Autor Wątek: Rocket Appartamento - dziwne działanie pompy  (Przeczytany 2506 razy)

Offline PawełM Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4E Nano V2
Rocket Appartamento - dziwne działanie pompy
« dnia: 05 Wrzesień 2022, 19:36:17 »
Cześć!

Zauważyłem ostatnio, że pompa w moim ekspresie (Rocket Appartamento) włącza się dopiero po jednej, dwóch sekundach od podniesienia dźwigni. Ale tylko wtedy, kiedy uruchamiam ją pierwszy raz od włączenia ekspresu. Drugi i kolejne uruchomienia są ok. Słuchać, że do pompy wszystko dochodzi, ale jakby coś ją blokowało.
Używam dobrej wody, która nie pozostawia kamienia. Ekspres jest z 2016 r. Używany średnio intensywnie, tzn. 2 - 4 kaw dziennie.
Pompa, która tam siedzi, to pewnie jakaś Ulka. No i teraz kwestia jest taka: czy te objawy świadczą o tym, że jej żywot dobiega końca i trzeba się rozglądać za nową. Czy może jest jakiś sposób, by ją zregenerować. Jak Waszym zdaniem oceniacie objaw, który opisałem? Czy to znana sprawa?

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Rocket Appartamento - dziwne działanie pompy
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Wrzesień 2022, 20:14:30 »
Rozbierz switch załączający pompę, wyczyść, jeśli to możliwe wysuń na gwincie trochę bardziej (bliżej Ciebie).

Offline PawełM Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4E Nano V2
Odp: Rocket Appartamento - dziwne działanie pompy
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Wrzesień 2022, 16:24:53 »
Dziękuję za poradę. Zajmę się tym w najbliższym czasie i napiszę, czy podziałała.

Offline PawełM Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4E Nano V2
Odp: Rocket Appartamento - dziwne działanie pompy
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Wrzesień 2022, 18:47:31 »
Zrobiłem zgodnie ze wskazówkami, ale nie udało mi się do końca wyeliminować problemu. Da się z tym żyć ostatecznie. Zobaczymy, czy problem się nie będzie pogłębiać.
Przy okazji: czy tylko ten switch uruchamia pompę? Wydaje się, że dźwignia musi być jednocześnie podniesiona do góry. Może trzeba przesmarować mechanizm w grupie, gdzie wchodzi dźwignia?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Rocket Appartamento - dziwne działanie pompy
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Wrzesień 2022, 19:02:15 »
Pompa jest napędzana silnikiem elektrycznym -- uruchamia go właśnie ten switch. Swoją drogą warto co jakiś czas wszystko w grupie rozkręcić, oczyścić, nasmarować i poskładać.

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Rocket Appartamento - dziwne działanie pompy
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Wrzesień 2022, 21:15:49 »
Pompa jest napędzana silnikiem elektrycznym -- uruchamia go właśnie ten switch. Swoją drogą warto co jakiś czas wszystko w grupie rozkręcić, oczyścić, nasmarować i poskładać.
Kolega napisał, że ma pompę wibracyjną.

Przy okazji: czy tylko ten switch uruchamia pompę? Wydaje się, że dźwignia musi być jednocześnie podniesiona do góry. Może trzeba przesmarować mechanizm w grupie, gdzie wchodzi dźwignia?
Tylko switch uruchamia pompę (do zaparzania kawy), natomiast żeby leciała woda z grupy, to owszem, dźwignia musi być podniesiona. Ty napisałeś, że pompa włącza się z opóźnieniem, zatem wnioskuję, że to nie problem z grupą, a switchem. Chyba, że Twoja diagnoza jest niewłaściwa.

Offline PawełM Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4E Nano V2
Odp: Rocket Appartamento - dziwne działanie pompy
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Październik 2022, 19:24:15 »
Gdyby "problem" występował regularnie, łatwiej byłoby szukać przyczyny. Tu właśnie jest tak, że po nocy, czy kilkugodzinnym nieużywaniu nie ma tej synchronizacji. Podnoszę dźwignię, leci woda a pompa włącza się dopiero po mniej więcej 1-2 sekundzie. Później synchronizacja jest za każdym razem w punkt.
Zauważyłem też ostatnio, a dokładniej - usłyszałem, że po podniesieniu dźwigni jest charakterystyczne brzęczenie, podobne do transformatorowego. Wydaje się, że pompa nie chce od razu ruszyć, jakby coś ją w środku trzymało.
Gdyby był problem ze switchem, problem występowałby losowo, a tu jest powtarzalność.
No nic, zobaczymy. Może jeszcze rozbiorę grupę. Wyczyszczę i przesmaruję.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Rocket Appartamento - dziwne działanie pompy
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Październik 2022, 19:56:40 »
Pompa wibracyjna ulka jest dostępna i tania , najprościej wymienić po 6 latach może niedomagać , przyczyna problemu może tez być powietrze w układzie pompy , trzeba odpowietrzyć z użyciem strzykawki i sprawdzić .

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Rocket Appartamento - dziwne działanie pompy
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Październik 2022, 23:18:56 »
Stan grupy nie ma wpływu na start pompy. Natomiast za 52 zł na alledrogo kupisz nową. Wpisz "Ulka EX5", nawet jeśli masz inną, nic droższego nie trzeba.

Offline PawełM Mężczyzna

  • Wiadomości: 45
  • Ekspres: Rocket Appartamento
  • Młynek: Fiorenzato F4E Nano V2
Odp: Rocket Appartamento - dziwne działanie pompy
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Październik 2022, 18:20:32 »
Bardzo Jeszce raz dziękuję za wszelkie porady. Jest gdzieś może dobry "manual" do odpowietrzania pompy wibracyjnej? Nie wiem, czy sobie poradzę.

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: Rocket Appartamento - dziwne działanie pompy
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Październik 2022, 19:13:38 »

Offline color1

  • Wiadomości: 175
  • Ekspres: Rocket Type V
  • Młynek: Rocket Fausto, i-1 mini (jeszcze)
Odp: Rocket Appartamento - dziwne działanie pompy
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Październik 2022, 23:58:16 »
Mam dokładnie ten sam problem z moim Type 5, dodam że to nie tylko kwestia pierwszego (po nocy) podniesienia dźwigni ale również pierwszego automatycznego uzupełnienia wody w bojlerze (zależy co nastąpi pierwsze) i faktycznie na początku słychać taki typowy (a'la transformator) przydźwięk i potem pompa zaczyna pracować. Też mnie to irytuje i zastanawiam się co konkretnie należy wymienić aby nie bawić się w bezowocne rozkręcanie maszyny. To nie jest switch przy dźwigni tylko albo jakiś przekaźnik załączający pompę albo sama pompa. Może ktoś wie więcej ?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi