Autor Wątek: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.  (Przeczytany 12082 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #60 dnia: 08 Styczeń 2020, 14:48:42 »
Szkoda, że zmieniłeś wpis, bo zniknęło odniesienie do mojego żartu. W każdym razie chodzi o to, że na podstawie specyfikacji nie jesteśmy w stanie ocenić czy dany sprzęt jest lepszy, a jedno nagranie losowego użytkownika, który nie specjalizuje się w testach, nic konkretnego nie wnosi, bo zbyt wiele niewiadomych mamy.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #61 dnia: 08 Styczeń 2020, 14:50:41 »
Od początku roku spiny jakich mało. Kotlina, ekologia, młynek, rano Boeing. Dziwnie rok się zaczyna. I, z całym szacunkiem, ale właściciele Lelitow jacyś tacy nerwowi. A nic tym młynkom nie zarzucamy :)

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #62 dnia: 08 Styczeń 2020, 14:52:31 »
Ja tą edycje zrobiłem sekundę po wpisie. Szybkość Twojego dowcipnego wjazdu jest godna podziwu. Kto tu się emocjonuje...
 Zreszta, specyfikacja mówi ze jeden młyn ma timer a drugi nie.

Zreszta, eot

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #63 dnia: 08 Styczeń 2020, 14:56:16 »
Niestety mechanizm działania forum informuje tylko o tym, że w czasie wpisywania powstały nowe odpowiedzi, nie informuje o edycji, poprzednich postów. Także przyznaję, że nie zauważyłem zmiany Twojego wpisu.

Kulka myślę, że jest pewna atmosfera niepokoju na świecie, która może nam się wszystkim udzielać. 
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2020, 15:01:11 wysłana przez krystians »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10559
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #64 dnia: 08 Styczeń 2020, 20:30:04 »
@kulka trafna refleksja. Ekologię jednak wyłączyłbym poza tematykę i nie mieszał jej z młynkami.

Nigdy nic nie napisałem o Lelitach, ale chyba zacznę pisać ;). Sama nazwa wydaje się zabawna ;).

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #65 dnia: 08 Styczeń 2020, 22:14:43 »
Mocniejszy silnik ma William (470W vs 300W) ale jeśli bardziej podoba Ci się Ceado, bierz Ceado.

Mocniejszy to William chyba nie jest, bo po kilkunastu sekundach pracy, trzeba zrobić kilkuminutową przerwę. „Włoski standard” dla 64 mm żaren to najczęściej 350 W. I taki młynek może pracować w znacznie dłuższych cyklach i przerw robić nie trzeba. A może, jak podaje wiele sklepów, William jest wyposażony w 150 W silnik. A w takim przypadku silnik Ceado jest dwa razy mocniejszy.

skansen

  • Gość
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #66 dnia: 08 Styczeń 2020, 22:42:58 »
Miałem już nie pisać w  tym wątku ale pewne kwestie wymagają sprostowania.
Mocniejszy to William chyba nie jest, bo po kilkunastu sekundach pracy, trzeba zrobić kilkuminutową przerwę.

Chętnie poznam źródło które podaje kilkanaście sekund. Wg tabliczki znamionowej (zdjęcie jest w mojej recenzji) przerwę trzeba zrobić nie po kilkunastu sekundach a po dwudziestu. Ceado też nie będzie chodziło w nieskończoność bez przerwy więc do porównania należałoby podać również te dane. Silnik Ceado E5P też ma zabezpieczenie termiczne wyłączające je przy dłuższej nieprzerwanej pracy. Jest to standardowe rozwiązanie w wielu sprzętach.

A może, jak podaje wiele sklepów, William jest wyposażony w 150 W silnik. A w takim przypadku silnik Ceado jest dwa razy mocniejszy.

Wiele sklepów podaje też, że William ma bezstopniową regulację mielenia. A ma skokową.
Tabliczka znamionowa Williama podaje moc 470W i jest to moc maksymalna. 150 W to moc nominalna-pisałem o tym w recenzji. W Ceado E5P moc maksymalna z tego co widzę to 300W a więc poniżej "włoskiego standardu".

Nie wiem dlaczego akurat w moim wypadku uczepiliście się tego Lelita. Napisałem kilka stron temu, że jeśli pytającemu się bardziej podoba Ceado od Williama to niech bierze Ceedo i z propozycją Williama nie wracałem. Podałem kilka propozycji innych producentów.
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2020, 22:48:08 wysłana przez skansen »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #67 dnia: 08 Styczeń 2020, 23:07:34 »
To nie jest czepialstwo, tylko sprostowanie nierzetelnej, moim zdaniem informacji. W 350 W silniki były wyposażane młynki sklepowe, przeznaczone do mielenia do torebek, bez problemu pracujące w długich cyklach. A więc taki "470 W mocarz" jak William, nie powinien tak szybko się męczyć. Chyba, że ma 150 W silnik, a moc maksymalną osiąga na sekundę przed spaleniem z przeciążenia. Oczywiście w domowych warunkach nie ma to znaczenia, choć może wpłynąć na "długowieczność" silnika. Ale nie można pisać, że ten młynek jest mocniejszy od gastronomicznego Ceado, bo nie jest.

skansen

  • Gość
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #68 dnia: 08 Styczeń 2020, 23:18:20 »
Moc silnika a czas nieprzerwanej pracy to dwie różne rzeczy. Ograniczeniem niekoniecznie musi być zresztą sam silnik. Ale to odrębny temat.

Nierzetelne jest zaniżanie czasu nieprzerwanej pracy.

Nierzetelne jest powoływanie się na krótki czas nieprzerwanej pracy Williama bez podania tego czasu dla Ceado. Bo ten czas też nie jest nieograniczony...
« Ostatnia zmiana: 08 Styczeń 2020, 23:36:08 wysłana przez skansen »

3DSK

  • Gość
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #69 dnia: 08 Styczeń 2020, 23:21:12 »
To nie lepiej już faktycznie Eureka Zenith, albo NS MDX? Oba po 500w, wywalić antyzbrylacze, fajne młynki.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10559
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #70 dnia: 09 Styczeń 2020, 00:48:45 »
Fajne i co? Kto chce, kupuje takie właśnie młynki. Ja nigdy takich nie chciałem ;). Nigdy nie wzruszył mnie żaden Fiorek. Może jednak jestem szympansem, bo cieszę się z jednego guzika w młynku ;).

Jedna rzecz mnie zdumiała w jakimś takim Eureka/NS. Nijak nie mogłem przerwać wykonywania pracy timera. Wciskam przycisk, młynek startuje, mieli zadaną ilość/czas a ja nie mogę tego przerwać przed czasem? Jeśli tak jest, to jest to koszmar. A może tylko ja nie znam magicznego guzika? Może to ktoś potwierdzić lub zaprzeczyć?
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2020, 01:19:30 wysłana przez Antonio »

3DSK

  • Gość
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #71 dnia: 09 Styczeń 2020, 08:29:57 »
Fiorek jest bez sensu bo za dużo grzebania. Po czyszczeniu trzeba ponownie ustawiać młynek. Timer w młynku jest potrzebny. Wybór jest między Ceado e6p a Eureka Zenith 65e, NS MDX, Ceado jest 1 tyś zł droższe, żarna tej samej wielkości. Pytanie co w tym Ceado jest takiego, że producent wycenił go o tyle więcej w stosunku do konkurencji. I tyle, ktoś by mi sporzedał 1 tyś taniej E6P w stosunku do Eureka i bym wziął E6P.
Lelita 72 bym sobie chyba odpuścił, słaby dostęp do żaren, jakaś plastikowa regulacja, nie przekonuje mnie to, ale może się mylę, musiałbym pomacać.
Z młynkami jest ten problem, że wady wychodzą w praniu, w internetach o tym nie wyczytasz, no może na zagranicznych forach, tam jest więcej treści.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2020, 08:36:01 wysłana przez 3DSK »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #72 dnia: 09 Styczeń 2020, 09:14:30 »
Fajne i co? Kto chce, kupuje takie właśnie młynki. Ja nigdy takich nie chciałem ;). Nigdy nie wzruszył mnie żaden Fiorek. Może jednak jestem szympansem, bo cieszę się z jednego guzika w młynku ;).

Jedna rzecz mnie zdumiała w jakimś takim Eureka/NS. Nijak nie mogłem przerwać wykonywania pracy timera. Wciskam przycisk, młynek startuje, mieli zadaną ilość/czas a ja nie mogę tego przerwać przed czasem? Jeśli tak jest, to jest to koszmar. A może tylko ja nie znam magicznego guzika? Może to ktoś potwierdzić lub zaprzeczyć?


W NS możesz to ustawić klikając strzałkę w lewo jednocześnie z hmmm... przyciskiem „home”, ale nie wiem czy to się tak nazywa. I tam masz dwie opcje albo mieli nieprzerwanie, albo mieli do czasu gdy zabierzesz PF lub naciśniesz jakikolwiek przycisk.

W Eurece jest trochę dziwniej, bo musisz szybko docisnąć ten przycisk przy PF dwa razy. Czyli zabierasz PF i po ułamki sekundy wsadzasz znowu. Wtedy przestaje mielić.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #73 dnia: 09 Styczeń 2020, 09:53:16 »
Jedna rzecz mnie zdumiała w jakimś takim Eureka/NS. Nijak nie mogłem przerwać wykonywania pracy timera. Wciskam przycisk, młynek startuje, mieli zadaną ilość/czas a ja nie mogę tego przerwać przed czasem? Jeśli tak jest, to jest to koszmar. A może tylko ja nie znam magicznego guzika? Może to ktoś potwierdzić lub zaprzeczyć?

Ja mam Zenitha w ciuszkach Rocketa (Fausto). Da się przerwać mielenie - trzeba ponownie nacisnąć przycisk wyzwalający timer. Jest to pauza - zeby zresetować timer, to trzeba wyłączyć młynek na chwilę.

skansen

  • Gość
Odp: Wybór młynka do kawy z płaskimi zarnami. Budżet 2500 zl.
« Odpowiedź #74 dnia: 09 Styczeń 2020, 10:27:37 »
@WS podasz źródło tych kilkunastu sekund? Nie lubisz przecież jak ktoś przeinacza fakty...
Jeśli już podajesz jakieś dane, to dobrze by było, abyś nie podawał ich wybiórczo i napisał jeszcze np. jak wygląda szybkość przemiału.
Domowy Lelit William ma 2,8g/s. Mogę potwierdzić tą wartość - mam obecnie ustawione 6,5s i otrzymuje dozę ok 18g.
Tymczasem gastronomiczne jak piszesz Ceado E5P ma wg danych producenta 1,7g/s.

Autor wątku napisał, że po pewnym czasie będzie chciał sprzedać młynek. Może to być o tyle trudne, że na pchlim targu od października zeszłego roku wisi taki młyn i chętnych nie ma:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8316.0
 
I jeszcze jedna kwestia niejako na zakończenie - główną zaletą młynków Lelita jest dla mnie ich podobieństwo do ekspresów. Są nawet dwie wersje obudowy Williama - jedna dopasowana do ekspresów z linii VIP, druga głównie do Bianki. Jeśli komuś na tym podobieństwie nie zależy albo mu się młynek nie podoba to powinien obejrzeć ofertę innego producenta - np. Eureki, NS, Fiorenzato czy Mazzera.
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2020, 11:31:16 wysłana przez skansen »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi