7622 dnia: 01 Grudzień 2022, 13:15:59 »
Przy ostatnim zamówieniu jakieś 3 tyg temu skusiłem się na Xocolatl Peru 73% Konopia i Kardamon. Nie było czasu przysiasc. Dzisiaj nadszedł czas  :D Świetne są te czekolady  :ok:. Będziecie je jeszcze sprowadzać ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7623 dnia: 01 Grudzień 2022, 16:27:15 »
Dziś spakowałem wszystkie paczki i oddałem w ręce kuriera. Sporo też kolejnych kaw wypaliłem. W trakcie układania paczek w paru kartonach, uderzył mnie specyficzny zapach. Zapach wyjątkowy -- zapach naszej ulubionej Kolumbii Veranera :). Co by nie mówić i jakby nie negować tej obróbkowej fanaberii, nie da się tego ukryć...

Tę ostatnią, "moją" Kenię Karani zaparzyłem sobie dziś po swojemu czyli V60, preinfuzja 60ml/45s, dalej parę sporych zalań aż do 250g na wadze w prawie 3 minuty. Bardzo fajne, kwaskowate, żywe wrażenia -- idealne do słonych potraw ;). To oczywiście żart, bo lepiej zachować kawę na osobne chwile. Zapach ziaren w torebce też obłędny.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7624 dnia: 01 Grudzień 2022, 16:43:30 »
Ja natomiast wypaliłam Kolumbię Puerto Allegre, Etiopię Sasabę i Nicaraguę Finca Aurora. W kolejce do pieca czekają Kenia Kii i Kangurumai. Będą dostępne wkrótce  :kwiat:

Offline PawełM Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4E Nano V2
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7625 dnia: 02 Grudzień 2022, 18:18:51 »
27 listopada, czyli w ostatnią niedzielę, zamówiłem u Was kilka kaw. W paczce znalazłem prezent - serdecznie dziękuję. Małe, szare opakowanie, z literą "A", napisaną mazakiem. Co to jest za kawa? No rewelacja, po prostu. Chciałbym wiedzieć, co zamówić następnym razem.

Offline popcorn

  • Wiadomości: 348
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7626 dnia: 02 Grudzień 2022, 19:23:40 »
Na A? Na A to będzie Darmowa. Darmowa zawsze smakuje najlepiej ;) :D.
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7627 dnia: 04 Grudzień 2022, 09:23:17 »
Wszystko zaczęło się od A czyli od Ariadny :).

Gdy się zaś powiedziało A, trzeba powiedzieć B. Przed chwilą w porannym teście espresso przez nokaut wygrały "grãos do Brasil do Senhor Vanderson". Moje blendy nie mają jak się z tym cudem zmierzyć... Jest to najlepsza Brazylia ever i chyba najlepszy wybór Eli w tym roku. Pisałem już wcześniej, że zapachem surowego ziarna przypomina Kolumbię Veranera. Bardzo mi smakuje espresso.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7628 dnia: 04 Grudzień 2022, 14:16:06 »
@Antonio, Brazylia Vanderson Caliari Alves jest teraz w dziale espresso ale ma dopisek drip. Chochlik drukarski czy omniroast?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7629 dnia: 04 Grudzień 2022, 14:58:40 »
To raczej błąd rzeczowy. Dziękuję :kwiat:. Palenie jest dość mocne, ale efekt bardzo "okrągły".

Offline przemyslavklimek

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Głównie Flair i Origami, inne okazjonalnie.
  • Młynek: C40MK4, JX-Pro
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7630 dnia: 04 Grudzień 2022, 16:36:26 »
Antonio, czy pojawi się u Was większa różnorodność kaw jasno palonych? Na chwile obecna to króluje u Was Kenia i Etiopia :) Anaeroby kompletnie pomijam, nie dla mnie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7631 dnia: 04 Grudzień 2022, 17:13:15 »
I Kolumbia :). W kolejce czekają kolejne Kenie, Nikaragua, Gwatemala. Te ostatnie zdaje się z obróbki Honey lub Natural. Z anaerobową obróbką bywa różnie. Naprawdę polecam Ci Salwador Llantas. W ogóle nie czuję w nim nic takiego fermentowanego jak w przypadku Kolumbii Veranera. Ten Salwador może konkurować z Etiopiami.

Myślę, że szerzej spojrzymy na zielonokawowy świat, gdy się sytuacja gospodarcza jakoś opamięta.
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień 2022, 17:16:47 wysłana przez Antonio »

Offline przemyslavklimek

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Głównie Flair i Origami, inne okazjonalnie.
  • Młynek: C40MK4, JX-Pro
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7632 dnia: 04 Grudzień 2022, 17:16:18 »
Piłem od Was Kolumbie Veranera i Salwador ;) Ten drugi mi smakował o wiele bardziej. Bardzo dobrze Salwador wychodził z Aero. Veranera była ciekawa ale anaeroby głównie męczę by skończyć paczkę, wiec ostatnio omijam tę obróbkę.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7633 dnia: 04 Grudzień 2022, 17:52:27 »
Piłem od Was Kolumbie Veranera i Salwador ;) Ten drugi mi smakował o wiele bardziej. Bardzo dobrze Salwador wychodził z Aero. Veranera była ciekawa ale anaeroby głównie męczę by skończyć paczkę, wiec ostatnio omijam tę obróbkę.


Nowe kawy pojawią się pewnie dopiero około 20-go grudnia. W produkcji będzie teraz "przerwa techniczna" związana ze zmianą naszej lokalizacji

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mastro Antonio
« Odpowiedź #7634 dnia: 06 Grudzień 2022, 19:14:40 »
Właśnie popełniłem "powrót do przeszłości": -->> Honduras COMSA. Dziś próbowaliśmy z Dorotą -- espresso okazało się bardzo słodkie i smaczne. Próbowaliśmy też Brazylii Vandersona Cagliari oraz Chocolate Wave i mieliśmy podobną refleksję: bardzo słodkie i smakowite, okrągłe.

Sam przetestowałem szereg kaw. Ogromnie smakowało mi espresso z La Claudina. Czasami można sobie zadać pytanie: po cóż nam taka sama kawa od kilku lat? Podobnie było z naturalami z COMSA -- La Claudina po prostu je wyparła. Jest równie fajna ale ma jeszcze tę owocową delikatność i bujność zarazem. Warto porównać wspomniany wyżej mój Honduras z Kolumbią La Claudina.

Dziś na koniec dnia postanowiłem zrobić coś głupiego. Przetestowałem więc świeżą partię robusty Java Baron. Jest to nie lada zadanie dla młynka. Przeskok z typowej, normalnej arabiki jest ogromny -- robustę trzeba zmielić bardzo, bardzo, stosunkowo bardzo drobno. Nie wiem czy każdy byle młynek sobie z tym zadaniem poradzi. Warto, żeby sobie poradził, bo gdy espresso jest poprawne, gdy ekstrakcja trwa ok. 25s, efekt jest naprawdę ciekawy i o dziwo nie aż tak negatywny jak przy szybkich ekstrakcjach. W każdym razie na ustawieniach właściwych dla np. Ariadny, robusta z Javy jest jak grube sito i espresso zaparza się kilka sekund. Crema jest "ogromniasta" ale aromat raczej bardzo negatywny. Wszystko się zmienia, gdy trafimy w hot spot -- espresso ma wtedy mniej cremy ale i ładniej pachnie. Zużyłem do korekty młynka około 200g i zrobiłem z 10 szotów -- tak bardzo nie dowierzałem, że tak drobno trzeba te ziarna zmielić.
« Ostatnia zmiana: 06 Grudzień 2022, 19:18:41 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi