Autor Wątek: Ekspres kolba vs automat  (Przeczytany 3212 razy)

Offline Tekwoj

  • Wiadomości: 5
Ekspres kolba vs automat
« dnia: 01 Grudzień 2022, 13:19:01 »
Cześć,
Pytanie odnośnie dwóch różnych sprzętów:
Zastanawiam się nad wyborem urządzenia do domu max. Ilość zaparzanych kaw pod rząd 6 , zwykle jednak 2,
90% kaw to kawy mleczne,  pozostałe to espresso
Zastanawiam się nad zakupem ekspresu kolbowego
Lelit Anita razem z mlynkiem i tu pierwsze pytanie może lepiej lelit Anna Plus osobno młynek?
Drugi pomysł, żeby nie bawić się w całe przygotowanie ekspres automat
Jura, ale pytanie jaki wybrać model ?
I czy faktycznie duża różnica w smaku kawy ?
Budżet 3-4tys
Z góry dzięki za pomocne informację!

Offline Seo

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: AP, Bialetti 4tz, V60, Melitta Passione OT, Arrarex Caravel
  • Młynek: JX Pro, Xeoleo50
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Grudzień 2022, 17:57:04 »
Po części byłem w podobnym dylemacie, ale podszedłem do tematu trochę inaczej. Po przeanalizowaniu rynku, wybór padł na Melitta Passione OT. Automat miał być szybkim sposobem na wypicie przyzwoitej kawy w jak najprostszy sposób, dodam tylko, że u mnie kawy czarne to 8 na 10 zaparzanych , a dziennie ekspres robi 4 - 5 kaw. Do tej pory najczęściej pijałem kawę z V60 - 2 razy dziennie, kilka razy w tygodniu espresso oraz 1 - 2 razy w tygodniu cappu. Po 2 tygodniach użytkowania sprawa wygląda tak, że z Melitty robię espresso ( przy max mocy kawy, zużywa 12,5 grama kawy, wychodzi ok. 30 - 32 g naparu, więc ratio 1:2,5 zachowane) i dolewam ok 100 ml gorącej wody i takie manualnie robione americano mi smakuje. Raz przez przypadek potencjometr od ilości napoju pozostawiłem w połowie skali i ekspres przelał ok 130 ml wody przez ciastko kawowe i różnica była dość duża w smaku na niekorzyść. Cappu robię również manualnie, czyli ok. 30 ml espresso plus spienianie mleka do pojemności ok. 180ml i jak na automat coś tam wychodzi w smaku ( oczywiście tekstura mleka pozostawia dużo do życzenia, ale biorąc pod uwagę, że to automat za 1700zł jest ok.). Wybrałem ten model Melitty dlatego ,że pobiera takie same porcje kawy, czyli 12,5 grama jak wszystkie inne modele tej firmy, nawet te kilka razy droższe, a na kolorowych wyświetlaczach i innych gadżetach typu ileś tam spacjałów kawowych mi nie zależało. Z tego co się orientuję tylko Jura i to nie wszystkie modele pobierają 16g kawy na dozę, brałem jeszcze pod uwagę model E 6, ale cena ok 4 tyś. w stosunku do 1.7 tyś za Melitte była bez sensu. Więc teraz Melitta na szybko, a tak żeby się podelektować to wpadł mi w ręce Arrarex Caravel, ale to już opowieść na inny temat.

Offline Matius22

  • Wiadomości: 451
  • Ekspres: Linea Mini, chemex, V60
  • Młynek: DF83, Fellow Ode 2, Timemore C3, piecyk Kaffelogic Nano 7
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Grudzień 2022, 18:23:01 »
Tak z czystej ciekawości - @Seo w jakim czasie Ci wychodzi te 30-32g naparu?
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Grudzień 2022, 18:34:57 »
Tak z czystej ciekawości - @Seo w jakim czasie Ci wychodzi te 30-32g naparu?
Z ust mi wyjąłeś  :)
z Melitty robię espresso
To :nienie: espresso.
》tertium non datur《

Offline Tekwoj

  • Wiadomości: 5
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Grudzień 2022, 18:58:40 »
No właśnie różne "głosy" czytam , a zależy mi na smaku ,ale również na sprzęcie, który posłuży parę dobrych lat...
W bariste raczej nie będę się bawić, chce mieć poprostu dobrą kawę Plus sprawdzony sprzęt  :)

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Grudzień 2022, 19:19:39 »
Ja kolbę kupiłem w czasie lockdownu kiedy miałem sporo czasu na naukę.
Mam też automat delonghi esam420.80TB, który parzy b.dobrą kawę pod warunkiem dobrania odpowiedniego ziarna i ustawienia młynka o czym wiele osób mających automat zapomina.
Niedawno musiałem skręcić młynek, kiedy zauważyłem podczas robienia kawy przez żonę, że ekstrakcja za szybką.
Kolba to spore wyzwanie i na pewno tygodnie jak nie miesiące zlecą zanim dojdziesz do pracy. Wszystko zależy jak szybko się uczysz i jaką kawę będziesz miał.  Ja na początku ponad mc się męczyłem na kawach single  speciality, których mój Sage nie trawi. Dopiero po rozmowie ze sklepem i z palarnią przerzuciłem się na blendy i od tego czasu były postępy. W automacie też tylko blendy używam.
Tu moje podwójne esspresso

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Grudzień 2022, 19:22:32 »
W bariste raczej nie będę się bawić
No to wybrałeś.

Weź pod uwagę w automacie:
¹ Młynek stalowy
² Wyjmowany moduł zaparzający
³ Dozowanie mielonki
⁴ Regulacja temperatury parzenia, może coś daje
⁵ Dla niektórych ważna jest jakość pianki
》tertium non datur《

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Grudzień 2022, 19:34:15 »
@GostRado
Bardzo przydatne wskazówki.
Regulacją temp. zmniejszenie jej u mnie poprawiła kwestię zabrudzenia sitka bloku zaparzającego.  Przy najwyższej temp. zawsze miałem sitko brudne mimo dobrego wyregulowania młynka.
Kiedy zmniejszyłem sitko jest czyste po tym jak ciastko wypada do pojemnika na fusy.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Grudzień 2022, 19:38:45 »
O ile "espresso" z automatu możesz wypić byle gdzie, to na kawę z kolby lepiej wybrać się do dobrej kawiarni, gdzie znają się na rzeczy. Gdy spróbujesz dobrze przygotowane espresso, to wnioski sam wyciągniesz.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Grudzień 2022, 19:57:22 »
@GostRado
Bardzo przydatne wskazówki.
Na te punkty w automacie, to dzięki Tobie zwróciłem uwagę:
² Wyjmowany moduł zaparzający
³ Dozowanie mielonki
Z tą temperaturą parzenia, to miałem na myśli smak naparu. Lepszy smak wypadł, jak się bawiłem Krupsem, przy ciemnym wypale na najniższej ustawionej temperaturze. Nie wiadomo, jak to się ma w innych automatach?
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień 2022, 19:59:30 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Grudzień 2022, 20:24:44 »
@GostRado
O wpływie temp. na smak nie pisałem, bo to chyba każdy kawosz wie, ale to prawda. Można wyciągnąć inny lepszy smak jak się to ustawi.

Offline Tekwoj

  • Wiadomości: 5
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Grudzień 2022, 21:53:03 »
A macie może podpowiedz odnośnie konkretnego modelu jura ena 8 ? Warto inwestować w ten konkretny model ?
A może jakiś lepszy model siemens ?
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień 2022, 21:55:11 wysłana przez Tekwoj »

Offline Seo

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: AP, Bialetti 4tz, V60, Melitta Passione OT, Arrarex Caravel
  • Młynek: JX Pro, Xeoleo50
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Grudzień 2022, 00:02:47 »
Wywołany do tablicy odpowiadam: sprawdzone organoleptycznie 32g naparu , wychodzi w czasie 24 sek.
Zastanawiałem się czy pisać w tym poście, ponieważ pierwsze co mi przeszło przez myśl to , że zaraz będzie jakaś forma reprymendy od Starych Wyjadaczy i jak widać nie pomyliłem się. Więc tak dla jasności : co do czasu to wiem , że jest on za krótki, przydało by się jeszcze z 5 - 8 sek. ,ale ekspres jest nowy ,a w instrukcji jest, żeby przez pierwsze 100 kaw nie regulować młynka, więc nie tykam się póki co.
Z przeczytanego postu Tekwoj wywnioskowałem, że zależy Mu na prostym i spójnym rozwiązaniu i w tym kontekście była pisana moja wypowiedź. Chciałem przekazać swoje doświadczenie z automatem i nie jest to : gdzieś widziałem, kolega mi mówił, gdzieś tam czytałem, tylko piszę z punktu użytkownika , który faktycznie używa wyżej opisany automat przez 2 tygodnie i jakie się nasuwają pierwsze wnioski. Co do brania pod uwagę przez  GostRado , : młynek jest stalowy, moduł zaparzający jest wyjmowany, dozowanie jest w zależności od mocy kawy, jest regulacja temp. parzenia , jakość pianki ? , sprawa indywidualna ( wiadomo wszem i wobec ,że w automacie pianka to sztuczny twór ). Odnośnie naparu, bo nazwać to co wypluwa ekspres - espresso to nietakt już popełniłem to po prostu jestem raczej pozytywnie zaskoczony, że jak na tak prostą maszynę, uzyskiwane doznania są dobre, raczej spodziewałem się gorszej jakości napojów. Nie chciał bym również, aby ten wpis był traktowany jako szczególną zachętę do tego ekspresu, każdy wybiera sam i w/g swoich preferencji oraz wytycznych. Jak dla mnie patrząc na całokształt tego co uzyskuje oraz jaka kasę trzeba było wydać jestem raczej na plus niż na minus, zachwycać się nie ma nad czym, ale jakoś szczególnie smucić też nie mam powodów.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Grudzień 2022, 08:33:20 »
Smak, podobnie jak inne zmysły, to kwestia bardzo indywidualna. Ten zmysł należałoby pobudzać, testować, trenować, by mieć szerszą peryspektywę. Nie ma co się dziwić, że ludzie mają różne odczucia i preferencje. To raczej kwestia wymagań - na jakiej wysokości zawiesimy poprzeczkę, gdzie jest nasz poziom satysfakcji




Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Ekspres kolba vs automat
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Grudzień 2022, 08:40:25 »
automaty mają sitka ciśnieniowe, więc sprawdzanie czy espresso wychodzi w 20 czy 30 sekund nie ma sensu, bo sitka zaburzają percepcje.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi