Autor Wątek: Pierwsza kolba i młynek+pare pytań  (Przeczytany 2178 razy)

Offline Bartek148 Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Lelit William PL72
Pierwsza kolba i młynek+pare pytań
« dnia: 06 Grudzień 2022, 20:34:01 »
Na wstępie chciałem się przywitać bo na forum jestem nowy więc może zacznę od zwykłego Cześć!  :D

Wiem że tematów takich było na pewno sporo natomiast ja nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytania a dodatkowo ceny zmieniają się tak że dużo z tych tematów jest już chcąc nie chcąc nieaktualne.
Od dłuższego czasu szukam Ekspresu kolbowego i młynka Cena jaką chciałbym na to przeznaczyć to około 4 tysiące na te dwie rzeczy.
W ekspresie będę robił na pewno kawy mleczne.

EKSPRES
Początkowo myślałem o ASCASO ARC  oraz młynku ASCASO i1 mini bo takie zestawy w fajnej cenie jeszcze jakiś czasu temu proponowała strona ekspresdokawy.
Na ten moment jednak moim faworytem do dziś był Lelit Anna Pl41TEM (wersja z PID) oraz młynek Eureki Mignon slienzo/specialita.
Pierwsze moje pytanie to czy mogę w kwocie do 2500zł kupic lepszy ekspres od Anny,?
Wszystko mi się w niej podoba tylko nie średnica portafiltra (57mm) widziałem że troche trudniej o akcesoria do tego rozmiaru bo jest dość nietypowy
-Właściwie to pierwszym pytaniem jest to jaka jest różnica pomiędzy rozmiarami kolby ? Co właściwie daje większa kolba?
-Czy lepiej pójść w Lelit Glenda który ma 58mm ale nie ma PIDA ?
-Naczytałem się przede wszystkim na grupach że kolba jest praco chłonna i np rano przed pracą zrobienie sobie kawy może być uciążliwe. Jak jest rzeczywiście ? Czy jako osoba która od 5 lat robi o 5 rano kawę w kawiarce rzeczywiście dużo więcej czasu zajmie mi robienie kawy w ekspresie kolbowym ?

MŁYNEK
Tutaj decyzja ostatecznie padła na Eureka Mignon Specialita ale zastanawia mnie skąd tak duże różnice w cenie. Niektóre kosztuja 2500zł, a niektóre 1799zł zazwyczaj różnią się kolorem.
-Czym w ogóle różnią się Mignony bo jest ich pierdyliard. A jednak Silenzo można kupić za 1499zł.
-Czy duża jest różnica w jakości przemiału pomiędzy Silenzo a Specialita ? Nie ukrywam ze wolałbym kupić młynek do 1500zł. Silenzo wydaje się być również sensowny.
-Czy za około 1800zł można kupić lepszy młynek ? Widziałem dobre opinie o Baratza sette 270 a jej cena jest dużo mniejsza.

DODATKOWE PYTANIA
-Czy Bardzo długo zajmuje nauczenie się zrobienia dobrego espresso laikowi który będzie miał 1 raz styczność z kolbą ?
-Gdzie najlepiej kupować sprzęt? Oraz czy telefonicznie idzie ogarnąć jakiś większy rabat gdybym np brał jeszcze jakieś akcesoria.
-Jakie środki do czyszczenia ekspresu i młynka będą niezbędne i kupić od razu ?
-Czy ktoś z was zna w okolicy Wrocławia jakieś sklepy w których będę mógł spojrzeć na te ekspresy/młynki?

Dzięki za każdą odpowiedz ;D










Offline Matius22

  • Wiadomości: 451
  • Ekspres: Linea Mini, chemex, V60
  • Młynek: DF83, Fellow Ode 2, Timemore C3, piecyk Kaffelogic Nano 7
Odp: Pierwsza kolba i młynek+pare pytań
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Grudzień 2022, 07:28:22 »
W kwestii młynka zdecydowanie polecałbym jednak typ single dose - nie masz retencji, jeśli przygotujesz sobie kawę wcześniej w słoiczku to tylko ją wrzucasz do młynka, mielisz i przesypujesz do kolby. :) Przykładowo może znalazłbyś używany DF64 - ja swój kupiłem za 1,5k.

Już dobre 3 lata wstaje o tej 5 aby zrobić kawe dla siebie i swojej drugiej połówki (która ma niestety na wcześniejsza godzinę do pracy niż ja) na początku może było to troszkę uciążliwe, jednak warto poświecić te 10 minut, aby wypić pyszną kawkę na poranny rozruch. Teraz sobie nie wyobrażam życia bez porannej cappuccino (zdarzyło się, ze ekspres przez miesiąc był w serwisie to już w głowie zaczynało odbijać od braku samego porannego rytuału).

Do czyszczenia na pewno będziesz potrzebował odkamieniacz i cafizza. Dodatkowo polecam puck screen’a - grupa będzie dużo bardziej czysta.
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline Bartek148 Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Pierwsza kolba i młynek+pare pytań
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Grudzień 2022, 09:47:24 »
Dzięki za odpowiedź
Z tego co widzę df64 nowy jest praktycznie nieosiągalny. Ale wiem że Eureka ma wersję Zero która też jest single dose lub za 200 do mignonów zbiorniczek na pojedynczą dozę.  Jaka różnica jest pomiędzy młynkiem single Dose poprostu do zwykłego młynka wrzucenie odmierzonej ilości kawy? Bo nie do końca to rozumiem.

Nie do końca rozumiem ostatnie zdanie z Puck screenem. Co to daje i do czego służy ?
Dzięki bardzo za pomoc
« Ostatnia zmiana: 07 Grudzień 2022, 10:17:57 wysłana przez Bartek148 »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4812
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwsza kolba i młynek+pare pytań
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Grudzień 2022, 10:42:41 »
Niestety ekspresu ASCASO ARC już nie dostaniesz. Ostatni został sprzedany w poniedziałek i więcej ich już nie będzie. ASCASO FACTORY zaprzestaje produkcji tych tańszych modeli tj. BASIC, ARC i DREAM ZERO.
Jeśli mógłbyś nieco dołożyć to z ASCASO proponowałbym zestaw na bazie ekspresu DREAM ONE. Ma profesjonalną grupę kawową, profesjonalny portafilter z głęboką głowicą M12 ze stali nierdzewnej, profesjonalną i nienagrzewającą się dyszę pary, manometr, zawór OPV z regulacją z zewnątrz ekspresu oraz elektroniczny termostat z możliwością zmiany temperatury w zakresie od 90 do 106 st. C co 2 st C. Co do młynka to należałoby pomyśleć - nowy czy używany.
Robienie rano kawy z ekspresu raczej nie zajmie więcej czasu niż z kawiarki. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę czas nagrzewania ekspresu ale te 10 - 15 minut to chyba nie jest tragedia. Ekspres z termoblokiem da krótszy czas nagrzewania niż bojler.
Młynek Silenzio ma mniejsze żarna (50 mm) niż Specialita (55 mm). Nie ma też panelu programowania czasu mielenia.
Różnice w cenach młynków Specialita wynikają raczej z aktualnych akcji promocyjnych na dany kolor i ich ilości w danym kolorze na magazynie.
Za podobną cenę możesz u nas kupić młynek G-IOTA (DF64). Różnica w jakości mielenia i czasie mielenia przy żarnach 64 mm będzie odczuwalna. Do tego możliwość wymiany żaren w przyszłości np. na żarna SSP.
Jeśli chodzi o nauczenie robienia espresso to można u nas przejść przeszkolenie przy odbiorze sprzętu.
Po przesłaniu na maila lub priv zapytania otrzymujesz propozycje akcesoriów kawowych.
Niestety w okolicach Wrocławia nie mamy dystrybutora z wystawką. Zapraszamy do Łodzi. To tylko 2,5 h jazdy.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Anonimus

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Victoria
  • Młynek: Eureka
Odp: Pierwsza kolba i młynek+pare pytań
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Grudzień 2022, 13:26:46 »
Zwróć uwagę na średnicę żaren w różnych klonach Eureka Mignon. Ostatnio było trochę promocji na Eureka Mignon Specialita, stąd możesz widzieć różne ceny nawet na podobne młynki. W moim odczuciu Specialita jest bardzo powtarzalna, tzn. po ustawieniu czasu i grubości mielenia różnice w otrzymanej porcji są pomijalne. Programowanie dawki jest dość łatwe i wygodne. No i jest cichy, co czasem robi różnicę.

Offline Bartek148 Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Pierwsza kolba i młynek+pare pytań
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Grudzień 2022, 17:02:54 »
Chciałbym g-iote ale jednak różnica w cenie jest, specialita idzie kupić za 1700zł, natomiast G iota 2300zł.
Generalnie zaczynałem od zestawu za 3 tysiące a zestaw który proponujesz kosztuje już 5500zł :/ jakbardzo bym chciał tak poprostu mnie nie stać  :-[
Co zmienia rozmiar żarna prócz szybszego mielenia ? Bo jeśli różnica jest w szybkości mielenia i w elektronicznym wyświetlaczu i szybkości mielenia to nie wiem czy jest sens dopłacać te 400zł do tego :D ?

Co do ekspresu to bardzo chciałbym dream one ale raczej nie będę mógł sobie na to pozwolić :/

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Pierwsza kolba i młynek+pare pytań
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Grudzień 2022, 18:38:10 »
Co zmienia rozmiar żarna prócz szybszego mielenia ?

Większe żarna, to przeważnie lepszy przemiał. A lepszy przemiał, to smaczniejsze espresso.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 148
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Pierwsza kolba i młynek+pare pytań
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Grudzień 2022, 20:07:08 »
Od ponad dwóch lat posiadam Specialita. Przedtem był Ascaso. Wciąż jestem pod wrażeniem, jaką robotę realizuje Specialita - jest bardzo cicha, daje powtarzalne namiały, świetnie trzyma portafilter podczas mielenia. Generalnie, jeżeli możesz sobie pozwolić na wydanie ~1800, to zakup Speciality będzie dobrym wyborem, jeśli myślisz o espresso. (Specialita ma precyzyjną regulację grubości mielenia, ale gdybyś czasami chciał zmielić znacznie grubość pod swoją kawiarkę, to z tej jednej rzeczy nie będziesz raczej zadowolony, bo taka zmiana wymagać będzie bardzo dużej ilości obrotów śruby regulacyjnej. Ale jeśli to ma być młynek tylko pod espresso, to nie ma chyba lepszej alternatywy za tę cenę).

Offline Bartek148 Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Pierwsza kolba i młynek+pare pytań
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Grudzień 2022, 20:08:42 »
Że lepszy przemiał to lepsze espresso to się domyślam. Zastanawiałem się tylko czy większe żarna to lepszy przemiał czy tylko szybszy.
A co w końcu z tym lelitem ? Zastanawiam się czy nie wybrać mimo wszystko Anny i poprostu specialita zamienić na g iote.
Zastanawia mnie tylko czy kupując zestaw w jednym sklepie dostanę jakiś rabat czy raczej nie ma to znaczenia ?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4812
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwsza kolba i młynek+pare pytań
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Grudzień 2022, 21:37:51 »
Prześlij do mnie zapytanie na e-mail lub priv. Pogadamy na temat ceny i rabatów. Z uwzględnieniem obydwu młynków.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4812
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwsza kolba i młynek+pare pytań
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Grudzień 2022, 22:43:10 »
Chciałbym g-iote ale jednak różnica w cenie jest, specialita idzie kupić za 1700zł, natomiast G iota 2300zł.
Skąd wziąłeś taką cenę na G-IOTA? Oficjalna cena to obecnie 2140,00 zł. W promocji 2033,00 zł. W zestawie z ekspresem może być jeszcze taniej.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Bartek148 Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Lelit William PL72
Odp: Pierwsza kolba i młynek+pare pytań
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Grudzień 2022, 23:17:38 »
Chyba ze stronki przyjacielekawy czy cos takiego, bo tam też były lelity. Ale jak tak to spoko :D
Napisze priv :D

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4812
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pierwsza kolba i młynek+pare pytań
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Grudzień 2022, 11:58:06 »
Oni nie mieli od nas nigdy dostawy młynków G-IOTA w kolorach. Czarne pewnie im się już skończyły. Mogłeś więc widzieć cenę młynka Carbon Black z żarnami tytanowymi. Ten rzeczywiście kosztuje ponad 2300 zł. Ale my mamy dostępne jeszcze młynki kolorowe oraz białe - wszystkie w cenie 2033 zł po rabacie 5%.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Matius22

  • Wiadomości: 451
  • Ekspres: Linea Mini, chemex, V60
  • Młynek: DF83, Fellow Ode 2, Timemore C3, piecyk Kaffelogic Nano 7
Odp: Pierwsza kolba i młynek+pare pytań
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Grudzień 2022, 13:05:54 »

Dzięki za odpowiedź
Z tego co widzę df64 nowy jest praktycznie nieosiągalny. Ale wiem że Eureka ma wersję Zero która też jest single dose lub za 200 do mignonów zbiorniczek na pojedynczą dozę.  Jaka różnica jest pomiędzy młynkiem single Dose poprostu do zwykłego młynka wrzucenie odmierzonej ilości kawy? Bo nie do końca to rozumiem.

Nie do końca rozumiem ostatnie zdanie z Puck screenem. Co to daje i do czego służy ?
Dzięki bardzo za pomoc

Większość młynków typu ON DEMAND wymagają stałego zasypu aby ziarno było dociskane przez kawę wyżej podczas mielenia. Niby można w jakiś sposób wymyślny tworzyć ten docisk. Jednak musisz wtedy dodatkowo dokupić mieszek którym wydmuchasz zmielona kawę pozostałą w młynku. Wcześniej miałem F4 ECO i nie wyobrażam sobie używać go w sposób single dose - po prostu nie był do tego stworzony.

Pamiętaj używając młynek typu OD aby rano mieć świeżo zmieloną kawę musisz chociaż te kilka g wyrzucić, bo będzie to zalegająca w młynku wczorajsza zmielona kawa.

Odnośnie puck screen sa zwolennicy i przeciwnicy, jest to sitko które wrzucasz na ciastko. Znacząco zwiększa czystość w grupie jak i zmniejsza kanałowanie.
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Pierwsza kolba i młynek+pare pytań
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Grudzień 2022, 16:44:18 »
Jednak musisz wtedy dodatkowo dokupić mieszek którym wydmuchasz zmielona kawę pozostałą w młynku.
Oby tylko nie lądowała w środku młynka.
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi