Autor Wątek: Krótkie opinie o kawach  (Przeczytany 224191 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Krótkie opinie o kawach
« dnia: 13 Styczeń 2018, 10:22:37 »
Mamy duży wątek z dużymi recenzjami, a w wielu pobocznych wątkach np coffeedesk, MastroAntonio, aeropress, drip etc wrzucamy często krótkie, kilku zdaniowe recenzje kaw. Problem pojawia się gdy chcemy je szybko odnaleźć. Stąd pomysł na ten wątek. Fajnie by było umieścić krótki opis co OSOBIŚCIE sądzimy o danej kawie. No chyba, że ktoś ma refraktometr, idealną wodę, skończony kurs sensoryczny i całą pewność, że wina nie leży po jego stronie, wtedy może powiedzieć, ze dana kawa JEST zła.

Zacznijmy.

3fe - Kenya Kiamaina AA

Pierwsza kawa jaką spróbowałem w tym roku i od razu rozłożyła mnie na łopatki. Nie wspominam miło poprzednich spotkań z 3fe, ale ta Kenia to moim zdaniem rewelacja. Malinowy dżem, a w aromacie trochę cytrusów. Malinowa słodycz jest nie do pomylenia, rozlewa się po podniebieniu. Reklamowali tą kawę od dawna, ale dopiero niedawno miałem okazję spróbować i bardzo żałuje, bo już jej nie mają. Ale widzę do kupienia w coffeedesku. Niemniej bardzo polecam. Sa ostatnio stronię od Kenii, ale ta jest czymś wyjątkowym :)

Populus - Honduras Danny Moreno

Jedna z najciekawszych kaw z jakimi miałem do czynienia. Odmiana pacas, małe, twarde, jasno palone ziarna. Ta kawa za każdym razem wychodziła mi totalnie inna i zawsze była smaczna. Robię rano, używam Gabi - w filiżance jak w opisie, tropikalne owoce. Ta sama metoda, woda, przepis kilka godzin później - mleczna czekolada i orzechy. Świetne doświadczenie, ale też trochę brakowało mi powtarzalności.

Zachęcam do dzielenia się doświadczeniami :)
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2018, 11:43:14 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Styczeń 2018, 11:27:10 »
Jeśli mógłbym napisać o kawach, które pali Ela, nie naruszając biznesowej etyki, to chętnie tu się dopiszę :).

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Styczeń 2018, 12:13:15 »
Jeśli mógłbym napisać o kawach, które pali Ela, nie naruszając biznesowej etyki, to chętnie tu się dopiszę :).
Tym postem już przesadzasz, a napisanie tego byłoby naprawdę ostrym przegięciem.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Styczeń 2018, 13:02:19 »
Jesteś moim alter ego ;). Zgoda.
Nożyczki proszę...

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Styczeń 2018, 14:33:21 »
Proponuję, żeby do tych wrażeń z kaw dopisywać również sposób parzenia i ew. przepis (oczywiście wg własnej oceny co i z czego najlepiej nam podpasowało). Uważam, że pomysł sam w sobie jest niezły.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń 2018, 14:35:55 wysłana przez GrizzzLee »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Styczeń 2018, 17:09:34 »
Jeśli mógłbym napisać o kawach, które pali Ela, nie naruszając biznesowej etyki, to chętnie tu się dopiszę :).
Ja tam nie widzę w tym nic złego. O ile nie będzie to wyglądało jak reklama to będzie super. Napisz metodę zaparzania, smaki i aromaty jakie czujesz i nikt się chyba nie obrazi.


Upside coffee - Burundi Kayanza



Maleńka palarnia w Dublinie (dosłownie w garażu), bardzo miły właściciel. Od razu zaczęli z grubej rury i przygotowali wspaniałe opakowania.
Po otwarciu paczki, małe dość ciemne ziarna i mocny, niestety nieprzyjemny, warzywny aromat. Albo to tylko aromat, albo Gabi czyni cuda.  20 na Comandante, 18 gramów, 300ml, preinfuzja 50g, dolanie 150ml, odczekanie do 2:00 i dolanie 100ml. Całość zamknęła się w równiutkie 4:00.
Owoce leśne, jagody, jeżyny, czerwona porzeczka. Bardzo ciemno owocowo (jak na opakowaniu) i bardzo pysznie. Aromat do końca nie był przyjemny, ale napar lekki, klarowny i bardzo słodki. Ostatnia kawa jaką kupiłem w zeszłym roku, ale jedna z najlepszych.

WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Styczeń 2018, 18:14:36 »
Ktoś bez doświadczenia i smaku również może się wypowiadać? :P

Offline Drinker

    • coffeedrinkers.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 376
    • coffeedrinkers.pl
  • Ekspres: V60, Clever, Chemex, Aeropress, Brewista smart, moka, Gabi, Severin
  • Młynek: Severin 3873, c40
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Styczeń 2018, 21:37:09 »
Ktoś bez doświadczenia i smaku również może się wypowiadać? :P
Jasne! Pisz śmiało :)
Właściciel sklepu www.coffeedrinkers.pl

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Styczeń 2018, 14:54:21 »
Ja tam nie widzę w tym nic złego. O ile nie będzie to wyglądało jak reklama to będzie super. Napisz metodę zaparzania, smaki i aromaty jakie czujesz i nikt się chyba nie obrazi.

Ja również się nie obrażę. Wręcz przeciwnie, chętnie poczytam.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Styczeń 2018, 18:34:59 »
Zapiski Cuppingowe Vol.1

Od czasu do czasu, szczególnie gdy mam napodaż kawy organizuję domowe cuppingi, do których zapraszam również żonę, która kawą tak się nie interesuje, natomiast chętnie uczestniczy w tym procesie. Czasem daje to ciekawe obserwacje - np. obecnie jestem w stanie uwierzyć, że są ludzie, którzy nie tolerują kaw z obróbki naturalnej i koniec. Dzisiaj spośród 6 kaw była w stanie wybrać (i nie jest to pierwszy raz) jedyne dwie, które miały tylko jedną cechę wspólną - obie są z obróbki naturalnej. Obie jej nie pasowały. Była to mieszanka Juicy, która ma w składzie naturalną Etiopię Arichę i El Divasadero Caturra Natural z Salwadoru. Kawy dla mnie bardzo odmienne i o ile w Juicy łatwo wyczuć obróbkę Arichy (50% składu) to sam w EDC tego nie wyłapałem zanim kawa nie przestygła, natomiast żona od razu wiedziała, że coś jej nie pasuje. Nie jest też w stanie wyartykułować co jej nie pasuje, oprócz wyczuwania jagód -co może być autosugestią ode mnie. Jestem zatem w stanie uwierzyć, że niektórzy ludzie mogą mieć awersję do naturali - nie ważne skąd kawa pochodzi i jakie odmiany są zaparzane, "coś" w nich jest.

Wracając do kaw. 6 pozycji. 3 kraje po dwie kawy z każdego. 4 x Mastro Antonio i 2x prezent od Mikołaja z TWW COFFEEIN ze Słowacji. Cupping wg standardów SCA.

1. Etiopia Duromina COFFEIN (mokra)

W zapachu morele i marcepan, bardzo słodka kombinacja zapachowa. Marcepan chyba z ciut ciemniejszego palenia, na oko ciężko stwierdzić natomiast najbardziej miękkie ziarno z Etiopi jakie mieliłem w C40 - możliwe, że przez ten dodatkowy czas w piecu ? Bardzo smaczna kawa, wraz ze studzeniem staje się wręcz lepka, wrażenie dużo wyższej gęstości na języku od pozostałych kaw na stole i pozostawia przyjemny owocowy długi posmak.

2. Juicy ( Etiopira Aricha(natural)  + Las Lajas Black Honey) MA

Jedna z ulubionych kaw 2017, mimo kręcenia głową żony... Jupi, więcej dla mnie :mrgreen:. Duża słodycz Las Lajas i owocowość Arichy to świetna kombinacja. Dużo owoców tropikalnych w śmietance - IMHO najlepiej oddaje moje odczucia smakowe. Długi owocowy posmak z pozostającą słodyczą.

3. Kenya Ihara COFFEIN (mokra)

Owocowa Kenia o dużych ziarnach SL 28, 34 (niewiele mniejsze niż PACAMARA). Owocowość tej Kenii idzie w kierunku czerwonych owoców ale tych miękkich - malina (jeżyna), wiśnia. Posmak długi, owocowy, kwaskowaty, ale pełny.

4. Kenya Mutigi-ini MA (mokra)

Również owocowa Kenia, ale te owoce idą w kierunku czereśni i żurawiny, bądź są to inne czerwone owoce i dodatek przyprawy, który sprawia, że owocowy posmak jest skrócony o tą "przyprawę lub ziołowość", której nie jestem w stanie lepiej opisać. Również fantastycznie owocowa jak poprzednia, natomiast ma trudny do zidentyfikowania dodatkowy pierwiastek - może to cierpkość żurawinowa albo ziołowo-przyprawowy smaczek.

5. Salwador Pena Redonda Pacamara (mokra)

Stały bywalec w 2017r. Niedawno opisywana w espresso. Dla mnie była zbyt trudna w tej metodzie, natomiast zawsze smakowała w przelewach. Słodka kawa, ale z kwaskowym pazurem. Słodka mirabelka, która przechodzi w kwaskowataą mirabelkę + trochę wanilii co czyni ją bardzo gładką i zbalansowaną smakowo kawą.

6. Salwador El Divisadero Caturra Natural

W tej kawie spektrum smaków przesunięte od owocowych kwasków w kierunku owoców maślanych, trochę toffi, trochę czekolady.



Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Styczeń 2018, 20:10:22 »
Fajnie by było również móc przeczytać gdzie palone były te kawy oraz sposób przygotowania.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Styczeń 2018, 11:32:01 »
Uganda Bukonzo - Euro Cafe

Espresso podwójne, 19 gram kawy, 38 g w filiżance w 29 sekund. W zapachu mleczna czekolada, trochę iglasto-drewniane nuty. W smaku bardzo soczyście i owocowo. Na końcu lekka goryczka jak w kandyzowanej skórce pomarańczowej.  :ok:

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Styczeń 2018, 10:36:20 »
Synestezja - El Salvador Peña Redonda
Mimo ponad miesiąca od daty palenia dalej bardzo aromatyczna, świeża kawa. Aromat Kenii, na ślepo bym pomylił, bardzo malinowo, czerwono-owocowo. Mam tylko aeropress przy sobie, ale juz wyobrażam sobie słodycz kality czy Gabi. W filiżance poprawna malinowa słodycz i kwasowość, przy baaaaaardzo długim śmietankowym posmaku. Wypiłem dobre pół godziny temu, ale dalej czuje ja na języku.
Bardzo smaczna, aromatyczna. Juz nie moge sie doczekac spróbować ja w innych metodach.  :szampan:
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Styczeń 2018, 20:45:12 »
Mastro Antonio - Etiopia Aricha palenie filtry 16/12/2017
Słodka, bardzo aromatyczna, czerwone dojrzałe owoce, bergamotka, cytrusy - jak dla mnie dojrzały pomarańcz, jasne kwiaty. Zaparzanie tej kawy to dla mnie aromaterapia. Ponieważ kawa przy mieleniu tworzy ponadprzeciętną ilość pyłu, trzeba uważać, aby jej nie przeparzyć gubiąc cudowną słodycz i owocowe aromaty.

Proper - Nikaragua De La Noche espresso
Spore ziarna. W kawiarce kawa bardzo słodka, gładka, z wyczuwalnymi aromatami jasnych owoców brzoskwiniowych.

Euro Cafe - Etiopia Kafa Forest
Próbowałem w kawiarce w domu i w espresso u Gorana. W obu wersjach bardzo smaczna, w espresso kwiatowe aromaty znacznie wyraźniejsze, w kawiarce bardziej czekoladowa. Kwiatowa i słodka z nutami gorzkiej czekolady i lekkimi owocowymi nutami. Bardzo przyjemna, mało kwaskowa jak na Etiopię.

Offline fela25

  • Wiadomości: 1
Odp: Krótkie opinie o kawach
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Styczeń 2018, 18:02:29 »
jakies dobre kawy w dyskontach?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi