Autor Wątek: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych  (Przeczytany 3293 razy)

Offline UserProfile

  • Wiadomości: 15
Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« dnia: 26 Czerwiec 2020, 04:01:14 »
Czytałem dużo różnych wątków i mimo, że wybór zawęził się, to i tak jakoś na ten moment nie wydaje się łatwiejszy :D Myślę że jednorazowo robiłbym nie więcej jak 2x podwójne Cappuccino, czyli na podwójnym sitku każde. Wolałbym termoblok, ale w takim przypadku do 2000 zł coś nowego i za razem sensownego nie bardzo istnieje, zgadza się? Ascaso Basic odpada ze względu na problemy z hydrauliką i dopiero model Dream jest wart uwagi. On jednak wyraźnie wykracza poza budżet. Wygląd i jednego, i drugiego średnio mi podchodzi, ale to rzecz gustu. Do przebolenia.

Najbardziej interesuje mnie Lelit Glenda bez PIDu. Ładny jest cholernik. Szkoda tylko, że ten termometr z tego co widzę, nie ma tak naprawdę sensownych wskazań temperaturowych. Ten PID, rzeczywiście aż tak potrzebny? Myślę, że gdyby PL41EM zamiast manometra, miałby lepszą dyszę do spieniania względem PL41E, to wybrałbym właśnie ten model bez większego zastanowienia ciesząc się, że zaoszczędziłem 3 - 4 stówki w stosunku do Glendy. To jest taki główny brak wobec najbardziej podstawowej wersji Lelit, który mi doskwiera ;) Z tym że Glenda ma dodatkowo bojler 300 ml (oraz grupę 58 mm) co może mieć znaczenie przy 2x podwójnym Cappuccino? :o

Tematu młynka nie ruszajmy wcale :)
« Ostatnia zmiana: 26 Czerwiec 2020, 04:15:39 wysłana przez UserProfile »

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Czerwiec 2020, 09:33:12 »
A może Rancilio Silvia?

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Czerwiec 2020, 10:03:34 »
A może Rancilio Silvia?
Sam szukałem początkowo w takim budżecie. To jedyny słuszny wybór.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 149
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Czerwiec 2020, 10:19:15 »
Ascaso Basic odpada ze względu na problemy z hydrauliką
O jakich problemach myślisz, że Cię to odstręcza od tego modelu? Posiadam Ascaso Arc od pięciu lat, codziennie robię minimum 3-4 espresso i regularnie zaglądam na forum - ale nic poważnego nt. problemów z hydrauliką ani nie stwierdziłem, ani nie doczytałem. Dopytuję się, bo może powinienem już teraz zwrócić na coś uwagę, zanim taki problem i mojego ekspresu dotknie.

skansen

  • Gość
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Czerwiec 2020, 10:41:56 »
Najbardziej interesuje mnie Lelit Glenda bez PIDu. Ładny jest cholernik. Szkoda tylko, że ten termometr z tego co widzę, nie ma tak naprawdę sensownych wskazań temperaturowych. Ten PID, rzeczywiście aż tak potrzebny? Myślę, że gdyby PL41EM zamiast manometra, miałby lepszą dyszę do spieniania względem PL41E, to wybrałbym właśnie ten model bez większego zastanowienia ciesząc się, że zaoszczędziłem 3 - 4 stówki w stosunku do Glendy. To jest taki główny brak wobec najbardziej podstawowej wersji Lelit, który mi doskwiera  Z tym że Glenda ma dodatkowo bojler 300 ml (oraz grupę 58 mm) co może mieć znaczenie przy 2x podwójnym Cappuccino?

Tego typu pytania przewijają się dość często. Rzadko jednak ktoś przesiada się z Anny np. na Glendę. Dlatego mało jest porównań czy lepsza jest Anna z PID czy Glenda bez PID. Z podobnego porównania (Grace vs Silvia) wynikało jednak, że lepiej sprawdza się maszyna z większym bojlerem bez PID niż z mniejszym z PID. Dlatego z tych wymienionych brałbym albo Glendę albo Silvię.

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Czerwiec 2020, 10:54:45 »
Dlatego z tych wymienionych brałbym albo Glendę albo Silvię.

Wydaje się jednak, że Silvia i stojące za nią know-how Rancilio, jej budowa (to czego nie widać z zewnątrz) stoi trochę wyżej. To subiektywna opinia, a nie informacja po testach :)

skansen

  • Gość
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Czerwiec 2020, 11:01:04 »
Obie maszyny mają swoje wady i zalety. Swego czasu @andrzejmakal napisał świetne porównanie w oparciu o swoje doświadczenia użytkowe Lelit Glenda vs Rancilio Silvia - krótkie porównanie.

Offline UserProfile

  • Wiadomości: 15
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Czerwiec 2020, 14:47:28 »
Dlaczego między Silvią a Glendą jest tak duża różnica w wadze? 9 vs 14 kg? To są prawie, praktycznie te same bebechy. Glenda wyraźnie ładniejsza, ale Silvia też nie wygląda jakoś źle :) Szkoda, że jedno i drugie nie kosztuje tyle samo. Wybór byłby nieco łatwiejszy, choć też niezbyt jednoznaczny :D
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec 2020, 15:02:26 wysłana przez UserProfile »

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Czerwiec 2020, 17:09:29 »
5kg różnicy wynika z użytych materiałów, grubości, etc. Przekłada się to pózniej np. na stabilność temperatury.

skansen

  • Gość
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Czerwiec 2020, 17:20:00 »
Nie sądzę, żeby sam bojler i grupa w RS była aż o 5 kg cięższa. Różnic bym szukał w materiałach obudowy, stelaża ...i sposobie ważenia;)

Różnica w masie wynikająca tylko z innego "zespołu bojlera" (grupy, bojlera i grzałki) jest pomiędzy ekspresami Lelit Grace a Victoria. Mają one identyczne obudowy, pompy, elektronikę, stelaż itp. a różni je tylko bojler, grzałka i grupa.

W Polsce RS nie ma zbyt aktywnego dystrybutora i stąd stosunkowo niewielka jej popularność. A szkoda, bo to bardzo fajny ekspres, w dodatku z metką producenta maszyn gastronomicznych. 

Offline UserProfile

  • Wiadomości: 15
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Czerwiec 2020, 17:44:20 »
Dzięki za odpowiedzi. Może to głupie, ale mam dylemat między ekspresem, a... kawiarką [emoji38] Zupełnie inny koszt, o wiele niższy, odchodzi też młynek. Można serwować jakąś dobrą mielonkę. Do tego dobrze spienione mleko i można robić trójwarstwowe latte :) Wiem, że dział to "Ekspresy kolbowe", ale dylemat mam dwojaki. Po prostu kwota, jaką trzeba przeznaczyć na porządną zabawę z ekspresem kolbowym jest pokaźna. Zbyt pokaźna chyba jak dla mnie, na ten moment.

Pijałem wcześniej kawkę z DeLonghi EC 685 spod sitka ciśnieniowego, marketową zmieloną Lavazza Qualita Oro. Spieniacz był na tyle ok, że efekt ogólny był w miarę satysfakcjonujący - raz lepiej, raz gorzej, bo czasem kawa jakaś taka słaba się wydawała, ale ogólnie OK. Choć trójwarstwówki za cholerę nie mogłem uzyskać, niezależnie od tego jak kombinowałem. Jakby się do tego wszystkiego miała kawiarka? Nie pytam tu o trójwarstwówkę, to przy okazji tylko napisałem ;)
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec 2020, 17:48:05 wysłana przez UserProfile »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Czerwiec 2020, 18:05:58 »
Kawiarka, ekspres i inne zaparzacze, mają jeden wspólny mianownik, który nazywa się młynek. Bez niego nie będzie dobrej kawy. A dobra mielonka, to mielonka świeżo zmielona.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 666
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Czerwiec 2020, 21:25:53 »
Jak nie chcesz iść w duze koszta poleca przygodę z dripperem Hario v60 z dobrym ziarnem i młynkiem, to zupełnie inna kawa, ale ma swój urok. Ja używam jasno palonych bardzo egozytycznych ziaren i też można uzyskać ciekawe rezultaty, których nie uzyskamy w espresso ;) Jak dla mnie dripper znacznie lepsza zabawka niż kawiarka.
 
Hario z jakimś serwerem to około 100-150zł
Na początek dobry młynek do alternatyw np. Wilfa Svart 350zl
Do tego dobra waga 0.1g za 50-150zł zależy skąd ;)

Więc za około 500zł masz super zestaw do robienia naprawdę dobrych kawek
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline UserProfile

  • Wiadomości: 15
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Czerwiec 2020, 22:21:38 »
@WS zgadza się. Z tym że do kawiarki młynek mogę mieć o wiele tańszy niż do ekspresu. Co najmniej dwu - trzykrotnie względem najtańszego polecanego do ekspresu. Kawiarka nie wymaga tak drobnego przemiału. Ba, wręcz nie może takiego chyba mieć. Tylko jak ze smakiem?

@pawel890 metoda parzenia ciekawa, jednak zupełny brak ciśnienia trochę zniechęca.

Offline ArtiW Mężczyzna

  • Wiadomości: 155
  • Ekspres: Rancilio Silvia, Aeropress, kawiarka
  • Młynek: Ceado E6P (black magic)
Odp: Kolba do 2000 zł, głównie do kaw mlecznych
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Czerwiec 2020, 22:40:42 »
Tylko jak ze smakiem?

Próbowałeś?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi