Autor Wątek: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.  (Przeczytany 12127 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #45 dnia: 08 Styczeń 2020, 13:23:36 »
Widzisz, jeśli jest tu jakaś pogarda, to nie w moim tekście. Może to nieporozumienie wynika z użycia słowa filmiki, wszystkie nagrania na youtube nazywam filmikami, bo tak mówi na nie moja córka. Przejąłem to określenie od niej i nie widzę w tym nic złego. Amator nie jest słowem obraźliwym, wystarczy spojrzeć na definicję. Należy oddzielić swoje projekcje od tego co znajduje się w treści.

Wracając do meritum to nie zarzucam nic użytkownikom wrzucającym filmiki do sieci. Nie da się jednak porównać dwóch urządzeń na podstawie dwóch nagrań, w dwóch zupełnie innych warunkach, przez dwóch różnych użytkowników.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2020, 13:51:01 wysłana przez krystians »

3DSK

  • Gość
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #46 dnia: 08 Styczeń 2020, 13:27:04 »
Z dobrą dystrybucją młynków jest generalnie problem. Tylko, że im ciemniej palone ziarno tym znaczenie dystrybucji maleje. Te grudy ze spalenizny na filmiku (też widziałem ten spocony hopper) nie będą miały znaczenia w kolbie, ba, pewnie nawet na npf podejrzewam, że będzie piękna ekstrakcja. I tutaj jest nutria pogrzebana, włoski sprzęt pod włoski asfalt i po co się mają producenci spalać nad dystrybucją.
Do mythosa co nie wrzucisz to ładnie wysypie, i tutaj się nie zgodzę, że rodzaj kawy ma wpływ na dystrybucję bo są jednak młynki, które sobie z tym radzą, jednak można. Ok, ceimnopalona kawa będzie zię zbijała w grudy, jasna sypała bo pokach, ale w młynkach z dobrą dystrybucją nie będzie to miało dużego znaczenia.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #47 dnia: 08 Styczeń 2020, 13:33:13 »
Wady i zalety młynków wychodzą w praktyce. Tutaj jest dyskusja czysto teoretyczna, porównywanie wyglądu i specyfikacji "na papierze".
@skansen piszesz, że Ceado ma kiepski stosunek ceny do jakości? Ale jak definiujesz tą jakość? Miałeś okazję używać jakiegoś Ceado przez dłuższy czas?

Jest cała lista kwesti które są istotne, a producenci nie są w stanie tego podać w sposób rzetelny:
- dystrybucja: czy równo namiela i nie śmieci dookoła
- zbrylanie: czy lub jak mocno zbryla na bardzo drobnym ustawieniu, przy różnych kawach (filmiki na youtube pokazują to bardzo wybiórczo)
- zmiana ustawienia: ile trzeba przemielić żeby kolejny shot miał 100% przemiału z nową grubością (np. Eureka dla Atom'ów podaje jawnie w instrukcji że 2-3 dozy)
- retencja: ile trzeba przemielić przy robieniu pierwszego shota z rana (na jednym w praktyce jest kilka gram, na innym kilkanaście
- żarna: wyrównanie żaren, ich geometria oraz spasowanie: to mocno wpływa na kształt drobinek a finalnie na jakość ekstrakcji

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #48 dnia: 08 Styczeń 2020, 13:36:39 »
@3DSK
Ciemno palone kawy mieli się grubiej, a ich ekstrakcja jest łatwiejsza, dzięki czemu dystrybucja nie jest tak ważna. Jak zapewne zauważyłeś w drugim nagraniu jest zupełnie inna kawa w młynku. Nie wiemy też jakie warunki panują w obu pomieszczeniach, jak użytkownicy dbają o sprzęt, czy jakich modyfikacji dokonali.

Pomijając to, że Mythos to zupełnie inna pólka cenowa, to czy używałeś Ceado na tych samych ziarnach co Mythosa i jesteś w stanie stwierdzić jakość tej dystrybucji? Nie mówiąc już o tym, że najlepiej byłoby wykonać takie porównanie w tym samym pomieszczeniu obok siebie.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2020, 13:46:54 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #49 dnia: 08 Styczeń 2020, 13:46:14 »
@skansen o rzekomo super dystrybucji piszesz Ty a nie ja. Napisałem o ***moim zdaniem*** fajnej dystrybucji. Mnie wystarczy uderzyć parę razy w portafilter, by kawa ułożyła się równomiernie w sitku. Nic więcej nie jest mi potrzebne do szczęścia. E5/6P to są bardzo proste młynki i jako takie bardzo wdzięczne.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2020, 13:48:15 wysłana przez Antonio »

3DSK

  • Gość
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #50 dnia: 08 Styczeń 2020, 13:48:16 »
Antonio, czy młynki E6P, E5P są wyposażone w jakiś clump crusher?

skansen

  • Gość
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #51 dnia: 08 Styczeń 2020, 13:55:46 »
Wady i zalety młynków wychodzą w praktyce. Tutaj jest dyskusja czysto teoretyczna, porównywanie wyglądu i specyfikacji "na papierze".
@skansen piszesz, że Ceado ma kiepski stosunek ceny do jakości? Ale jak definiujesz tą jakość? Miałeś okazję używać jakiegoś Ceado przez dłuższy czas?

Jest cała lista kwesti które są istotne, a producenci nie są w stanie tego podać w sposób rzetelny:
- dystrybucja: czy równo namiela i nie śmieci dookoła(...)

Nie miałem możliwości długo protestować Ceado. Nie zmienia to faktu, że są młynki albo o lepszej specyfikacji za te same pieniądze albo tańsze o takich samych parametrach. Jak np. Eureka Zenith 65E zamiast Ceado E5P. Nawet gdybym miał możliwość długotrwałego testowania Ceado to niewiele by to wniosło do dyskusji. Nic takiego nie wynikało też z opinii osób które miały do czynienia z tymi młynkami. Nie sądzę też, by Ceado biło np. Eurekę w kwestii parametrów o których piszesz... Jeśli te trudno mierzalne parametry są lepsze w Ceado niż np. w Eurece czy Mazzerze to chętnie zobaczę wyniki testów które w jakikolwiek sposób je porównują...

Nie da się jednak porównać dwóch urządzeń na podstawie dwóch nagrań, w dwóch zupełnie innych warunkach, przez dwóch różnych użytkowników.
Niedawno miałeś inne zdanie w tej kwestii: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8399.msg186212#msg186212

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #52 dnia: 08 Styczeń 2020, 14:01:50 »
@skansen, to ty zacząłeś pisać o lepszej relacji jakość/cena więc czekamy na wyniki testów z Twojej strony. Co do łatwo mierzalnych parametrów oczywiście masz rację, zenith vs. e5p to chociażby timer. Idealnie byłoby postawić te wszystkie młynki obok siebie i sobie potestować. A kwiatki i tak będą, czytałem opinię że E37S może mieć problem czas/ilość kawy, Mythos się jednemu z forumowiczów często blokuje itd.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #53 dnia: 08 Styczeń 2020, 14:05:16 »
@skansen Jakoś nie znajduję w tym linku i mojej wypowiedzi żadnej oceny wartościującej czy sprzęt jest gorszy czy lepszy. Szczerze mówiąc nie wiem o co Ci chodzi.

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #54 dnia: 08 Styczeń 2020, 14:09:23 »
Czego nie wiesz? Chodzi o to że za tą cenę można mieć lepszy młyn.
Zaraz będzie pytanie co znaczy lepszy: chociażby z timerem.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #55 dnia: 08 Styczeń 2020, 14:12:10 »
@andrzejmakal a czytałeś całą dyskusję czy tylko koniec?

Krótszy i może jeszcze do tego lżejszy, nie no to zupełnie bez sensu. Wtedy przeliczenie zł/kg/cm sprzętu jest niekorzystne. ;)

EDIT: wpis andrzejmakal był edytowany, a moja odpowiedź dotyczy stanu sprzed edycji, w którym napisane było "może mieć krótszy młyn", co myślałem że dotyczy wysokości młynka, a okazało się literówką/błędem autokorekty.

« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2020, 15:30:12 wysłana przez krystians »

skansen

  • Gość
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #56 dnia: 08 Styczeń 2020, 14:13:08 »
@kulka  @untoldex - napisałem stosunek cena jakość mając na myśli value for money a precyzyjniej stosunek parametrów do ceny. Mój błąd, źle się wyraziłem, przepraszam. Zawsze jest to dla mnie jedno z najważniejszych kryteriów gdy kupuje sprzęt kawowy, telefon czy samochód. Napisałem już kilka razy, że wg mnie można mieć z te same pieniądze lepszy młynek. Albo tańszy z takimi samymi funkcjonalnościami. Pozostanę więc przy swojej, negatywnej rekomendacji dla Ceado, ale nie będę już w tym wątku nikogo do niczego przekonywał. Kończę moją aktywność w tym wątku. A za niewłaściwie użyte określenie przepraszam.

@skansen Jakoś nie znajduję w tym linku i mojej wypowiedzi żadnej oceny wartościującej czy sprzęt jest gorszy czy lepszy. Szczerze mówiąc nie wiem o co Ci chodzi.
Chodzi o to, że w tym wątku piszesz, że warunki testów mają znaczenie. Gdy z kolei ja pisałem o zmiennych parametrach sieci energetycznej, uważałeś, że te zmienne warunki mają wpływ pomijalny. Ale zostawmy ten temat.

Wszystkiego dobrego w nowym roku.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #57 dnia: 08 Styczeń 2020, 14:15:41 »
Mnie się wydaje, @skansen, że strasznie się emocjonujesz...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #58 dnia: 08 Styczeń 2020, 14:17:49 »
@skansen
Tak, ponieważ biorąc pod uwagę wiele głosów społeczności kawowej na temat czasu rozgrzewania ekspresu uzyskuje się pewną uśrednioną wartość. Natomiast ocenianie konkretnego parametru jak dystrybucja kawy na podstawie jednego nagrania z internetu nic nam nie mówi.

Dla mnie parametry to jedno, a użytkowanie sprzętu to zupełnie inna sprawa. Myślę, że każdy z nas na co dzień się o tym przekonuje. Czy to że ekspres ma pompę mogącą wytworzyć ciśnienie 19 bar sprawia, że jest lepszy, wygodniej dzięki temu się na nim pracuje? Czy aparat, który ma matrycę o większej rozdzielczości Mpix będzie lepszy? Albo samochód, który ma większą pojemność silnika? Nóż który ma dłuższe ostrze? Same parametry to za mało. Trzeba to odnieść do pracy jaką dane urządzenie ma wykonywać i wygodę użytkowania danego urządzenia. Do tego dochodzą jeszcze preferencje danego użytkownika.

W takiej ocenie świetną pomocą są forumowe spotkania. Można przywieźć różne sprzęty i porównać obok siebie w tych samych warunkach i każdy może stwierdzić czy dla niego coś jest dobre czy nie. Na podstawie prawdziwych doświadczeń. Przy okazji można porozmawiać i wymienić się doświadczeniami na dany temat.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2020, 14:36:18 wysłana przez krystians »

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #59 dnia: 08 Styczeń 2020, 14:41:54 »
Ja czytałem. A Ty? Przeedytowałem post, czytaj ze zrozumieniem.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi