Autor Wątek: Słodka kawa do espresso  (Przeczytany 10536 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Styczeń 2021, 14:47:40 »
Gdzie zdobyć kofeinę?

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Styczeń 2021, 14:52:15 »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Styczeń 2021, 15:03:41 »
jaki dziwny sklep :) ja bym powiedział, ze w aptece ale w sumie nie wiem jak to będzie smakować przy takim stężeniu w stosunku do wypełnienia

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Styczeń 2021, 16:13:19 »
Ciekawostka: jeśli ktoś ma zadatki na tzw super taster, czyli jest bardzo wrażliwy na kwaśne czy gorzkie smaki to w świecie kawy jest... bezużyteczny. Natomiast osoby to totalnie przeciętnie wrażliwych kubkach smakowych nie maja problemu w Cup Tasters i byciem Q-Graderem.

Prosty test: do trzech szklanek wlać wodę i dodać 1,2,3 albo 2,4,6 kropel soku z cytryny. Jeśli bez problemu rozpoznasz w której szklance było więcej czy mniej kropel to pokazuje twoja wrażliwość.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Styczeń 2021, 17:30:43 »
Dziękuję za wszystkie kawowe(i nie tylko) sugestie, oczywiście jeśli ktoś może podpowiedzieć coś jeszcze to bardzo chętnie się zapoznam.
Zrobiłem mini-listę i będę próbował :)

Co do odczuwania smaków, to w moim przypadku np. BRAZIL CARAMELO FAZENDA PARAISO NATURAL od Euro Cafe była już ciut zbyt kwaskowa ale miała bardzo ciekawy smak i z przyjemnością "przepiłem" całe opakowanie. Dla mojej żony była za to nie pijalna ze względu na kwasowość.
 

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2371
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Styczeń 2021, 19:30:09 »
Gdzie zdobyć kofeinę?

W sklepach typu Carrefour stoi kofeina na stoisku suplementów dla sportowców w cenie 10-15zł.

@emwu, stopień zmielenia można regulować i zmieniać ostateczni winnik w filiżance tak aby i żona z przyjemnością napiła się kawy. 

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #21 dnia: 28 Styczeń 2021, 19:56:33 »
@emwu, stopień zmielenia można regulować i zmieniać ostateczni winnik w filiżance tak aby i żona z przyjemnością napiła się kawy. 

To oczywiście wiem, inaczej bym nie był w stanie robić espresso ;)  nie używam koszyka ze sztucznymi modyfikacjami ciśnienia, więc kawę muszę mieć odpowiednio zmieloną.
Próbowałem eksperymentować z temperaturami, zmieleniem/czasem ekstrakcji, preinfuzją i wymieniona przeze mnie kawa po prostu zawsze kwaskowata była. Nie oznacza to, że nie była w moim odczuciu bardzo dobra.
Żona po prostu nie znosi kwaskowatych kaw, nawet z aeropressu pija praktycznie tylko brazylijskie kawy.

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 192
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #22 dnia: 28 Styczeń 2021, 20:04:59 »
Niektórzy tak mają.
Espresso pijam przede wszystkim w pracy,  gdzie mój wspólnik nie raz krzyczał, że straszny kwas ta kawa,  a dla mnie była dość neutralna w tym względzie. Nie była jak New York,  ulubiona kawa wspólnika :D , ale dla mnie to była kawa po prostu inna niż włoska spalenizna,  a dla niego jiz kwas:)
Te co wymieniłem pijamy w pracy i nie krzyczy nic, wiec to dla mnie dowod,że powinny pasować innym.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka


Offline pablockpl

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: NS Musica Lux ,Gaggia Baby Class ,Gaggia Gran ,Kalita WAVE 155, Hario V60 02, Aeropress
  • Młynek: F64E v2 , 1ZpressoK-Plus, timemore c3
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #23 dnia: 28 Styczeń 2021, 22:19:09 »
Być może też te kwaśności wynikają u niektórych ze zbyt niskiej temperatury lub wysokiego ciśnienia, to też wpływa na kwasowość.
Kawa to zapach,aromat i smak, kofeina to dodatek.
Kawa z kolby >aeropress drobny filtr metalowy>Kalita wave > Express automatyczny>Hario V60> kawiarka>ekpress przelewowy >aeropress gruby filtr i papierowe> frenchpress>chemex

Offline maciek-rz Mężczyzna

  • Wiadomości: 192
  • Ekspres: Asacso Uno Prof + Melitta Aroma Signature + Drip
  • Młynek: Eureka Zenith 65E + Ceado E5SD
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Styczeń 2021, 22:30:18 »
Być może też te kwaśności wynikają u niektórych ze zbyt niskiej temperatury lub wysokiego ciśnienia, to też wpływa na kwasowość.
Pewnie tak.
Ja mówię o dwóch espresso robionych jednocześnie i znacząco różnych wrażeniach co do kwasowości u dwóch osób. 

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka


Offline Achilles

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Cafelat Robot, V60, Aeropress, Moka
  • Młynek: Niche, 1zpresso Q2, Bplus Apollo
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Marzec 2021, 07:00:58 »
La Vaca od Gorana

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Marzec 2021, 07:40:26 »
Mój absolutny faworyt jeżeli chodzi o espresso bez kwasów, z mleczną czekoladą, orzechwami i piękną cremą to:

https://kawana.pl/produkt/gwatemala-acatenango/

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #27 dnia: 23 Marzec 2021, 12:29:36 »
Dla mojej żony była za to nie pijalna ze względu na kwasowość.

I Twoja żona kocha ciemno palone kawy? Różnie bywa z tą "kwasowością" w kawie. Są różne jej rodzaje, pochodzące z różnych kwasów. Bywa, że bardziej kwaśne kawy oceniane są jako słodkie. Bywa tak, że Brazylia zdaje się bardziej kwaśna niż np. Etiopia, choć ta pierwsza jest ciemniej palona.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Marzec 2021, 13:25:27 »
Ta słodkość kawy też zależy od codziennych przyzwyczajeń. Jeżeli ktoś np codzienni używa cukier do słodzenia kawy, herbaty, zjada słodycze czy ogólnie produkty z dużą ilością cukru, ma inne wrażenie słodyczy, niż ktoś kto na codzień nic nie słodzi.
I niektórzy łapią się na tym, że jak ktoś opisuje kawę, espresso jako słodkie, to faktycznie jest słodkie, ale na tyle, na ile jest to możliwe w kawie. Nigdy nie będzie tak słodkie jak cukier, cukierek, baton. Jest to dość subiektywne odczucie.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10555
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Słodka kawa do espresso
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Marzec 2021, 13:32:43 »
To prawda. Tak samo mówi się o ludziach. O popatrz, jaka słodka dziewczyna! Albo nawet o psach ;). Jaki słodki "pudelek"! Słodkie jest coś, co wzbudza naszą aprobatę, ekscytację, zadowolenie. Smak słodki w kawie jest "złudzeniem", jest grą kwasu i/lub goryczy. Wrażliwi jesteśmy również na konsystencję kawowych naparów. Dość często spotykałem się z takimi refleksjami: kwaśne jest espresso (choć kawa ciemno palona i obiektywnie gorzka), napar z Kality jest słodki (choć kawa jasno palona i obiektywnie kwaśna).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi