Autor Wątek: Kawa z marketu  (Przeczytany 12320 razy)

Offline Pabloo Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Bezzera BZ16 R PM, Aeropress Fellow Prismo
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Kawa z marketu
« dnia: 07 Maj 2021, 15:49:45 »
Jestem w awaryjnej sytuacji. Pomóżcie!
Kawa z palarni nie dotarła na weekend, a moje zapasy się kończą. Czy jakiekolwiek ziarno dostępne w marketach nada się w tej sytuacji? Lavazza? Costa? W niedzielę mam gości i nie będę miał co podać  [emoji22]

Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: Kawa z marketu
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Maj 2021, 15:58:19 »
Dla gości to powinna być rozpuszczalna  :evil: a tak serio to w biedronkach czy innych lidlach zdarzają się blendy z różnych palarni z data palenia 2 miesiące wstecz. Ostatnio widziałem w bodajże polo markecie kawy z tommy cafe z datą palenia miesiąc wstecz, myślę że lepsza opcja niż lawazza palona rok temu  ;)

Offline labud Mężczyzna

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Lelit Victoria, aeropress, tygielek elektryczny
  • Młynek: DF64
Odp: Kawa z marketu
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Maj 2021, 16:07:48 »
Ja dorwałem niedawno kawy Una Palona w Lidlu (wziąłem 3 różne). Data palenia <=2mieś. niestety nie podeszła mi za bardzo.
Strasznie drobno musiałem ją mielić, żeby nie lała się strumieniami z sitka, a smakowo też nie zachwyciła.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kawa z marketu
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Maj 2021, 16:08:21 »
Ale Costa powinna być OK?  :redface:

Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: Kawa z marketu
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Maj 2021, 16:25:40 »
może kahawa jeśli w poznaniu

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Kawa z marketu
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Maj 2021, 16:48:49 »
Lavazza? Costa?

Tylko nie Lavazza, chcesz się cofnąć w rozwoju... kawowym? Jak już to Illy classico. Moim zdaniem najlepsza marketówka. W Tesco mają Costę i Starbucksa.
》tertium non datur《

Offline lukasp Mężczyzna

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Cafelat Robot, Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, Cafec Flower Dripper,
  • Młynek: 1ZPresso Jx, Timemore chestnut
Odp: Kawa z marketu
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Maj 2021, 18:05:28 »
Starbukcs to zło (nie kawiarnia, ale przeprażony szajs przedawany przez Nestle pod logiem Starbucks; już lepsze jest Tchibo Family albo McCafe, lub jakis Dallmayr z Lidla, serio).

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Kozak Rota 1-2, skarpeta Hario 240, kawiarka Giannini Giannina
  • Młynek: 1Zpresso JE Plus
Odp: Kawa z marketu
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Maj 2021, 18:17:03 »
Przyzwoite kawy można kupić w Aldi, swego czasu kupiłem parutygodniową Brazylię Santos z polskiej  palarni - była bardzo ok. Teraz są bodajże jakieś kawy z czeskiej palarni, ale nie próbowałem.
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2021, 18:25:38 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Kawa z marketu
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Maj 2021, 18:21:20 »
już lepsze jest Tchibo Family

Chyba przesadziłeś. 

Kiedyś kupiłem z ciekawości i że było dosyć świeże w promocji -40% czy  -50% op. 200g a było to, takie:

https://www.konesso.pl/product-pol-7849-Kawa-ziarnista-STARBUCKS-R-Blonde-Roast-Espresso-200g-uniw.html?gclid=EAIaIQobChMIo8XA3Py38AIVhLrVCh3MuA5dEAUYBCABEgKXt_D_BwE
》tertium non datur《

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Kawa z marketu
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Maj 2021, 22:22:18 »
W niedzielę mam gości i nie będę miał co podać

Jeśli są to goście spoza kręgu twoich kawowych zainteresowań to powiem ci z doświadczenia, że nie ma się czym przejmować. Kup cokolwiek bo i tak nie docenią. Pamiętam jak kiedyś zaparzyłem dla takich gości pyszną Kenię z przelewu. Zamiast spodziewanych pochwał pokręcili nochalami, że kwaśna i zaczęli opowiadać mi o jakiejś przepysznej kawie z Biedronki, do której coś tam sobie dodatkowo dosypują :diabelek:
To był pierwszy i ostatni raz  :)

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Kozak Rota 1-2, skarpeta Hario 240, kawiarka Giannini Giannina
  • Młynek: 1Zpresso JE Plus
Odp: Kawa z marketu
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Maj 2021, 23:18:06 »
Też tak myślę. Ja kiedyś zrobiłem kilku osobom z rodziny bdb w swoim mniemaniu kawę. To były osoby, powiedzmy, bardziej wyrobione smakowo, w miarę umiejące gotować. Wybrałem omniroast natural jak najmniej kwaskowy - żeby nie przesadzić. No i co? Po jednym łyku wyraz obrzydzenia i natychmiast szukanie cukru, żeby dało się wypić - bo nie chcieli mi całkiem przykrości robić  :smiech:

Z herbatami było podobnie. Np. w bardzo wysokiej jakości senchy czy chińkiej Dregon Well [a to bardzo bezpieczne w smaku klasyki] prawie wszyscy przeze mnie częstowani znajomi czuli "wodę" czy "mydliny" - a dla mnie to herbaty wybitnie bogate w mocne smaki i aromaty.

Następnym razem kupiłem puszkę ciemnej jak smoła Illy czy Izzo - i to był strzał w dziesiątkę. Baaardzo smakowała i docenili jej aromat oraz oczywiście tzw. moc ;) Mimo wszystko są to kawy znacznie lepsze niż typowe Tchiba - a ich smak i aromat to kwintesencja tak zwanej "kawowości".

A herbatę dałem drogie zielone świństwo naładowane jakimiś jaśminami - i to podeszło, że hoho - to miało smak i aromat hehe.

Lekcja dla mnie: nie  nawracać gości, lecz wczuć się w ich gusta i dać im to, do czego nawykli, tylko lepsze.

Ja myślę, że ludzie, co autentycznie, nie dla snobizmu czy zabawy doceniają wysokiej jakości herbaty czy kawy, rzeczywiście czują te smaki - mają wrodzone predyspozycje - przede wszystkim geny, nawyki są drugorzędne - są do szlifowania, wyrobienia, ale tylko w małym stopniu.
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2021, 23:28:16 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Kawa z marketu
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Maj 2021, 07:24:38 »
są do szlifowania, wyrobienia, ale tylko w małym stopniu.

Gdy ktoś do tej pory pił określone kawy i nie miał do czynienia z espresso... espressivo, to będzie dla jego kubków smakowch za duży przeskok, szok poznawczy z innego rodzaju ziarna, gdzie jeszcze wcześniej pił zalewajkę lub z ekspresu automatycznego. Poprzez stopniowanie doznań można przekonać takiego klasycznego amatora z czasem do np kwaskowatości, ale oczywiście nic na siłę.
》tertium non datur《

Offline Pawelc25 Mężczyzna

  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo Prof
  • Młynek: ZF64W
Odp: Kawa z marketu
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Maj 2021, 07:43:48 »
Może poszukaj w Poznaniu najbliższego sklepu firmowego Tchibo i kup coś na wagę.... Sam kiedyś ratowałem się  ich kawą.

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Kawa z marketu
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Maj 2021, 13:21:03 »
Są jednak środkowe rozwiązanie, pomiędzy za kwaśnym przelewem a tchibo ;) każda palarnia w której kupowałem ma zawsze jakąś czarną, klasyczną czekoladową kawę i żaden mój znajomy nigdy na nie nie narzekał, wręcz rzeciwnie. Polecam na przykład Black albo brazylia diamond od propera, espresso royale albo black velvet od swiezopalona i słoń od manufaktury kawy - no i pewnie dużo dużo więcej. Te konkretne testowałem na różnych znajomych i na rodzinie, każdy w innym stopniu zainteresowany kawą, prawie każdy pytał gdzie można taką kawę kupić (inna sprawa że potem większość kręci nosem na cene ;))

Offline Pawelc25 Mężczyzna

  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo Prof
  • Młynek: ZF64W
Odp: Kawa z marketu
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Maj 2021, 16:40:27 »
Autor potrzebuje kawę "na już"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi