Autor Wątek: Czyszczenie młynka  (Przeczytany 4563 razy)

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Czyszczenie młynka
« dnia: 10 Marzec 2021, 15:36:30 »
Od dwóch miesięcy posiadam Eureke Specialitę. Tylko raz go konkretnie go czyściłem (rozebrałem i wyjąłem żarna). Co jaki czas trzeba tak gruntownie czyścić młynek? Widziałem że są jakieś środki do czyszczenia które wrzuca się i mieli zamiast kawy. Jak czyścić młynek podczas przechodzenia na inne ziarno?
Po wyczyszczeniu nie zauważyłem poprawy smaku naparu ;)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Marzec 2021, 15:44:07 »
W zasadzie, to najlepsze co można zrobić, to właśnie rozkręcić i wyczyścić mechanicznie. Wg mnie raz na kwartał wystarczy. Chociaż niektórzy powiedzą, że raz na dwa tygodnie. To już kwestia indywidualna. Żaren raczej nie trzeba wykręcać. Granulki do mielenia, to raczej półśrodek. Ewentualnie po mieleniu jakiś byle ziaren, jeżeli nie możesz pozbyć się aromatu.
Jest jeszcze sprężone powietrze, ale z nim różnie. Trzeba uważać, aby wydmuchując młynek, nie wdmuchnąć jeszcze głębiej tego pyłu.
No i pamiętać należy o myciu pojemnika na ziarna.
Ja zmieniając ziarenka nie czyszczę mlynka. Sam się przepcha nowym ziarnem, a i tak musisz zrobić korektę grubości.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Marzec 2021, 15:58:51 »
Czyszczenie gruntowne (wyciągniecie żaren) robię raz na pół roku. Kwartalnie czyszczę hopper ściereczką/ręcznikiem papierowym i odkurzaczem wyciągam z gardzieli okruchy. Czyszczenie to kwestia indywidualna i bardziej estetyczna - olejki z kawy oblepiają żarna i komorę mielenia.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Marzec 2021, 16:33:23 »
Od dwóch miesięcy posiadam Eureke Specialitę. Tylko raz go konkretnie go czyściłem (rozebrałem i wyjąłem żarna). Co jaki czas trzeba tak gruntownie czyścić młynek? Widziałem że są jakieś środki do czyszczenia które wrzuca się i mieli zamiast kawy. Jak czyścić młynek podczas przechodzenia na inne ziarno?
Po wyczyszczeniu nie zauważyłem poprawy smaku naparu ;)

A więc sam odpowiedziałeś  sobie na  to pytanie. Takie tabletki to zawracanie głowy, najlepiej o nich zapomnieć, a czyścić należy kiedy młynek jest brudny, pamiętając wszakże, że lepsze jest wrogiem dobrego.  Czyli i z tym nie należy przesadzać. Po odkręceniu żaren komorę mielenia czyścimy  pędzelkiem i odkurzaczem, dobrze mieć specjalną, tylko do tego przeznaczoną,  wąską końcówkę.  Ja czyszczę młynek i klosz raz na kwartał, ciekawe jak to bywa w kawiarniach?  :taniec:

Instrukcja czyszczenia Mazzer Super Jolly
youtube.com/watch?v=8cAv1tySB0Q

Offline lampa Mężczyzna

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: Solis Barista Perfetta Plus
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Lipiec 2022, 23:26:40 »
Dzień dobry,

Mam nadzieję, że piszę w dobrym wątku, mimo jego odkopania.
Jak czyścisz swoją Eurekę, co odkręcasz?
Mam nowego mignona (z żarnami 50mm co prawda) i chciałbym usunąć ewentualny styropian, który mógł wpaść do środka - w tym celu myślałem o odkręceniu śrub widocznych w załączniku:

mignon-1.jpg

Myślicie, że mogę go rozkręcić, czy to spowoduje utratę gwarancji?

Edit:
eh, zapomniałem wygooglować po angielsku, teraz widzę, że Internet tego pełen. Mimo tego wciąż pozostaje bez odpowiedzi drugie pytanie - co z gwarancją?

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2022, 23:31:53 wysłana przez lampa »

skansen

  • Gość
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Lipiec 2022, 23:10:15 »
Mimo tego wciąż pozostaje bez odpowiedzi drugie pytanie - co z gwarancją?
Nie powinno być z nią problemu, wszak czyszczenie to czynność eksploatacyjna.

Słowian

  • Gość
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Lipiec 2022, 19:05:30 »
Jakiś czas temu pisałem do Konesso w tej samej sprawie. Dostałem odpowiedź, że aby nie utracić gwarancji, do czyszczenia używać dedykowanych granulek a nie rozkręcić młynek...

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Lipiec 2022, 19:46:56 »
To by była niezła bzdura... trudno w coś takiego uwierzyć. @Michał - możesz wyklarować sytuację?

Słowian

  • Gość
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Lipiec 2022, 19:59:26 »
Nie mam już tego maila, pisałem przez formularz kontaktowy, za dwa dni będę w domu to sprawdzę czy jest jakaś kopia powiązana z kontem na stronie Konesso i dam znać. Jak by nie było to odpowiedź brzmiała jak wyżej.

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Sierpień 2022, 07:54:18 »
Śmiało można rozkręcać i czyścić, ale trzeba uważać żeby nie pogubić śrubek  :hihihi:
Porozmawiam z działem obsługi Klienta odnośnie tak przekazywanej  informacji
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Sierpień 2022, 18:32:41 »
Ja swój czyszczę raz w mcu średnio po zmieleniu 1 kg kawy.
Wyjmuję żarna, szczotka +odkurzacz.
Raz w roku używam tego:
https://www.konesso.pl/product-pol-1690-Uniwersalny-granulat-do-czyszczenia-mlynkow-Urnex-Grindz-3-x-35g.html

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Sierpień 2022, 22:07:03 »
Jakby ktoś nie chciał kupować granulek do młynka to polecam płatki owsiane np. Góralskie. Chodzi o coś mega suchego, bez dodatkowych aromatów co pochłania oleje i zbierze trochę brudu. Czyszczenia i rozkręcania oczywiście nie zastąpią... Nie widzę jednak wielkiej różnicy pomiędzy kupnym granulatem, który jest reklamowany jako 'eko' i 'bio' oraz zwykłymi płatkami owsianymi dostępnymi po piątaka za paczkę. Nie zepsują się, a nadstan można spokojnie zagotować i zjeść...

Pozdrawiam,
Paweł

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Sierpień 2022, 23:12:19 »
polecam płatki owsiane np. Góralskie

Mogą być też Górskie ;).

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Sierpień 2022, 23:14:00 »
Dobry pomysł z tymi płatkami.  [emoji38]

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Czyszczenie młynka
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Sierpień 2022, 23:28:32 »
Zapomniałem dodać. Nie polecam przy stożkach :D Zaprawdę powiadam Wam... Kto wrzuci owsiane płatki do żaren stożkowych swych - przeżyje chwile grozy :D Płatki przykleją się do ścianek, żarna będą się ślizgać i dosypywanie nie za bardzo rozwiąże ten problem...

Tak przynajmniej słyszałem... <gwizdanie>

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi