Autor Wątek: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.  (Przeczytany 12029 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #75 dnia: 09 Styczeń 2020, 11:00:59 »
@WS podasz źródło tych kilkunastu sekund? Nie lubisz przecież jak ktoś przeinacza fakty.

Źródłem jesteś Ty, któżby inny. Pomyliłem się o jedną sekundę, dziewiętnaście to też kilkanaście. Myślę, że nie będziesz płakał nad tą jedną zaginioną sekundą, zwłaszcza przy Twoim rozstrzale o mocy silnika. A przy okazji to może podaj, od kiedy masz przyzwoity sprzęt kawowy i nabrałeś tak niebywałego doświadczenia sprzętowego.


Bianci

Uwaga dla Twojego dobra. Chyba już Ci pisali mądrzejsi ludzie, że odmiana obcych wyrazów w polski sposób, czasem wygląda idiotycznie.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2020, 11:47:25 wysłana przez WS »

skansen

  • Gość
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #76 dnia: 09 Styczeń 2020, 11:33:55 »
11 to też kilkanaście. Więc nie pomyliłeś się o jedną a 1-9 sekund.
Nie ma żadnego rozstrzału mocy silnika. Napisałem w recenzji skąd się biorą te wartości. Podobnie jest też w niektórych modelach np. Eureki. I co może być dla Ciebie zaskoczeniem, tam niekiedy jest podany czas nieprzerwanej pracy po którym należy zrobić przerwę...

Oczekujesz od innych pełnej poprawności - zacznij od siebie.

W kwestii doświadczenia sprzętowego - nie mam przyzwoitego sprzętu i nie mam niebywałego doświadczenia sprzętowego. Idę płakać z powodu tych kilku sekund.

Cytat: rubin w Dzisiaj o 09:53:16
Bianci
Uwaga dla Twojego dobra. Chyba już Ci pisali mądrzejsi ludzie, że odmiana obcych wyrazów w polski sposób, czasem wygląda idiotycznie.
To akurat pisałem ja a nie @rubin  :lol2: Niemniej jednak wziąłem sobie uwagę do serca i poprawiłem post. Ty popracuj nad cytowaniem  :evil:
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2020, 11:49:15 wysłana przez skansen »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #77 dnia: 09 Styczeń 2020, 11:54:48 »
Poprawiłem cytowanie, mam nadzieję, że Rubin się nie obrazi, A Ty napisałeś nieprawdę, nadal możesz obracać kota ogonem, ale tego nie zmienisz.
Mocniejszy silnik ma William (470W vs 300W) ale jeśli bardziej podoba Ci się Ceado,

A długości stażu z przyzwoitym kawowym sprzętem nie musisz się wstydzić. Kilka miesięcy pewnie już stuknęło, a jeśli pomyliłem się o kilka dni, to trudno, jakoś to przeboleję...

skansen

  • Gość
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #78 dnia: 09 Styczeń 2020, 12:15:13 »
Gdzie wg Ciebie napisałem nieprawdę? 470W podaje tabliczka znamionowa-są jej zdjęcia. Ty powołujesz się na jakieś sklepy (nie podając nawet jakie) nie bacząc zupełnie na to, że te sklepy podają np.  że William ma bezstopniową regulację mielenia. A ma skokową.
Fizycznie jak silniki wyglądają też można zobaczyć. Zdziwiłbym się gdyby silnik Ceado E5P był mocniejszy biorąc pod uwagę szybkość przemiału obu młynków... Jeśli ktoś odwraca kota ogonem to Ty wybierając wartości które pasują do Twoich teorii a pomijając np. prędkość przemiału.

Nieprawdą jest też podany przez Ciebie czas nieprzerwanej pracy. Ale to zupełnie Ci nie przeszkadza. Nierzetelni są inni ale nigdy Ty. Popracuj nad precyzją podawania wartości liczbowych, potem poprawiaj innych. Nieprawdą jest też, że ja jestem źródłem tego nieprawidłowego czasu.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #79 dnia: 09 Styczeń 2020, 12:27:47 »
Porównałeś moc maksymalną silnika Williama, z mocą nominalną silnika Ceado, taki myk. A prawdę napisałeś gdzie indziej. ]

Nominalna moc silnika to 150W natomiast moc maksymalna to 470W.
.

Gdzie wg Ciebie napisałem nieprawdę? 470W podaje tabliczka znamionowa-są jej zdjęcia. Ty powołujesz się na jakieś sklepy (nie podając nawet jakie)

Moc silnika 150 W podaje Konesso, to chyba dobre żródło. Poza tym chyba jest logiczne, że jeżeli silnik jest słabszy, to trzeba robić przerwy. Z Ceado chyba nie ma takiego problemu. W przeciwieństwie do Ciebie, nie "testowałem" Ceado, ale widziałem jak pracuje. Do kawiarni akurat przyszło kilka osób, barman szybko zrobił kilka kaw i po każdym 19-nasto sekundowym przemiale nie ogłaszał pięciu minut przerwy, żeby młynek odpoczął. I taka jest różnica między młynkiem gastro z wydajnym silnikiem, a domowym ze słabszym.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2020, 12:36:59 wysłana przez WS »

skansen

  • Gość
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #80 dnia: 09 Styczeń 2020, 12:43:56 »
Moc silnika 150 W podaje Konesso, to chyba dobre żródło. Poza tym chyba jest logiczne, że jeżeli silnik jest słabszy, to trzeba robić przerwy.
470W podaje producent i tabliczka. To chyba lepsze źródło. Moc silnika nie jest jedynym wyznacznikiem czasu nieprzerwanej pracy.

Z Ceado chyba nie ma takiego problemu. W przeciwieństwie do Ciebie, nie "testowałem" Ceado, ale widziałem jak pracuje. Do kawiarni akurat przyszło kilka osób, barman szybko zrobił kilka kaw i po każdym 19-nasto sekundowym przemiale nie ogłaszał pięciu minut przerwy, żeby młynek odpoczął. I taka jest różnica między młynkiem gastro z wydajnym silnikiem, a domowym ze słabszym.
Ceado E5P też ma wyłącznik termiczny silnika. Bez danych jaki jest nieprzerwany czas pracy nie da się porównywać tych parametrów. Próbujesz porównywać twarde dane z tabliczki ze swoimi obserwacjami na oko. Równie dobrze barman mógł przekraczać dopuszczalny czas - jeśli robi tak tylko czasami silnik się nie powinien spalić.
Od młynków gastronomicznych oczekuje się też szybkiego przemiału, który Ty pomijasz, bo nie pasuje do Twoich teorii.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #81 dnia: 09 Styczeń 2020, 12:49:03 »
Cytat: WS w Dzisiaj o 12:27:47
Moc silnika 150 W podaje Konesso, to chyba dobre żródło. Poza tym chyba jest logiczne, że jeżeli silnik jest słabszy, to trzeba robić przerwy.

470W podaje producent i tabliczka. To chyba lepsze źródło.

Przecież sam napisałeś o 150 W, ja tego nie wymyśliłem, a inżynier z Lelita ponoć to potwierdził.

Cytat: skansen w 04 Wrzesień  2019, 00:24:55
Nominalna moc silnika to 150W natomiast moc maksymalna to 470W.


Ceado to jest sprzęt gastro, a one zwykle podają realne dane jeśli chodzi o moc, a nie to, co da się na maksa wyciągnąć. Przy maksymalnej mocy 300 W, 64 mm żarnach i zasypanych żarnach, młynek czasem mógłby mieć problemy ze startem, bo to będzie słabizna. Nie bez powodu, do takich żaren w młynkach gastro używano 350 W silników. Do 58 mm wystarczyło 250 W, a do 83 mm 650 W. Teraz są w modzie oszczędności. Przykładem Mahlkönig Vario Home. Mój z pierwszej serii miał 250 W silnik przy 54 mm żarnach, a ostatnio montuje się 180 W.
Może kiedyś będziesz miał 470 W młynek, ja z takiego korzystam i zobaczysz jak startuje do pracy. Z długością stażu, to chyba się nie pomyliłem, bo coś cicho siedzisz w tym termacie. A na razie kończę tę nic nie wnoszącą dyskusję z Tobą.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2020, 13:14:18 wysłana przez WS »

skansen

  • Gość
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #82 dnia: 09 Styczeń 2020, 13:25:30 »
Cytat: WS w Dzisiaj o 12:27:47
Moc silnika 150 W podaje Konesso, to chyba dobre żródło. Poza tym chyba jest logiczne, że jeżeli silnik jest słabszy, to trzeba robić przerwy.

470W podaje producent i tabliczka. To chyba lepsze źródło.

Przecież sam napisałeś o 150 W, ja tego nie wymyśliłem, a inżynier z Lelita ponoć to potwierdził.
Potwierdził obie wartości - znowu prezentujesz dane wybiórczo. Nigdzie nie napisałem też, że Ricardo Rossi z Lelita jest inżynierem. Wiesz, że jest inżynierem, czy znów snujesz swoje, niczym nie poparte domysły?

Ceado to jest sprzęt gastro, a one zwykle podają realne dane jeśli chodzi o moc, a nie to, co da się na maksa wyciągnąć. Przy maksymalnej mocy 300 W, 64 mm żarnach i zasypanych żarnach, młynek czasem mógłby mieć problemy ze startem, bo to będzie słabizna. Nie bez powodu, do takich żaren w młynkach gastro używano 350 W silników. Do 58 mm wystarczyło 250 W, a do 83 mm 650 W. Teraz są w modzie oszczędności. Przykładem Mahlkönig Vario Home. Mój z pierwszej serii miał 250 W silnik przy 54 mm żarnach, a ostatnio montuje się 180 W.
Może kiedyś będziesz miał 470 W młynek, ja z takiego korzystam i zobaczysz jak startuje do pracy. Z długością stażu, to chyba się nie pomyliłem, bo coś cicho siedzisz w tym termacie. A na razie kończę tę nic nie wnoszącą dyskusję z Tobą.

Piszesz swoje przypuszczenia, podajesz dane "na oko", mylisz wartości, mylisz się nawet cytując posty. Pomijasz niewygodne dla Ciebie dane. Nigdy nie używałeś żadnego z tych dwóch młynków. Masz rację, nie ma sensu ta dyskusja. Śmieszne, że innych linczujesz za nawet najdrobniejsze pomyłki :lol2:

Nie odpisałem w kwestii stażu kawowego bo nie wiem co rozumiesz przez przyzwoity sprzęt. Zapewne rozumiesz to opacznie. Ciężko więc Ci odpowiedzieć. Jeśli kawiarki Bialetti też się liczą to korzystam z 30 lat... Mój sprzęt nie jest zapewne sprzętem przyzwoitym. Napisałem już wcześniej - nie mam przyzwoitego sprzętu i nie mam niebywałego doświadczenia sprzętowego.

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 293
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #83 dnia: 09 Styczeń 2020, 13:28:50 »
Off-topic
Przygladajac sie dyskusji popieram skansena i nie rozumiem tego ataku na niego przez forumowych weteranow... Naprawde na forum dla pasjonatow gdzie jest przekazywane mnostwo wiedzy, takie zachowania zrazaja wielu ludzi

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1434
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #84 dnia: 09 Styczeń 2020, 13:34:43 »
Chłopcy, dziękuję za aktywne wsparcie informacyjne! Byłem już gotowy zamówić dwa młynki: E6P i William, ale niestety szczęście William nie było w magazynie. (Nie podoba mi się jak wygląda na zewnątrz.  :-\)

Jedzie do mnie samotnie E6P. Oczywiście chciałbym coś z górnej półki ,aby porównać z moim Kazak EL 68. Ale na razie zaczynam od małego.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2020, 13:38:19 wysłana przez Valerii »
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

skansen

  • Gość
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #85 dnia: 09 Styczeń 2020, 13:40:53 »
 [emoji106] z timerem jak widzę  :brawa: Nam głównie się o ten timer rozchodziło... @Valerii zrób dla nas jedną rzecz, proszę. Zrób zdjęcie tabliczki znamionowej młynka.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #86 dnia: 09 Styczeń 2020, 13:46:48 »
11 to też kilkanaście. Więc nie pomyliłeś się o jedną a 1-9 sekund.
Nie ma żadnego rozstrzału mocy silnika. Napisałem w recenzji skąd się biorą te wartości. Podobnie jest też w niektórych modelach np. Eureki. I co może być dla Ciebie zaskoczeniem, tam niekiedy jest podany czas nieprzerwanej pracy po którym należy zrobić przerwę...

Oczekujesz od innych pełnej poprawności - zacznij od siebie.

W kwestii doświadczenia sprzętowego - nie mam przyzwoitego sprzętu i nie mam niebywałego doświadczenia sprzętowego. Idę płakać z powodu tych kilku sekund.

Cytat: rubin w Dzisiaj o 09:53:16
Bianci
Uwaga dla Twojego dobra. Chyba już Ci pisali mądrzejsi ludzie, że odmiana obcych wyrazów w polski sposób, czasem wygląda idiotycznie.
To akurat pisałem ja a nie @rubin  :lol2: Niemniej jednak wziąłem sobie uwagę do serca i poprawiłem post. Ty popracuj nad cytowaniem  :evil:

Wypraszam sobie! Prosze nie wycierać sobie moim nickiem klawiatury.
Tu cytaty o „Bianci”:

Nigdy nie używałem młynka do kawy z płaskimi zarnami. Chcę spróbować i proszę o radę w wyborze.
Będzie używany w domu głównie do espresso. Małe wymiary, ciche z mała retencja.
Rozważam tylko nowy w cenie do 2500 zl.

Do Bianki będzie pasował "polerowany" William - Lelit William PL72-P. To dopasowana stylistycznie do Bianci wersja Williama, technicznie identyczna z moim, recenzję znajdziesz tutaj: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8075.0

Takiego zestawu (Bianca+William) używa @andrzejmakal - może napisze coś więcej jak spisuje się w parze z Biancą. Bo dopasowanie stylistyczne jest wspaniałe - wygląda przy Biance jak jej syn :)


Teraz najbardziej skłaniam się ku CEADO E5P.
@skansen Lelit William PL72-P nie nadaje się. Małe zarna i nie wygląda tak dobrze, jak CEADO. Nie potrzebuję pary do Bianci. Chcę po prostu zdobyć doświadczenie, pobawić 1-2 miesięcy, a następnie go sprzedać. Dlatego chcę młynek o dobrej reputacji z dobrą mechaniką.

@MacJaro   ECM S-Manuelle 64 dla mnie nieosiągalny i nie mam o nim informacji.

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #87 dnia: 09 Styczeń 2020, 14:15:52 »
Z tymi mocami młynków to sprawa bardziej złożona chyba.

Eureka w instrukcji podaje ogólny pobór mocy i oddzielnie moc silnika (właściwa moc na żarnach):


Lelit i Ceado tego nie rozróżniają.

Szybkość przemiału zależy zapewne też od samej konstrukcji żaren.
Więc jak w takim razie w miarę sensownie jest porównać moc efektywną młynków?


Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #88 dnia: 09 Styczeń 2020, 14:56:17 »
Chyba w praktyce łatwo to sprawdzić, zasypuje się jasno palonym, twardym ziarnem, przy przmiale na espresso i slucha się jak radzi sobie młynek. Nie polecam przy małych stożkowych młynkach typu Nivona czy Breville/Sage. Nawet kawiarniany Mazzer SJ dość ciężko sobie radzi z takim wyzwaniem.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2020, 15:26:22 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #89 dnia: 09 Styczeń 2020, 15:27:16 »
Jedzie do mnie samotnie E6P. Oczywiście chciałbym coś z górnej półki ,aby porównać z moim Kazak EL 68. Ale na razie zaczynam od małego.

Oj, to chyba inne kategorie ;). Ciekawe do jakich dojdziesz refleksji i porównań?

Trochę o timerach, moim skromnym zdaniem. Ktoś wyżej stwierdził, że E5P nie ma nic. Truizm. E5P ma w idealnym przypadku inteligentną obsługę. Kolejna, najnowsza wersja E5P jest chyba nieco inna, łatwiejsza w użyciu również dla zastosowań bez PF z wylewką. Młynek ma taki sam uchwyt na portafilter jak E6P, nie ma już tego przełącznika w starym miejscu -- jest za to ładniejszy panel z jakimś dotykowym switchem. Można więc łatwo dozować do kubka, do sitka, do PF itp. Bardzo prosto, precyzjnie można odważać kawę -- impuls włączenia/wyłączenia motoru to na pewno mniej niż 0.5g. W moim E37S po prostu dotykam sitkiem Rota do wyłącznika i napełniam je do jakiegoś poziomu, sprawdzam na wadze i ewentualnie dodaję odrobinę do żądanej wartości. W zasadzie nic się nie marnuje. Po co mi tu timer? Timer w takim użyciu służy mi co najwyżej do wstępnego napełnienia sitka -- ustawiam go raczej z niedomiarem; po napełnieniu sprawdzam na wadze i dodaję resztę jak to wcześniej opisałem. Czasem gdy zmieniam kawę, to stare ustawienie młynka jest za długie, więc lubię móc szybko wyłączyć motor, zanim program timera się skończy. Wszystko to w przypadku E6P robi się jednym guzikiem (w najnowszej wersji dotykowym switchem). W przypadku E5P to wiadomo, bo jest tylko jeden.
Bardzo podoba mi się umiejscowienie przycisków, nie od frontu a od góry.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2020, 15:52:12 wysłana przez Antonio »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi