Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1063612 razy)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3105 dnia: 01 Marzec 2019, 21:49:38 »
Kolega jest z Chrzanowa... ale czego się nie robi dla dobrej kawy :).

Offline marcinj

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evolution R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3106 dnia: 01 Marzec 2019, 21:59:42 »
Tak się akurat składa, że będę w Kołobrzegu dokładnie za tydzień na weekend. Jeśli w ciągu tygodnia nic sam nie zdziałam, to kto wie... Spróbuję zrobić zdjęcia jakieś, ale i tak jutro muszę skoczyć po kawę, bo wykończyłem co kupiłem, a nic nie zdziałałem...  :picardpalm:

Edit: w komorze poza ziarenkami zostaje "breja" pomiędzy żarnem a ścianką komory żarna. Nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć, zrobię zdjęcia jutro, nie pomyślałem w ciągu dnia, byłem zbytnio poirytowany. A młynek blokuje się i nie chce ruszyć, musiałem 3 razy rozbierać całość i czyścić, bo sam powrót suwakiem na maksa w lewo nic nie pomagał. Zaznaczam, że regulowałem drobniej przy włączonym mieleniu. Człowiek się dopiero uczy i sprzęt nie ma nic do rzeczy, każdy kiedyś zaczynał.
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec 2019, 22:28:57 wysłana przez marcinj »

Offline marcinj

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evolution R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3107 dnia: 05 Marzec 2019, 15:28:11 »
Przepraszam za post pod postem. Mały update: kawa zmieniona, już drugi strzał był spokojnie do wypicia (dla mnie bardzo smaczny, nie kwaśny). Młynek ustawiony dużo grubiej niż przy poprzedniej "świeżej" kawie z lokalnej palarni, zobaczymy po kilku strzałach czy nie będzie się kitował, ale nie sądzę, bo patrząc po grubości przemiału jest ciut grubiej jak ostatnio. Do sitka zmieliłem 19g, pewnie jak jeszcze potestuję, to spróbuję zejść do 18g i minimalnie drobniej zmielić jeszcze. Podsumowując - dobry początek tygodnia. 
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2019, 15:31:06 wysłana przez marcinj »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3108 dnia: 06 Marzec 2019, 00:34:44 »
Myślę, że to, co nazwałeś "kitowaniem" jest czymś zwykłym dla wielu młynków. Normalnie zmielona kawa odkłada się w komorze żaren między żarnami a ścianą komory. W Twoim młynku ta przestrzeń wydaje się dość duża (bo żarna są stosunkowo małe), więc trochę kawy tam zostaje. Myślę, że to akurat nie ma żadnego związku z tym, czy coś z wylotu młynka wylatuje czy nie. Nie wiem jak wytłumaczyć Twój problem.

W moim młynku z większymi żarnami (bardziej dopasowanymi do komory żaren) nie zostaje prawie nic. Moim zdaniem, na początek, by się nauczyć pracy z młynkiem, doskonałym wyborem jest E5/6P o takich samych żarnach jak E37J, ale prostszej konstrukcji.
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2019, 00:46:41 wysłana przez Antonio »

Offline marcinj

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evolution R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3109 dnia: 06 Marzec 2019, 11:29:31 »
Ja nie mam problemu z retencją i tym, że w komorze zostaje zmielona kawa. Mogę sobie puścić młynek na 2-3s, wywalić starą kawę i do kolby namielić nowej. Chodziło o to, że ta zmielona kawa w komorze powodowała blokowanie się silnika - żarno się w ogóle nie chciało kręcić i to nie był problem ziaren kawy między żarnami (związany z regulacją na wyłączonym młynku, bo tego nie robiłem). Ilość kawy, lepkość powodowała, że żarno się nie obracało. Teraz ten problem nie występuje, kawa cały czas mieli się równo (po nocy bez problemu), espresso wychodzi bardzo poprawne (jak dla mnie, nowicjusza). Co do E5P/6P - nie podobają mi się, kwestia gustu, ale E37J ładniejszy dla mnie. Co więcej rozebranie, czyszczenie i złożenie z powrotem to bajka.  Co do E37S, jeszcze lepszy młynek, ale cena już zdecydowanie nie dla mnie. Może za kilka lat ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3110 dnia: 06 Marzec 2019, 11:40:31 »
Myślę, że to kwestia wilgotności w pomieszczeniu, może temperatury. Mam młynek Macap M4D. Normalnie stoi w biurze. Zdarzało się, że się zapychał jak zastosowałem single dosing lub kropiłem wodą kawę. Teraz gardziel utrzymuję pełną a na kawie kładę stary tamper, nie skrapiam kawy.
Dwa razy brałem też udział w kiermaszu szkolnym i za pierwszym razem zapchał się dokumentnie, musiałem korzystać z ręcznego. Wtedy wniosłem młynek z mrozu i nie zdążył odtajać, zrobiła się kondensacja pary na żarnach. Drugim razem młynek nocował w szkole, przy poprawnej grubości przemiału zapychał się również, a gdy rozkręciłem tak, że kawa leciała w 10 sekund dawał radę. Dobrze, że 100% kaw to kawy mleczne a mieszanka ciemno palona, bo nie dało by się tego wypić. To była nieduża sala gimnastyczna, w wilgotny grudzień, okna otwarte a na sali ze 300 osób i zaduch niesamowity.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline marcinj

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evolution R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3111 dnia: 06 Marzec 2019, 13:01:23 »
Dzięki Marku. Właśnie w kawie doszukiwałem się głównego problemu, zapewne spotęgowanego moimi początkami i zbyt drobnym przemiałem. Jak wyczyściłem młynek, to dałem mu "pooddychać", żeby wszystko porządnie wyschło, oczywiście sam młynek stoi daleko od płyty grzewczej (czajnik, garnki itp.), ale za to stoi pod oknem, które praktycznie cały dzień jest uchylone/na mikro. Tak jak napisałem - w tym momencie nie ma problemu, kawa mieli się jak powinna i jestem zadowolony.

Offline haflinger

  • Wiadomości: 11
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3112 dnia: 06 Marzec 2019, 21:07:35 »
Witam, mam problem, niedawno zakupiłem kolbę i próbuje zrobić dobre espresso, pomimo tego, ze jestem już stanie w uzyskać je w przeciągu 25-30s bez kanałowania i z równym strumieniem to smak pozostawia trochę do życzenia. Za każdym razem wychodzi gorzkie, nie da się wyczuć nic innego, robię w ratio 1:2, zacząłem od 15g dzisiaj doszedłem do 18,5g zwiększając przemiał i siłę ubicia, gorzki smak odrobinę się zmniejszył ale bardziej rozkręcić młynka już nie mogę - ostatni shot leciał 24s, przy dość mocnym tampingu. Nie był już tak gorzki, lecz może to wynikalo z przyzwyczajenia sie moich kubków do tego smaku (ile shotów można pod rząd próbować bez utraty czucia? Jeśli taki limit istnieje). Pytanie czy idę w dobra stronę w poszukiwaniu słodyczy czy być może powinienem zejść dozy,a skręcić młynek? Niezależnie od przemiału celuje w ten sam czas ekstrakcji i uzysk naparu, ale smak niewiele się zmienia. Dodam, że kawa ma dosyć ciężkie nuty według palarni tj. Czekolada, karmel, orzechy, może powinienem spróbować coś bardziej owocowego? Nie byłem w stanie ich wyczuć w espresso, robiłem też alternatywnie i tam już można było faktycznie wyczuć fajne smaki. Espresso piłem kilka razy, może miałem zbyt duże oczekiwania, myślałem że poprostu spotęguje smak danej kawy, a pomimo poprawnej ekstrakcji tak się nie stało.

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka


Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3113 dnia: 06 Marzec 2019, 21:13:01 »
smak pozostawia trochę do życzenia
Jaka kawa, w sensie skąd ziarno?

Offline minero

  • Wiadomości: 311
    • Coffee after pizza blog
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018/19, AeroPress, Bialetti Venus 2TZ, Bodum FrenchPress, Hario V60.
  • Młynek: Eureka Mignon SD, Macap M5D, Hario Skerton.
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3114 dnia: 06 Marzec 2019, 21:27:50 »
Witam, mam problem, niedawno zakupiłem kolbę i próbuje zrobić dobre espresso, pomimo tego, ze jestem już stanie w uzyskać je w przeciągu 25-30s bez kanałowania i z równym strumieniem to smak pozostawia trochę do życzenia. Za każdym razem wychodzi gorzkie, nie da się wyczuć nic innego, robię w ratio 1:2, zacząłem od 15g dzisiaj doszedłem do 18,5g zwiększając przemiał i siłę ubicia, gorzki smak odrobinę się zmniejszył ale bardziej rozkręcić młynka już nie mogę - ostatni shot leciał 24s, przy dość mocnym tampingu. Nie był już tak gorzki, lecz może to wynikalo z przyzwyczajenia sie moich kubków do tego smaku (ile shotów można pod rząd próbować bez utraty czucia? Jeśli taki limit istnieje). Pytanie czy idę w dobra stronę w poszukiwaniu słodyczy czy być może powinienem zejść dozy,a skręcić młynek? Niezależnie od przemiału celuje w ten sam czas ekstrakcji i uzysk naparu, ale smak niewiele się zmienia. Dodam, że kawa ma dosyć ciężkie nuty według palarni tj. Czekolada, karmel, orzechy, może powinienem spróbować coś bardziej owocowego? Nie byłem w stanie ich wyczuć w espresso, robiłem też alternatywnie i tam już można było faktycznie wyczuć fajne smaki. Espresso piłem kilka razy, może miałem zbyt duże oczekiwania, myślałem że poprostu spotęguje smak danej kawy, a pomimo poprawnej ekstrakcji tak się nie stało.

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio w palarni pilem espresso i alternatywe z tej samej kawy jednoczesnie na przemian, espresso bylo kondensacja tego co mialem w alternatywie. Pierwszy raz moglem sprobowac tak i to porownac.  Więc jesli kawa jest jakościowa powinny byc te nuty wyczuwalne intensywniej. Tez jestem ciekaw jaka to kawa?

Offline haflinger

  • Wiadomości: 11
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3115 dnia: 06 Marzec 2019, 21:59:20 »
smak pozostawia trochę do życzenia
Jaka kawa, w sensie skąd ziarno?
Manufaktura kawy

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3116 dnia: 06 Marzec 2019, 23:59:59 »
Spróbuj 1:2,5 reszta bez zmian.

Offline haflinger

  • Wiadomości: 11
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3117 dnia: 07 Marzec 2019, 06:19:17 »
Spróbuj 1:2,5 reszta bez zmian.
Ok, dam znać po 15 co wyszło.

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka


Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3118 dnia: 07 Marzec 2019, 08:41:30 »
smak pozostawia trochę do życzenia
Jaka kawa, w sensie skąd ziarno?
Manufaktura kawy





Zamów inne kawy i wtedy ocenisz różnicę.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3119 dnia: 07 Marzec 2019, 08:54:10 »
Akurat kawy z palarni Manufaktura Kawy trzymają wysoki poziom ( jasne palenia nawet bardzo wysoki, na poziomie krajowej/ europejskiej czołówki). Podejrzewam, że to nie kawa stanowi problem...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi