Autor Wątek: WWD (WDT do dripa)  (Przeczytany 2669 razy)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
WWD (WDT do dripa)
« dnia: 28 Październik 2022, 19:07:16 »

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1015
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: WWD (WDT do dripa)
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Październik 2022, 19:18:42 »
W przypadku V60 raczej bym się nie odważył w obawie o filtr, ale w Orea to z ciekawości spróbuję :) Nic ta próba nie wykaże bo i tak nie mam jak sprawdzić cyferek, ale dla zabawy spróbuję ;)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: WWD (WDT do dripa)
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Październik 2022, 19:27:11 »
W przypadku V60 raczej bym się nie odważył w obawie o filtr

Są tępe, albo nawet te zawinięte takie (które mi do espresso w ogóle się nie sprawdzają), tego by można spróbować.

A nawet jak nie masz jak sprawdzić cyferek to podobno ma być wyraźnie słodziuśniej ;)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: WWD (WDT do dripa)
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Październik 2022, 20:49:15 »
Ale oni mówią na mokro, o fazie preinfuzji? Czy to dalej wdt czy raczej właśnie poprawa preinfuzji? Jedni kręcą dripem inni czymś mieszają, ja lubię pokręcić pałeczką, no taka do jedzenia, połową "azjatyckiego widelca" ;) no chopstick-iem no :D Nie zapycha filtra jak kręcenie i mi tak wygodniej niż łyżeczką, po której zostaje jednak solidna demolka.
Wydaje mi się, że to właśnie o to chodzi, bo zostawienie suchych miejsc zawsze trochę później pokanałuje, czyli nic nowego, ot inne, może lepsze? narzędzie do tego. Ale przyznam, że nie przeczytałem jeszcze całego artykułu, może wstrzymam się z opiniami :)

Edit
Ok, przeczytałem, filmik zobaczyłem i jak zwykle wyszło, że goopi post mi wyszedł :D W gruncie rzeczy Sprometheus odpowiedział na te pytania jakie miałem :)
« Ostatnia zmiana: 28 Październik 2022, 21:24:06 wysłana przez trez »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: WWD (WDT do dripa)
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Październik 2022, 22:00:06 »
W przypadku V60 raczej bym się nie odważył w obawie o filtr

A nawet jak nie masz jak sprawdzić cyferek to podobno ma być wyraźnie słodziuśniej ;)

Jak dla mnie 1.6 TDS w filtrze to już sroga gorycz, a nie słodycz. Niemniej spróbuje ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: WWD (WDT do dripa)
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Październik 2022, 22:48:59 »
Jak dla mnie 1.6 TDS w filtrze to już sroga gorycz, a nie słodycz.

1,15-1,55 dla 55/1000g niby zalecany jest zakres... Ciekawe co z tego wyjdzie. Też będę próbował :)

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1015
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: WWD (WDT do dripa)
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Październik 2022, 11:14:54 »
Nic ta próba nie wykaże bo i tak nie mam jak sprawdzić cyferek, ale dla zabawy spróbuję

Próba pokazuje jednak całkiem sporo, to całe mieszanie działa. Problem w tym, że działa aż za dobrze ;)

W przypadku użycia drippera Orea różnica jest naprawdę znacząca. Próbowałem na 3 różnych kawach i w każdym z tych przypadków pojawia się już większa czy mniejsza goryczka.

Aż żałuję, że nie mam jak dokonać pomiarów ;)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: WWD (WDT do dripa)
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Październik 2022, 11:39:55 »
Ja z oreą robiąc większe 30g+ porcje, mam właśnie problem z dobrym bloomem, moje mieszanie pałeczką nie działa tak dobrze jak w v60, raz że trzeba uważać na te pierońskie falbanki a dwa, że on jest mały, wody jest mniej, szybciej trza interweniować :)
Może się rozejrzę za jakimiś igłami :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: WWD (WDT do dripa)
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Październik 2022, 16:35:42 »
Nic ta próba nie wykaże bo i tak nie mam jak sprawdzić cyferek, ale dla zabawy spróbuję

Próba pokazuje jednak całkiem sporo, to całe mieszanie działa. Problem w tym, że działa aż za dobrze ;)

W przypadku użycia drippera Orea różnica jest naprawdę znacząca. Próbowałem na 3 różnych kawach i w każdym z tych przypadków pojawia się już większa czy mniejsza goryczka.

Aż żałuję, że nie mam jak dokonać pomiarów ;)

No właśnie. Brzmi to jak wysoka ekstrakcja. Problem z „influencerami” jest taki ze kazdy musi powtarzać to co inni. Rao mówi „wysoka ekstrakcja rulezs!”, za nim zaraz kłamczuszek atencjuszek i reszta amerykańskich/kanadyjskich/australijskich youtuberow. Jedynie Hoffmann i Skandynawowie mówią otwarcie, że wysokie ekstrakcje im nie smakują. A Patrik Rolf dodatkowo wrzuca tutoriale jak używać skonstruowanego do wysokich ekstrakcji Tricolate, żeby otrzymać „normalną” kawę ;)
Także dla nas ten „hack” może się przydać przy jakiś ekstraklasie jasnych kawach afrykanskich od Tima czy April, ale raczej nie na codzień
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: WWD (WDT do dripa)
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Październik 2022, 18:57:54 »
Ja odkryłem, że WDT całkiem dobrze sprawdza się do Clevera i Switcha. Jak się walnie te 21g mielonki na powierzchnię wody to wiadomo, że zrobi się kopczyk który trzeba zamieszać, żeby całość kawy miała kontakt z wodą. Mieszanie łyżeczką trochę tworzyło mi "air-pillows" i używałem albo trzonka łyżeczki albo jakiejś pałeczki, ale igiełkowanie świetnie się sprawdza. Co ciekawe, czas drenażu trochę (o ok 20-25 sek) mi się wydłużył przy takiej procedurze.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: WWD (WDT do dripa)
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Październik 2022, 19:27:41 »
Co ciekawe, czas drenażu trochę (o ok 20-25 sek) mi się wydłużył przy takiej procedurze.

Ooo, musze to koniecznie sprawdzić na Switchu. Dzięki
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: WWD (WDT do dripa)
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Październik 2022, 19:34:40 »
Daj znać czy widzisz różnicę smakową. Ja nie, albo wydaje mi się że nie, ale chętnie poznam doświadczenia innych.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: WWD (WDT do dripa)
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Październik 2022, 19:55:05 »
No to od jutra "myrdamy" bo jest czym.

20220523_144019.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: WWD (WDT do dripa)
« Odpowiedź #13 dnia: 04 Listopad 2022, 21:51:09 »
Ok, sprawdzone na switchu. Sporo testów, ogólnie poszło 500 gramów Etiopii Gatta z Coffea Circulor
https://coffeacirculor.com/collections/championship-collection/products/ethiopia-gatta-natural-anaerobic-nax

Woda 96 stopi, TWW, doza 15 gramów/235 wody, kilku na komesiu 17-22 WDT Pesado 58.5.
Porównałem WTD do zwykłej łyżeczki.
Pierwsza rzecz która rzuciła mi się w oczy - na bokach filtra po użyciu WDT jest więcej pyłu. I ma to przełożenie na smak, bo jest lżejszy, trochę słodszy, ale mniej intensywny. Drobniejsze mielenie niezbyt pomaga. Dalej napar jest lekki, dla mnie zbyt lekki i nijaki. No i namaczanie łyżeczką, jest dużo prostsze i szybsze.
TDS nieznacznie niższy z użyciem WDT, średnio 1.31 WDT  i 1.37 łyżeczka. Czyli wyszło ma to, ze WDD obniża ekstrakcje w metodzie imersyjnej. Albo ja mam dziwne WDT ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: WWD (WDT do dripa)
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Listopad 2022, 21:03:19 »
Ciekawe, ciekawe :)
Też zauważam więcej pyłu na bokach, stąd pewnie wolniejszy przepływ o którym wspominałem.
Mnie się wygodniej miesza igiełkami, łyżeczką mi się robią grudki duże, dopiero drugie mieszanie po 2min robię łyżeczką.
Ekstrakcji nie mierzyłem, smak się dla mnie nie zmienił (a przynajmniej nie na gorsze), możliwe że to moje niewprawione kubki smakowe :)
U mnie WDD zostaje :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi