Autor Wątek: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia  (Przeczytany 22475 razy)

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #120 dnia: 05 Styczeń 2023, 10:26:20 »
Cześć,

Stało się! przyszedł do mnie wczoraj Ascaso DUO PID v2. Pierwsze wrażenia są... mieszane :P Ekspres wgląda super, dobrze się go obsługuje, ale pojawiła się również panika nowicjusza. Niby człowiek się naoglądał i naczytał a w praktyce nie wychodzi, heh.

Co do parzenia kawki, naturalnie daję sobie czas.

Jednak należy również pozanć sprzęt i go zrozumieć i tu mam pytanie bo pojawiła się wątpliwość. Chodzi o programowanie dozy w ekspresie. W tym momencie mam wrażenie że albo nie działa ta funkcja albo ja jej kompletnie nie rozumiem. Według specyfikacji na stronie producenta mamy "Volumetric control". Ale w instrukcji widzę coś takiego "Press and hold 'x' or 'y' seconds and drop to set the dose" (odnosi się zatem do czasu a nie objętości) / nie wiem czy załącznik przejcie /
2023-01-05_09h57_27.png


Mam kilka pytań:
  • Czy przepływomierz jest ZA czy PRZED zaworem OPV? Bo z pomiarów mam wrażenie że PRZED, czyli liczy wodę która wraca do zbiornika, co byłoby totalnie bez sensu.
  • Czy dozę mogę programować na pustej kolbie?
  • Czy jest jakieś ograniczenie górne celem zabezpieczenia jeżeli chodzi o czas ekstrakcji? w jednym z testów kawa kapała, krok wcześniej ustaliłem na 25 gram płynu, i myślałem że tak będzie kapało nawet ponad minutę, ale przy jakiś 8 gramach ekspres przerwał pracę i nie nakapał 25 gram (ml), nie pamiętam jaki był czas
  • Rozumiem że to powinno działać tak, że zawsze otrzymuję mniej więcej taką samą ilość płynu, ale czas może mi wyjść różny?


Jak testowałem:
  • Na pustej kolbie przytrzymuję przycisk i kontroluje ile gram wody mam w filiżance. Ponieważ woda szybko leci i ciężko złapać moment, robiłem to również na pełnej kolbie z kawą
  • Następnie sprawdzałem zaprogramowaną dozę na pełnej (lub pustej) kolbie. Sprawdzałem też kilkukrotne przelewy przez to samo ciastko (woda leciałą coraz szybciej)
  • Nie mogę za bardzo podsumować rezultatu, bo miałęm wrażenie że czasem to działa a czasem nie....

Jakie są wasze doświadczenia? działa to u was? Jakie są poprawne oczekiwania od tej funkcji?

Dziękuję!

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #121 dnia: 05 Styczeń 2023, 11:12:46 »
Jako były posiadacz wersji V1 u mnie:

1. Liczy także wodę która wraca do zbiornika.
2. Możesz nawet bez kolby do kubeczka, ja miałem ustawione dużo, .
3. W sumie to odpowiedz na pierwsze pytanie, wyrzucił do zbiorniczka. :)
4. Czas Ci wyjdzie zależny od stopnia zmielenia kawy.

Nie korzystałem z opcji „dozy”. Patrzyłem na wagę espresso. (wydaje mi się, że jest to bardziej przydatna opcja kiedy robisz więcej kaw pod rząd, przy tym samym stopniu zmielenia)
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2023, 11:16:18 wysłana przez Matius22 »
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #122 dnia: 05 Styczeń 2023, 11:22:21 »
1. Liczy także wodę która wraca do zbiornika.

Ale to wiesz z obserwacji czy gdzieś czytałeś? Przecież taka konstrukcja sprawiłaby że ta funkcja byłaby totalnie bezużyeczna... bo zawsze coś wróci do zmiornika a na dobrą sprawę nie wiadomo ile, szczegóonie gdy zmieniamy kawę. Jeżeli tak to jestem zawiedziony i nie rozumiem komplikacji systemu i tej funkcji. A wystarczyłoby żeby mierzył za OPV, to co realnie idzie do kolby.

W sumie to nadal nie rozumiem, czemu producenci "profesjonalnych" maszyn tak utrudniają życie, w automatach widać można wiele dać użytkownikowi i wcale to nie kosztuje - mówię o funkcjach dodatkowych jak timer, czy programowanie, stand-by itp. Ciesze się że w Ascaso te funkcje są, ale prawda taka że dziś to powinien być standard... Trochę wylałem żale przez to programowanie dozy.

Wiem jak już można z niej niekorzystać, ale proszę o informację jak z niej jednak poprawnie korzystać, bo szczerze mówiąc na dłuższą metę nie chcę używać wagi.

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #123 dnia: 05 Styczeń 2023, 11:28:27 »
@baarszczu mówię to z własnych obserwacji przez 3 lata użytkowania tego sprzętu :) może jestem w błędzie to @Janusz poprawi

Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

skansen

  • Gość
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #124 dnia: 05 Styczeń 2023, 16:12:33 »
może jestem w błędzie to @Janusz poprawi
Nie jesteś. Jest tam jeden przepływomierz przed OPV i pompą. Wspominał o tym jakiś czas temu @Gmtb :
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=9019.msg197626#msg197626

@baarszczu jeśli jednak nie wierzysz Kolegom z Forum to zawsze możesz samemu zajrzeć do ekspresu i sprawdzić:)
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2023, 16:18:45 wysłana przez skansen »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #125 dnia: 06 Styczeń 2023, 12:14:27 »
Zgadza się. Cytuję to co tam napisał @Gmtb :
"Dzieje się tak dlatego, że przepływomierz liczy całą wodę jaka trafia na układ a OPV (ciśnienie) odpowiada za to jaka jej część ma trafić do filiżanki.
Reasumując, aby uzyskać zaprogramowaną dozę należy zachować wszystkie parametry na prawidłowym poziomie dla momentu w którym była programowana (przede wszystkim nastawy OPV oraz miałkość)."

Jeśli ktoś sobie życzy to możemy na serwisie dokonać przeróbki tego układu. Przeróbka będzie związana z wstawieniem przepływomierza z profesjonalnych maszyn gastronomicznych. @Gmtb wykonywał już kilka takich udoskonaleń. Jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam do kontaktu na e-mail: [email protected].
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #126 dnia: 06 Styczeń 2023, 17:17:39 »
może jestem w błędzie to @Janusz poprawi
Nie jesteś. Jest tam jeden przepływomierz przed OPV i pompą. Wspominał o tym jakiś czas temu @Gmtb :



Wierze wierze. Już przeczytałem te wpisy. Dziękuje za wskazanie bo czasem dużo wiedz kryje się gdzieś przy okazji innych wątków. Konstrukcja i działanie wydaje się zatem zrozumiale. Jednak jestem nieco zawiedziony i zdziwiony bo jak się czyta specyfikacje i nie ma się doświadczenia to oczekiwania są inne od tej funkcji. Teraz to postrzegam jako zmienna i to losowa. Pewnie łatwiej byłoby zaprogramować czas lub po prostu kontrolować ręcznie. Nie wiem zatem czy będę z tego korzystał.

A na marginesie, nie przerabiał ktoś tego żeby dac lepszy przepływomierz za OPV? 😁 chętnie bym to zrobił jak należy.

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #127 dnia: 06 Styczeń 2023, 17:18:49 »
Zgadza się. Cytuję to co tam napisał @Gmtb :
"Dzieje się tak dlatego, że przepływomierz liczy całą wodę jaka trafia na układ a OPV (ciśnienie) odpowiada za to jaka jej część ma trafić do filiżanki.
Reasumując, aby uzyskać zaprogramowaną dozę należy zachować wszystkie parametry na prawidłowym poziomie dla momentu w którym była programowana (przede wszystkim nastawy OPV oraz miałkość)."

Jeśli ktoś sobie życzy to możemy na serwisie dokonać przeróbki tego układu. Przeróbka będzie związana z wstawieniem przepływomierza z profesjonalnych maszyn gastronomicznych. @Gmtb wykonywał już kilka takich udoskonaleń. Jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam do kontaktu na e-mail: [email protected].


Odezwę się 😉

Offline MrOwArdm

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: Ascaso Duo PID
  • Młynek: Fiorenzato All Ground
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #128 dnia: 07 Styczeń 2023, 09:03:22 »
Zgadza się. Cytuję to co tam napisał @Gmtb :
"Dzieje się tak dlatego, że przepływomierz liczy całą wodę jaka trafia na układ a OPV (ciśnienie) odpowiada za to jaka jej część ma trafić do filiżanki.
Reasumując, aby uzyskać zaprogramowaną dozę należy zachować wszystkie parametry na prawidłowym poziomie dla momentu w którym była programowana (przede wszystkim nastawy OPV oraz miałkość)."


Jeśli ktoś sobie życzy to możemy na serwisie dokonać przeróbki tego układu. Przeróbka będzie związana z wstawieniem przepływomierza z profesjonalnych maszyn gastronomicznych. @Gmtb wykonywał już kilka takich udoskonaleń. Jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam do kontaktu na e-mail: [email protected].

Czyli montując ten przepływomierz ustawiając np 36g naparu w filiżance zawsze niezależnie od miałkości/ilości kawy w kolbie otrzymamy 36g?

@baarszczu a zapytam o młyn. Ile średnio sek zajmuje mielenie ok 18g (u mnie ok 12,4s) Ale ze zmiana ilości kawy w hoperze często trzeba ustawiony czas mielenia korygować :(
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2023, 09:06:49 wysłana przez MrOwArdm »

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #129 dnia: 09 Styczeń 2023, 10:34:03 »
@baarszczu a zapytam o młyn. Ile średnio sek zajmuje mielenie ok 18g (u mnie ok 12,4s) Ale ze zmiana ilości kawy w hoperze często trzeba ustawiony czas mielenia korygować

Hej, nie mam jeszcze tak dużego sitka, ale 15-16g mielę w 10-11s. Póki co nie przejmuje się tym że zmienia się namielanie zależnie od ilości kawy w hopperze, to na razie problem drugorzędny. Na razie espresso wychodzi takie sobie :P mimo że używam wagi itp. Więc jak espresso zacznie wychodzić (może dopiero jak nabędę większe sito) to zacznę się zastanawiać czy namielanie jest problemem.

A przy okazji, jakie sita 18g i 21g polecacie do kolby Ascaso? Ascaso, czy może lepiej IMS czy inny VST? Przede wszytskim 18g dla mnie ważne.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2023, 11:03:42 wysłana przez baarszczu »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #130 dnia: 09 Styczeń 2023, 11:09:56 »
Mamy w ofercie sitka 14g, 18g oraz 21g PRECISION COMPETITION w cenie 59,00 zł. Prawdopodobnie produkowane przez VST dla ASCASO. Była o nich mowa na forum już wielokrotnie. Zapraszam - są dostępne od ręki.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #131 dnia: 09 Styczeń 2023, 11:15:13 »
Czyli montując ten przepływomierz ustawiając np 36g naparu w filiżance zawsze niezależnie od miałkości/ilości kawy w kolbie otrzymamy 36g?

Nie należy mylić gramów z mililitrami. Nie zawsze waga naparu jest taka sama jak ilość naparu. Przepływomierz odmierza ilość mililitrów a nie gram. W grę wchodzi ciężar właściwy cieczy który może być różny w zależności od kawy, jej miałkości i ilości.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline NOK7

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Fiorenzato AllGround, Timemore C3 Pro
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #132 dnia: 09 Styczeń 2023, 22:31:14 »
@baarszczu a zapytam o młyn. Ile średnio sek zajmuje mielenie ok 18g (u mnie ok 12,4s) Ale ze zmiana ilości kawy w hoperze często trzeba ustawiony czas mielenia korygować

Hej, nie mam jeszcze tak dużego sitka, ale 15-16g mielę w 10-11s. Póki co nie przejmuje się tym że zmienia się namielanie zależnie od ilości kawy w hopperze, to na razie problem drugorzędny. Na razie espresso wychodzi takie sobie :P mimo że używam wagi itp. Więc jak espresso zacznie wychodzić (może dopiero jak nabędę większe sito) to zacznę się zastanawiać czy namielanie jest problemem.

A przy okazji, jakie sita 18g i 21g polecacie do kolby Ascaso? Ascaso, czy może lepiej IMS czy inny VST? Przede wszytskim 18g dla mnie ważne.

@MrOwArdm @baarszczu ja namielam doze 18g najczesciej w przedziale 9-10.5 sek, zawsze namielam ziarna srednio palone, czas ekstrakcji to ok 30sek, uzysk ok 45g (czyli ratio 1:2.5)
nie zauwazylem duzych odchylek ze wzgledu na zmiane ilosci kawy w hopperze
z reguly reczne domielenie 0.3-0.5sek zalatwia temat, ale takie domielenie juz ująłem w tym przedziale 9-10.5sek, tj. mam ustawione 9.5sek, mlyn zmieli 17.5g, wciskam przycisk recznego namielania na np. 0.5sek i otrzymuje 18.2g a laczny czas namielania to 10sek (gdybym ustawil namielanie np. na 9.8sek to pewnie bym dostal od razu 18g)
nie mam informacji jakie ziarno namielacie (chodzi mi o stopień wypalenia, czas od wypalenia itd, a nie o brand kawy) bo to tez wplywa na czas namielania, ale byc moze mielicie zbyt drobno?
jaki Wam uzysk wychodzi i w jakim czasie?

byc moze te dluzsze czasy namielania wynikaja z drobniejszego mielenia bo wolicie nizsze ratio niz ja a czas ekstrakcji to tez np 30sek? w takim wypadku dluzszy czas namielania jest zrozumialy, wynika z waszych preferencji smakowych i wtedy nie ma co sobie tym zawracac glowy

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #133 dnia: 10 Styczeń 2023, 13:17:55 »
A na marginesie, nie przerabiał ktoś tego żeby dac lepszy przepływomierz za OPV? 😁
Nie musisz. Wystarczy lekko przerobić powrót wody z OPV - zamiast do zbiornika trzeba go podłączyć do trójnika, który będzie między przepływomierzem a pompą.

Czyli montując ten przepływomierz ustawiając np 36g naparu w filiżance zawsze niezależnie od miałkości/ilości kawy w kolbie otrzymamy 36g?
Nie, a właściwie prawie. Przepływomierz generalnie źle współpracuje z pompą wibracyjną - wibracje ciśnienia powodują, że przepływomierz zlicza je jako przepływ wody, mimo iż przepływu naprawdę nie ma. Dobrze to widać na ślepym sitku.

Offline baarszczu

    • brak
  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: Fiorenzato AllGround
Odp: Ascaso DUO PID V2 pierwsze wrażenia
« Odpowiedź #134 dnia: 10 Styczeń 2023, 13:29:33 »
Nie musisz. Wystarczy lekko przerobić powrót wody z OPV - zamiast do zbiornika trzeba go podłączyć do trójnika, który będzie między przepływomierzem a pompą.

Ciekawe podejście, pewnie tańsze, ale czy nie ma ryzyka że trójnik będzie chciałwpychać wodę "z powrotem"? Fizycznie pewnie się tak nie staniem ale czy to nie spowoduje mimo wszytsko jakiegoś złego wpływu na ciśnienie lub wskazania przepływomierza? Domyślam się że w jakimś celu jednak jest używany ciśnieniowy GICAR w lepszych maszynach, zamiast zwykłego z trójnikiem.

I w sumie najważniejsze, czy Ty to robiłeś u siebie i jak działa?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi