Autor Wątek: Solis barista perfetta plus - mała recenzja  (Przeczytany 3024 razy)

Dawid1144

  • Gość
Solis barista perfetta plus - mała recenzja
« dnia: 25 Maj 2022, 19:01:12 »
Testuje aktualnie ekspres Solis Barista Perfetta Plus. Podzielę się wrażeniami, myślę że jest to ekspres warty obejrzenia, ma kilka ciekawych funkcji.

Ten Solis Barista Perfetta Plus który mam okazję testować udowodnił mi że ekspres kolbowy może być przystępny, prosty, a jednocześnie parzyć naprawdę niezłą kawę. Łatwo też spienić nim mleko lub wylać trochę wrzątku do americano.

1500zł to taka cena ani wysoka ani też nie jakaś niska.   Jednak biorąc pod uwagę jakie możliwości ma ten ekspres, oraz to co dostajemy w zestawie, myślę że to  dobra cena.

W zestawie znajdziemy:

Stalowy tamper 54mm
Dzbanek do spieniania mleka
2 standardowe sitka
2 sitka ciśnieniowe

W ekspresie znajdziemy takie funkcje jak:

Preinfuzja
Programowanie automatycznego wyłączania
Programowanie objętości kawy dla 1 i 2 filiżanek
Programowanie temperatury parzenia ( niska, średnia, wysoka)

Jest też wbudowany manometr, co w tym przedziale cenowym nie jest normą.

Ekspres jest wyposażony w termoblok, jest gotowy do pracy już po około minucie.
Pojemnik na wodę (1.7l)  jest łatwo dostępny i łatwo go umyć.
Ekspres radzi sobie z parzeniem espresso, choć ciężej utrzymać tu idealne proporcje, pewnie też że względu na grupę 54mm. Natomiast odczucia mam bardzo pozytywne, łatwo się spienia mleko, wylewanie wrzątku działa świetnie, bez problemu zrobimy sobie americano lub cappuccino. Testowałem też programowanie objętości i rzeczywiście ekspres wyłącza pompę sam gdy ja osiągnie.

Myślę że grupa docelowa tego sprzętu jest trochę inna niż ekspresów np firmy Lelit czy Quick Mill.
Solis to świetna opcja dla ludzi którzy chcą napić się dobrej kawy niekoniecznie przykładając się aż tak mocno do przygotowania jej. Ekspres jest prosty w obsłudze a jednocześnie oprócz sitek ciśnieniowych ma też zwykłe, więc można go użytkować różnie w zależności od naszych oczekiwań. Zawsze polecam inwestycje w młynek, ale są ludzie którzy mają tani młynek i wtedy sitko ciśnieniowe się sprawdzi, a jednocześnie jeśli w przyszłości zainwestują w ten młynek to wykorzystają jego możliwości używając standardowych sitek.

Fajnym pomysłem jest również dołączenie stalowego tampera i dzbanka do spieniania mleka. W ten sposób nie musimy już niczego dokupować.
« Ostatnia zmiana: 25 Maj 2022, 19:03:56 wysłana przez Dawid1144 »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Solis barista perfetta plus - mała recenzja
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Maj 2022, 19:07:43 »
Preinfuzja
Programowanie automatycznego wyłączania
Programowanie objętości kawy dla 1 i 2 filiżanek
Programowanie temperatury parzenia ( niska, średnia, wysoka)
Jest też wbudowany manometr, co w tym przedziale cenowym nie jest normą.
Mimo tych funkcji, to jednak za tę kasę wziąłbym Gaggię Classic, mając na uwadze nowy sprzęt.
》tertium non datur《

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Solis barista perfetta plus - mała recenzja
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Maj 2022, 19:25:14 »
Czy to nie jest jakaś lokalna wariacja Breville Bambino Pro?

Wygląda dość podobnie, lekko wykastrowany - o ile dobrze pamiętam Bambino ma jeszcze automatyczne spienianie mleka i lepszą wariację termobloku (gotowy do pracy po kilku sekundach). Ogólnie u znajomego w biurze taki jest i wolałbym takowy od jakiegokolwiek pełnego automatu. Poprawne espresso da się zrobić (choć sitka 54 mm to nie moja bajka), tak samo jak kawy mleczne. Często ten Breville/Sage bywa w promocjach na Amazonie w cenie 1200-1500 zł. Całkiem rozsądna opcja dla kogoś, kto nie ma gigantycznych oczekiwań.

Dawid1144

  • Gość
Odp: Solis barista perfetta plus - mała recenzja
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Maj 2022, 19:31:32 »
Preinfuzja
Programowanie automatycznego wyłączania
Programowanie objętości kawy dla 1 i 2 filiżanek
Programowanie temperatury parzenia ( niska, średnia, wysoka)
Jest też wbudowany manometr, co w tym przedziale cenowym nie jest normą.
Mimo tych funkcji, to jednak za tę kasę wziąłbym Gaggię Classic, mając na uwadze nowy sprzęt.


Ja pewnie zrobiłbym podobnie, ale moja żona pewnie kupiłaby takiego Solisa :) do zrobienia kawki i spienienia mleka, tak po prostu, bez pilnowania gramatury i całego rytuału naprawdę daje rade. Spieniacz ma duży plus bo poradzi sobie z nim każdy. Jak nie włożysz dyszy, to jakoś te mleko spieni. Podejrzewam że ktoś kto szuka prostoty mógłby ją tutaj znaleźć.

Offline lampa Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Solis Barista Perfetta Plus
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Solis barista perfetta plus - mała recenzja
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Wrzesień 2022, 11:56:36 »
@Dawid1144 - jaką kawę i dozę polecasz do tego ekspresu, lub przynajmniej jaka kawa dobrze współpracowała z tym ekspresem?
Od jakiegoś czasu próbuję wykrzesać coś z kawy "Cuba Serrano Superior" z palarni Smacza Jama (smaczajama.pl) i mam problemy: zbliżając się do 9 bar ekstrakcji tracę zupełnie smak naparu, przy dozie 8g ciastko jest mokre, przy 10g trochę lepiej ale widać nadal wodę i ciastko nie chce łatwo wypaść. Stąd też pomysł by się spytać w tym wątku jaka kawa + doza, bo tracę przyjemność z zabawy kolbą ;).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Solis barista perfetta plus - mała recenzja
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Wrzesień 2022, 17:02:16 »
przy dozie 8g ciastko jest mokre, przy 10g
Przestaw się na podwójne standardowe sitko. Pozostałych  nie używaj.
》tertium non datur《

Dawid1144

  • Gość
Odp: Solis barista perfetta plus - mała recenzja
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Wrzesień 2022, 18:37:13 »
@Dawid1144 - jaką kawę i dozę polecasz do tego ekspresu, lub przynajmniej jaka kawa dobrze współpracowała z tym ekspresem?
Od jakiegoś czasu próbuję wykrzesać coś z kawy "Cuba Serrano Superior" z palarni Smacza Jama (smaczajama.pl) i mam problemy: zbliżając się do 9 bar ekstrakcji tracę zupełnie smak naparu, przy dozie 8g ciastko jest mokre, przy 10g trochę lepiej ale widać nadal wodę i ciastko nie chce łatwo wypaść. Stąd też pomysł by się spytać w tym wątku jaka kawa + doza, bo tracę przyjemność z zabawy kolbą ;).

Jak dobrze pamiętam to tam 15 albo 16g kawy tak optymalnie wchodziło. Oczywiście tak jak pisze GostRado, używaj tylko podwójnego sitka. Co do kawy to myślę że weź coś co będzie Ci smakować :) z tego ekspresu da się zrobić smaczną kawę.

Offline lampa Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Solis Barista Perfetta Plus
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Solis barista perfetta plus - mała recenzja
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Listopad 2022, 23:10:01 »
Używam już od jakiegoś czasu sitka podwójnego normalnego, 16 g i jest ok. Teraz mam jednak inny problem:
wyskoczył alarm o czyszczeniu grupy tabletkami. Na tą okazję byłem od jakiegoś czasu przygotowany i zawczasu kupiłem oryginalne tabletki. Jednak problem pojawił się przy wkładaniu tabletki - razem z tabletką dodana jest jakaś okrągła tekturka - no i pytanie: co to jest? Czy to też włożyć? Jeśli tak, to gdzie (pomiędzy tabletkę a gumowy korek, czy na samą górę)? Załączam zdjęcie tekturek i tabletek (tekturki po lewej). Mam nadzieję, że ktoś pomoże ;). W instrukcji za bardzo nie umiem wyczytać czegoś o tekturce.

Edit:
Z ciekawości nasączyłem tekturkę wodą - powstała z tego gąbka wysoka na 1.5cm, o średnicy tabletki. Strzelam więc, że powinienem umieścić to pomiędzy tabletką i gumową wkładką/korkiem, by tabletka dobrze przylegała do prysznica. Jak myślicie?
« Ostatnia zmiana: 08 Listopad 2022, 23:40:19 wysłana przez lampa »

Offline Artur73 Mężczyzna

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Solis barista perfetta plus
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Solis barista perfetta plus - mała recenzja
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Październik 2023, 18:22:41 »
Używam od maja ten ekspres,  espresso wreszcie mi smakuje.
Natomiast po mimo odkamieniania, i używania Żywieckiego kryształu czasmi mam problem z parą do spieniania mleka.
Problem polega na tym, że w ogóle nie wypływa para nawet jak odkręcę dyszę.
Muszę przełączyć na gorącą wodę i po jej przepuszczeniu jest ok.
Oczywiście po spienieniu mleka zawsze przecieram dyszę plus wypuszczam trochę pary aby wypłukać ewentualne pozostałości mleka.
Może macie pomysł co może być przyczyną


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi