Autor Wątek: 1Zpresso J-Max  (Przeczytany 10451 razy)

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
Odp: 1Zpresso J-Max
« Odpowiedź #60 dnia: 05 Luty 2023, 03:37:08 »
Co do samego mielenia, to są sposoby, na zmniejszenie oporów - kręcenie pod lekkim kątem (przechylamy cały młynek), powoduje, że można użyć wyraźnie mniejszej siły. Dodatkowo w korpusie jest jakby przegroda i jak się zasypie kawę tylko do jednej połowy, to mniej ziaren wpada na raz do żaren i również mieli się wyraźnie lżej.
Taka metoda jest nie prawidłowa, po pierwsze wydłuża się czas mielenia, po drugie więcej  pyłu. Filmik z testem niżej
Co do czasu mielenia - raczej nie jest to problem dla kogoś kto inaczej miałby problem ukręcić całe ziarno.
Jeżeli chodzi o pylenie to mam pewne wątpliwości.
W teście z filmiku jest więcej zmiennych (kat mielenia, prędkość mielenia). Dodatkowo wykonane jest po jednej próbie - nie daje to żadnej statystyki. Skąd pewność, że akurat te konkretne przemiały to nie są tak zwane "outliers"?
Może główna różnica wynika z większego bicia osi przy szybszym kręcenie? Może jest to wada tego modelu który nie ma żarna na stałe złączonego z osią?
Nie zaprzeczam, że młynek może wtedy więcej pylić, ale jest to test innego młynka wykonany bez wiarygodności ze statystycznego punktu widzenia.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: 1Zpresso J-Max
« Odpowiedź #61 dnia: 05 Luty 2023, 08:41:30 »
Z mojego doświadczenia powiem tak, szybkość i kręcenia i kąt mają ogromne znaczenie. Ja kręcę zawsze trzymając różni i nie za szybko, żona kręci tak żeby jej było wygodnie, czyli pod skosem i to szubko to zwalnia to z przerwami. Moj przelew będzie zawsze smaczniejszy, sama mi to przyznala :D

Offline Tomo Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: NS Oscar 2 | NS Musica [WIP] | Phin
  • Młynek: J-max | Sculptor 064s
Odp: 1Zpresso J-Max
« Odpowiedź #62 dnia: 05 Luty 2023, 09:02:08 »
Osobiście dużo nie nakręciłem, do tego mieliłem jak dotąd tylko marketówkę, ale na podstawie odczuć z kręcenia, powiedział bym, że najlepsze (powtarzalne) rezultaty będą przy "szybkim" kręceniu.
J-max jest tak jakby agresywny i kręcąc powoli po prostu nieuchronnie człowiek się zatnie.
Ja na ten moment osobiście kręcę jako tako pionowo i szybko.

Może kiedyś jak będę miał z nim więcej doświadczenia to dam znać czy widzę jakieś różnice przy innych metodach kręcenia ;)

Co do smaku przelewu mąż vs żona to daje nam jeszcze większą ilość zmiennych 🤔

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: 1Zpresso J-Max
« Odpowiedź #63 dnia: 05 Luty 2023, 10:04:06 »
Co do smaku przelewu mąż vs żona to daje nam jeszcze większą ilość zmiennych 🤔
Wiem jaki przypadki  podawałem i w tych przypadkach chodzi tylko o mielenie. Pozostały zakres czynności ja zawsze robię 😉

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi