Autor Wątek: Ascaso Arc - czyszczenie, konserwacja  (Przeczytany 2807 razy)

Offline mattis

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Ascaso Arc
  • Młynek: Ascaso i2-mini
Ascaso Arc - czyszczenie, konserwacja
« dnia: 28 Październik 2020, 08:38:51 »
Hej, już dłuższy czas przeglądałem forum, ale przyszła pora by wyjść z cienia :-)

3 miesiące temu kupiłem Ascaso Arc z 2016/2017 roku (używka, wydaje mi się że 2017). Niestety nie mam pojęcia czy tam jest termoblok czy grupa PID (btw - jak można to sprawdzić?). O ile odkamienianie to prosta sprawa (przechodzilem juz przez kwasek cytrynowy i plyn -> zbiornik na kawe -> robimy kawe), o tyle nie jestem pewien, czy czyścić backflushem, czy jakoś inaczej? W zestawie niby nie ma ślepego sitka, więc może to sugestia że nie backflush?

Przechodziłem też przez to forum, i niestety nie znalazłem jasnej odpowiedzi, bo wszystko zależy od tego czy mam termoblok czy PID (a raczej zawór trójdrożny), a tego nie wiem... Pomoże ktoś?  ;)


Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Ascaso Arc - czyszczenie, konserwacja
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Październik 2020, 08:51:07 »
Odezwij się do @Janusz - on będzie mógł najlepiej pomóc ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ascaso Arc - czyszczenie, konserwacja
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Październik 2020, 09:11:32 »
Grupa PID? Nie ma czegoś takiego. Są termobloki i różnego rodzaju bojlery... Ale, jeśli dobrze pamiętam, Arc z tego roku ma już termoblok. A jak odkamieniałeś to dużo więcej nie wyczyścisz, możesz ewentualnie kupić jakąś cafizę czy coś takiego i wrzucić tam prysznic i sitka...

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Arc - czyszczenie, konserwacja
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Październik 2020, 10:36:24 »
Potwierdzam to co powyżej napisał @siewcu . Ekspres ARC Black & Inox z roku 2017 ma termoblok aluminium + INOX. Ma także zawór trójdrożny. Ale nie ma możliwości czyszczenia przy użyciu "ślepego sitka". W grupie jest zaworek silikonowy ze sprężynką uniemożliwiający taką czynność. Nie ma także rurki odprowadzającej wodę do tacki ociekowej. Back flush nie jest do wykonania. Należy czyścić - odkamieniać proszkiem w saszetkach Coffee Washer i co 1 miesiąc wykręcić śrubę trzymającą prysznic, wyjąć prysznic, wykręcić trzy śrubki mocującej metalowy krążek trzymający gumową uszczelkę grupy i oczyścić te elementy jak i wnętrze grupy roztworem detergentu do usuwania osadów kawowych. Może to być Cafiza.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ascaso Arc - czyszczenie, konserwacja
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Październik 2020, 10:52:36 »
Co to za konstrukcja, że jest zawór trójdrożny ale nie można robić backflusha? Co oni tam wykombinowali? Nie rozumiem w ogóle tej idei, konstrukcję z zaworkiem i sprężynką już widziałem... Ale nie wiem jaki jest cel takiej konstrukcji.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Arc - czyszczenie, konserwacja
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Październik 2020, 12:04:04 »
Też do końca nie wiemy... Przypomnę tylko, że to za naszą sprawą ekspresy DREAM (obecnie DREAM ZERO) od grudnia 2018 r przychodzą na Polskę już bez tego zaworka, ze zmienionym układem hydraulicznym, z rurką odprowadzającą wodę do tacki ociekowej i oczywiście z możliwością wykonywania backflusha. Gdyby nie nasza wizyta w Barcelonie w listopadzie 2018 to pewnie do tej pory DREAM byłby do Polski wysyłany tak samo skonstruowany jak BASIC i ARC.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline cazp3r

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Ascaso Arc
  • Młynek: brak
Odp: Ascaso Arc - czyszczenie, konserwacja
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Listopad 2022, 18:11:52 »
Należy czyścić - odkamieniać proszkiem w saszetkach Coffee Washer i co 1 miesiąc wykręcić śrubę trzymającą prysznic, wyjąć prysznic, wykręcić trzy śrubki mocującej metalowy krążek trzymający gumową uszczelkę grupy i oczyścić te elementy jak i wnętrze grupy roztworem detergentu do usuwania osadów kawowych. Może to być Cafiza.
Cześć. Czyli do kąpieli z Cafizą wrzucam wszystko to co się odkręciło wraz z tymi uszczelkami czy bez nich? Czy również mogę nalać roztwór Cafizy do otworu po grupie stawiając ekspres do góry nogami?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi