Autor Wątek: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?  (Przeczytany 156181 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10571
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #90 dnia: 27 Lipiec 2020, 15:48:58 »
Nie każdy oczekuje niezwykłej, ja już wyleczyłem się z próbowania wynalazków a już na pewno w kilogramowych ilościach, ale nie to ładne co ładne tylko to co sie komu podoba, czy jakoś tak..
Nie wiem czego kto oczekuje. To tylko tłumaczy Twoje wątpliwości co do ceny. Jeśli surowa kosztuje 10 zł za kg, to chyba sprzedawca ma jakiś zysk nawet na allegro...

Offline Charoshi

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: V60, AP, FP
  • Młynek: Timemore C2 Chestnut
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #91 dnia: 28 Lipiec 2020, 09:10:33 »
Aktualizacja wczorajszego wpisu:

Dziś próbowałem Cold Brew z obu kaw.
Obie leżały jakieś 22 godziny w lodówce. Odlałem z butelek Żywca Zdrój po 200 ml, do pozostałych 0,5l wsypałem 34 dripowo zmielonej kawy i zakręciłem.

Jest to moje pierwsze "poważne" Cold Brew, więc nie mam żadnego doświadczenia porównawczego. I nie wiem jak dobre CB smakuje. Opiszę więc krótko to, co wyczułem.

Brazylia - wyszło dużo owocowej kwasowości kontrowanej nadal sporą i zalegającą goryczką. Dałem Żonie do spróbowania i powiedziała, że trochę jakby cytryna. Ta kwaśność jest rzeczywiście spora, wręcz dominująca. Słodyczy niewiele tu, jeśli w ogóle. Ciekawe, że parzona na gorąco kwasowości nie ma w ogóle.

Kolumbia - tu wyszedł kwasior taki, że mną zatelepało. Jest dużo bardziej owocowo i soczyście, ale kwas jest moim zdaniem za duży, zwalisty, wręcz cierpki. Goryczka również jest dosyć wyczuwalna i zalegająca. Podobnie jak Brazylia - to taka goryczka gorzkiej czekolady i paloności (trochę jak w stoucie). Dałem do spróbowania Żonie, to ją wykręciło i powiedziała, że jak grefpfrut. Dużo kwaśności na początek i zaraz gorzka kontra.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #92 dnia: 28 Lipiec 2020, 10:02:03 »
Odlałem z butelek Żywca Zdrój po 200 ml, do pozostałych 0,5l wsypałem 34 dripowo zmielonej kawy i zakręciłem.

Nie rozumiem tego. Zrobiłeś cold brew z 34 gramów kawy (zgaduje) i... 500ml czy 700ml wody?
Tak czy inaczej za mało kawy. Jest obszerny temat o cold brew i raczej polecane jest 80-85 gramów/litr, a także 8-12 godzin w lodowce. W każdym razie nic dobrego mi nie wyszło po 16 godzinach wzwyż.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #93 dnia: 28 Lipiec 2020, 10:53:04 »
Myślę, że są to kawy głównie do automatów.
Tam warto by je przetestować. Może też jako espresso.

Offline Charoshi

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: V60, AP, FP
  • Młynek: Timemore C2 Chestnut
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #94 dnia: 28 Lipiec 2020, 11:06:10 »
Zrobiłem 34gr na 500gr wody. Ratio wychodzi 6,8 : 100, czyli mieści się w widełkach 65-80gr na litr. Ziarno nie jest ciemno palone, więc dałem mniejszą ilość. Ale tak jak pisałem, to było moje pierwsze CB. I nie wiem czy nie ostatnie, bo przy takiej ilości zużywanej kawy to 2kg mi zejdzie w tydzień:)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #95 dnia: 28 Lipiec 2020, 22:41:21 »
Większą dozę daje się raczej przy jaśniejszym paleniu, bo ono jest trudniejsze do ekstrakcji w niskiej temperaturze.

Offline WaAaFeL

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 3tz, Hario v60-02, FP, Kalita, GABI
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #96 dnia: 01 Sierpień 2020, 18:56:55 »
Jak wcześniej pisałem jestem początkującym także moimi spostrzeżeniami raczej się nie kierujcie. Kupiłem te dwie kawy brazylia i kolumbia na allegro i jak dla mnie jest wypas. Na razie napocząłem brazylię i bawię sie w AP na rózne sposoby żonglując grubością zmielenia, temperaturą, metodą, ilością kawy. Nie wyczuwam jakichś mega różnic ale na pewno kawa jest lepsza niż biedrowe z oferty specjalnej (te ekskluzywne pakowane po 250g). Zauważyłem że im wyższa temperatura tym większa goryczka wyczuwalna co mi bardzo pasuje a im niższa tym kawa łagodniejsza - wersja dla mojej dziewczyny :D Nie wiem jak wyciągnąć kwaskowatość z kawy - może ta jej nie ma?
Zamówiłem sobie też kawiarkę, będzie jakieś porównanie. Jak napocznę Kolumbię to mogę coś dodać jeszcze i wstawię zdjęcia obu ziaren.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2396
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #97 dnia: 01 Sierpień 2020, 20:31:39 »
Brazylia to bardziej orzech niż owoce.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #98 dnia: 02 Sierpień 2020, 10:13:52 »
... i jak dla mnie jest wypas...

No i o to w zasadzie w kawie chodzi. Ma smakować tobie. Ale pamiętaj, że zawsze warto eksperymentować, bo może się okazać, że kupując jeszcze lepsza kawe, możesz znów poczuć różnice na plus w smaku.

Offline WaAaFeL

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 3tz, Hario v60-02, FP, Kalita, GABI
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #99 dnia: 02 Sierpień 2020, 11:51:21 »
Jasne że na tym nie poprzestanę :) Raczej tylko będę się w tym temacie rozwijał :) Moja dziewczyna też się wciągnęła w temat i powoli sama "wyciska" swoją ulubioną kawę :D

Offline WaAaFeL

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 3tz, Hario v60-02, FP, Kalita, GABI
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #100 dnia: 11 Sierpień 2020, 14:34:44 »
Jak obiecałem tak wrzucam zdjęcia tych kaw. Z góry Kolumbia z dołu Brazylia, dziwne te żółte akcenty w Kolumbii, tak ma być?. Powiem tak, Brazylię już prawie wykonczyłem i mam o niej same dobre opinie czy to przez ap, czy kawiarkę czy CB. Kolumbię otworzyłem dziś i poszły 2x ap z różnymi parametrami i na razie smakuje zdecydowanie gorzej. Jutro spróbuję w kawiarce, na noc wrzucę do macerowania cb i coś więcej będę mógł dodać. Myślę że jak za taką cenę to sama brazylia była jej warta.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #101 dnia: 11 Sierpień 2020, 21:22:40 »
Jak chodzi ci o żółte resztki łuski w tym pęknięciu na środku ziarenek w kolumbii, to tak typowo wyglądają ziarna z obróbki mytej. Podczas mielenia powinny zostawać latające i obklejać się do młynka.

Nie chcę odstawiać eksperta po zdjęciu, ale w tej Kolumbii wydaje się dużo defektów i pouszkadzanych ziaren.

avidrock

  • Gość
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #102 dnia: 11 Sierpień 2020, 22:06:46 »
Akurat Oro wyglada jaśniej i jest całkiem niezła. Próbowałeś czy tylko słaba kawa = lavazza?
Oro piłem cały czas do momentu jak zakupiłem ekspres i zacząłem interesować się światem kawy. Jakoś nie tak dawno zakupiłem oro żeby przypomnieć smak i powiem szczerze ledwo co dokończyłem paczkę 250 gr. Z marketowych już lepszą będzie Polska  pluton.

Offline WaAaFeL

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Aeropress, kawiarka Bialetti 3tz, Hario v60-02, FP, Kalita, GABI
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #103 dnia: 12 Sierpień 2020, 12:53:46 »
Przyatakowałem tę Kolumbię w CB i kawiarce 2x. Jest lepiej ale jak to się mówi d...y nie urywa. Brazylia o wiele lepsza. CB spoko, prawdopodobnie 50% tej paczuchy zostanie przerobione na cb a resztę od niechcenia zaparzę w AP albo kawiarce. Mam chętkę spróbować tych dwóch kolejnych "smaków" z allegro w promocji Peru + Honduras. Ktoś tego próbował? Palarnia ta sama.

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #104 dnia: 12 Sierpień 2020, 14:03:34 »
Też jestem ciekawy tego Peru i Hondurasu, swoją drogą szkoda że nie mają w ofercie jasno palonych ziarenek.

Edit: Dla leniwych https://allegro.pl/oferta/kawa-peru-honduras-2kg-swiezo-palona-arabika100-9532538213
« Ostatnia zmiana: 12 Sierpień 2020, 14:05:47 wysłana przez k3lt »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi