Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1054545 razy)

Offline haflinger

  • Wiadomości: 11
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3120 dnia: 07 Marzec 2019, 09:40:10 »
Akurat kawy z palarni Manufaktura Kawy trzymają wysoki poziom ( jasne palenia nawet bardzo wysoki, na poziomie krajowej/ europejskiej czołówki). Podejrzewam, że to nie kawa stanowi problem...
O kawie nawet nie pomyślałem bo tak jak pisałem pod alternatywę (pomimo że jest to kawa pod espresso) było bardzo dobre, dlatego szukam przyczyny gdzieś indziej, spróbuje po pracy to ratio 1:2.5

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka


Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 686
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3121 dnia: 07 Marzec 2019, 13:21:48 »
Jeśli nie masz kanałowania to spróbuj powtórzyć to przy znacznie niższej temperaturze. Generalnie gorycz wybijająca się przy dobrych ziarnach spowodowana jest albo nadmiarem pyłu, albo zbyt dużą temperaturą.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3122 dnia: 07 Marzec 2019, 14:36:09 »
Akurat kawy z palarni Manufaktura Kawy trzymają wysoki poziom ( jasne palenia nawet bardzo wysoki, na poziomie krajowej/ europejskiej czołówki). Podejrzewam, że to nie kawa stanowi problem...
O kawie nawet nie pomyślałem bo tak jak pisałem pod alternatywę (pomimo że jest to kawa pod espresso) było bardzo dobre, dlatego szukam przyczyny gdzieś indziej, spróbuje po pracy to ratio 1:2.5

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka


Jak gorzkie na 2.0 to spróbuj ratio 1.5. To przy założeniu dobrej techniki itp.

Offline myst

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Gaggia MDF
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3123 dnia: 09 Marzec 2019, 16:43:53 »
Nie wiedziałem czy powinienem zakładać nowy wątek, czy kontynuować tasiemca, więc żeby nie drażnić adminów mnożeniem wątków, na początek napiszę tutaj.
Jakiś miesiąc temu kupiłem Silvię i młynek Gaggia MDF. Młynek skalibrowałem, tak że przy 1 żarna zaczynają ocierać o siebie.
Silvii dołożyłem PIDa - temperatura na bojlerze ok 104C , a w kolbie ok 91-92C. Kawa to Ariadna palona końcem stycznia.
Do podwójnego sitka precyzyjnego 14/20g sypałem od 15g do 19.5g. W ostatnich testach 19.5g.
po preinfuzji 2.5s, odczekaniu 2.5s, i ekstrakcji 25s przy mieleniu na '4' otrzymuję z tego ok  38.5g naparu.
W sumie niezależnie od tego czy uzyskuję 30g czy 55g smak jest niestety bardzo gorzko-cierpki.  :sciana:
filmik z ekstrakcji :
Ciastko wychodzi w całości, suche.
Eksperymentowałem też trochę z temperaturami, ale na razie jedynie 80C lub 92C na grupie.
Kawa nadaje się tylko do posłodzonego  cappucino, a i tak pozostawia gorzki posmak w ustach.
Tunelowania raczej nie stwierdzam, ale fotki są poniżej.
Czy możecie podpowiedzieć czego  mogę spróbować?








Offline myst

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Gaggia MDF
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3124 dnia: 09 Marzec 2019, 22:42:00 »
W załączniku kilka fotek. Mam jeszcze filmik ale nie wiem jak go tu wrzucić   :(

IMG_20190309_154600.jpg

IMG_20190309_154809.jpg

IMG_20190309_155240.jpg

IMG_20190309_155359.jpg

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3125 dnia: 10 Marzec 2019, 08:51:41 »
Czy znasz smak espresso? Te pojęcia słodyczy, owoców, czekolady mogą być dość zwodnicze dla osoby zaczynającej przygodę z kawą.
Zastanawia mnie jak mierzysz temperaturę chociażby w kolbie ?  Myślę że jak na początek masz zbyt wiele zmiennych, preinfuzja, waga, temperatura i czas to zbyt wiele. Ustal dozę chociażby testem monety i nie baw się w preinfuzję, temperaturę na początku. Skup się na przemiale i czasie oraz ratio a dalej już samo pójdzie z czasem ;-)

Offline myst

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Gaggia MDF
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3126 dnia: 10 Marzec 2019, 09:16:08 »
Wiem że opis smaku jest względny, ale dobre espresso mogę pić solo i gorycz nie wykręca mi twarzy, a w ustach nie pozostaje kwaśny posmak co ma tutaj miejsce.
Temperaturę w kolbie mierzyłem na 2 sposoby:
1. za pomocą kubka papierowego przytkniętego do grupy, do którego wpuszczałem ok 60ml wody i bez ściągania z grupy mierzyłem temperaturę
2. termoparą wsadzoną do kolby nad kawą.
Co do dozy : moja Silvia ma jeszcze w przysznicu taką wystającą śrubę (jeszcze bo chce się jej pozbyć w najbliższym czasie) i przy ok 19.5g zostawia delikatny odcisk na ubitej kawie przed ekstrakcją. Ponoć to w miarę dobry poziom. Zakładając że odpuszczę sobie pre-infuzję i temperaturę na te 91-92C w jakie ratio powinienem celować?
BTW : nie wiesz jak podlinkować filmik? ;-)
_https://youtu.be/XO4lA97I-eM

Offline myst

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Gaggia MDF
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3127 dnia: 15 Marzec 2019, 08:14:40 »
W ramach dalszych prób, postanowiłem ustawić dozę wg tego co pisze autor mieszanki - Antonio ;-)
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=339.msg6691#msg6691
Czyli 14g (dokładniej 14.3g) i 50g naparu w 23s. Antonio pisał o 50ml a spotkałem się z informacjami że podawana jest objętość z Cremą której mam w tym przypadku mało - ok 5ml, więc można by zmielić jeszcze odrobinę drobniej.
No ale do meritum : nie ma tygryska, kawa z portafiltra leje się głównie ciemna, espresso nie jest jakoś bardzo cierpkie - może bardziej gorzkie. Testowałem w temperaturach 102C i 106C na boilerze czyli ok 89 i 93 na grupie. Chyba ta w 89C była bardziej 'pijalna'. Niestety przy takim ratio nie potrafię uzyskać gęstej Cremy wylewającej się z portafiltra.
Możecie coś doradzić  ? 

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3128 dnia: 15 Marzec 2019, 10:02:08 »
Nic, pójść dalej z własnymi eksperymentami. Odłóż tę kawę na później, weź inną, spróbuj inaczej. Każda próba daje jakąś informację i stanowi punkt wyjścia.

Offline myst

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Gaggia MDF
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3129 dnia: 15 Marzec 2019, 10:09:31 »
Właśnie otworzyłem Mefisto palone 14.01 i na nim poeksperymentuje ;-)
Ale to już ostatnie 500g, więc trzeba będzie coś zamówić ;-)
Antonio jaką 'łatwą' i łagodną mieszankę polecasz ?

Offline Linoskoczek

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: pełen przekrój od HX z E61 po strzykawę
  • Młynek: Ceado E37S, Comendante MK3, jakiś hinzki ręczniak
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3130 dnia: 23 Marzec 2019, 11:41:33 »
No to i ja pojawiam się w tym wątku... w ciągu tygodnia przeczytałem wszystkie posty, nie powiem, pomogło :)

Mam jednak pewną wątpliwość.

Metodą prób doszedłem do najlepszego smaku kawy. 16g na sitku VST 15g, mielenie na 10click, 2-3 sekundy preinfuzji, 45-50g naparu.
Najlepsze efekty osiągam gdy kolba i filiżanka są chłodne, a kilkusekundowy flush jest zrobiony dobrą minutę przed uruchomieniem pompy.
Zapobiega to nadmiernej goryczy na finiszu. Jest jednak jedna kwestia, z którą nie umiem sobie poradzić. Po parunastu sekundach w filiżance kawa zaczyna mieć słony posmak, na początku są piękne owoce. Zero sławnych cytryn.

Używam różnych kaw, zawsze arabika, raczej jasno palone. Najbardziej słone stają się oczywiście kawy z afryki, w Brazyli jest to mniej wyczuwalne.

Czy ten posmak może wynikać ze zbyt niskiej temperatury podczas ekstrakcji?

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3131 dnia: 27 Maj 2019, 15:35:21 »
Dwa pytania.

Czy do americano mam lać wodę około 90 stopni ? Z dyszy to chyba 100 będzie. Na razie wlewam z konewki, bo zbiornik mały w ekspresie i szafka nad nim jest i muszę go odsuwać. Za kilka dni będzie już podłączony do bieżącej wody. Żonie staram się zrobić, bo ja piję espresso.

Czy kawa/ciasto kawowe powinno być mokre ? Mam lekkie błotko.

Doza 20 g bo takie mam sitko IMS w 30 sek z 2 sekundową preinfuzją mam 60 ml naparu dość gęstego. Nie ważyłem jeszcze. Goryczka bardzo delikatna ale to typowy włoski blend. Zero kwasoty.

Młyn Nitche zero na skali Espresso 4

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3132 dnia: 27 Maj 2019, 15:41:01 »
No to i ja pojawiam się w tym wątku... w ciągu tygodnia przeczytałem wszystkie posty, nie powiem, pomogło :)

Mam jednak pewną wątpliwość.

Metodą prób doszedłem do najlepszego smaku kawy. 16g na sitku VST 15g, mielenie na 10click, 2-3 sekundy preinfuzji, 45-50g naparu.
Najlepsze efekty osiągam gdy kolba i filiżanka są chłodne, a kilkusekundowy flush jest zrobiony dobrą minutę przed uruchomieniem pompy.
Zapobiega to nadmiernej goryczy na finiszu. Jest jednak jedna kwestia, z którą nie umiem sobie poradzić. Po parunastu sekundach w filiżance kawa zaczyna mieć słony posmak, na początku są piękne owoce. Zero sławnych cytryn.

Używam różnych kaw, zawsze arabika, raczej jasno palone. Najbardziej słone stają się oczywiście kawy z afryki, w Brazyli jest to mniej wyczuwalne.

Czy ten posmak może wynikać ze zbyt niskiej temperatury podczas ekstrakcji?
Co ciekawe tez wole chlodniejsza kolbe.. mniejsza goryczka. Ciekawa ta slonosc.. skad? Jaka masz wode?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3133 dnia: 27 Maj 2019, 16:54:05 »
Czy do americano mam lać wodę około 90 stopni ?
Zdecydowanie chłodniej. 60-70C, taka od razu do picia ma być.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3134 dnia: 28 Maj 2019, 09:34:26 »
Ja leję gorącą - zanim dojdę do ekspresu to gruby kubek i tak zabierze część ciepła.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi