Autor Wątek: Odkamienianie chemiczne czy manualne  (Przeczytany 2067 razy)

Offline patryk5510

  • Wiadomości: 77
Odp: Odkamienianie chemiczne czy manualne
« Odpowiedź #30 dnia: 11 Styczeń 2024, 19:51:22 »
hej,
zakończyłem właśnie proces odkamieniania (kwasek cytr) i zauważyłem że przez cały czas w wypłukiwanej wodzie,(  z dyszy parowej  i z prysznica) na dnie pojemnika na wode znajdyją sie maleńkie drobinki czarnego jakby mikro piasku. Najwieksze oceniam na jakieś 0,3mm . Nie było tego dużo, ale jak robiłem ostanie płukanie już z 3go pojemnika to nadal mogłem je znaleźć. Jednak z tego co zauważyłem to drobinki te już były widoczne w wodzie z dyszy przed odkamienianiem.  Czy to kamień czy oznaka czegoś gorszego?
Podejrzliwośc moją budzi kolor tych drobinek , ponieważ jest ewidentnie czarny ...
Czy ktoś z was spotkał się z takim problemem>?

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Odkamienianie chemiczne czy manualne
« Odpowiedź #31 dnia: 11 Styczeń 2024, 21:31:34 »
Mogą to być drobinki filtra węglowego. Ale obstawiam, że te drobinki to jednak tlenek miedzi, spotkałem się z tym w pożyczonym ekspresie. Kwas cytrynowy powinien to rozpuścić, spróbuj jeszcze raz odkamienić kwaskiem (dłużej?), jeśli nie pomoże to jednak to coś innego.

Offline patryk5510

  • Wiadomości: 77
Odp: Odkamienianie chemiczne czy manualne
« Odpowiedź #32 dnia: 11 Styczeń 2024, 21:46:36 »
obstawiam, że te drobinki to jednak tlenek miedzi
czy taki tlenek miedzi to coś niezbyt przyjaznego dla zdrowia po przedostaniu się do organizmu?
Jeśli chodzi o proces parzenia kawy to nie powinno być problemu z tymi drobinkami , ponieważ zbita kawa powinna zadziałać na nie  jak filtr. Natomiast podczas spieniania z pewnością się do niego przedostaną lub podczas dolewania gorącej wody....


Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Odkamienianie chemiczne czy manualne
« Odpowiedź #33 dnia: 11 Styczeń 2024, 23:23:36 »
Jeśli to tlenek miedzi to w stężonym roztworze kwasu cytrynowego (kwasek cytrynowy w wodzie, T>80*C i mieszanie) się rozpuści i zrobi niebieskie. I będzie wiadomo :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi