Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1063977 razy)

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3090 dnia: 01 Marzec 2019, 11:18:23 »
Eh, dzisiaj na 7 prób miałem 2 udane espresso, a 5 z kanałami przy kawie Mefisto z MA - wydawało by się, że dosyć łatwa w obsłudze. Zauważyłem, że wcześniej miałem też problem z różnymi kawami z Brazylii - tutaj mieszanka Brazylia/Indie-Meksyk wg naklejki. Czy może być tak, że młynek, w moim przypadku ręczny stożkowy - Kazak (z wieloma pochlebnymi opiniami) lub może też ekspres Ascaso Steel inaczej się zachowywać dla danej kawy, czy danej kawy z innej obróbki i mieć z taką kawą problemy? Najprzyjemniej i najłatwiej pracowało mi się z kawami z Guatemali.

Czy może w ekspresie mogą się robić jakieś skoki ciśnienia, które mogą powodować wystąpienie kanałowania? - czy użytkownicy Ascaso Steel Uno Prof mieli takie usterki?   

Szukam przyczyn w wielu miejscach, choć najbardziej podejrzewam u siebie złą dystrybucję kawy w sitku, ale może jeszcze ktoś coś będzie mógł zasugerować - na co zwrócić uwagę?

 

Najczęstsze przyczyny które powodują kanałowanie to zła dystrybucja kawy w sitku i słabe dociśnięcie kawy  tamperem ( często przy używaniu plastikowego , kiepskiego tampera).
Problem nasila się gdy kawa jest stara lub zbyt mocno wysuszona( kawy wystawione na oswietlonych/ ogrzanych od zarówek  półkach).
Ewentualnie zostaje jeszcze problem techniczny ekspresu (  zdecydowanie skoncentruj się  na tych pierwszych pkt bo łatwo to poprawić )
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec 2019, 11:20:56 wysłana przez PiotrekBM »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3091 dnia: 01 Marzec 2019, 11:22:12 »
Bullshit, silne dociśnięcie tampera ma większe szanse na kanałowanie niż słabe.
Bez tampera z poziomowaniem, unikałbym więcej niż 9kg nacisku.
Głównie powinno się zwracać uwagę że tamper wszedł równoi tak został po dociśnięciu...

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3092 dnia: 01 Marzec 2019, 11:36:03 »
Bullshit, silne dociśnięcie tampera ma większe szanse na kanałowanie niż słabe.
Bez tampera z poziomowaniem, unikałbym więcej niż 9kg nacisku.
Głównie powinno się zwracać uwagę że tamper wszedł równoi tak został po dociśnięciu...

Mówię o swoich doświadczeniach z początku przygody z parzeniem kawy.
Sucha kawa , złe rozłożenie w sitku i woda leci tam gdzie chce (zamiast równomiernie przez kawę ).
Plastikowym , wbudowanym  w kiepski ekspres tamperem ciężko przesadzić z dociskiem ( zwłaszcza gdy dociska się  kolbę z kawą do tampera i lekki ekspres podnosi się z całą resztą  ;) ale krzywo ucisnąć się da (nie powiem ze nie ).

Kolega ma Ascaso SUP więc powyższych problemow mieć nie powinien .
Wszystko wymaga wprawy, prawidłowe uciśnięcie  kawy  w sitku ,też.  ;)


ps. Nie mówię ,że nie masz racji.
Nikt przesadzać z dociskiem tampera nie każe.
Z drugiej strony tamper jest właśnie po to żeby (choćby minimalnie)  ale jednak  kawę w sitku usisnąć , a nie  tylko wygładzić powierzchnie.
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec 2019, 12:23:30 wysłana przez PiotrekBM »

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3093 dnia: 01 Marzec 2019, 12:11:50 »
Walki z zestawem ciąg dalszy ;)

Dla przypomnienia Gaggia Classic z PID'em + Mazzer SJ z nowymi żarnami ... problem ... płaski smak.

Więc, testowane temperatury 100 i 94 stopnie (przy ustawieniu 105 stopni wali dość mocno parą oprócz wody)

Czas ekstrakcji 26 sekund.

Stopień zmielenia ... po ściśnięciu w dłoni lekko się zbryla, ale też dość łatwo rozpada, przy pocieraniu między palcami czuć ziarna, nie jest to poziom mąki ;)

Do sitka IMS łąduje 18g i uzyskuje z tego 36g/45g.

Samo ładowanie kawy to zasypanie prawie pełnego sitka, uderzam kilka razy o stół, aby się ułożyło, dosypuje, rozprowadzam, usuwam nadmiar, wchodzi ciasno i dociskam tamperem z całej siły.

Zaraz po zrobieniu espresso na górze widać małe błotko, ale ciastko wypada całe.

Sama kawa ma piękną creme, natomiast brak jej aromatu, nie ma zapachu jak z dobrej kawiarni.

Co do smaku ... kawę piłem w miejscu jej wypalania, byłem przekonany, że jest aromatyzowana. W domu płasko  :sciana: :sciana:

Kawa to Arabica Santos

Co robię nie tak?

Jak przebiega ekstrakcja? Spokojnie czy strumyczki „tańczą”, są mysie ogonki czy większe? Na oko 26 sekund i 45 g to za duży uzysk - zmieliłbym drobniej. Inna sprawa: jak dociskasz z całej siły tamperem, to jest duża szansa, że ciastko kawowe pęka i kanał gotowy, to w efekcie da „płaską” jak określiłeś kawę. Masz NPF? A jakie masz ciśnienie na grupie?

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3094 dnia: 01 Marzec 2019, 12:27:23 »
Docisk powinien być mocny ale wtedy rośnie ryzyko że się spinając przekrzywimy tamper. Więc trzeba optymalnie w miarę umiejętności. Więc początkujący powinien raczej słabiej niż mocniej. Jak się przesiadłem na npf to dopiero zauważyłem ze ekstrakcja zawsze zaczyna się z jednej strony, więc nie dociskałem tampera idealnie pionowo.
U mnie też nie działa ostukiwanie żeby ułożyć kawę przed tampingiem - z jakiegoś powodu jest gorzej i już lepiej wychodzi jak ugniotę wstępnie kawę palcem. Namiastka OCD też nie chciała działać. Jeszcze spróbuję z "jeżykiem".

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3095 dnia: 01 Marzec 2019, 12:32:22 »
Ciągle nie rozumiem walki z tamperem. W dobie regulowanych można ten element docisku i osiowości wyeliminować do zera.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 649
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3096 dnia: 01 Marzec 2019, 12:40:54 »
Też nie wiem, używam praski ;-) Ale jak ktoś początkujący to od czegoś prostego musi zacząć.

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3097 dnia: 01 Marzec 2019, 16:44:44 »
 Temperatura bojlera, kawa ma 2 tygodnie od palenia
Niestety nir npf, ale sie zastanawiam czy go nie zjechac ma szlifierce tasmowej do npf'a ;)
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec 2019, 16:47:57 wysłana przez stefunk »

Offline marcinj

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evolution R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3098 dnia: 01 Marzec 2019, 19:31:52 »
To chyba dobry temat. Pierwsze koty za płoty, 1kg kawy do kosza i tylko frustracja... Nie żebym sądził, że wszystko od razu pójdzie gładko, ale: doza 18g do podwójnego sitka w kolbie Rocket i ustawianie młynka kończy się jego zakitowaniem kawą. Kawa kupiona w lokalnej palarni, świeża arabica z Kuby. Jak młynek mam ustawiony tak, że w granicach 11-12s wylatuje 18g, espresso robię zdecydowanie za szybko. Jak ustawiam coraz drobniej i drobniej to w końcu doszedłem do momentu, że wychodziło ratio ca. 1:2 w czasie około 28-30s od uruchomienia pompy, ALE po 3-4 shotach skutkuje to blokadą silnika, bo cała komora się kituje kawą. Otwierałem już dziś chyba 3 razy ten młynek, żeby go wyczyścić i cała ta przestrzeń wokół dolnego żarna była dosłownie zaklejona kawą. Jak wracam do ustawienia, które pozwala normalnie młynkowi pracować i 18g wylatuje w około 11-12s, to ponownie espresso leci w czasie 16-18s.

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak wyjść z tego impasu? Od czego zacząć? Czy zostawić młynek na minimalnie grubszym mieleniu, ale dobić do 20g w kolbie? Nawet jak ubijam w kolbie bardzo mocno na ustawieniu mielenia, które jeszcze nie kituje młynka, nic to nie daje.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3099 dnia: 01 Marzec 2019, 20:02:07 »
A czy przypadkiem ziarna nie są takie bardzo ciemne, wręcz czarne, lśniące? Masz bardzo dobry młynek, więc te oblepianie mogłoby z tego wynikać.

Co do ilości kawy w kolbie to musi być tyle co by przeszedł test monety. W sitkach Rocket ciemnopalonego ziarna wejdzie te 18g, jasnego nawet 20g.

Offline marcinj

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evolution R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3100 dnia: 01 Marzec 2019, 20:06:41 »
Czyli proponujesz zacząć od zmiany kawy? Kurczę, zanim zamówię coś z internetowych, polecanych palarni i to dojdzie, to cały weekend w plecy...

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3101 dnia: 01 Marzec 2019, 20:35:50 »
W wątku o Eureka Zenith był chyba podobny temat omawiany. Problemem był clump crusher, po którego wyjęciu problem zniknął.
Ale na sam młynek, który masz nikt jeszcze nie narzekał.
A możesz się pochwalić dokładnie jakie ziarenka masz? Może być jak Kulka sugeruje - pokaz fotkę ziarenek przed mieleniem.

Edit: Skąd jesteś? Może inne dobre ziarna kupisz też u się „z ulicy”?

Offline marcinj

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evolution R
  • Młynek: Ceado E37J
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3102 dnia: 01 Marzec 2019, 21:09:35 »
Chrzanów, woj. małopolskie. Ziarenka ciemne, ale nie szkliste - nie powiedziałbym, żeby były "oleiste". Jako nowicjuszowi ciężko mi powiedzieć czy nie mielę zbyt drobno (aczkolwiek ustawienie grubsze zwyczajnie powoduje, że espresso leci za szybko). Tekstura zmielonej kawy jest bliska mące, aczkolwiek czuć pod palcami drobinki, nie jest tak aksamitna jak mąka.

Ten clump crusher to taka płyka przy otworze wylotowym? Problem w tym, że zatyka się cała komora żarna, nie tylko przy samym otworze. Pewnie z opisu powiecie, że przemiał za drobny, ale tak jak piszę - grubszy przy 18g i bardzo mocnym ubiciu ciągle daje za szybkiego shota. Może jest ktoś z okolicy chętny na mały tutorial?  :D

EDIT: dziwi mnie jakby fakt, że nie jestem w stanie zmielić za drobno, żeby kawa kapała przy ekstrakcji (bo nie kapie, nie ma opcji, leci ładnym delikatnym strumieniem). Przy stopniu zmielenia, który powoduje "prawidłową" ekstrakcję, po kilku strzałach wszystko się blokuje, a zmielenie 18g trwa w E37j około 15-16s (zanim się zatka).
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec 2019, 21:18:01 wysłana przez marcinj »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3103 dnia: 01 Marzec 2019, 21:29:47 »
Zmielenie 18g powinno trwać mniej niż 10s. Faktycznie wrzuć jakieś zdjęcia, ocenimy przemiał (ten co zapycha młynek i ten co jest za szybki shot). A czy udaje Ci się ustawić tak młynek, żeby ekstrakcja trwała ca. 25s i czy wtedy nie zapycha to młynka?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #3104 dnia: 01 Marzec 2019, 21:42:22 »
Chwila: masz Ceado E37J?
Najlepiej weź to że sobą i przyjedź do mnie. Hmm... Kupiłeś sobie taki młynek "pro" i nie wiesz co się z nim dzieje? ;)

Na czym polega to "blokowanie się" młynka? To normalne, że w komorze żaren, gdy ją otworzysz, znajduje się zmielona kawa. Czy nic z wylotu tejże komory nie wydostaje się na zewnątrz?

Zrób fotografie opisywanych przez Ciebie detali młynka. Kupiłeś go niedawno?
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec 2019, 22:05:43 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi