Autor Wątek: Artykuły, ciekawostki nt. kawy  (Przeczytany 442985 razy)

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« dnia: 14 Czerwiec 2013, 20:30:55 »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Czerwiec 2013, 20:54:27 »
Czytając tylko tytuł, nie czytając artykułu moja pierwsza myśl - Hurtowe ceny kawy są najniższe od 4 lat, ale w kawiarniach taniej nie będzie, bo sprzedają w detalu. :)

Niestety smutna prawda jest jak podsumowanie artykułu - Cena surowca to najmniejszy składnik ceny kawy. Reszta to horrendalnie wysokie w Polsce czynsze plus koszty pensji pracowników, prąd itd.
LMWDP #469

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Czerwiec 2013, 21:18:35 »
we wrześniu sprawdzę czy południe Europy to też ma " horrendalnie wysokie w Polsce czynsze"  :mrgreen:
bo wydaje się, że nigdzie owa cena hurtowa nie będzie miała przełożenia na końcową cenę kawy - najwyżej nie będzie wyższych cen i tyle.

ps. obserwowałeś kiedyś rynek perfum? Ceny w sklepach stacjonarnych to cena hurtowa plus pewien paroprocentowy zysk + 40/50% "marży", bo tak i już  :evil:

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Czerwiec 2013, 22:04:34 »
Tu na zdjęciu masz giełdę od jej istnienia i pokazane co wpływa na cenę surowca. Ceny Speciality Coffee inaczej się kształtują i i tu już rządzą inne reguły. U nas nie podnosiliśmy cen kaw od 2009 roku i sam pan Bóg wie jak udało się przeżyć ten czas do dzisiaj (czyt. dużo więcej pracy ). Cena surowca dopiero wraca do poziomu sprzed trzech lat, ale koszty związane z produkcją nieustanie rosną.
Na południu Europy, jeżeli Bałkany tak można nazwać, stosują jeszcze akcyzę na surowiec w postaci 30% haraczu. Kawa jest produkt rolny a dopiero po upaleniu można ( jeżeli już ) nazwać ten produkt używką.
Jeżeli we Włoszech filiżanka espresso może kosztować 0,8 - 1,20 euro, to nie widzę przeciwskazań, że by się u nas w lokalach, cena tego boskiego napoju, kształtowała na poziomie bliższym tej dolnej granicy. 


Offline side

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Tygielek, Phin
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Czerwiec 2013, 22:15:15 »
Hurtowe ceny kawy są najniższe od 4 la
i moga spadac dalej  8)

Ceny surowca przez ostatnie 40 lat

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2366
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Czerwiec 2013, 22:18:24 »
Jeszcze wykres kursu dolara trzeba nałożyć na ten by mieć bardziej precyzyjne informacje.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Czerwiec 2013, 06:43:40 »
Goran - rozmawiając z jednym z właścicieli kawiarni w Wawie dowiedziałem się (podniosło MU się ciśnienie na mój podobny tekst o cenach espresso tam i tu), że jak będziemy (my, klienci) żłopali takie ilości kawy jak tam (Włochy) to On zejdzie z ceną do podobnego poziomu.

Myślę, że to częściowa prawda - oczywiście, ilość sprzedawanych filiżanek ma znaczenie, ale dalej w naszym kraju jest trend że jeżeli można mieć "przebitkę" na produkcie rzędu 50-80% to jest dobrze (czytaj normalnie). Bo to pokryje straty jeśli sprzedamy np. tylko parę opakowań kawy/czekolady/perfum - to zarobimy na tą resztę trzymanych w sklepie. Oczywiście, to nie każdego się tyczy, ale większość tak praktykuje.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Czerwiec 2013, 01:06:32 »
jak będziemy (my, klienci) żłopali takie ilości kawy jak tam (Włochy) to On zejdzie z ceną do podobnego poziomu.
A ja głupi myślałem, że to działa w drugą stronę -- im niższa cena, tym więcej osób kupuje. ???

Offline ziomiwan

  • Wiadomości: 218
  • Ekspres: SIEMENS EQ6 S500, Faema Faemart
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Czerwiec 2013, 20:10:09 »
Mi też zawsze się wydawało, że jeśli cena będzie niższa to pójdę nawet i kilka razy w tygodniu na kawę...
Ale skoro cena za dwa espresso nieraz jest równa 200gramom kawy to wybieram się raz na jakiś czas...
Chory kraj. A w zasadzie chorzy pseudo przedsiębiorcy próbujący zarabiać na niczym innym jak oszustwie. Bo czym jest narzucanie marży 60-200%??  Wydaje mi się, że głupi przedsiębiorcy nigdy nie zrozumieją, że sprzedając (czy to towar czy usługę) taniej, zarobią więcej, bo więcej ludzi skorzysta z ich usług, a i będzie częściej korzystać..

Narzekamy na ceny, ale ceny kształtują przede wszystkim sprzedawcy, narzucają kosmiczne marże. Tłumaczą podwyżkami cen paliw. Ok! Podniosły się ceny paliwa z 5zł do 6zł, towar podrożał. Ale ceny paliwa spadły znów do poziomu 5zł, a obniżki cen nie zauważamy. Ciekawe prawda? Tylko, że jeśli znów cena skoczy do 6zł to znów podwyższone zostaną ceny.

Łatwo jest narzekać takim pseudo przedsiębiorcom na brak zysków, ale nie próbują sprawdzić przyczyny.  Wiele firm upada przed właśnie tak chorą i głupią politykę/rozumowanie. Chcą szybko zarobić miliony, na narzucaniu 200%marży. Życzy rychłej upadłości takim oszustom.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Czerwiec 2013, 06:58:54 »
Może nie aż tak aby życzyć im upadłości, ale faktycznie należy "głosować" portfelem - kupując tam gdzie rozsądne jest podejście do klienta nie tylko ceną, ale też obsługą. Potrafię przepłacić parę złotych na korzyść takiego sklepu/kawiarni.

ps. a narzekanie to nasz sport narodowy - jestem przekonany, że od lat zajmujemy 1 (mało)zaszczytne miejsce. Wczoraj wracałem Sawą do domu, wieczór konkretny więc pogadałem z panem za kółkiem - bieeeda panie, bieeeda. Na chleb brakuje. Na moją propozycję, aby zmienił branżę aż się zacukał. Po dłuższej chwili powiedział, że nie - na swoje wychodzi, ale PANIE KIEDYŚ BYŁO LEPIEJ i wszystko to przez PO! Zapytałem kiedy było lepiej. Odparł - za komuny, bo ludzie czekali na taksówki, a jak zabrałem trzech to każdy płacił osobno za cały kurs! Dobrze, że dojechaliśmy pod dom bo miałem parę pomysłów na "danie mu w ucho"  :redface:

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Czerwiec 2013, 07:38:10 »
Mi też zawsze się wydawało, że jeśli cena będzie niższa to pójdę nawet i kilka razy w tygodniu na kawę...
Ale skoro cena za dwa espresso nieraz jest równa 200gramom kawy to wybieram się raz na jakiś czas...
Chory kraj. A w zasadzie chorzy pseudo przedsiębiorcy próbujący zarabiać na niczym innym jak oszustwie. Bo czym jest narzucanie marży 60-200%??  Wydaje mi się, że głupi przedsiębiorcy nigdy nie zrozumieją, że sprzedając (czy to towar czy usługę) taniej, zarobią więcej, bo więcej ludzi skorzysta z ich usług, a i będzie częściej korzystać..

Narzekamy na ceny, ale ceny kształtują przede wszystkim sprzedawcy, narzucają kosmiczne marże. Tłumaczą podwyżkami cen paliw. Ok! Podniosły się ceny paliwa z 5zł do 6zł, towar podrożał. Ale ceny paliwa spadły znów do poziomu 5zł, a obniżki cen nie zauważamy. Ciekawe prawda? Tylko, że jeśli znów cena skoczy do 6zł to znów podwyższone zostaną ceny.

Łatwo jest narzekać takim pseudo przedsiębiorcom na brak zysków, ale nie próbują sprawdzić przyczyny.  Wiele firm upada przed właśnie tak chorą i głupią politykę/rozumowanie. Chcą szybko zarobić miliony, na narzucaniu 200%marży. Życzy rychłej upadłości takim oszustom.

Są takie ceny, gdyż kupili express za zylion pln i muszą przygarnąć przyczepę kawy co miesiąc i jakoś wyjść na swoje. Bo się połaszczyli na „darmowy" sprzęt.

Jesteś w stanie udowodnić, że to oszustwo? Oszustwo byłoby wtedy, gdybyś za kawę zapłacił i jej nie dostał lub zapłacił za espresso a dostał rozpuszczalkę.

Każda wymówka jest dobra, aby uzasadnić podwyżki  :NO:  ::)


Dlatego po kawiarniach na kawę nie chodzę.
Jeżeli już gdzieś wdepnę, to mineralka dla towarzystwa, które konsumuje ciacho.


Za miesiąc zdam relację z poziomu napitków w Italii.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Czerwiec 2013, 08:24:54 »
Jesteś w stanie udowodnić, że to oszustwo?
Oj, zgubi nas ta polityczna poprawność, oj zgubi. Bez wyroku to niewinny, w majestacie prawa to nie oszustwo. Ech.

Myślę, że chodziło o odczucia moralne. Też mam problem z marżami sięgającymi set, czy nawet tysięcy procent.
Z drugiej strony, daleki jestem od regulowania cen, niech się same regulują. Do tego w lokalu nie płaci się za produkt, a za usługę, a tu już działają inne mechanizmy.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Czerwiec 2013, 08:44:00 »
Właściciel kawiarni może sobie zażądać nawet i 100zł za filiżankę espresso z Lavazzy i nic nam do tego. Wolny rynek, wolny biznes. A to, że nie jest to tyle warte, to inna sprawa, ale to już weryfikują klienci. 

Mam wrażenie, że niektórzy zapominają, że na filiżankę espresso w kawiarni składa się prócz samego surowca, czyli kawy i wody, także opłata za czynsz, opłata za użycie sprzętu, opłata za media, opłata za sprzątanie, opłata za pensję pracownika i pewnie jeszcze parę innych opłat + do tego musi dojść przynajmniej odrobina czystego dochodu na dalsze funkcjonowanie.

Więc, jeśli mam zapłacić 5,5-6zł za filiżankę dobrego espresso, z ziaren, których nie mam, albo dripa za 7zł, posiedzieć w centrum miasta ze znajomymi w przytulnym miejscu, a nie ciągle w domu, to nie boli mnie to szczególnie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Czerwiec 2013, 08:57:46 »
Tylko, że z Twoimi wymaganiami to przegrywa na starcie znakomita większość lokali. ;)

Najczęściej jest to 6-8zł za filiżanę marnego espresso, z ziaren, których w życiu byś nie kupił, w obskurnym i brudnym miejscu z niemiłą obsługą. I wcale niekoniecznie w super lokalizacji. Jeśli, z różnych przyczyn jestem zmuszony zamówić coś w takim lokalu, to czuję się oszukany, albo przynajmniej zniesmaczony.

To co składa się na cenę produktu, mnie, jako klienta, nie obchodzi wcale. Mnie interesuje tylko wypadkowa: ceny, jakości, potrzeby (w odwrotnej kolejności).

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Artykuły, ciekawostki nt. kawy
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Czerwiec 2013, 14:40:32 »
Dlatego stołuję się w kawiarniach, gdzie za 5-6zł wypiję dobre espresso z ciekawych ziaren, poprawnie przygotowane, a dripa wypiję za 7-10.

A są takie miejsca i dobrze prosperują.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi