Autor Wątek: Jakie WDT po Sputniku?  (Przeczytany 4391 razy)

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Jakie WDT po Sputniku?
« dnia: 31 Sierpień 2022, 09:16:41 »
Po roku codziennej pracy mój Sputnik się rozpadł. Już od kilku miesięcy jedna igła nie trzymała pozycji i latała na wszystkie strony, a wczoraj odpadała. Dwie pozostałe też są już na wykończeniu. Polecicie jakieś inne narzędzie do WDT? Może coś trwalszego?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Jakie WDT po Sputniku?
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Sierpień 2022, 09:56:16 »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Jakie WDT po Sputniku?
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Sierpień 2022, 10:11:17 »
To wyglada fajnie i solidnie.
Plus ma spilowane igly.

https://baristahustletools.com/the-comb


Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Jakie WDT po Sputniku?
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Sierpień 2022, 11:41:15 »
Tu jest duży wybór, ze stacja dokującą, z uchwytem na ścianie, niektóre z darmową przesyłką.... Oprócz narzędzi WDT, można poszukać i inne rzeczy lub po prostu zainspirować się i samemu zrobić. 
https://www.etsy.com/pl/market/wdt_tool?ref=pagination


Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Jakie WDT po Sputniku?
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Wrzesień 2022, 08:15:24 »
Te dobrze zaprojektowane wydruki 3D mają wymienne igły - wiec możesz sobie poeksperymentować z długościami, zeszlifowaniem końcówek albo ich zawinięciem. A jak Ci Sputnik pasuje to go po prostu napraw - "repair saves the planet" ;-)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Jakie WDT po Sputniku?
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Wrzesień 2022, 09:19:34 »
Po roku codziennej pracy mój Sputnik się rozpadł.

Mój co prawda się nie rozpadł, ale ja używam go 1 max 2 x dziennie ostatnio wcale bo kupiłem sobie takie "mieszadełko" i o dziwo fajnie mi się tym miesza a różnicy w tym co zrobię do picia nie widzę a mam trochę czyściej wkoło siebie :)

20220916_182849.jpg

20220916_105000.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Jakie WDT po Sputniku?
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Wrzesień 2022, 10:57:08 »
Mój co prawda się nie rozpadł, ale ja używam go 1 max 2 x dziennie ostatnio wcale bo kupiłem sobie takie "mieszadełko" i o dziwo fajnie mi się tym miesza a różnicy w tym co zrobię do picia nie widzę a mam trochę czyściej wkoło siebie :)

Ja używam sputnika wraz z pierścieniem (funnelem) 58mm i nic się nie rozsypuje, a mogę mieszać dość mocno... Po pomieszaniu 1-2 uderzenia portafiltrem o bazę, żeby trochę "siadło" i dopiero zdejmuję ten funnel. Wtedy kawa jest już poniżej powierzchni i tamper ładnie wchodzi...

BTW na jakimś filmiku widziałem funnel zrobiony tak, że dało się przez niego tamper przełożyć, wtedy to już nic nie ma prawa się rozsypać ;) Przez mój się nie da.

o! znalazłem ;)





Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Jakie WDT po Sputniku?
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Wrzesień 2022, 12:14:07 »
a używam sputnika wraz z pierścieniem (funnelem) 58mm i nic się nie rozsypuje, a mogę mieszać dość mocno... Po pomieszaniu 1-2 uderzenia portafiltrem o bazę, żeby trochę "siadło" i dopiero zdejmuję ten funnel. Wtedy kawa jest już poniżej powierzchni i tamper ładnie wchodzi...

Dokładnie robię tak samo, tylko że ja przed użyciem tempera muszę zdjąć pierścień bo mój tamper/y nie wchodzi/ą w niego.
A po zdjęciu pierścienia najczęściej mam takie coś, może nie umiem "latać" sputnikiem i stąd taki efekt jak na fotce poniżej :redface:

20220831_100420.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Jakie WDT po Sputniku?
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Wrzesień 2022, 12:46:06 »
BTW na jakimś filmiku widziałem funnel zrobiony tak, że dało się przez niego tamper przełożyć, wtedy to już nic nie ma prawa się rozsypać

Tym wpisem nakierowałeś mnie do działania poszedłem sprawdzić jak to jest u mnie.

Efekt na fotkach.

Nie przechodzi.

Nie wejdzie.jpg

Tamper przechodź a czy się coś rozsypie i jak to będzie sprawdzę jutro.
Hm pierścień od Chińczyka tamper krajowy :) i może będzie sukces.

Sukces.jpg

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Jakie WDT po Sputniku?
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Wrzesień 2022, 17:58:21 »
Ja ~2 lata temu kupiłem za całe 30PLN taki:
https://pl.aliexpress.com/item/4000066630106.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.7c7f1c24akE97h&gatewayAdapt=glo2pol
Silver, 58.35mm
Wchodzi z lekkim luzem do portafiltra z VST 18gr i w sumie nie wysypuje się, bo ten dolny pierścień ma ze 2 mm i jest w środku.
Uderzenie całością po wymieszaniu powoduje, że poziom kawy jest gdzieś w okolicy końca tego pierścienia, więc wyjecie niczego nie wywala...
Przy takim  funnelu oczywiście tamper nie ma prawa wejść ;)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Jakie WDT po Sputniku?
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Wrzesień 2022, 08:23:43 »
BTW na jakimś filmiku

Przy poprzednim ekspresie też się za tym czymś z tego filmiku oglądałem (za taką stacją) nawet pytałem tego producenta czy nie można czegoś takiego zrobić pod mniejszą kolbę, bo u Chińczyka jest tego sporo o różnych kształtach, wyglądzie, materiale itd. itp. ze zmiennymi pierścieniami pod kolby 51/53/7/58 i może bym sobie to kupił ale za 35 zł na OLX kupiłem taki ociekacz.

20220926_072627.jpg

Po przemyśleniu sprawy uznałem że w zupełności mi to wystarczy dla moich potrzeb i wszystko (na prawie) będę miał pod ręką i wkoło siebie też mam w miarę czysto a sporo grosza zostało :)

20220926_072732.jpg

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Jakie WDT po Sputniku?
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Październik 2022, 22:12:57 »
Nie przechodzi.

W funnel od Valeriego wchodzi tamper plus sam funnel jest absolutnie perfekcyjnie dopasowany.
Dopiero jak dostałem do testów U-MIX i z nim był funnel to zobaczyłem jak mój dotychczasowy funnel (który wydawał mi się OK) jest kiepski. Od razu sobie zamówiłem.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Jakie WDT po Sputniku?
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Październik 2022, 06:58:26 »
W funnel od Valeriego wchodzi tamper

To wszystko zależy od tego jaki masz temper mój (58,6) jak widać na fotkach i w życiu nie wchodzi, tak że nie uogólniaj, już lepiej napisać że nie każdy tapmer przechodzi.

sam funnel jest absolutnie perfekcyjnie dopasowany.
Tego nie neguję, jednak po zakupie tego z magnesami (niższy) tamten u mnie poszedł w odstawkę, bo przez ten niższy mój tamper mi swobodnie przechodzi.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Jakie WDT po Sputniku?
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Październik 2022, 23:55:26 »
Piłem do tego, że ten funnel w przeciwieństwie do innych jakich wcześniej używałem nie opiera się na wnętrzu sitka tylko na zewnątrz portafiltra w żaden sposób nie ograniczając przepustowości. U mnie jest on idealnie spasowany z sitkiem i w sam raz wchodzi mi tamper 58,55 zostawiając minimalną ilość luzu pozwalającą na komfortowe wkładanie. Nie sądziłem że luzu jest tak mało, że 0,05mm i już nie wejdzie.
Cenię też sobie duży rozmiar i dużą masę ze stali, można porządnie wygrzać.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Jakie WDT po Sputniku?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Październik 2022, 08:36:09 »
Piłem do tego, że ten funnel w przeciwieństwie do innych jakich wcześniej używałem nie opiera się na wnętrzu sitka tylko na zewnątrz portafiltra w żaden sposób nie ograniczając przepustowości.

To popatrz sobie teraz na tą fotkę i zobacz gdzie opiera się ten 3krotnie tańszy tam podobnie jak w tym wyższym po położeniu na sitko tworzona jest jedna płaszczyzna, w wyższym ten malutki wystający rant utrzymuje go by się nie przesuwał (a jednak coś tam wchodzi minimalnie w sitko) w tym niższym z kolei tą rolę pełnią magnesy które utrzymują ten pierścień i to tak że mogę kolbę wraz z pierścieniem odwrócić do góry "kołami" i pierścień mi nie spadnie.

20220916_pier.jpg

20221022_082921.jpg

Nie sądziłem że luzu jest tak mało, że 0,05mm i już nie wejdzie.
Jak widzisz mój temper nie wchodzi, zresztą dla mnie nie ma to znaczenia bo po "sputnikowaniu" a przed "tampowaniem" nie wiem jak to się pisze ot przed użyciem tampera i tak zdejmuję pierścień.


Cenię też sobie duży rozmiar i dużą masę ze stali, można porządnie wygrzać.
Rozmiar czy jednego czy drugiego jest OK masa poniżej, a co do wygrzania to po wypięciu kolby założeniu pierścienia zanim wsypię kawę do sitka to czy to będzie wyższy czy niższy i tak poparzysz paluchy tym niższym jeszcze szybciej bo jest mniejszy.

Waga:
Niższy na mojej wadze pokazuje 93,9g.
Wyższy na mojej wadze pokazuje 112,8g.

Sumując ja myślę ze my nie dojdziemy do porozumienia w sprawie tych "pierścieni" bo mam wrażenie że Ty reklamujesz towar a ja z kolei pokazuje że za 3trzy krotnie niższą cenę kupiłem coś co wcale nie jest gorsze, gorzej wykonane, mnie się sprawdza bo i nawet mój tamper przez to przechodzi.

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi