Autor Wątek: LELIT - BIANCA, Super Star :)  (Przeczytany 163722 razy)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #975 dnia: 21 Styczeń 2023, 15:12:04 »
To chyba nie jest film z Mistrzostw Świata Baristów.  ;)
Nie należy bezkrytycznie podchodzić do filmików wrzucanych do sieci. Dwukrotne uderzenie o blat dobre jest po spienieniu mleka. Nie po namieleniu kawy do filtra.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1959
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #976 dnia: 21 Styczeń 2023, 15:14:46 »
Nie należy bezkrytycznie podchodzić do filmików wrzucanych do sieci

I też tak robię.
Pokazałem tylko że ludzie tak robią i piszą o tym między innymi na tym forum z palca tego nie wyssałem.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5303
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #977 dnia: 21 Styczeń 2023, 15:19:16 »
Dwukrotne uderzenie o blat dobre jest po spienieniu mleka. Nie po namieleniu kawy do filtra.
👍
》tertium non datur《

Online Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #978 dnia: 21 Styczeń 2023, 15:46:14 »
@axlr Moim zdaniem utrudniasz sobie próbując sitka na jedną kawę. Rób na podwójnym, używaj zawsze tej samej dozy - a jedyne co zmieniaj to grubość mielenia.  Jak bardzo będzie Ci zależało na pojedynczej dozie to masz VST 7g i specjalny tamper ;)
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5303
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #979 dnia: 21 Styczeń 2023, 16:10:51 »
Jak bardzo będzie Ci zależało na pojedynczej dozie to masz VST 7g i specjalny tamper
Jedyna słuszna opcja.

A wiesz @Matius22 że na Sienkiewicza, jak zamawiałem espresso i przyglądałem się, co zrobi barista. Wziął kolbę z podwójną wylewką i dwie filiżanki. Jedną mnie podał.
« Ostatnia zmiana: 21 Styczeń 2023, 16:12:53 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Online Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #980 dnia: 21 Styczeń 2023, 16:18:56 »
@GostRado Mówisz o whitebearcoffe czy o innej? Przykładowo w Pani K na sybiraków zamawiając np jedno cappuccino robi zawsze z podwójnej i jedna idzie "na zmarnowanie".  ;)
Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5303
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #981 dnia: 21 Styczeń 2023, 16:47:08 »
Mówisz o whitebearcoffe czy o innej?
Baristacja.
Przykładowo w Pani K na sybiraków zamawiając np jedno cappuccino robi zawsze z podwójnej i jedna idzie "na zmarnowanie". 
Właśnie po tym się poznaje, czy ktoś ma pojęcie o espresso, ale zawsze bezpieczniej zamawiać podwójne espresso, wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś schrzani kawkę.
》tertium non datur《

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #982 dnia: 21 Styczeń 2023, 22:24:09 »
Pojedyncze ma zakres 9-11, a duże 14-18. W obu przypadkach trzymam się dolnej granicy czyli 9 dla małego i 14 dla większego.

IMO ten zakres dla większego się nie sprawdza. O ile w singlu spokojnie wychodziło mi w całym zakresie (a optymalnie było 9), o tyle w podwójnym w dolnych rejonach nigdy nic fajnego się nie działo. 17-18 było najlepsze, moim zdaniem to sitko powinno być opisane jako 16-18.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #983 dnia: 22 Styczeń 2023, 12:35:47 »
Otóż po prawie tygodniu użytkowania, mam już jakieś wnioski na temat Bianki. W porównaniu do Elizabeth wniosek,  nie można ich porównywać, są to całkiem różne maszyny. Mogę porównać smak espresso z tej samej mieszanki. Jak przyszła bianka miałem jeszcze z 200 gr ziaren które parzyłem  na Elizabeth. Na Elizabeth espresso było bardziej agresywne, aż za bardzo i czekałem jak sie skończy żeby otworzyć inny blend. O dziwo na Biance mi bardzo zasmakowało espresso z tej mieszanki,  było bardziej otwarte i otwierało więcej smakowych walorów, nie było takie agresywne/gorzkie jak na Elizabeth. Oczywiście mówimy tu o jednej mieszance, na innych ziarnach  na Elizabeth też wychodziło miód espresso 😉 Druga cudowna sprawa to jest wiosło, kurcze daję mnóstwo frajdy. Nawet jak nie trafimy z grubością mielenia, to łatwo możemy naprawić proces wiosłem. Też mi się wydaję, że to właśnie wiosło w dużej mierze wydobywa ten szeroki w/w bukiet smakowy. Wygląd Bianki  jest obłędny, żona jest w zachwycona, ja oczywiście też, na żywo o wiele piękniejsza  :D  Kolejny plus to rota, chociaż Elizabeth też jest cicha, ale Bianka jest miło cicha :) Jedno co jest gorsze od Elizabeth to wylewka, na Biance  jak się leję to można się poparzyć tak bucha, na Elizabeth leciało spokojnie. Ogólnie jak na razie bardzo jestem zadowolony i szczęśliwych :) Mam mnóstwo frajdy od procesu robienia espresso 🙂 Co do Elizabeth, nadal uważam, że jest to świetny  sprzęt i kto nie ma tyle kasy na Biankę to Elizabeth jest w sam raz.
Bym zapomniał, kolejny plus to par, ja pierdziele jak on zapierdziela :D Przepraszam za słownik...
« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń 2023, 12:40:01 wysłana przez Psyche »

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #984 dnia: 22 Styczeń 2023, 18:48:09 »
Druga cudowna sprawa to jest wiosło, kurcze daję mnóstwo frajdy

Weź sobie taką trochę ciemniej paloną kawę (np krówkę od Gorana) bo takie zazwyczaj mają w profilu orzech i czekoladę i zmiel ją absurdalnie drobno, jak do tygielka, tak że normalnie dławi ekspres. Ustaw wiosło na mniej więcej godzinę 7-8 i puść, budowanie ciśnienia zacznie się dopiero w okolicach 20s, pierwsze krople spadną po ok 30s, ciśnienie wzrośnie do ok 6-7 (w razie czego dostosuj do tej wartości), cały szot zajmie ok 60s. Efekt jest taki, jak byś wsadził kostkę czekolady na dno i rozpuścił w kawie. Rok czasu minął a mnie ciągle to zadziwia :)

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #985 dnia: 22 Styczeń 2023, 19:30:13 »
Efekt jest taki, jak byś wsadził kostkę czekolady na dno i rozpuścił w kawie. Rok czasu minął a mnie ciągle to zadziwia
Dzięki, trzeba będzie spróbować 😉

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #986 dnia: 22 Styczeń 2023, 19:34:19 »
Polecam metodę, sam również tak robię.

Nieco ciemniej palone ziarno, 90 stopni, wiosło pomiędzy 6-7 i powolne budowanie ciśnienia, czas ekstrakcji w okolicach 45 sekund -> efekt zawsze bardzo dobry :)

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 790
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #987 dnia: 22 Styczeń 2023, 21:44:54 »

Nieco ciemniej palone ziarno, 90 stopni, wiosło pomiędzy 6-7 i powolne budowanie ciśnienia, czas ekstrakcji w okolicach 45 sekund -> efekt zawsze bardzo dobry :)
Wiosło w Biance na 6-7 jaki daje przepływ w ml ?
Pytam bo chciałbym porównać profilowanie u mnie w Crem i Biance.
Mam inny Flow Control, na dwa pełne obroty,,,


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #988 dnia: 22 Styczeń 2023, 22:20:59 »
Wiosło w Biance na 6-7 jaki daje przepływ w ml ?

Nie da się tego określić globalnie, bo jest to zależne od ciśnienia pompy oraz co bardziej znaczące od regulacji wiosła (bo można je przestawiać modyfikując przepływ w danej pozycji).
Np ustawienie max przepływu da nam potem z wiosłem na godzinie 2 (max w prawo) ok 15ml/s.
Dla standardowego ciśnienia pompy z jakim v3 wychodzi z fabryki i z ustawieniem wiosła całkowicie blokującym przepływ w skrajnej lewej pozycji średnie wartości wynoszą [ml/s]:
- godzina 9 ok 1,9
- godzina 6 ok 3,1
- godzina 3 ok 4,4
- max prawo ok 5 przepraszam, 6 miało być
« Ostatnia zmiana: 22 Styczeń 2023, 22:36:29 wysłana przez kabzior »

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 790
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #989 dnia: 22 Styczeń 2023, 22:44:17 »
Przy ustawieniu pompy rota na 9 bar mam regulacje przepływu w zakresie 0 do 23 ml/s. Standardowy przepływ w grupie bez flow control to u mnie ok. 9.70-9.80 ml/s, raczej standard. Rozumiem że przepływ rzędu 3 ml/s to ten o którym piszcie.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi