Autor Wątek: Hydroakumulator + ekspres do kawy.  (Przeczytany 2161 razy)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1434
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Hydroakumulator + ekspres do kawy.
« dnia: 12 Styczeń 2020, 11:29:20 »
Bardzo ciekawe rozwiązanie od naszego rosyjskiego kolegi. 

Dalej jest cytat:

"Witajcie, przyjaciele.
W tym filmie pokażę, jak robię espresso na zmodernizowanym ekspresie do kawy RANCILIO SILVIA. Ekspresy do kawy, takie jak SILVIA, wykorzystują pompy wibracyjne. I jest jeden problem z pulsacją ciśnienia podczas pracy pompy - przebijanie kanałów w pigułce do kawy. W rezultacie-słaba zdobycz. Kawa jest zawsze kwaśna i gorzka.
Istnieją 2 sposoby na zmniejszenie lub wyeliminowanie pulsacji-użyj pompy obrotowej lub szybkiego młyna pulsacyjnego (samodzielnie lub za pomocą ściemniacza). Pompa rotacyjna jest dużym, ciężkim i drogim rozwiązaniem. Pulsometr tylko zmniejsza pulsacje, a nie całkowicie je usuwa. Postanowiłem pójść inną drogą. Nie chciałem wydawać dużo pieniędzy na modyfikację i chciałem być w stanie wykonać wstępną infuzję i elastycznie regulować ciśnienie i przepływ.
Postanowiłem zainstalować akumulator hydrauliczny między pompą a kotłem, aby wytworzyć ciśnienie bez pulsacji i zawór do regulacji przepływu i ciśnienia. Miałem już zawór, złączkę i manometry. Znaleziono i zakupiono akumulator ze stali nierdzewnej o pojemności 0,5 litra (zilmet inox-Pro 0,5 l). Możesz wziąć 1,0 l-nie będzie dużej różnicy ciśnień podczas ekstrakcji, szczególnie w przypadku potrójnej zakładki (18-22 g). W wyniku modyfikacji uzyskałem bardziej stabilny wynik i powtarzalność. Ekstrakcja jest lepsza (przy dobrej dystrybucji kawy w filtrze) i espresso częściej okazuje się słodka."

http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Hydroakumulator + ekspres do kawy.
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Styczeń 2020, 11:42:33 »
Od kiedy kanałowaniu jest winna pompa?

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Hydroakumulator + ekspres do kawy.
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Styczeń 2020, 13:13:51 »
Po części jest, bo dobrej preinfuzji nie zrobisz na wibracyjnej (chyba że jest to zaprogramowane w droższych ekspresach)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Hydroakumulator + ekspres do kawy.
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Styczeń 2020, 14:15:11 »
Gdyby tak było to takie same problemy z kanałowaniem byłyby w każdym ekspresie z pompą wibracyjną, nawet w tych drogich. Za to dziwnym trafem przy dobrze zmielonej i dobrze ubitej kawie problemów z kanałowaniem przy pompie wibracyjnej nie miałem...

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Hydroakumulator + ekspres do kawy.
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Styczeń 2020, 08:41:54 »
Nie do końca łapię ideę. Woda raczej ściśliwa nie jest więc co daje ten akumulator i na jakiej zasadzie ma dawać zmniejszenie wibracji? jak dla mnie, po chwili, ciśnienie jest takie samo w całym układzie? Ok, przewężenia i zawory jakiś tam wpływ mogą mieć na budowanie ciśnienia ale sam akumulator? Jeszcze jak by był podgrzewany to miał by jakiś dodatkowy bonus dla Silvi.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Hydroakumulator + ekspres do kawy.
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Styczeń 2020, 09:08:36 »
Wg https://zilmet.it/en/Potable-water?pg=cms&ext=p&cms_codsec=6&cms_codcms=481 wygląda to na przeponowe naczynie wzbiorcze, takie, jak w instalacjach CO, CWU czyli jest tam jakis gaz (powietrze/azot?), który zmienia objętość...




Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Hydroakumulator + ekspres do kawy.
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Styczeń 2020, 10:02:18 »
@siewcu
tak pompa wibracyjna powoduje kanałowanie, z uwagi na pulsacyjny charakter pracy. Właściwie mikro kanałowanie. Już była na ten temat dyskusja, jest też kilka filmów.

Bardzo słuszna koncepcja. Najlepiej aby to naczynie przeponowe, było wielkości jednej ekstrakcji. Dodatkowo zastosowanie zaworu iglicowego do regulacji przepływu, dało by symulowanie pracy dzwigni. Czyli powolne przyrost na początku i powolne zmniejszanie przepływu w miarę opróżniania zbiornika.

Co mi się nie podoba, to w większości takie naczynia mają zwykłą gumową dętkę, czyli może wpłynąć to na smak wody.   

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Hydroakumulator + ekspres do kawy.
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Styczeń 2020, 10:43:52 »
Najlepiej aby to naczynie przeponowe, było wielkości jednej ekstrakcji.
Chyba znacznie więcej - jeśli miało by pojemność jednej ekstrakcji, to na końcu ciśnienie spadło by do zera, a chyba nie o to chodzi.

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Hydroakumulator + ekspres do kawy.
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Styczeń 2020, 11:06:36 »
W sumie powinno być większe.
Jak będzie sporo większe, to już jakąś automatykę trzeba by zrobić, lub ręcznie jak na filmie pompować i "oczymalnie" kontrolować ciśnienie.

A można by było dać odpowiednią objętość zbiornik i zawór OPV ustawiony na 9,5bar.

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 710
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Hydroakumulator + ekspres do kawy.
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Styczeń 2020, 13:24:42 »
offtopic: Co to za młynek? ;)
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Hydroakumulator + ekspres do kawy.
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Styczeń 2020, 18:47:44 »
Generalnie pomysł bardzo fajny, kolega zrobił ekspres dźwigniowy z Silvii. Fajnie byłoby dać większy zbiornik i na wyższe ciśnienie, a dodatkowo regulator ciśnienia przed regulatorem przepływu. Wtedy dałoby się uzyskać płaski profil ciśnienia, bez żadnych drgań. Myślałem kiedyś o czymś podobnym, ale do zupełnie innych celów - zasilanie ekspresów mobilnych w wodę, bez katowania pompy rotacyjnej i z możliwością preinfuzji. Są oczywiście mini hydrofory, ale to zawsze głośne i nie może pracować na sucho.
Reasumując, łapka w górę. :ok:

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1434
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Hydroakumulator + ekspres do kawy.
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Styczeń 2020, 22:09:23 »
offtopic: Co to za młynek? ;)

Mistrz z Charkowa robi. Specjalizuje się w dużych stożkowych zarnach.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi