Autor Wątek: Niche Zero, DF64, Ceado 5SD  (Przeczytany 4720 razy)

Offline Suzuki27

  • Wiadomości: 9
Odp: Niche Zero, DF64, Ceado 5SD
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Październik 2022, 21:32:24 »
Ok sprawdziłem jeszcze raz dokładnie lejek i pasuje do kolby, nie wiem dlaczego wcześniej tego nie zauważyłem. Lejek jest jednak na  tyle luźny, że zaczepienie go o uchwyt w młynku łącznie z kolbą jest niemożliwie. No nic będę korzystał z kubka albo podtrzymywał kolbę na czas mielenia (problemy pierwszego świata).
Odnośnie Rancillio oczywiście mogę się wypowiedzieć ale recenzja to za dużo powiedziane. Jest to mój pierwszy ekspres kolbowy w domu także nie mam punktu odniesienia. Ekspres jest ładnie spasowany, sprawia wrażenie solidnego. Pod recenzjami czytałem sporo negatywnych komentarzy na temat jego wyglądu mi jednak bardzo się podoba. Właściwie poza parametrami technicznymi oraz opiniami, że powinien być to wytrzymały sprzęt właśnie ta prostota przeważyła o wyborze tego ekspresu (wiem, że w tych pieniądzach można mieć ekspresy z większą ilością "ficzerów") Przełaczniki sprawiają wrażenie wręcz przemysłowych:) jedynie połyskujący plastik na pokrętle od spieniania mleka wygląda zbyt plastikowo. Gumka od rurki przy spieniaczu bardzo mała  (za pierwszym razem się poparzyłem). Poza tym ekspres bardzo szybko się nagrzewa, mleko spienia w kilkanaście sekund, blacha na filiżaniki naprawdę grzeje. Poza ustawieniem infuzji na 4 sekundy właściwie nie zmieniałem żadnych ustawień nie ustawiałem również automatycznego właczania poneważ doszedłem do wniosku, że przy takim czasie rozgrzewania nie ma to sensu. W połaczeniu z ceado kawa wychodzi dobra ale jeśli popełniam jakieś błędy będę wdzieczy za radę. 18 gram kawy mielę na ustawieniu młynka 1.3. Przelew łacznie z infuzją to 25-27 sekund z których wychodzi ok 40 gram espresso. Kawa w trakcie infuzji przeważnie nie leci, czasami pokapywała (wcześniej  ustawiona była na 6 sekund). Podsumowując na chwilę obecną z zakupów jestem zadowolony chociaż widząc pierwsze rutułały mielenia kawy na młynkach SD i ogólnego przygotowania kawy z wagami w tle patrzyłem na tych ludzi jak na kosmitów:)
 
« Ostatnia zmiana: 10 Październik 2022, 21:42:33 wysłana przez Suzuki27 »

Offline tytoos Mężczyzna

  • Wiadomości: 598
  • Ekspres: Torre 2B, Rota v2
  • Młynek: Casadio, C40 IH, J-Max
Odp: Niche Zero, DF64, Ceado 5SD
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Październik 2022, 22:18:55 »
Może by trzeba wydzielić to osobnego wątku o tym ekspresie?
Co do espresso - jako punkt wyjścia to dobry kierunek. Ja bym zaopatrzył się w naked portafilter i zobaczył jak przebiega ekstracja, czy nie ma kanałów.
Jakbyś dał filmik można by więcej napisać.
A jak jest robiona preinfuzja? Załącza się pompa na te 4 sekundy? Mi w mojej Silvii taka preinfuzja robiona pompą na pełnym ciśnieniu tylko powodowała kanałowanie. Preinfuzja mi wychodzi tylko w Rocie, gdzie mogę modulować ciśnienie.
Tacka się wysuwa dalej przez taki rant w obudowie - tak, że ją trzeba lekko unieść podczas wyjmowania?
Osłona grupy jest plastikowa?
« Ostatnia zmiana: 10 Październik 2022, 22:21:02 wysłana przez tytoos »

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Niche Zero, DF64, Ceado 5SD
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Październik 2022, 01:04:36 »
...jedynie połyskujący plastik na pokrętle od spieniania mleka wygląda zbyt plastikowo.
Pojedź go czarnym sprayem i masz bardzo fajnie wyglądający ekspres ;). Dodatkowo, to w duecie z tym Ceado już na prawdę wyjątkowo wyglądają na blacie :ok:.

Co do samego espresso, to poeksperymentuj trochę teraz i z kolejnymi kawami. Popróbuj uzyski od 30g do nawet 45g i zobaczysz, co Ci najbardziej smakuje?
Przelew łacznie z infuzją to 25-27 sekund z których wychodzi ok 40 gram espresso.
Przelewem w nomenklaturze kawowej określa się raczej inne metody parzenia - poza espresso, a to co Ty tak nazywasz, to właśnie infuzja (lub ekstrakcja). Natomiast ten krótki strzał wody ją poprzedzający, to preinfuzja.
Jeśli po 4s preinfuzji masz jeszcze kilka sekund przerwy do właściwego włączenia pompy, i ten łączny czas to 25s, to tak trochę krótkawo, czyli szybko, czyli można by spróbować mielić nieco drobniej - ale to tylko taka sugestia, bo nie ma tu żelaznych zasad, poza zadowoleniem konsumenta ;).
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Suzuki27

  • Wiadomości: 9
Odp: Niche Zero, DF64, Ceado 5SD
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Październik 2022, 21:42:15 »
Tacka się wysuwa dalej przez taki rant w obudowie - tak, że ją trzeba lekko unieść podczas wyjmowania?
Osłona grupy jest plastikowa?
Tak tacka wysuwa się przez rant, osłona jest z tworzywa,  pompa załącza się po preinfuzji. Dzięki za info zamówię nakeda.

Jeśli po 4s preinfuzji masz jeszcze kilka sekund przerwy do właściwego włączenia pompy, i ten łączny czas to 25s, to tak trochę krótkawo, czyli szybko, czyli można by spróbować mielić nieco drobniej - ale to tylko taka sugestia, bo nie ma tu żelaznych zasad, poza zadowoleniem konsumenta
Czyli do ogólnego czasu mam nie zaliczać preinfuzji? Są jakieś "złote" proporcje czasowo wagowe w przygotowaniu espresso? Kiedy ekstrakcja będzie zbyt długa, za krótka?

Scaliłem posty, proszę korzystać z przycisku "modyfikuj"
« Ostatnia zmiana: 12 Październik 2022, 06:31:32 wysłana przez Spinacz »

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Niche Zero, DF64, Ceado 5SD
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Październik 2022, 08:58:45 »
Czyli do ogólnego czasu mam nie zaliczać preinfuzji?
Tak, tzn. nie ;), nie zaliczać. Chodzi głównie o to, żebyśmy się rozumieli rozmawiając np. na forum, i jak napiszesz: "czas ekstrakcji 25s" to nikt się nie zastanawia co masz na myśli, jak mierzyłeś ten czas, tylko wszyscy wiedzą o co chodzi i myślą o tym samym.

Są jakieś "złote" proporcje czasowo wagowe w przygotowaniu espresso?
Genaralnie przyjmuje się proporcje dla espresso 2 - 2,5, czyli z 18g kawy w sitku jakieś 36g - 45g naparu w filiżance i dalej są od tego odstępstwa, które opisuje tabelka wstawiona przez GostRado tu: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=844.msg262987;topicseen#new

Kiedy ekstrakcja będzie zbyt długa, za krótka?
Standardem dla czasu ekstrakcji espresso jest 25s - 30s i od tego też można trochę odbiegać, w zależności jaka kawa i co komu smakuje?

Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6217
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Niche Zero, DF64, Ceado 5SD
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Październik 2022, 23:12:43 »
nie zaliczać
Cóż ekstrakcja zaczyna się w momencie gdy woda ma kontakt z kawą,  więc czasem ekstrakcji jest czas całkowity kontaktu wody z kawą, niezależnie od ciśnienia czy przepływu. W przypadku preinfuzji można po prostu podać np. 30 sekund ekstrakcji, w tym 5 sekund preinfuzji przy 3 BARach
Lub gdy nie ma możliwości sterowania ciśnieniem i przerywana jest praca pompy:
35 sekund ekstrakcji w tym preinfuzja 6sekund (sekunda namaczania + 5 sekund przerwy) .
« Ostatnia zmiana: 14 Październik 2022, 23:20:52 wysłana przez krystians »

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Niche Zero, DF64, Ceado 5SD
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Październik 2022, 11:37:02 »
W zasadzie fakt. Użyłem takiego skrótu myślowego i uznałem, że jeśli ktoś nie napisze jak przeprowadzał preinfuzję, to lepiej żeby jej nie wliczał, ale po zastanowieniu, to wcale nie byłoby to lepsze wyjaśnienie tego, co właściwie miało miejsce.

Naprawiając swój błąd mówię więc - tak, wliczać. Z tym, że trzeba napisać, że stosowało się preinfuzję (nie wiem dlaczego uznałem, że ktoś miałby być zbyt leniwy, żeby to zrobić? ::) :) ) i najlepiej jeszcze opisać, jak ona wyglądała.
Nawet jeśli ktoś nie wspomniałby o preinfuzji, to pisząc o "czasie ekstrakcji" powinien ją do tego czasu zaliczyć, bo:
...czasem ekstrakcji jest czas całkowity kontaktu wody z kawą, niezależnie od ciśnienia czy przepływu.
:ok:
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Suzuki27

  • Wiadomości: 9
Odp: Niche Zero, DF64, Ceado 5SD
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Październik 2022, 19:45:20 »
dziękuję za pomoc

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 192
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Niche Zero, DF64, Ceado 5SD
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Grudzień 2022, 17:33:10 »
Hej,
Macie doświadczenie z Ceado E5SD w mieleniu pod drip, przelew ?
Miotam się między nim, a Fiorenzato AllGround, skrajnie Eureka Oro SD

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi