Autor Wątek: ECM Giotto - nie grzeje wody  (Przeczytany 3416 razy)

Offline bazant52

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: ECM Giotto
  • Młynek: La Cimbali Magnum
ECM Giotto - nie grzeje wody
« dnia: 08 Czerwiec 2016, 09:15:10 »
Witam. Mam kłopot z swoim ekspresem, jest to klasyczna grupa E61. Wczoraj po spuszczeniu wody przez "syfon"(kranik po prawej stronie ekspresu) ekspres nie uzupełnił wody w bojlerze. Zauważyłem że na ciśnienie wzrosło do 1,5 bara. Otworzyłem wiec zawór od spieniania mleka, ciśnie zaczęło spadać jednak para była dziwna, podobna to tego z żelazka, sucha. Postanowiłem wyłączyć ekspres. Po 15 minutach włączyłem go z powrotem. Ucieszyłem się ponieważ pompa uzupełniła wodę w bojlerze. Niestety mimo długich oczekiwań ciśnienie w bojlerze nie wzrasta a woda po uchyleniu dźwigni leci zimna. Macie jakieś pomysły gdzie może leżeć problem? Ewentualnie znacie jakiś serwis/użytkownika forum który mógłby zająć się moim ekspresem? Jestem z Lubelszczyzny.
Pozdrawiam
Jarek

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: ECM Giotto - nie grzeje wody
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Czerwiec 2016, 10:01:33 »
Może spaliłeś grzałkę.

W młynie: ziarna

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: ECM Giotto - nie grzeje wody
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Czerwiec 2016, 10:07:47 »
Zwykle pierwsze powinno paść zabezpieczenie termiczne, no i koniecznie do sprawdzenia sonda poziomu wody w kotle, może jest przebicie.

Offline dandy

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 352
  • Ekspres: NS Musica, Aeropress, Grindripper, Slowpresso
  • Młynek: ECM S 64, Comandante
Odp: ECM Giotto - nie grzeje wody
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Czerwiec 2016, 11:20:18 »
Ten serwis powinien Ci pomóc

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10586
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: ECM Giotto - nie grzeje wody
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Czerwiec 2016, 12:31:30 »
Poszukaj czerwonego przycisku w pobliżu grzałki. Powinien zresetować bezpiecznik, chroniący grzałkę przed spaleniem.

Offline bazant52

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: ECM Giotto
  • Młynek: La Cimbali Magnum
Odp: ECM Giotto - nie grzeje wody
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Czerwiec 2016, 14:31:27 »
Dziękuję za podpowiedzi. Wieczorem skorzystam z Waszych rad.

Offline bazant52

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: ECM Giotto
  • Młynek: La Cimbali Magnum
Odp: ECM Giotto - nie grzeje wody
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Czerwiec 2016, 20:30:55 »
Wiec tak, wspomnianego zabezpieczenia termicznego nie znalazłem. Jeżeli ktoś widz je na załączonych zdjęciach proszę o wskazówkę. Postanowiłem podłączach "na krótko" grzałkę.  Bojler po 5 minutach jak był zimny tak pozostał, typuję wiec spalenie się grzałki. Wcześniej sprawdzałem czy do grzałki dochodzi prąd, dochodzi. Wymontowałem również czujnik z górnej części bojlera( czujnik poziomu wody), był dosyć czysty, mimo tego wyczyściłem go i przetarłem spirytusem.W bojlerze była woda. Jeżeli jestem w błędzie z grzałką to pokornie przyjmę krytykę, nie jestem specem od elektryki. Czekam na ewentualne sugestie. Pozdrawiam
Jarek

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: ECM Giotto - nie grzeje wody
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Czerwiec 2016, 20:36:57 »
Jak masz jakikolwiek omomierz zmierz rezystancję  bezpośrednio na zaciskach grzałki.  Wtyczka oczywiście wyciagnieta  z kontaktu przy tej operacji.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: ECM Giotto - nie grzeje wody
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Czerwiec 2016, 20:40:34 »
Jak nie ma tam bezpiecznika automatycznego to może jest jakiś inny zwykły.  Zazwyczaj wygląda to jak zgrubienie na przewodzie przymocowane do jakiejś szybko nagrzewajacej się części.

Jeżeli grzałka sprawna była by to może być uszkodzony presostat jeżeli tam jest.  A jak sprawdziłem ze napięcie dochodzi? Tylko poprzez sprawdzenie ze np kontrolka fazy się świeci? Bo może brakować tez zera. Pod kabelki może np podłączyć żarówkę 240v w oprawce. Jak się zaświeci to na 100%  grzałka.
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwiec 2016, 20:46:29 wysłana przez Bacek »

Offline bazant52

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: ECM Giotto
  • Młynek: La Cimbali Magnum
Odp: ECM Giotto - nie grzeje wody
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Czerwiec 2016, 14:15:28 »
Dziękuje Forumowiczom za pomoc. Ekspres naprawiony. Uszkodzona była grzałka. Gdyby ktoś w przyszłości szukał grzałki do swojego ekspresu to polecam producenta grzałek Jtmikro. Panowie po podaniu wymiarów i parametrów grzałki wyprodukowali ją i przesłali w 3 dni. Do tego cena o połowę niższa niż od Włochów :) Pozdrawiam!
Jarek

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi