Autor Wątek: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia  (Przeczytany 22152 razy)

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #105 dnia: 31 Październik 2022, 10:08:39 »
Trochę denerwujące to wygrzewanie filiżanek
Zalej wrzątkiem je na 30 sekund i przed zrobieniem wylej. Ja tak robie - szybko i sprawnie.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #106 dnia: 31 Październik 2022, 11:05:09 »
Trochę denerwujące to wygrzewanie filiżanek (mam niestety dosyć grube loveramics)

Te po prawej są jeszcze grubsze od tych o których Ty piszesz.
No tak mi się jest dobrze mądrzyć bo wygrzewam zawsze tylko jedną filiżankę no to idzie mi to szybciej :)

20221031_105516.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #107 dnia: 12 Listopad 2022, 11:08:23 »
Preinfuzja. Przyszła pora aby rozpocząć przygodę z preinfuzja. Macie jakieś sprawdzone czasy/ustawienia?
Jak zauważyłem możemy ustawić czas pracy pompy i potem czas przerwy do włączenia procesu parzenia.
Rozumiem ze przy preinfuzji czas parzenia liczymy dopiero od drugiego załączenia pompy?

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #108 dnia: 17 Listopad 2022, 11:34:41 »
Cześć,

mam pytanko techniczne o model DUO, może kolega @jburek lub @Janusz pomogą? Lub ktoś inny, śmiało :)

Z którego TB leci woda z wylewki? Domyślam się, że ten sam TB co para, czyli można lać wodę i robić kawę na raz. Ale może się mylę. Z drugiej strony, gdyby to był TB pary to czy ta woda nie jest za gorąca do americano? i czy nie tryska na boki? Dajcie znać, chciałbym finalnie zdecydować czy UNO czy DUO.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #109 dnia: 17 Listopad 2022, 11:54:24 »
W modelu DUO gorąca woda przez wylewkę leci z termobloku kawy. Nie można jednocześnie wykonywać kawę i puszczać gorącą wodę.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #110 dnia: 17 Listopad 2022, 16:36:29 »
OK w zasadzie to dobra wiadomość, ponieważ ta woda ma tą samą temperaturę co woda do kawy :)

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #111 dnia: 17 Listopad 2022, 17:22:16 »
Ta woda ma akurat 70 stopni z tego co mierzyłem.

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #112 dnia: 29 Listopad 2022, 07:02:45 »
Ta woda ma akurat 70 stopni z tego co mierzyłem.
Hmm a powinna mieć teoretycznie tyle co zadana na pid czyli np 94.
Ja niestety nadal nie mogę przygotować gorącej kawy i zaczynam się do tego przyzwyczajać :(

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #113 dnia: 29 Listopad 2022, 09:58:41 »
Typowe mylenie pojęć. To jest temperatura mierzona przy swobodnym wypływie wody. Szybkość tego wypływu z wylewki to 40 ml w czasie 5 sekund. Takiego wypływu raczej przy espresso nie macie...A dodatkowo wylewka nie jest bezpośrednio połączona z termoblokiem (tak jak grupa kawowa). Pomiar wypływu z grupy kawowej bez wpiętej kolby dałby nieco wyższą temperaturę.
Zapominacie o algorytmie PID i o zasadzie działania termobloku. On utrzymuje stabilność przy odpowiednim czasie przepływu wody przez ciastko kawowe. Miarodajny byłby jedynie pomiar dokonany za pomocą termopary i dokonywany w trakcie ekstrakcji na ciastku kawowym. Co zresztą nie raz było już tu wałkowane i popierane pomiarami.
@MrOwArdm Temperatura 94 st. C to jest temperatura utrzymywana w trakcie zaparzania espresso. Temperatura mierzona w filiżance, czy to z termobloku czy to z bojlera jest zazwyczaj o kilka stopni niższa. W tym momencie należałoby zadać pytanie - o jakiej temperaturze mówisz pisząc o "gorącej kawie" ? Jeśli ma parzyć w usta to nie espresso. Poza tym (jak nie raz tu było pisane) należy pamiętać o dobrze wygrzanej grupie, kolbie i filiżance. Zrób pomiar temperatury tej samej wody pobranej z wylewki do zimnej filiżanki i do filiżanki gorącej. Podziel się z nami wynikami.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #114 dnia: 02 Grudzień 2022, 16:37:06 »
Typowe mylenie pojęć. To jest temperatura mierzona przy swobodnym wypływie wody. Szybkość tego wypływu z wylewki to 40 ml w czasie 5 sekund. Takiego wypływu raczej przy espresso nie macie...A dodatkowo wylewka nie jest bezpośrednio połączona z termoblokiem (tak jak grupa kawowa). Pomiar wypływu z grupy kawowej bez wpiętej kolby dałby nieco wyższą temperaturę.
Zapominacie o algorytmie PID i o zasadzie działania termobloku. On utrzymuje stabilność przy odpowiednim czasie przepływu wody przez ciastko kawowe. Miarodajny byłby jedynie pomiar dokonany za pomocą termopary i dokonywany w trakcie ekstrakcji na ciastku kawowym. Co zresztą nie raz było już tu wałkowane i popierane pomiarami.
@MrOwArdm Temperatura 94 st. C to jest temperatura utrzymywana w trakcie zaparzania espresso. Temperatura mierzona w filiżance, czy to z termobloku czy to z bojlera jest zazwyczaj o kilka stopni niższa. W tym momencie należałoby zadać pytanie - o jakiej temperaturze mówisz pisząc o "gorącej kawie" ? Jeśli ma parzyć w usta to nie espresso. Poza tym (jak nie raz tu było pisane) należy pamiętać o dobrze wygrzanej grupie, kolbie i filiżance. Zrób pomiar temperatury tej samej wody pobranej z wylewki do zimnej filiżanki i do filiżanki gorącej. Podziel się z nami wynikami.
Nie piszę że to źle. To mój pierwszy kolbowiec i dlatego zadaję pytanie które mnie nurtują i na wszystkie dzięki Waszej uprzejmości znajduję odpowiedzi :)
Bardzo fajnie jest wziąć filiżankę spod kolby i od razu delektować się smakiem espresso.
Zastanawiam mnie tylko że czasami w kawiarni dostaje się np. cappuccino bardzo ciepłe nie dające się od razu pić.
JAk narazie jestem bardzo zadowolony z wyboru jak i jakości otrzymywanych kaw :)

Offline Matius22

  • Wiadomości: 451
  • Ekspres: Linea Mini, chemex, V60
  • Młynek: DF83, Fellow Ode 2, Timemore C3, piecyk Kaffelogic Nano 7
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #115 dnia: 02 Grudzień 2022, 16:44:17 »
@MrOwArdm
W przypadku cappuccino to temperaturę robi nie espresso, a spienione mleko które możesz podgrzać do jakiej temperatury zechcesz na spieniaczu.
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #116 dnia: 02 Grudzień 2022, 17:01:38 »
Mleko do cappu nie powinno być podgrzewane do temperatury wyższej niż 65 st. C. Jeśli dostawałeś gorące cappu to raczej źle świadczy o bariście.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1087
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #117 dnia: 02 Grudzień 2022, 19:15:29 »
Mleko do cappu nie powinno być podgrzewane do temperatury wyższej niż 65 st. C. Jeśli dostawałeś gorące cappu to raczej źle świadczy o bariście.

Dla mnie osobiście cappu jest najlepsze, jak temp mleka ma 50 st C.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 283
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #118 dnia: 05 Grudzień 2022, 09:34:14 »
Dla mnie osobiście cappu jest najlepsze, jak temp mleka ma 50 st C.

Ale w dzbanku powinno być podgrzane do 60-65 stopni. W tej temperaturze mleko nabiera słodyczy. Z kolei nie można przekroczyć 70 stopni.

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1087
  • Ekspres: LA Marzocco Linea MINI
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic, EUREKA Atom Specialty 65, WILFA.
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #119 dnia: 05 Grudzień 2022, 16:55:46 »
Dla mnie osobiście cappu jest najlepsze, jak temp mleka ma 50 st C.

Ale w dzbanku powinno być podgrzane do 60-65 stopni. W tej temperaturze mleko nabiera słodyczy. Z kolei nie można przekroczyć 70 stopni.


My używamy mleka bez laktozy, które i tak jest słodkie. Może dlatego smakuje nam w niższej temperaturze.

 kawka kawka
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi