Autor Wątek: Zestaw do 2500zł na prezent.  (Przeczytany 5404 razy)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zestaw do 2500zł na prezent.
« Odpowiedź #30 dnia: 02 Październik 2023, 19:08:55 »
Jura E4, magnifica S i fajnie byłoby dorzucić jeszcze jeden model
Każdy automat, który kupisz za 3k zrobi podobną kawę, byle miał stalowy młynek. Piłem z różnych automatów kawę i co ciekawe te same ziarna: Brazylię specialty i z Jury najbardziej mi smakowała. Ten wielki moduł zaparzający robi robotę. Lepsze espresso wychodziło tylko z WMF-a perfection za 10k.
》tertium non datur《

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Zestaw do 2500zł na prezent.
« Odpowiedź #31 dnia: 02 Październik 2023, 19:45:19 »
złote rady GostaRadio, nie wiadomo czego on bardziej nie lubi, czy kawy czy żony :evil: Ale automat to przecież same zalety, kawa będzie nienajlepsza ale też będzie zabawa w czyszczenie i będzie drogi 8)

A z większa powagą, to sądząc po doświadczeniach z własną małżonką, jej ulubioną metodą na dobrą kawę był clever, najprostszy i w kawie i w czyszczeniu, z czasem przekonała się do aero i zaczęła używać i go ale clever dalej jest na propsie. Moim zdaniem bardzo fajnym pomysłem jest fajny młynek, zaczynając od svart-a czy encore po np ode czy uniforma, do tego clever / hario switch, mała waga do ziaren i przede wszystkim zestaw różnych kaw, na przykład przegląd z oferty Blenda czy od Gorana pozwoli szybko poznać jak szeroki horyzont jest przed nami.

Ilość potrzebnego dodatkowego nakładu pracy nie jest wcale duża, efekty będą natychmiastowe a kawy mogą być wyśmienite. A dopiero otwarliśmy drzwi, może z czasem któreś z was zainteresuje się innymi rodzajami kaw, może phinem czy przelewami, a może nie, może polubicie próbowanie przeróżnych ziaren z różnych kierunków i paleń? A może nie, może polubicie jeden kierunek i docenicie samą prostotę i powtarzalność. To taki zestaw na prosty początek z wieloma możliwościami. Dodatkowo jak by okazał się zupełnie ślepym zaułkiem, to jedynym drogim elementem jest młynek, który i tak stanowi fragment ceny automatu i powinien być prostszy do odsprzedaży, bo się stosunkowo mało "zużywają"

Ale nieważne co wybierzesz, pamiętaj że to kawa jest najważniejsza a dobrej nie kupisz w markecie, w alternatywach możesz parzyć wszystko, od ciemniejszych paleń do espresso, bo i niektórzy tak lubią, po kompotowe jasne ziarna Afryki. W automat nie ma za bardzo sensu wsypywać tych jaśniejszych czy droższych ale dalej będzie dużo świeżych ziaren do spróbowania. I żeby później nie było, ze nikt nie ostrzegał, po paru torebkach z palarni polecanych na forum, może być ciężko wrócić do smaku kupowanej wcześniej "mielonej" ;)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zestaw do 2500zł na prezent.
« Odpowiedź #32 dnia: 02 Październik 2023, 20:25:15 »
Nie czytasz uważnie i ponownie zdenerwujesz kolegę, ale i sensem też potrafisz napisać, co było już w tym wątku nadmieniane:
Ale nieważne co wybierzesz, pamiętaj że to kawa jest najważniejsza a dobrej nie kupisz w markecie, w alternatywach możesz parzyć wszystko, od ciemniejszych paleń do espresso, bo i niektórzy tak lubią, po kompotowe jasne ziarna Afryki. W automat nie ma za bardzo sensu wsypywać tych jaśniejszych czy droższych ale dalej będzie dużo świeżych ziaren do spróbowania. I żeby później nie było, ze nikt nie ostrzegał, po paru torebkach z palarni polecanych na forum, może być ciężko wrócić do smaku kupowanej wcześniej "mielonej
》tertium non datur《

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6242
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zestaw do 2500zł na prezent.
« Odpowiedź #33 dnia: 02 Październik 2023, 20:44:55 »
Jak dla mnie clever dripper i french press w kwestii prostego przyrządzenia różnych rodzajów ziaren ze smacznym rezultatem są najwygodniejsze.
Jednak znając realia posiadania małych dzieci, to nie ma nic wygodniejszego niż podstawienie kubka i naciśnięcie guzika. Nie trzeba wody gotować, przelewać, odmierzać kawy i wody. Co samemu mając małe dzieci i zajmując się nimi na zmianę z żoną, jest moim zdaniem nieocenione.  Ja po prostu czasem rezygnowałem z robienia kawy albo robiłem sobie we french pressie jeśli miałem możliwość.

Wspomniana waga jeśli jest odpowiednio duża i obsługuje do kilku kg, jest bardzo fajną i przydatną rzeczą nie tylko do kawy. Moja żona zaczęła używać w kuchni na co dzień wagi, której ja używam do kawy.

Czy nie da się zrobić smacznej kawy z jasnych ziaren w automacie? Nie zgodzę się. Ostatnio testując Jura Ono sprawdziłem i specjalnie najjaśniejszą kawę jaką miałem czyli przelewową Kenię z palarni Blend zaparzyłem i z 12 g kawy zrobiłem 180 g naparu o prawidłowej ekstrakcji, bodajże 19%, i ze smacznym rezultatem, nawet mniej kwaskowa niż z przelewu. Kwestia tylko odpowiedniego przemiału.   

No i tu jest prosta kwestia - trzeba mieć świadomość tego co się robi.  Jeśli robimy jaśniej palone kawy inaczej ustawiamy automat jeśli mamy ciemniejsze ziarna inaczej. Inaczej też jeśli robimy dłuższą kawę niż naparstek espresso.
« Ostatnia zmiana: 02 Październik 2023, 21:10:38 wysłana przez krystians »

Offline kuguar

  • Wiadomości: 67
Odp: Zestaw do 2500zł na prezent.
« Odpowiedź #34 dnia: 03 Październik 2023, 08:32:08 »
Jednak znając realia posiadania małych dzieci, to nie ma nic wygodniejszego niż podstawienie kubka i naciśnięcie guzika. Nie trzeba wody gotować, przelewać, odmierzać kawy i wody. Co samemu mając małe dzieci i zajmując się nimi na zmianę z żoną, jest moim zdaniem nieocenione.  Ja po prostu czasem rezygnowałem z robienia kawy albo robiłem sobie we french pressie jeśli miałem możliwość.
Można tak albo można w tę stronę: dzieci (2x ~5lat) wiedzą, że jak tata robi kawę (też mamie:) to się mu nie przeszkadza :) -> jedyny czas w ciągu dnia dla siebie, nie tylko rytuał, ale jedyne 20 minut spokoju w ciągu dnia :) ergo, może zamiast automatu jednak kolba, nie tylko + u żony ale też czas dla siebie :D

Offline Jarek.D

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Delonghi Magnifica S , DeLonghi ECP 3121, Dripper V60
  • Młynek: Nivona Cafe Grano 130
Odp: Zestaw do 2500zł na prezent.
« Odpowiedź #35 dnia: 07 Październik 2023, 10:53:16 »
Jeżeli żonie smakuje kawa z automatu i rozpuszczalna to kupowanie kolby w tej sytuacji jest bez sensu!  :hihihi: :sciana:
Lepszym prezentem będzie automat np. Nivona 791 lub ładniejsza 821. :taniec:
Jura jest droga w eksploatacji i nie można wyjąć zaparzacza. :Bicz:


Offline Emanuel66

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Zestaw do 2500zł na prezent.
« Odpowiedź #36 dnia: 09 Październik 2023, 09:44:09 »
Chodzi właśnie o to, że nie smakuje jej rozpuszczalna. Dlatego chciałbym jej kupić ekspress.

Co droższego jest w Jurze jeśli chodzi o eksploatację?
Filtry? 65zł, do delonghi rodzice kupują po 59zł.


Offline Jarek.D

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Delonghi Magnifica S , DeLonghi ECP 3121, Dripper V60
  • Młynek: Nivona Cafe Grano 130
Odp: Zestaw do 2500zł na prezent.
« Odpowiedź #37 dnia: 09 Październik 2023, 10:22:36 »
Chodzi właśnie o to, że nie smakuje jej rozpuszczalna. Dlatego chciałbym jej kupić ekspress.

Co droższego jest w Jurze jeśli chodzi o eksploatację?
Filtry? 65zł, do delonghi rodzice kupują po 59zł.

Dodatkowo do Jury musisz kupować kapsułki do czyszczenia zaparzacza , bo się nie wyjmuje.
W np. Delonghi i Nivona można wyjmować zaparzacz i regularnie czyścić - przynajmniej raz na tydzień.

Offline Emanuel66

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Zestaw do 2500zł na prezent.
« Odpowiedź #38 dnia: 09 Październik 2023, 10:59:53 »
Rozumiem.

Nie wiem dlaczego, ale boję się jednak ekspresów które robią milion kaw.

I smakowo, czy taka Jura nie zrobi lepszego espresso? Przykładowo E4 + spieniacz, albo E6?


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6242
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Zestaw do 2500zł na prezent.
« Odpowiedź #39 dnia: 09 Październik 2023, 12:07:46 »
Dodatkowo do Jury musisz kupować kapsułki do czyszczenia zaparzacza
Nie wiem czy te kapsułki Jury się czymś od innych do czyszczenia ekspresów automatycznych, bo w innych automatach też się stosuje. Na pewno w Jurze nie da się wyjąć grupy zaparzającej bez rozbierania ekspresu. Więc żeby nie stracić gwarancji trzeba wysłać raz do roku do serwisu.  Poza tym koszty pewnie podobne. Oprócz dedykowanych filtrów, można zdemontować też filtr i używać dzbanka filtrującego lub domowego systemu filtracyjnego, czy też nisko zmineralizowanej wody jak żywiecki kryształ. 

W porównaniu z tanimi automatami Jura ma system zaparzania PEP  i większą pojemność komory zaparzania max.16g w porównaniu z okolicami 12-14 g w tanich automatach.
« Ostatnia zmiana: 09 Październik 2023, 12:15:35 wysłana przez krystians »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zestaw do 2500zł na prezent.
« Odpowiedź #40 dnia: 10 Październik 2023, 11:17:32 »
smakowo, czy taka Jura nie zrobi lepszego espresso?
Już pisałem: TAK. Po prostu idź do dużego sklepu z automatami i porównaj.
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zestaw do 2500zł na prezent.
« Odpowiedź #41 dnia: 10 Październik 2023, 18:19:38 »
Odnośnie powyższego, wyświetliła mi się reklama. Taki sklep na pewno ma podpięte ekspresy innych marek i porównasz na żywo.
« Ostatnia zmiana: 10 Październik 2023, 18:30:04 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Jarek.D

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Delonghi Magnifica S , DeLonghi ECP 3121, Dripper V60
  • Młynek: Nivona Cafe Grano 130
Odp: Zestaw do 2500zł na prezent.
« Odpowiedź #42 dnia: 11 Październik 2023, 06:16:28 »
Nie wiem dlaczego, ale boję się jednak ekspresów które robią milion kaw.

I smakowo, czy taka Jura nie zrobi lepszego espresso? Przykładowo E4 + spieniacz, albo E6?

Boisz się, że ekspres się zepsuje? 
No i słusznie. Automaty się psują, nawet Jury.
Do czarnej kawy spokojnie wystarczy Delonghi Magnifica S, bez zbędnych bajerów.

« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2023, 07:04:39 wysłana przez Jarek.D »

Offline Emanuel66

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Zestaw do 2500zł na prezent.
« Odpowiedź #43 dnia: 12 Październik 2023, 08:59:54 »
Dziękuję wszystkim za pomoc.

Jednak mając porównanie do kawy czarnej z delonghi rodziców, nie chciałem takiego samego ekspresu.

Zdecydowałem się na Jurę E4 + spieniacz Severin Spuma. (zainteresował mnie swoimi możliwościam oraz tym, że można normalnie wyjąć dzbanek i umyć. Myślę, że da mi większe możliwości niż Jura E6 ze swoim spieniaczem)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5317
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Zestaw do 2500zł na prezent.
« Odpowiedź #44 dnia: 12 Październik 2023, 09:14:27 »
Jak będziesz miał pytania, to pisz śmiało w kwestii ustawień, ale tylko wtedy, gdy będziesz sypał do ekspresu dobre, świeżo palone ziarna.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi