Autor Wątek: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia  (Przeczytany 22539 razy)

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #75 dnia: 03 Październik 2022, 15:38:47 »
Nie chcę cały czas trzymać włączonego ekspresu ze względu na marnowanie prądu.

Czy ktoś z użytkowników Ascaso Duo PID (ew innej wersji Ascaso) sprawdzał ile prądu zużywa jego ekspres w ciągu dnia? przy ilu kawach zaparzonych takie zużycie wychodzi?
Jestem ciekaw jakie jest realne zużycie prądu przez ekspres z thermo blok?

skansen

  • Gość
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #76 dnia: 03 Październik 2022, 15:46:57 »
Czy ktoś z użytkowników Ascaso Duo PID (ew innej wersji Ascaso) sprawdzał ile prądu zużywa jego ekspres w ciągu dnia? przy ilu kawach zaparzonych takie zużycie wychodzi?
Jestem ciekaw jakie jest realne zużycie prądu przez ekspres z thermo blok?
Ja mierzyłem dla Dream PID. Był włączany na 10 godzin, w tym czasie robiłem 5-6 (w tym co najmniej 1 mleczna). Średnie zużycie wychodziło 0,6 kWh dziennie. UNO PID powinien zużyć podobną ilość prądu. DUO siłą rzeczy większą, ponieważ grzeje również drugi termoblok.

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #77 dnia: 03 Październik 2022, 16:29:33 »
ooo, fajnie że to zmierzyłeś i dzięki za szybką odpowiedź

no to jesteśmy w stanie coś porównać - w Sierpniu przestawiłem z ciekawości swoją MaręX z trybu ciągłej pracy na tryb standby i dzienne zużycie prądu na gniazdku smart wyszło mi 0.6-0.9kWh
robiłem 4-6kaw dziennie (w zasadzie wszystkie to mleczne, sporadycznie tylko espresso), ekspres pracował też ok 10h dziennie

czyli wychodzi na to, że różnica między thermo block a bojlerem to nie więcej niż 0.3kWh/dzień (a być może i mniej gdyby wziąć pod uwagę Duo PID i większość kaw mlecznych)
jak Mara pracowała w trybie standby to dogrzanie i ustabilizowanie temp zajmowało jej ok 10min

i jeszcze jedna ciekawostka - jak mam swoją MaręX w trybie ciągłej pracy to zużycie prądu wychodzi mi 0.9-1.2kWh

skansen

  • Gość
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #78 dnia: 03 Październik 2022, 16:40:12 »
Dream nie miał wyłączonego trybu stand by więc pracował bez przechodzenia w tryb uśpienia. Przedstawione przeze mnie dane można więc porównać z ponizszymi:
jak mam swoją MaręX w trybie ciągłej pracy to zużycie prądu wychodzi mi 0.9-1.2kWh

Trzeba jednak dodać, że nie każdy trzyma ekspres włączony cały dzień.

Więcej pomiarów (przesłanych przez Forumowiczów oraz własnych): https://www.home-barista.pl/ile-pradu-zuzywa-ekspres-do-kawy/
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2022, 16:42:22 wysłana przez skansen »

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #79 dnia: 03 Październik 2022, 16:45:23 »
widzę że to większa analiza zużycia była - fajnie że to zrobiłeś i podsumowałeś
 

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #80 dnia: 03 Październik 2022, 20:48:49 »
Ja niedawno zmierzyłem:
Maszyny chodziły ok 40 min:
ecm hx (nagrzewanie + 3xlatte) i 0,5kwh,
La Pavoni stradivari pro te same parametry (dogrzany po 20 min, 0,29kwh,
ascaso dream pid to samo wyszlo jakoś 0,15 kwh, co ciekawe dwie pierwsze po nagrzaniu grzały pulsacyjnie a deam zszedł do 10w i tak trzymał...
Jak by ktoś potrzebował to mogę i duo pid zmierzyć ale to pod koniec tygodnia.
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2022, 20:51:24 wysłana przez Cob »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #81 dnia: 03 Październik 2022, 20:58:49 »
Chętnie byśmy zobaczyli te wyniki na DUO PID. Jak możesz to zmierz z włączonym termoblokiem pary i z wyłączonym. Podczas pracy non stop i z uśpieniem.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #82 dnia: 03 Październik 2022, 21:39:53 »
@Cob dzięki za dane...

co ciekawe dwie pierwsze po nagrzaniu grzały pulsacyjnie a deam zszedł do 10w i tak trzymał...
Dream PID nie moduluje mocy grzałki. Dwa pierwsza mając presostat/termostat mają po prostu dłuższe cykle grzania a Dream z PID włącza grzałkę "impulsami" na tyle krótkimi, że włączenie grzałki może nie być pokazane na wykresie/statystykach.

Jak by ktoś potrzebował to mogę i duo pid zmierzyć ale to pod koniec tygodnia.
Ja też poproszę :) Jakby się udało zmierzyć również na dłuższym odcinku czasu to byłoby super. Niekoniecznie cały dzień ale np. odczyt nr 1 po rozgrzaniu (powiedzmy 15-30minut) i potem po godzinie od pierwszego pomiaru...

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #83 dnia: 04 Październik 2022, 11:35:14 »
Spoko ponieważ moj sprzęt stoi u kumpla to się w weekend wybiorę i podłączę sprzęcik, moze uda mi się też zrobić filmik ze spieniania mleka bo ktos w innym temacie pytał jak spieniać w starszej wersji duo pid pro (a mi to na tej małej stałej dawce idzie lepiej  niż na zaworze w dreamie pid hihi)

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #84 dnia: 11 Październik 2022, 16:27:52 »
Dzisiaj rozpakowałem DUO i zrobiłem pierwsze podejście.
Niestety łatwo nie jest. Mimo że u @Janusz wszystko łatwo wyglądało.
Sitko Ascaso 18g i sypię do niego ok 18g kawy, ubijam i ...
Jakaś kawa leci, ale wg mnie nie jest to jeszcze to co trzeba.
Jakieś wstępne rady? Początkowo chyba trochę za drobno była zmielona bo kilka sekund w okolicy 10bar było ciśnienie i potem się wyłączał (i cały czas słychać było jak woda przelewa się też do tacki), na końcu przy grubszym mieleniu zaparzał chyba przy 8barach.
Jak rozpocząć zatem?
Macie zaprogramowane poz. 1 i 2 i ew jak? Np bez kolby puścić np 40s i potem z kolbą wyłączyć ręcznie?
Chyba długi weekend mnie czeka, tylko trochę kawy szkoda :(
« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2022, 16:30:36 wysłana przez MrOwArdm »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #85 dnia: 11 Październik 2022, 16:37:53 »
1. Sitko 18g to nie znaczy, że należy sypać do niego 18g. Zależy od kawy ale może to być za mało do tego sitka. Najlepiej namielić do sitka z lekką górką - tak aby po ubiciu górna krawędź tampera profesjonalnego pokrywała się z krawędzią sitka. Zapewne w ten sposób będzie to nieco więcej kawy - powyżej 19g.
2. Jeśli kawy będziesz miał za mało w sitku to będzie się tworzyło błotko na powierzchni kawy.
3. Czy miałeś ustawiane u nas ciśnienie na zaworze OPV ? Jeśli tak to 10bar zwykle jest maksymalnym ciśnieniem na początku ekstrakcji. Później powinno ono być ok. 8,5 do 9,5 bara. Jeśli nie miałeś u nas ustawianego ciśnienia to ustaw na ślepym sitku na 10 bar. Jeśli przy ustawionym ciśnieniu podczas ekstrakcji miałeś 10 bar i woda Ci się przelewała do tacko to kawa za drobno zmielona lub za duża doza kawy. Z tego co wyżej napisałeś to raczej za drono zmielona. Ustaw przemiał tak aby uzyskać wypływ kawy przy ciśnieniu ok. 9 bar.
4. Programowanie objętości przy górnym i dolnym położeniu przełącznika zrób dopiero po uzyskaniu prawidłowej ekstrakcji. Może to być 1 - espresso a 2 - doppio.
Jakbyś miał jakieś pytania to dzwoń lub pisz na maila.
« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2022, 16:40:45 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #86 dnia: 11 Październik 2022, 16:44:34 »
1. Sitko 18g to nie znaczy, że należy sypać do niego 18g. Zależy od kawy ale może to być za mało do tego sitka. Najlepiej namielić do sitka z lekką górką - tak aby po ubiciu górna krawędź tampera profesjonalnego pokrywała się z krawędzią sitka. Zapewne w ten sposób będzie to nieco więcej kawy - powyżej 19g.
2. Jeśli kawy będziesz miał za mało w sitku to będzie się tworzyło błotko na powierzchni kawy.
3. Czy miałeś ustawiane u nas ciśnienie na zaworze OPV ? Jeśli tak to 10bar zwykle jest maksymalnym ciśnieniem na początku ekstrakcji. Później powinno ono być ok. 8,5 do 9,5 bara. Jeśli nie miałeś u nas ustawianego ciśnienia to ustaw na ślepym sitku na 10 bar. Jeśli przy ustawionym ciśnieniu podczas ekstrakcji miałeś 10 bar i woda Ci się przelewała do tacko to kawa za drobno zmielona lub za duża doza kawy. Z tego co wyżej napisałeś to raczej za drono zmielona. Ustaw przemiał tak aby uzyskać wypływ kawy przy ciśnieniu ok. 9 bar.
4. Programowanie objętości przy górnym i dolnym położeniu przełącznika zrób dopiero po uzyskaniu prawidłowej ekstrakcji. Może to być 1 - espresso a 2 - doppio.
Jakbyś miał jakieś pytania to dzwoń lub pisz na maila.

Zadzwonię jak trochę się pobawię. Tak OPV był u Was ustawiany na 10,5 przy ślepym sitku. Przy tych 18g krawędź tampera po ubiciu pokrywa się z krawędzią sitka, ale faktycznie po odpięciu kolby trochę wody/błotka jest na powierzchni.

A jeszcze zapytam, polecicie jakiś sprawdzony funel do setka 18g.
« Ostatnia zmiana: 11 Październik 2022, 18:15:55 wysłana przez MrOwArdm »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #87 dnia: 11 Październik 2022, 20:33:10 »
Zobaczę jutro czy mam jeszcze na magazynie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #88 dnia: 12 Październik 2022, 13:48:46 »
@jburek ile gram sypiesz do tego sitka 18 i jak wygląda ciastko po ekstrakcji?
Kolba nie zapina mi się na 12 ale pewnie to kwestia wyrobienia uszczelki. Dzisiaj po pracy będą pewnie dalsze próby uzyskania poprawnego espresso :)
Ale spienianie mleka (choć pewnie nie robię tego jeszcze ok) to bajka. Po wyłączeniu funkcji pary ekspres zrzuca jakąś cześć to tacki ociekowej rozumiem, że tak ma być?

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #89 dnia: 13 Październik 2022, 17:52:18 »
I jeszcze pytanko. Po spienianiu mleka i wyłączeniu pary reszta wraca do pojemnika na wodę? Tak mi się przynajmniej wydaje.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi