Autor Wątek: Eureka Mignon Single Dose Grinder  (Przeczytany 86271 razy)

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #225 dnia: 20 Wrzesień 2021, 10:15:53 »
@@@Antonio  być może to tylko elektrostatyka, ale ja sądzę że nie tylko.
Masa i prędkość drobinki, nie tylko ładunek mają tu znaczenie, bo różne kawy dają jednak różny promień rozrzutu drobinek.





Offline carlo4977

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Kate
  • Młynek: 1zpresso Q2
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #226 dnia: 20 Wrzesień 2021, 10:32:42 »
Dodanie kropli wody nie rozwiąże tego problemu?

Offline Jacek.

  • Wiadomości: 74
  • Ekspres: Cafelat Robot, Kawiarka, Hario Switch
  • Młynek: Mignon SD
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #227 dnia: 20 Wrzesień 2021, 21:38:56 »
Ja też myślę że to elektrostatyka, a dokładniej to wyjęli lub testowo zmienili ACE (Anti-Clumps & Electrostaticity) - czyli zygzakowatą blaszkę przy wyjściu zmielonej kawy.

Ja zrobiłem ostatnio testowo dokładnie to samo - po czyszczeniu mojego Manuale skręciłem go bez blaszki (bo wydaje się, że to poprawia retencję gdy nie używa się pompki, bo kawa nie blokuje się za blaszką).
Efekt jest dokładnie taki jak na filmie - kawa lata wokoło, trzeba podnosić kubek i kawa przykleja się identycznie do ścianek (mielę do koszyka Robota, podobnego do tego kubka SD).

Wystarczy założyć z powrotem blaszkę ACE i problemu nie ma przy jakiejkolwiek kawie (nie potrzebne zraszanie). (tylko bez pompki raczej się nie obędzie)

skansen

  • Gość
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #228 dnia: 20 Wrzesień 2021, 22:03:15 »
Testowy Mignon SD trafił do mojej kuchni. Młynek jest solidnie zapakowany w dwie piankowe foremki, a kilka napisów MADE IN ITALY przypomina o jego włoskim rodowodzie.
Do młynka dołączono krótką instrukcję obsługi.
Eureka Mignon SD (1).jpg

Pierwsze próby wykonywałem przy pustej komorze mielenia. Najpierw włączałem silnik a dopiero potem otwierałem zasuwkę. Zasuwka chodzi bez skrzypienia.
Po kilku próbach z włoskimi mieszankami przywiezionymi prosto z Triestu udało mi się ustawić odpowiednią grubość przemiału. Na picie większej ilości kawy było już trochę za późno więc postanowiłem zajrzeć do środka.

Aby uzyskać dostęp do żaren należy zdjąć hopper, zdjąć logo Eureka i odkręcić śrubę blokującą górną pokrywę. Zajmuje to niewiele czasu i daje pole do potencjalnego tuningu - zwolennicy częstego "zaglądania pod maskę" mogą zmienić śrubę na wersję z gałką, podobną do tej służącej regulacji grubości mielenia.
Eureka Mignon SD (2).jpg

Po zdjęciu pokrywy i odkręceniu dwóch śrub mocujących górne żarno uzyskujemy dostęp do komory mielenia.
Eureka Mignon SD (3).jpg

Widać na niej niewielkie ilości "zachomikowanej kawy". Spodziewam się, że w dużej mierze nie będzie ona podlegać retencji a raczej zalegać do następnego czyszczenia.

Wylot przemiału składa się z kilku elementów. Zewnętrzna, dolna obudowa jest wykonana z plastiku, który od wewnątrz wyściela metalowa blaszka. Wylot przykrywa element z elastycznego materiału zbliżonego do gumy/kauczuku/EPDM.
Wszystkie elementy mają znaczek "noża i widelca" świadczący o tym, że są to elementy bezpieczne dla żywności. Na zdjęciu poniżej wylot bez "przykrywki".
Eureka Mignon SD (5).jpg

Zbliżenie na clump crusher:
Eureka Mignon SD (7).jpg


W środku mamy całkiem solidny, ciężki silnik sygnowany przez Eurekę. Na samym dole, w podstawie młynka umieszczono kondensator i bistabilny włącznik dwutorowy do sterowania pracą silnika. Młynek nie posiada żadnych elementów elektronicznych.
Eureka Mignon SD (6).jpg

cdn.
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2021, 23:08:56 wysłana przez skansen »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #229 dnia: 20 Wrzesień 2021, 23:04:48 »
Obudowa jest z ABS czy jakiegoś stopu ?
Omówiłeś z grubsza budowę, czy możesz jeszcze podać moc i prędkość obrotową młynka ?

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #230 dnia: 20 Wrzesień 2021, 23:16:12 »
@fill - na dwóch zdjęciach widać tabliczkę znamionową silnika ;)

skansen

  • Gość
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #231 dnia: 20 Wrzesień 2021, 23:22:17 »
Obudowa jest z ABS czy jakiegoś stopu ?
Korpus jest ze stopu, podstawka też. Górna pokrywa, osłona wylotu - tworzywo...

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #232 dnia: 21 Wrzesień 2021, 08:07:54 »
@MarVald o kurcze, tak się skupiłem na regulacji i budowie, że przegapiłem takie wielkie tablice
Wygląda to wszystko dosyć solidnie...




Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #233 dnia: 21 Wrzesień 2021, 08:08:54 »
Górna pokrywa, osłona wylotu - tworzywo...
Czy tworzywo w twoim odczuciu jest solidne? Zacytuje też @minero  "Ten hopper wg mnie troche wyglada tandetnie, mogli go troche przyciemnic - jest taki... jasny "plastikowy".  Też mam takie odczucia, a w rzeczywistości jakie masz odczucia w stosunku do hoppera?

skansen

  • Gość
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #234 dnia: 21 Wrzesień 2021, 09:24:38 »
Patrząc na młynek ciężko zauważyć, że pokrywa jest z tworzywa a korpus jest metalowy. To na plus.
Sam hopper jest wykony z poprawnego jakościowo plastiku a co najważniejsze - przeznaczonego do kontaktu z żywnością. @minero zapowiedział się dziś na popołudniowe espresso, będzie więc mógł osobiście zweryfikować swoje przypuszczenia ;)

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #235 dnia: 21 Wrzesień 2021, 09:31:15 »
Odnośnie hoppera to nie do końca chyba rozumiem, czemu dyskusja skręciła w ta stronę ;) Wydaje mi się, że zrobiony jest z takiego samego tworzywa jak w Specialicie i poza bardziej widocznym brudzeniem w tej wersji wybarwienia, to nie miałem zastrzeżeń. Oczywiście przydymiony byłby lepszy użytkowo, ale wydaje mi się, że pod kątem designu pewnie całkowicie transaprentny lepiej współgra z każdą wersją kolorystyczną ;) Pewnie przydymiony wypuszczą za jakiś czas i będzie można sobie dokupić ;)

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #236 dnia: 21 Wrzesień 2021, 09:53:18 »
Mam nadzieję, że poza wypałami z Triestu na testy pójdą też jaśniej wypalone ziarna. Mikroregulacja jest pewnie ok (choć ciekawe ile trzeba się nakręcić żeby przejść z espresso do przelewu). Mnie intrygują kwestie retencji i zalegania kawy w zsypie przy różnych ziarnach, czy poprawiono promień rozrzutu mielonej kawy. No i chciałbym zobaczyć komorę mielenia po tych wszystkich testach :)

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #237 dnia: 21 Wrzesień 2021, 10:25:57 »
Dokladnie, dzis sprobuje go obejrzec jako potencjalny nabywca :) podziele sie uwagami. Troche mi tez chodzi po glowie brak timera - kierunek wersja XL ale jeszcze zastanawiam sie czy jest to konieczne...
Poruszylem kwestie hoppera gdyz jest tam pompka przez co wywiera sie nacisk na niego.
Tez jestem ciekaw jak sie sprawdzi przy jasnych wypalach, bo takie u mnie beda najczesciej wpadac.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #238 dnia: 21 Wrzesień 2021, 10:39:43 »
@minero - a możesz rozwinąć kwestię timera? Może mi coś umyka, ale czemu miałby służyć timer w młynku SD? W wersji on demand, gdzie timerem sterujesz ilością przemiału jak w Specialicie to rozumiem. Tutaj nie kumam ;)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Eureka Mignon Single Dose Grinder
« Odpowiedź #239 dnia: 21 Wrzesień 2021, 10:40:56 »
Poruszylem kwestie hoppera gdyz jest tam pompka przez co wywiera sie nacisk na niego.
No właśnie, dlatego tez mnie interesuje kwestia hoppera. Na filmiku który ja wrzuciłem widać na 7:21 minucie, że odrobinę rozsypuje podczas mielenia tuż obok hoppera. Może to w wersji testowej tak jest, więc mam nadzieje że na testach zwrócicie uwagę na ten aspekt;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi