Autor Wątek: Superkop  (Przeczytany 5411 razy)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Superkop
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Styczeń 2023, 07:26:52 »
Nie wiem jak wydobyć sitko z kolby.

Delikatnie czękim wkrętakiem za kołnerz.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Superkop
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Styczeń 2023, 11:26:33 »
@Valerii Dziękuję.
Myślałem że może tam jest jakiś pierścień segera.

Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Superkop
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Styczeń 2023, 18:53:12 »
Jakiś czas używam tego ekspresu i mogę podzielić się kilkoma spostrzeżeniami z jego pracy.
Podstawowa wada, to brak manometru. Może kupię kiedyś ślepe sitko w celu zamontowania manometru do ćwiczenia nacisku na dźwignie z obserwacją wskazań ciśnienia. Innych pomysłów na ten problem nie mam.

Parzenie kawy espresso/doppio jest relatywnie proste i powtarzalne, prawie nuda.
Doppio.
Sypię do kolby 18 g. zmielonej na 10-14 klików (zależy od kawy) Red Clix
Sputnikuję i tamperuję kawę tamperem od Valerii, tu ukłony za świetny lejek do kolby i tamper tłoczkowy.
Zakładam cylinder na kolbę z kawą, nalewam wodę 92*C do drugiej kreski cylindra, umieszczam całość pod prasą i przeciskam przez 50-60 sekund, starając się utrzymać 1g/1sek. Uzyskuję w niewyparzonej termoszklaneczce 54-57 g pysznego doppio o temperaturze 67*C

Ciężkość przeciskania reguluję stopniem przemiału, tampingu i smaku uzyskanego naparu.
Raz za mocno zmieliłem ziarna, to puszczały uszczelki i trykała woda, ale siły na dźwignię użyłem znacznej.
Woda przez ciastko kawowe przechodzi cała, na końcu słychać syczenie powietrza z poduszki powietrznej pod tłokiem.
Poduszka powietrzna jest bardzo ważna. Przez cały proces parzenia naciska na wodę i niweluje pulsację z przełączania dźwigni na następny stopień, a jest ich 6. Ciastko kawowe z kolby wystukuję całe i suche.
Jak zmielę zbyt drobno i ubiję kawę zbyt mocno, bardzo powoli sprężyna gazowa unosi tłok do góry. Aby usunąć tłok z cylindra sprężyną gazową, dźwignię odchyla się maksymalnie do góry.
Kolby Superkopa są ciężki i masywne, ale sitka są tak osadzone że nie odbierają zbyt wiele ciepła z naparu.
92*C vis 67*C

Zmienne, które można samemu wprowadzić:
Temp. i ilość wody do cylindra,
Stopień przemiału i ilość kawy,
Stopień prasowania kawy w kolbie.
Czas przeciskania z preinfuzją, ale należy chyba trzymać się ilości przepływu 1g/sek.

Po czynnościach z zaparzaniem, mycie kolby i cylindra jest bajecznie proste.
Co dwie, trzy zaparzone kawy, smaruję uszczelkę tłoka i cylindra bezwonną wazeliną kosmetyczną.


Offline cezary.pl

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Superkop + inne alternatywne urządzenia.
  • Młynek: Comandante C40 MK4 + Red Clix, G-micron DLC
Odp: Superkop
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Czerwiec 2023, 12:07:19 »
To jest świetny ekspres dla osób, które nie potrzebują funkcji spieniania mleka.
Ja dokonałem w swoim ekspresie kilku modyfikacji, chociaż w oryginalnym wyposażeniu też robi espresso.
Cylinder zakończony prysznicem zagłębia się w sitko na głębokość 13mm. Należy wziąć to pod uwagę, bo do 20 gramowego sitka nie zmieścimy 20 g zmielonych ziaren. Dokupiłem sitko VST potrójne.
Aby espresso było ciepłe, potrzebny jest NPF, oryginalny stalowy z dwiema wylewkami odbiera dużo ciepła z naparu. Można wygrzać PF w misce z ciepłą wodą.
Nad prysznicem w cylindrze znajduje się deflektor z cienkiej blachy z otworami po obwodzie, aby przy nalewaniu wody nie naruszać ubitej kawy. Usunąłem ten element, a na ubitą kawę w sitku kładę puck screen (1,7mm).
Teraz z dużym sitkiem VST, puck screenem, mogę załadować max 22g kawy, ale też i mniej n/p 15g.
Do braku manometru już się przyzwyczaiłem. W robieniu espresso kieruję się smakiem i kolorem cremy, która jest ciemna i z tygryskami.
Sitko VST jest z grubszej blachy niż oryginalne Superkop, wymieniłem uszczelkę cylinder/sitko na oring 1mm za 1,- zł.
Dokupiłem jeszcze, w sklepie z częściami do traktorów, uszczelkę tłoka za całe 7,- zł.
Do tego ekspresu nie ma potrzeby zakupu pojemnika do odbijania fusów. Po ekstrakcji przez ciastko przechodzi powietrze z pod tłoka i wypych wodę prawie do zera. Ciasteczko wypada po obróceniu PF do góry dnem.

PS. Do oryginalnego PF z wylewkami mieści się potrójne sitko VST. Świetne do affogato w dwóch porcjach na raz.
« Ostatnia zmiana: 30 Czerwiec 2023, 12:19:13 wysłana przez cezary.pl »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi