Autor Wątek: Odwrócona osmoza - trwałość i sposób użycia  (Przeczytany 1407 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odwrócona osmoza - trwałość i sposób użycia
« dnia: 25 Wrzesień 2022, 20:56:15 »
Mam odwróconą osmozę samoróbkę - z filtrami 5um i 1um, filtrem węglowym FFCBKDF (ponoć znacznie lepszy od wersji standardowej), pompą i membraną Filmteca 75 GPD (producent jest ważny - można kupić w sieci membrany za połowę ceny membrany Filmteca, ale mają o wiele wyższy TDS na wyjściu) oraz lampą ultrafioletową. Z urządzenia pobierana jest woda osmotyczna (9 TDS), woda do kawy i herbaty (120 TDS) i woda do picia (tylko fitrowana i dezynfekowana) - około 350 TDS.

Na początku wymieniałem filtry co 3 miesiące, niezależnie od stopnia zużycia. Później, po znalezieniu na stronie producenta informacji, że trwałość wkładu węglowego to 8000l, zmniejszyłem częstotliwość wymian do raz na pół roku. Niestety, ostatnio przeciągnąłem wymianę do 10000l.

Po wymianie wkładów (co ciekawe, przed wymianą było wszystko OK), własności membrany uległy gwałtownemu pogorszeniu - TDS na wyjściu wzrósł do 80. Co prawda, gdzieś znalazłem informację, że membrany wymienia się co trzy lata, a moja dobiega właśnie trzeciego roku, kupiłem (za całkiem rozsądną cenę) nową (też oczywiście Filmteca). Niemniej jednak mam wrażenie, że jakieś 4000l (czyli około 3 miesiące) dla zestawu filtrów, to bezpieczne maksimum.

PS. Osmoza ma dość złożony system sterowania - jest płukana co 24 godziny.
« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień 2022, 21:00:14 wysłana przez Krakus »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Odwrócona osmoza - trwałość i sposób użycia
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Wrzesień 2022, 22:00:49 »
8m3 ale przy jakiej wodzie? Raczej jej "stan" ma duże znaczenie, a z tym bywa różnie... Ja bym na Twoim miejscu wymieniał zwyczajnie co 3 miesiące. Dla świętego spokoju nawet... Komplet filtrów wymieniasz za 50 zł, biorąc pod uwagę zrzut wody do ścieku to raczej mały koszt ;) A jak chcesz kombinować to zamiast sterowania idź w stronę zmniejszenia strat wody - idzie to mocno zredukować.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Odwrócona osmoza - trwałość i sposób użycia
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Wrzesień 2022, 22:22:21 »
Tak jak napisał siewcu, 8m3 to trwałość jak masz wodę, która... nie wymaga filtrowania. U nas to raczej 3 no 4 miesiące maksymalnie. Trzy lata na membranę to też raczej maksimum. Generalnie nie ma co przeginać z konserwacją, szczególnie, że koszty wymiany przy osmozie są naprawdę niskie. Sam wymieniam wszystkie filtry zgodnie z zalecaniami producentów, mam bardzo skomplikowany system, bo jestem szalony, włącznie z pompą i tak już od 7 lat(różne modyfikacje w tym czasie), wszystko działa bez zarzutu.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 430
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Odwrócona osmoza - trwałość i sposób użycia
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Wrzesień 2022, 22:37:32 »
W sumie wystarcza prosty tester twardości wody (TDS). Jeśli widać, że filtruje, to szkoda zmieniać ;)
Ja tak już dość długo używam filtr nano (Nano pad). Nie widać spadku efektywności filtrowania. Wymieniam tylko filtry przed nim (tanie) wstępny piankowy i węglowy. Są tam po nich 2 membrany nanofiltracyjne i wygląda, że działają OK.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Odwrócona osmoza - trwałość i sposób użycia
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Wrzesień 2022, 08:36:52 »
Tak jak napisał siewcu, 8m3 to trwałość jak masz wodę, która... nie wymaga filtrowania. U nas to raczej 3 no 4 miesiące maksymalnie. Trzy lata na membranę to też raczej maksimum. Generalnie nie ma co przeginać z konserwacją, szczególnie, że koszty wymiany przy osmozie są naprawdę niskie. Sam wymieniam wszystkie filtry zgodnie z zalecaniami producentów, mam bardzo skomplikowany system, bo jestem szalony, włącznie z pompą i tak już od 7 lat(różne modyfikacje w tym czasie), wszystko działa bez zarzutu.
Masz pompę minerałów?

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Odwrócona osmoza - trwałość i sposób użycia
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Wrzesień 2022, 11:34:52 »
Nie, nie, pisząc pompa miałem na myśli pompę podnoszącą ciśnienie w obiegu aby zmniejszyć odrzut. Swoją drogą coś mi najwyraźniej umknęło - rozwiń myśl o pompie minerałów, bo jeszcze o tym nie słyszałem.

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Odwrócona osmoza - trwałość i sposób użycia
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Wrzesień 2022, 12:15:22 »
Też mam RO6. Jak zmniejszyć odrzut?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Odwrócona osmoza - trwałość i sposób użycia
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Wrzesień 2022, 12:53:13 »
Też mam RO6. Jak zmniejszyć odrzut?
Pompą ;)

A pompa minerałów to skomplikowany temat - w skrócie mineralizujesz wodę pod siebie, dodajesz minerały jakie chcesz i w jakiej ilości chcesz. Takie coś jest w profesjonalnym Akvo, ale jak to jest zrobione - pojęcia nie mam.

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Odwrócona osmoza - trwałość i sposób użycia
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Wrzesień 2022, 13:19:42 »
Ok, dzięki. Zgłębię temat.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi